3.1 7

دکوراسیون داخلی منزل (100 طرح و ایده)

  23 آبان 1402     -      تاریخ انتشار:  25 خرداد 1402
دکوراسیون داخلی منزل
آنچه می خوانید...

  آیا شما هم علاقه‌مند به دکوراسیون داخلی هستید؟ دوست دارید خودتان خانه‌تان را به بهترین شکل دکور کنید و بهترین چیدمان را داشته باشید؟ دوست دارید مناسب‌ترین رنگ‌بندی، سبک و چیدمان را برای خانه‌تان انتخاب و اجرا کنید؟

  همان‌طور که می‌دانید مبحث دکوراسیون داخلی بسیار گسترده و مفصل است، سعی کرده‌ایم اینجا به عنوان راهنمای کاملِ دکوراسیون داخلی، به تمام جنبه‌ها بپردازیم. اما برای اینکه طولانی بودن متن شما را اذیت نکند، موضوعات را دسته‌بندی کرده‌ایم تا بتوانید راحت‌تر به آن‌ چیزی که نیازتان است دسترسی داشته باشید.در طراحی داخلی منزل، استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای می‌تواند به ایجاد فضایی مدرن و باز کمک کند. اجرای پارتیشن شیشه‌ای نه تنها به بهبود نورپردازی و احساس فضا کمک می‌کند، بلکه یک عنصر زیبا و کاربردی در دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید.

  معرفی کابینت ساز

  در فهرست زیر تمام موضوعات بررسی شده در این مقاله را می‌بینید:

  1. هدف دکوراسیون داخلی
  2. مراحل اجرای دکوراسیون داخلی
  3. نکات دکوراسیون داخلی پروژه نوساز
  4. نکات دکوراسیون داخلی پروژه بازسازی
  5. اجزا و عناصر دکوراسیون داخلی (رنگ، نور، مبلمان و …)
  6. اصول اساسی دکوراسیون داخلی
  7. بایدها و نبایدهای دکوراسیون داخلی
  8. سبک‌های دکوراسیون داخلی
  9. دکوراسیون داخلی نشیمن و پذیرایی
  10. دکوراسیون داخلی آشپزخانه
  11. دکوراسیون داخلی اتاق خواب
  12. ترفندهای دکوراسیون داخلی

  دکوراسیون داخلی

  هدف از دکوراسیون داخلی چیست؟

  همان‌طور که گفتیم دکوراسیون داخلی دانشی است که در هر فضایی کاربرد دارد، مثلا در خانه برای به وجود آوردن فضایی گرم و صمیمی که موجب آسایش و راحتی اعضای خانواده می‌شود و نیازهای هر یک از افراد را فراهم می‌کند، به کار می‌رود.

  در فضاهای تجاری برای جذب مشتری، در محیط اداری باعث بالاتر رفتن کارآیی کارمندان می‌شود و نتایج را زیر و رو می‌کند.

  دکوراسیون داخلی منزل و فضای کار

  برای طراحی دکوراسیون داخلی باید چه مراحلی طی کرد؟

  شاید فکر کنید چیدمان کردن یک خانه که کاری ندارد و از هر کسی برمی‌آید، پس خودمان خیلی راحت می‌توانیم خانه را دکور کنیم. اگر شما هم تسلط کافی به این حیطه دارید، مسلما می‌توانید هر فضایی را دکور کنید اما همیشه مراجعه به متخصص، درحالی که خودتان هم آگاهی نسبی از موضوع داشته باشید، نتیجه بهتری دربر دارد.

  حالا برویم ببینیم غیر از مراجعه به متخصص چه کارهای دیگری باید انجام داد. البته گفتن این نکته ضروری است که دکوراسیون داخلی برای هر پروژه‌ای قابل تعریف است؛ چه خانه شما نوساز باشد و چه نیاز به بازسازی داشته باشد. در هر دو صورت می‌توانید با توجه به نیازتان فضای داخلی را دکور کنید (در ادامه در مورد دکوراسیون داخلی در خانه‌های نوساز و بازسازی شده به تفکیک صحبت می‌کنیم). پس مراحل اجرای دکوراسیون داخلی عبارت است از:

  1. نیاز سنجی: این‌که هر خانواده‌ای سبک زندگی مخصوص خود را دارند و باید با توجه به این سبک؛ خانه مناسبی داشته باشند تا در آن احساس راحتی کنند. مثلا اگر زیاد اهل مهمانی دادن و دورهمی هستید، داشتن یک فضای پذیرایی بزرگ و مبلمان کافی اهمیت زیادی دارد. اگر تفریح بچه‌ها در اولویت است، داشتن فضا و ابزار مناسب بازی، نیاز شما محسوب می‌شود. پس در مرحله اول ببینید هر کدام از اعضای خانواده چه عادت‌ها، نیازها و سلیقه‌ای دارند.
  2. انتخاب سبک: برای داشتن یک فضای یکپارچه که تمامی ریز فضاها هماهنگی خوبی باهم داشته باشند، بهتر است که سبک مشخصی را برای دکوراسیون خانه انتخاب کنید که در ادامه به تفصیل درباره این قسمت صحبت می‌کنیم. فقط بهتر است سلیقه تمامی افراد خانواده را بدانید، سبک‌های دکوراسیون داخلی را به خوبی بشناسید تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه سبکی به سلیقه همه نزدیک‌تر است.
  3. تعیین و تقسیم بودجه: در همه کارها مسلما بودجه حرف اول را می‌زند. نمی‌شود بدون حساب و کتاب پروژه را شروع کرد، چون ممکن است در مراحل پایانی به مشکل بر بخورید. پس بهتر است بودجه کلی را تعیین کنید، با توجه به نوع پروژه -نوساز یا بازسازی- کارهایی که باید انجام شوند را لیست کنید و باتوجه به اهمیت و اولویت، به هر قسمت بودجه‌ای را اختصاص دهید تا کار راحت‌تر شود.
  4. تهیه مود بورد (Mood Board): شاید برایتان سوال باشد که مود بورد چیست؛ خیلی ساده است، قرار است مجموعه‌ای باشد از هر چیزی که دوست دارید تا با طراح و دکوراتور در میان بگذارید یا در مراحل انتخاب جزئیات و خرید، خودتان از آن استفاده کنید. پس اگر قرار است بازارگردی داشته باشید یا اینترنت را زیر و رو کنید، هر چیزی که دوست دارید را ذخیره کنید؛ رنگ، الگو، بافت، مبل، جزئیات طراحی و … تا به موقع از آن‌ها استفاده کنید (صادقانه بگویم، مود بورد معجزه می‌کند، حتما از آن استفاده کنید. فقط کافی است تمام تصاویری که مورد علاقه‌تان است را کنار هم بیاورید و مشخص کنید از هر تصویر کدام قسمتش را بیشتر دوست دارید، در این‌صورت دکوراسیون ایده آل شما می‌شود مجموعه‌ای از جزئیات مورد علاقه‌تان از هر تصویر).

  مود بورد دکوراسیون داخلی

  5. مراجعه به متخصص: وقتی دستتان حسابی پر بود از اطلاعات و نمونه‌های تصویری، می‌توانید دنبال دکوراتور مناسب بگردید (سلام ساختمان می‌تواند بازسازی کننده و دکوراتورهای حرفه‌ای را به‌ شما معرفی کند) و وقتی فرد مدنظرتان را پیدا کردید، تمام مراحلی که تا الان طی کردید را به اشتراک می‌گذارید. بهتر است زمانی را به طراح بدهید تا آزادانه بتواند طرح مدنظرش را پیاده کند. از آن، مدل سه بعدی تهیه کند و با شما در میان بگذارد.

  استفاده از فناوری‌های روز را دست کم نگیرید، چون تماما به نفع شما تمام می‌شود. باعث می‌شود شما قبل از اقدام به هر کاری، حتی عقد قرارداد، طرح را ببینید و در صورتی که خوشتان آمد وارد مرحله بعدی شوید. در این‌صورت هر تغییری هم در طرح نیاز باشد، اعمال می‌شود. تجسم شما از فضا واقعی‌تر است، درصد خطا پایین می‌آید و هدر رفت زمان و هزینه به کم‌ترین حد می‌رسد.

  طراحی سه بعدی دکوراسیون داخلی

  از این‌جا به بعد کار را به متخصص بسپارید! در بسیاری از کشورهای خارجی از این مرحله به بعد دکوراتور وظیفه و مسئولیت تمام کارها را به عهده دارد و طبق اطلاعاتی که از کارفرما کسب کرده، خریدها را انجام و طرح را پیاده می‌کند، نهایتا خانه مبلمان شده و تمیز در اختیار مشتری قرار می‌گیرد اما شاید این فرهنگ چندان در کشور ما هنوز رایج نباشد. پس بهتر است برای انتخاب موارد اساسی و خرید وسایل همراه دکوراتور باشید. مطمئنا قبل از اقدام به خرید تمامی قسمت‌های خانه اندازه‌گیری می‌شود تا در انتخاب وسایل اشتباه نکنید.

  نظرات مشتریان دکوراسیون داخلی
  خانم گیتی وحیدی
  کار تمیز
  بسیار عالی بودن و کارشون هم تمیز و عالی.
  خانم کشاورز
  قیمت فوق العاده عالی و منصف
  کارشون عالی بود. متریال عالی، قیمت فوق العاده عالی و منصف، طراحی عالی، اخلاق و مشاوره همه چی عالی بود. واقعا ممنون از شرکت سلام ساختمان که باعث شد با آقای رزمجو آشنا بشیم و کابینت مورد علاقمونو داشته باشیم. حتما به همه معرفیشون میکنم.عالی بودن
  آقای وحید یاری
  با اخلاق خوب و ایده پرداز
  کار ایشون هم با کیفیت و هم با دقت بود ایده پردازیشون هم عالی. اخلاق هم خوب .تشکر ازشون بابت اجرای قشنگشون.
  خانم سالارپور
  خوش برخورد و مقید به کار
  خیلی خوش برخورد و مقیدبه کار بودن و از ایشون خیلی راضی هستم.
  خانم پاریاب
  محترم و خوش اخلاق
  ایشون انسان بسیار محترم و خوش اخلاقی هستند و در کارشون هم بسیار دقیق می‌باشند و اگر من باز هم کار کابینت داشته باشم ترجیح میدهم با ایشان قرار داد ببندم.
  خانم نصیری
  صاحب ایده و دارای سلیقه امروزی
  از ایده های مدرن و امروزی بهره مندند و صاحب سلیقه هستند. تیم خوش‌اخلاق و فرزی هستند و تا حد امکان در کارشون دقت دارند.
  تا کنون بیش از 4000 نفر پروژه خود را در «سلام ساختمان» اجرا کرده اند.

  نکات دکوراسیون داخلی در خانه نوساز چیست؟

  اغلب، پروژه‌های نوساز برای دکوراسیون داخلی گزینه‌های بهتری هستند، چون با دید بازتری انتخاب شده‌اند و نکات اصلی در آن‌ها مدنظر قرار گرفته است. فضای خالی و دست‌نخورده‌ای که مثل یک کاغذ سفید منتظر است ما آن را با طرحمان قشنگ‌تر کنیم. معمولا نکات دکوراسیون داخلی خانه نوساز به‌صورت زیر است:

  • تعیین و تفکیک فضاها در صورت نیاز؛ مثلا تفکیک نشیمن و پذیرایی و غذاخوری یا اتاق‌های خواب اختصاصی بچه‌ها
  • فهرست نیازها و سلایق اعضای خانواده
  • انتخاب سبک مدنظر
  • انتخاب اجزای اصلی مثل پوشش دیوارها یا سقف (البته این قسمت جزو طراحی داخلی محسوب می‌شود اما برای کامل بودن موضوع این را ذکر می‌کنیم)
  • اندازه‌گیری دقیق فضاها
  • جمع‌آوری نمونه‌های تصویری
  • خرید وسایل برحسب نیاز و گنجایش فضا و سبک انتخابی
  • چیدمان اصولی

  دکوراسیون داخلی خانه نوساز

  نکات دکوراسیون داخلی در خانه‌ی بازسازی شده چیست؟

  پروژه‌های بازسازی خانه  معمولا از چندین بخش تشکیل می‌شود و بودجه باید بین این بخش‌ها تقسیم شود. به همین دلیل ممکن است تفاوت‌هایی با یک پروژه نوساز داشته باشد. در تمامی پروژه‌های بازسازی، اولین کار رفع ایرادات و تعمیرات است. اگر نقشه فضا نیاز به تغییر داشته باشد، باید انجام شود و نهایتا نوبت به دکوراسیون داخلی می‌رسد. براساس حرفی که اول زدیم اینجا اولویت‌بندی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پس شما باید ببینید در این پروژه چه کاری برایتان اهمیت دارد:

  • رفع ایرادات و تعمیرات
  • طراحی مجدد اجزایی مثل کابینت و کمد و ….
  • طراحی و تعویض سقف کاذب و کف‌پوش و …
  • تغییر ظاهر خانه مثل رنگ دیوار، کاغذ دیواری یا کابینت و …
  • عوض کردن مبلمان یا نه صرفا تغییر حس و حال خانه که با تغییری در نحوه چیدمان یا بازسازی قطعاتی از مبلمان و استفاده مجدد از آن‌ها
  • اضافه کردن عناصر تزئینی با توجه به طراحی جدید دکوراسیون

  دکوراسیون داخلی و بازسازی خانه

  مشاوره رایگان سلام ساختمان

  در دکوراسیون داخلی چه موضوعات و عناصری نقش دارند؟

  هر فضایی، از اجزای فیزیکی و بصری متفاوتی با توجه به کاربردش تشکیل می‌شود. برای داشتن یک فضای داخلی مناسب، بدون توجه به کاربرد، استفاده از چندین عنصر اهمیت دارد:

  1. رنگ
  2. نور
  3. الگو
  4. گل و گیاه
  5. مبلمان

  در ادامه در مورد هر یک از عناصر 5 گانه بالا بیشتر توضیح می‌دهیم.

  1.    نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

  وقتی وارد یک محیط می‌شوید چه چیزی اول نظر شما را به خود جلب می‌کند؟ مطمئنا رنگ‌های موجود در فضا. حالا این رنگ‌ها می‌توانند به زمینه اختصاص داشته باشند یا به عناصر موجود در فضا، تفاوتی ندارد، مهم انتخاب درست این رنگ‌ها است. اگر می‌خواهید بیشتر با تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید روی لینک زیر کلیک کنید:

  معجزه رنگ در دکوراسیون داخلی

  حساب کاربری کابینت سازان سلام ساختمان

  احتمالا چیزی که بیشترین تاثیر را بر انتخاب رنگ دارد و مقدم بر آن است، انتخاب سبک دکوراسیون باشد. چون اکثر سبک‌ها پالت رنگی مخصوص به خودشان را دارند.

  اما به‌صورت کلی رنگ در یک فضا نباید باعث آشفتگی بصری شود، یعنی نباید تضادهای افراطی عمدی داشته باشد و نباید افراد را خسته، کسل و بی‌انرژی کند. استفاده از رنگ‌هایی با تناژ یکسان و سایه‌های متفاوت یا رنگ‌های مکمل بهترین انتخاب در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. طیف رنگ‌های سرد و گرم می‌توانند ترکیب خوبی با هم بسازند اما استفاده صرف از رنگ‌های گرم یا رنگ‌های سرد در دراز مدت نتیجه مطلوبی ندارد چون مستقیما در روحیه افراد اثر می‌گذارد.

  انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی

  2.    نقش نور در طراحی دکوراسیون داخلی

  مطمئنا الان دیگر اهمیت نور طبیعی بر کسی پوشیده نیست و طراحی فضاهای داخلی به سمتی پیش می‌رود که تا حد ممکن حجم بیشتری نور وارد فضا شود. برای شناخت اثر نورپردازی در دکوراسیون داخلی، روی لینک زیر کلیک کنید:

  معجزه نورپردازی در دکوراسیون داخلی

  اما در کنار نورهای طبیعی، نورپردازی مصنوعی واجب است و نمی‌شود آن را نادیده گرفت. پس در وهله اول سعی کنید مانعی برای عبور نور و هوا نباشید؛ یعنی در انتخاب پرده و سایه‌بان پنجره دقت کافی را داشته باشید.

  نورپردازی در دکوراسیون داخلی

  نورپردازی مصنوعی هم بهتر است برای هر فضا به‌صورت اختصاصی طراحی شود و از نورپردازی کلی پرهیز کنید. تنوع نوری اهمیت زیادی دارد، یعنی سعی کنید نورهای گسترده، خطی و نقطه‌ای را در کنار هم داشته باشید، حتی می‌توان رنگ‌های مختلف نوری را به کار برد. استفاده از لامپ‌های قابل تنظیم، چه از لحاظ زاویه و چه نور، کمک بزرگی به دکور کردن می‌کند. مثلا بهتر است فضای غذاخوری، پیشخوان یا زیر کابینت‌های آشپزخانه نورپردازی مختص به خود با ارتفاع مناسب داشته باشند. به نورپردازی کابینت‌های زیر که توسط یکی از کابینت‌سازهای سلام ساختمان در کرج اجرا شده است توجه کنید.

  نوزپردازی در آشپزخانه

  نظرات مشتریان کابینت
  خانم قربانی
  بسیار عالی در کیفیت و مشاوره
  آقای تردست از هر نظر بسیار عالی بودن. یعنی هم از نظر مشاوره و راهنمایی و هم از نظر کیفیت و ظرافت در انجام کار و هم از نظر تحویل به موقع کار و احساس مسئولیت کردن. درکل خیلی از ایشون راضی بودم.
  آقای مهدی فرهادی
  بسیار خوش قول
  بسیار انسان شریف و خوش قول و منصفی بودن ایشون
  آقای حسنی
  بسیار منصف
  آقای رضایی و برادرشان از لحاظ فنی واخلاقی ومنصف بودن. از 15تا کابینت سازی که من قیمت و طرح گرفتم عالی تر بودن. خدا حفظشون کنه.
  آقای کریمیان
  راهنمایی رضایت بخش
  بنده نسبت به کار آقای جعفری اعم از راهنمایی، اجرای تمیز وتحویل به موقع ومشتری مداری و...رضایت کامل دارم.
  خانم آرمان فر
  دقیق و قول خوش
  دقت و آن تایم بودن و مدارا با مشتری و ارائه قیمت منصفانه از سوی ایشون باعث شد که من با خیال راحت و اطمینان خاطر ایشان را به دوستان و آشنایان معرفی کنم و خدارو شکر همه کسانی که با ایشان کار کردند از کارشون رضایت کامل رو داشتن و بابت معرفی ایشان از من سپاسگزار بودن.
  خانم سمیرا رضایی
  قیمت مناسب تر
  کار جناب عابدی خیلی خوب بود و قیمت کار نسبت به چند جا که قیمت گرفتم مناسب تر بود و ایشان با توجه به اینکه قراربود کار سر وقت به ما تحویل بدهند تا ساعت ۳ صبح موندن تا کار تمام شود و به روز بعد موکول نشود. من از این همه حسن انجام کار ایشان تشکر می کنم و همچنین از سایت خوب سلام ساختمان متشکرم.
  تا کنون بیش از 4000 نفر پروژه خود را در «سلام ساختمان» اجرا کرده اند.

  3. اثر الگو (طرح و نقش دیوارها، مبلمان و ..) در طراحی داخلی

  حظ بصری نکته‌ای است که شاید همه به دنبال آن باشیم اما ندانیم چطور می‌شود به آن دست پیدا کرد. یکی از عوامل تاثیرگذار در این مساله، الگوهایی است که در دکوراسیون منزل به کار می‌بریم؛ طرح و نقش دیوارها، روکش مبلمان، فرش، حتی طرح اکسسوری‌هایی که به عنوان تزئین در فضا استفاده می‌شوند اهمیت زیادی دارند.

  بازهم اینجا سبک شاید در انتخاب الگوها نقش داشته باشد. اما حفظ تعادل و جلوگیری از آشفتگی دو اصل اساسی در انتخاب الگوها به شمار می‌روند. در خیلی موارد الگوهای بومی و ارگانیک طرفدارن بیشتری دارند.

  الگوهای دکوراسیون داخلی منزل

  4. نقش گل و گیاه در دکوراسیون

  تقریبا هر فضایی و هر سبکی موافق استفاده از گل و گیاه طبیعی است. انرژی که از گیاهان دریافت می‌شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای در فضا و افراد دارد. برای همین توصیه می‌شود تا جایی که فضا و سبک مدنظرتان اجازه می‌دهد، از این عنصر بهره کافی ببرید. در استفاده از گل و گیاه می‌شود خلاقیت‌های زیادی نشان داد، مثلا دیوارهای سبز، پاسیو، گلدان‌های آویز و … انتخاب‌های متنوعی هستند.

  گیاهان در دکوراسیون داخلی

  5.  نقش مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی

  تقریبا مهم‌ترین عنصر در دکوراسیون داخلی مبلمان است. مبلمان شامل تمامی وسایلی است که ما در دکور یک فضا و چیدمان خانه می‌بینیم. از کاناپه، صندلی و میز گرفته تا ظروف و وسایل تزئینی.  به دلیل تنوع مبلمان و کاربرد آن‌ها، انتخاب و چیدمان اهمیت زیادی پیدا می‌کند و همین اصول فضای شما را خوب یا بد می‌کند. این اصول چه چیزهایی هستند؟

  اصول انتخاب و چیدمان مبلمان

  از نقش موثر مبلمان در دکوراسیون خانه گفتیم، باید بدانید که انتخاب مبلمان مناسب براساس سبک و نیاز به فضایی که در آن استفاده می‌شود هم بستگی دارد. بزرگی و کوچکی یک فضا، تفکیک محیط به بخش‌ها و کاربردهای متفاوت، حس و حال فضا همه در انتخاب مبلمان تاثیرگذار است. مثلا دکوراسیون داخلی اتاق خواب کوچکی را درنظر بگیرید که نیاز به یک تخت دونفره دارد. مسلما در این اتاق انتخاب یک تخت دونفره کینگ‌سایز با سرتخت خیلی بزرگ و تزئینات فراوان و رنگ تیره اصلا انتخاب درستی نیست، چون فضا را از اینی که هست کوچک‌تر جلوه می‌دهد یا برای مطالعه، آرایش، نگهداری لباس و وسایل و … اگر مبل جداگانه‌ای تهیه شود، تقریبا هیچ فضای تنفسی در اتاق باقی نمی‌گذارد و اینجاست که پای مبلمان چندمنظوره وسط می‌آید که بتواند نیازهای مختلفی را برآورده کند.

  مبلمان چند منظوره

  در گذشته اغلب دیوارها تعیین‌کننده تفکیک فضایی بودند اما الان اکثر نقشه‌ها به‌صورت باز و آزاد طراحی می‌شود، در نتیجه مبلمان باید حد هر فضا را تعیین کنند، پس نحوه چیدمان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هر فضا علاوه بر عملکرد، شخصیت خاص خودش را هم دارد که این شخصیت با چیدمان مبلمان نشان داده می‌شود؛ مثلا نشیمن فضایی است که افراد حول یک نقطه کانونی دور هم جمع می‌شوند و می‌خواهند اوقاتی را باهم سپری کنند یا در اتاق خواب عملکردهای مختلف درون یک فضا تعریف می‌شوند، پس باید تفکیک درستی بینشان صورت بگیرد و این کارها با مبلمان امکان‌پذیر است. اما چطور؟

  نقطه کانونی

  برای ایده گرفتن در مورد انواع چیدمان، می‌توانید از مطالب زیر استفاده کنید:

  برای داشتنِ بهترین دکوراسیون داخلی، چه اصولی را رعایت کنیم؟

  هر طراح و دکوراتور قبل از پیاده‌سازی هر طرحی، باید چند اصل را در ذهن داشته باشد و آن‌ها را بدون توجه به عملکرد فضا رعایت کند:

  1. سبک و استایل
  2. نقطه کانونی
  3. رعایت تعادل
  4. توجه به فضاهای منفی

  در ادامه در مورد هر یک از اصول بالا بیشتر توضیح می‌دهیم.

  1.  سبک و استایل دکوراسیون

  سبک و استایل که در این مطلب بارها و بارها از آن حرف زدیم و نشان می‌دهد چه نقش پر رنگی در دکوراسیون داخلی دارد. درواقع این سبک‌های دکوراسیون پایه و اساس انتخاب‌های بعدی شما را تشکیل می‌دهند. هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند و درواقع شما با انتخاب هر سبک بخشی از روحیه، سلیقه و شخصیت خودتان را به نمایش می‌گذارید. اتفاقا نکته‌ای که در این قسمت اهمیت پیدا می‌کند، این است که شما هر سبکی را که انتخاب می‌کنید، بهتر است امضای خودتان را پای آن سبک و فضا بگذارید، این به چه معنا است؟ یعنی آن سبک را طبق سلیقه خودتان بازطراحی کنید تا خانه شما منحصرا برای خودتان باشد.

   

  سبک در دکوراسیون داخلی

  2.  نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

  ایجاد نقطه کانونی چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ بصری در فضاهای داخلی اهمیت زیادی دارد. مثلا در نشیمن با استفاده از یک شومینه یا کتابخانه، می‌شود نحوه چیدمان مبل‌ها را تعیین کرد و چشم‌ها را به این نقطه معطوف کرد یا با استفاده از یک اکسسوری خاص، دیواری با رنگ و طرح ویژه، اثری هنری توجه‌ها را جلب کرد. حالا می‌شود حول این نقطه داستان‌سرایی کرد.

  نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی منزل

  3. رعایت تعادل فضایی و بصری

  داشتن تعادل در هر فضایی یکی از مهم‌ترین اصول به شمار می‌آید. تعادل فضایی و بصری الزاما به معنای تقارن نیست، اتفاقا تقارن بیش از حد اصلا در دکوراسیون داخلی توصیه نمی‌شود. تعادل در انتخاب رنگ، طرح، نحوه چیدمان تاثیرگذار است.

  تعادل فضایی و بصری دکوراسیون داخلی منزل

  4.   توجه به فضاهای منفی

  توجه به فضاهای منفی شاید برایتان غریب به نظر برسد اما اصل مهمی در طراحی معماری به شمار می‌آید. همه چیز از ابعاد مثبت و منفی تشکیل شده‌اند که این موضوع شامل فضا هم می‌شود. هر قسمتی که با وسیله‌ای پر می‌شود، مثبت و هر قسمتی که خالی می‌ماند منفی نام می‌گیرد. باتوجه به اصل تعادل، اینجا هم باید توازنی بین مثبت و منفی برقرار باشد و دکوراسیون خوب، دکوری نیست که پر از وسیله باشد. اصطلاحا باید برای فضا «نفس‌کش» گذاشت، اجازه بدهید هوا جریان پیدا کند.

  فضاهای منفی در دکوراسیون داخلی منزل

  بایدها و نبایدهای دکوراسیون داخلی چیست؟

  1. از اهمیت سبک و نظرسنجی از اعضای خانواده و رسیدن به یک سبک واحد چندین بار صحبت کردیم. این موضوع را نباید دست کم گرفت، این‌که برای هر قسمت از خانه یک سبک دکوراسیون انتخاب شود، اتفاق جالبی نیست و آشفتگی ایجاد می‌کند. یکی از اصول دکوراسیون داخلی رسیدن به یک وحدت همگانی است.
  2. از تعادل به عنوان یکی از اصول و از رنگ به عنوان عنصر دکوراسیون داخلی صحبت کردیم که ترکیب این دو نشان می‌دهد شما باید در انتخاب رنگ حد تعادل را رعایت کنید. مثلا پالت رنگی تمام سرد یا گرم اصلا مناسب نیست چون خیلی سریع خسته‌کننده می‌شود یا انتخاب رنگ‌های خیلی تند یا خیلی آرام و یکدست تاثیر منفی دارد. ترکیب بهترین انتخاب است.
  3. بافت در دکوراسیون به چه معناست؟ ساده‌ترین تعریف برای بافت این است که شما بتوانید لمس‌های متفاوتی را در یک فضا تجربه کنید؛ مثلا هم‌نشینی چوب و فلز درکنار چرم و پشم با ظرافت گیاهان و حس طبیعی حصیر و …. پس استفاده از بافت‌های مختلف در دکوراسیون داخلی یک باید محسوب می‌شود. حتی طراحی‌های لایه‌لایه طرفداران خاص خودشان را دارد.
   تناسب فضایی در دکوراسیون داخلی منزل
  4. رعایت تناسبات فضایی! یعنی چه؟ قبلا هم به آن اشاره‌ای کردیم، یعنی باتوجه به تناسبات فضا، وسیله بچینید. اگر دیوار خیلی بزرگی دارید، لازم نیست برای پر کردنش کل سطح را با تابلوهای کوچک بپوشانید، کافی است از یک تابلو نسبتا بزرگ استفاده کنید یا اگر غذاخوری کوچکی دارید، نیازی به لوستر و چراغ‌آویزهای خیلی بزرگ نیست چون برعکس فضای شما را کوچک‌تر نشان می‌دهند.
  5. قبلا گفتیم که چیدمان مبلمان شخصیت هر فضا را تعیین می‌کنند، پس اینکه همه چیز را به دیوار تکیه دهیم و مبل‌ها را اصطلاحا اتوبوسی بچینیم اصلا جلوه جالبی ندارد. فضاها را هم خیلی راحت با شکل چیدمان مبل‌ها یا عناصر جداکننده متحرک و متخلخل، مثل قفسه و کتابخانه می‌شود تفکیک کرد که نیاز به دیوار نباشد و هم‌چنان نور و هوا در فضا جریان داشته باشد اما در عین حال حریم فضایی رعایت شود.
  6. ترتیب مراحل اجرای دکوراسیون را تا حد ممکن رعایت کنید. برای مثال اگر بودجه را تقسیم‌بندی نکنید احتمالا اواخر پروژه با مشکلات بزرگی روبه‌رو شوید یا اگر اول خریدهایتان را انجام بدهید و بعد به دکور کردن فضا مثل رنگ و … بپردازید، با محدودیت روبه‌رو می‌شوید.
  7. سعی کنید کیفیت همیشه بر کمیت ارجح باشد، چون ماندگاری موضوع مهمی است و اگر شما کلی وسیله ارزان و بی‌کیفیت داشته باشید، جلوه جالبی ندارد اما می‌شود با تعداد کم‌تری وسیله باکیفیت به دکوراسیون بهتری رسید.
  8. نکته مهمی که اغلب در دکوراسیون نادیده گرفته می‌شود ارتفاع صحیح چینش اجزا است. مثلا قاب‌هایی که قرار است روی دیوار نصب شوند نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشند، تراز درست، خط دید هر فرد است که مثلا در فضای غذاخوری که اغلب افراد نشسته هستند، این خط دید پایین‌تر می‌آید یا انتخاب جای اصلی تلویزیون هم از همین قانون پیروی می‌کند.تراز قاب ها در دکوراسیون داخلی

  انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی چیست؟

  بالاخره رسیدیم به موضوعی که خیلی به آن اشاره شد و برای ما مهم اشت که به اهمیت آن پی ببرید؛ سبک‌های دکوراسیون داخلی!

  در همین راستا سلام ساختمان تمام تلاشش را می‌کند تا شما با 0 تا 100 هر سبک به خوبی آشنا شوید و قوانین آن‌ها را در فضاهای اصلی بشناسید. در اینجا هم اشاره مختصری به هر سبک می‌کنیم و شما را به تفصیل آن‌ها ارجاع می‌دهیم. البته این موضوع ره اشاره کنیم که سبک‌های دکوراسیون داخلی ره می‌شود خیلی با وسواس تفکیک کرد و تعداد زیادی سبک را جداگانه تعریف کرد اما ما در اینجا به سبک‌های اصلی که طرفدار بیشتری در دنیا دارند، اشاره می‌کنیم.

  1. سبک ایرانی (Persian)
  2. سبک کلاسیک (Classic)
  3. سبک سنتی (Traditional)
  4. سبک مدرن (Modern)
  5. سبک مینیمال (Minimalist)
  6. سبک معاصر (Contemporary)
  7. سبک انتقالی (Transitional)
  8. سبک مدرن اواسط قرن بیستم (Mid Century)
  9. سبک صنعتی (Industrial)
  10. سبک التقاطی (Eclectic)
  11. سبک بوهمیان (Bohemian)
  12. سبک مزرعه‌ای (Farmhouse)
  13. سبک شبی‌شیک (Shabby Chic)
  14. سبک ساحلی (Coastal)
  15. سبک هالیوودی (Hollywood)
  16. سبک روستیک (Rustic)
  17. سبک فرانسوی (French)
  18. سبک اسکاندیناوی (Scandinavian)
  19. سبک مدیترانه‌ای (Mediterranean)
  20. سبک آرت‌دکو (Art Deco)
  21. سبک ذن آسیایی (Asian Zen)
  22. سبک جنوب غربی (Southwestern)
  23. سبک گلم (Glam)
  24. سبک تروپیکال (Tropical)

  انواع سبک در طراحی دکوراسیون داخلی

  1. سبک دکوراسیون ایرانی

  به خانه‌های قدیمی مادربزرگ‌ها که فکر می‌کنید، چه چیزی یادتان می‌آید؟ احتمالا یک حوض آبی و گلدان‌های شمعدانی‌ دور آن، حیاط آجری با بهارخوابی که همیشه شسته و تمیز برای دورهمی آماده بود، اتاق‌های تو در تو با تاقچه‌های کوچک و بزرگش، درهای طاقی و فرش ایرانی و … این‌ها نمونه کاملی از معماری گذشته ما هستند که به سبک ایرانی معروف است. البته قدمت معماری داخلی ایرانی به سال‌های خیلی دوری برمی‌گردد که به ایرانی کهن معروف است.

  سبک ایرانی دکوراسیون داخلی

  2. سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک

  اگر آدمی هستید که نظم، تعادل، تقارن و جزئیات برایتان مهم است سبک کلاسیک، سبک شماست. معمولا فضاهایی که به سبک کلاسیک دکور می‌شوند، مجلل هستند و به عنوان فضاهای لوکس شمرده می‌شوند. رنگ‌های طلایی، بژ، کرم و رنگ‌های غنی برگرفته از جواهرات نمادی از سبک کلاسیک محسوب می‌شوند. نقوش و طرح‌های تزئینی در همه جا از کاغذدیواری گرفته تا پرده و روکش مبلمان دیده می‌شود. چوب معمولا حرف اول را در این دکور می‌زند و همه چیز در نهایت ظرافت طراحی می‌شود.

  سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی

  3. سبک سنتی یا تردیشنال

  سبک سنتی شباهت‌های زیادی به سبک کلاسیک دارد اما شاید تنها تفاوت آن کمتر تجملی بودن این سبک باشد. تزئینات کمی ساده‌تر می‌شوند و کیفیت متریال‌های مورد استفاده کمی پایین‌تر می‌آید تا افرادی که به سبک کلاسیک علاقه دارند اما نمی‌توانند هزینه‌های آن را تامین کنند هم بتوانند خانه خودشان را مشابه کلاسیک دکور کنند. اگر می‌خواهید شناخت بهتری از این دو سبک پیدا کنید، به اینجا سری بزنید.

  سبک سنتی یا تردیشنال دکوراسیون داخلی

  4. دکوراسیون به سبک مدرن

  دنیای امروز ما اسیر چه چیزی شده؟ مدرنیته که تقریبا نقطه مقابل سبک‌های سنتی و کلاسیک قرار می‌گیرد. در سری سبک‌های مدرن، تزئینات رفته رفته کم‌تر می‌شوند و دکوراسیون به سمت کاربردی و عملگرا پیش می‌رود، خطوط ساده و رنگ‌ها ملایم می‌شوند. بعضی‌ها معتقدند مدرنیته روح فضا را گرفته اما این حرف منصفانه نیست و سبک مدرن اگر درست طراحی و اجرا شود، جذابیت‌های زیادی دارد. همین مدرنیته زندگی را برای ما ساده‌تر کرده!

  سبک مدرن دکوراسیون داخلی

  5. سبک دکوراسیون مینیمال

  سبک مینیمالیسم تقریبا مدرنتیه را به حد اعلا رسانده؛ با شعار «کم‌تر، بیشتر است» می‌توانید یک مینیمالیست حرفه‌ای شوید. هر چه اضافه است را از محیط خارج کنید، اطرافتان را خلوت کنید، رنگ‌ها را ملایم و خنثی انتخاب کنید، هر چیزی در ساده‌ترین شکل ممکن باشد و سعی کنید فضایی یک‌دست به وجود بیاورید. تبریک می‌گویم، شما به یک مینیمالیست تبدیل شدید!

  سبک مینیمال دکوراسیون داخلی

  6. سبک معاصر

  پلان‌های آزاد و فرم‌های باز، رنگ‌های طبیعی، وسایل ساده و زیبا ویژگی‌های بارز سبک معاصر هستند که شاید فکر کنید شباهت زیادی با سبک مدرن دارد، اما نباید این دو سبک را باهم اشتباه بگیرید، چطوری؟ همان‌طور که از اسم این سبک پیداست، به زمان حال برمی‌گردد، پس می‌تواند روز به روز در حال تکامل باشد، بنابراین هر لحظه باید انتظار تغییر را داشت و سبک معاصر می‌تواند برای هر کسی ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشته باشد.

  سبک معاصر دکوراسیون داخلی

  7. سبک انتقالی یا ترنزیشنال

  سبک ترنزیشنال یا انتقالی پیوند بین سنت و مدرنیته است و می‌خواهد دل اکثریت را به دست آورد. عناصر طبیعی مثل چوب و سنگ در این سبک زیاد به کار می‌روند و معمولا رنگ‌های گرم و خنثی در کنار هم دیده می‌شوند. سبک انتقالی چون قرار است ماهیت بینابینی داشته باشد، انعطاف بیشتری از خودش نشان می‌دهد و همین موضوع دست شما را در انتخاب باز می‌گذارد.

  سبک انتقالی یا ترنزیشنال دکوراسیون داخلی

  8. سبک مدرن اواسط قرن بیستم

  اسم این سبک به وضوح می‌گوید که قدمتش به چه زمانی برمی‌گردد؛ اواسط قرن بیستم میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم! اما نکته جالب آن این است که ظاهری مدرن دارد اما در عین حال عناصر سنتی را هم در خودش جای می‌دهد. یک ویژگی منحصربه‌فرد در فضاهایی که به سبک اواسط قرن بیستم دکور می‌شوند، دیده می‌شود این است که اغلب زمینه با رنگ خنثی تا تیره و وسایل با رنگ‌های شاد و جسورانه دکور می‌شوند.

  سبک مدرن اوایل قرن بیستم

  9. سبک دکوراسیون داخلی صنعتی

  سبک صنعتی چیزی برای پنهان کردن ندارد و همیشه رو بازی می‌کند، از طرفی مقداری روحیه خشن دارد. حالا همه این‌ها یعنی چه؟ یعنی شاید نرمی و لطافتی که در ظاهر سبک‌های دیگر دیده می‌شود را در فضاهایی که به سبک صنعتی دکور می‌شوند نبینید. دیوارهای آجری یا بتنی، تیرهای چوبی و لوله‌های فلزی، اتصالات و تاسیسات روکار یا رنگ‌های تیره نباید شما را متعجب کنند، چون از اصول سبک صنعتی به شمار می‌آیند.

  دکوراسیون داخلی صنعتی

  10. سبک التقاطی

  اگر آدمی هستید که خیلی در چارچوب‌های تعریف شده نمی‌گنجید و اراده آزاد برایتان بیشترین اهمیت را دارد، سبک التقاطی برای شماست. خیلی راحت می‌توانید از سبک‌های دیگر الهام بگیرید و نقاط مثبت چندین سبک را یک‌جا جمع کنید و بقیه را از سلیقه‌تان شگفت‌زده کنید. پس نمی‌شود اصول مدونی برای این سبک تعریف کرد.

  سبک التقاطی دکوراسیون داخلی

  11. سبک بوهمیان

  اگر دقت کرده باشید هنرمندان در دنیای خاص خودشان زندگی می‌کنند، طبیعت منبع الهامشان است و جزئیات برایشان بسیار اهمیت دارد. کلی وسایل خرد و ریزی دارند که پشت هر کدام داستانی نهفته است و احتمالا نظم و هماهنگی را در جاهایی می‌بیند که بقیه شاید آن را کمی هم آشفته بدانند. این تعاریف تقریبا با سبک بوهمیان همخوانی دارد. وسایل قدیمی، طراحی‌های چند لایه، عناصر طبیعی، نقش و نگارهای مختلف و رنگ‌های زنده از ویژگی‌های دیگر این سبک محسوب می‌شود.

  سبک بوهمیان

  12. سبک مزرعه‌ای

  آرامش یک خانه، به سبک مزرعه‌ را به نظرم هیچ سبکی نمی‌تواند فراهم کند. چیزی که همیشه در فیلم و سریال‌های اروپایی قدیمی دیده می‌شود، خیلی به سبک مزرعه‌ای نزدیک است. البته تشابهات سبک مزرعه‌ای با سبک روستیک زیاد است؛ عناصر چوبی و طبیعی، رنگ‌های گرم، پارچه‌های ارگانیک مثل الیاف طبیعی، حصیر، کنف و … و وسایل دست‌ساز و نور طبیعی ویژگی‌های سبک مزرعه‌ای هستند.

  سبک مزرعه‌ای

  13. سبک شبی‌شیک

  هرجا دیدید کلی مبلمان آنتیک با رنگ‌های پاستلی و روکش‌های پر نقش و گلدار یک جا جمع شده‌اند، بدانید که صاحب آن فضا به سبک شبی‌شیک علاقه دارد. درست است سادگی و آرامش از ویژگی‌های اصلی این سبک به شمار می‌آید اما سرزندگی و طراوت هم به همان اندازه اهمیت دارد. محیط‌های شابی‌شیک به شدت مناسب زوج‌ها و خانواده‌های عاشق است!

  سبک شبی‌شیک

  14. سبک ساحلی

  همان‌طور که از اسم آن پیداست، سبک ساحلی متاثر از دریا و طبیعت و ساحل است. در عین حال که به شما آرامش دریا را منتقل می‌کند، هیجان امواج را هم ارائه می‌دهد. طیف رنگی آبی، سفید و ماسه‌ای بیشتر از هر چیزی در آن دیده می‌شود و نور طبیعی اهمیت زیادی دارد. عناصر دریایی مثل صدف، سکان کشتی، لنگر یا هرچیزی که به نحوی به دریا و ساحل مربوط باشد در فضاهای ساحلی به عنوان تزئین به کار می‌رود.

  سبک ساحلی

  15. سبک هالیوودی

  سبک پر زرق و برق هالیوودی که به همین اسم معروف است، نشون می‌دهدچه دکوراسیونی را برای شما فراهم می‌کند. هر چیز لوکسی که پیدا می‌کنید، می‌توانید در این دکوراسیون قرار دهید. مبلمان مخملی و عتیقه‌جات گران‌بها و هر چیزی که درخشش کافی داشته باشد با رنگ‌های بنفش و قرمز و فیروزه‌ای ترکیب موردپسندی برای سبک هالیوودی هستند.

  سبک هالیوودی

  16. سبک روستیک

  وقتی به خانه‌های روستایی فکر می‌کنید، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ چیزی جز صمیمیت و گرما و سادگی؟ سبک روستیک برگرفته از فرهنگ روستایی است و وسایل و عناصر در آن اغلب در شکل طبیعی خودشان به‌کار می‌روند، به همین دلیل شاید کمی زبر و خشن به‌نظر برسد. وسایل اکثرا چوبی و سفالی هستند. رنگ‌بندی غالبا گرم است و در دکورهای روستیک غربی شومینه نقطه کانونی فضا به حساب می‌آید.

  سبک روستیک

  17. سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی

  سبک فرانسوی مثل کشور و مردمش، سبکی لوکس و مجلل و اشرافی است. پرده‌های ابریشمی، دیوارهای حکاکی شده، وسایل لوکس و گران، آینه‌های قدی و مبلمان رسمی جزو جدانشدنی سبک فرانسوی هستند. پالت رنگی خنثی و رنگ‌های مکملی مثل یاسی، سبز و آبی بیشترین استفاده را در این سبک دارند.

  سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی

  18. دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

  سبک اسکاندیناوی بیشتر در کشورهای دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و ایسلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد طبیعی، تزئینات و جزئیات حداقلی، پالت رنگی سیاه وسفید و نهایتا رنگ‌های آبی و خاکستری، خطوط منحنی و طرح‌های ارگانیک ویژگی‌های بارز سبک اسکاندیناوی است.

  دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

  19. سبک مدیترانه‌ای

  تا حالا به دکوراسیون داخلی کشورهای ایتالیا، یونان و اسپانیا دقت کرده‌اید؟ ترکیب آبی و سفید یونانی، در کنار طرح‌های الهام گرفته از سبک مراکشی و طاق و قوس‌های ایتالیایی فضایی صمیمی و دلنشین ایجاد می‌کنند. همه این‌ها تداعی‌کننده سبک مدیترانه‌ای هستند.

  سبک مدیترانه‌ای

  20. سبک آرت‌دکو

  آرت‌دکو در قرن بیستم غوغایی به پا کرد و انقلابی بود در زمانی که سبک ویکتوریایی میدان‌ داری می‌کرد. اشکال هندسی در این سبک دکوراسیون بیشتر استفاده می‌شود و اغلب از فلزات و شیشه و آینه ساخته می‌شوند. فضاهای آرت‌دکو پر است از زرق و برق و ظرافت که در کنار نقاشی‌های جذاب هنر خاص خودش را رقم می‌زند.

  سبک آرت‌دکو

  21. سبک ذن آسیایی

  سبک یا مکتب ذن ریشه در فرهنگ ژاپنی دارد و خب در آسیای شرقی بیشتر از هر جای دیگر طرفدار پیدا کرده. بنای این سبک در فراهم کردن آرامش با استفاده از تعادل و هماهنگی است و تقریبا به اصول مینیمال شبیه است. تجمل و افراط هیچ جایی در سبک ذن آسیایی ندارد و برای تک تک خطوط فکر می‌شود. رنگ‌های ملایم و عناصر طبیعی هم بیشترین کاربرد را در این سبک دارند.

  سبک ذن آسیایی

  22. سبک جنوب غربی

  سبکی که بیشتر برای بومی‌های آمریکا، اسپانیا، نیومکزیکو و آریزونا استفاده می‌شود به جنوب غربی معروف است. رنگ‌ها و طرح‌هایی برگرفته از طبیعت و جنگل، جزئیات فلزی و تزئینات خاص، پارچه‌های رنگارنگ و متریال‌های گرم در خانه‌های جنوب غربی زیاد دیده می‌شود.

  سبک جنوب غربی

  23. سبک گلم

  سبک گلم برای کسانی کاربرد دارد که به تزئینات فلزی، آینه‌ها، رنگ‌های طلایی و مشکی و نقره‌ای علاقه دارند. مبل‌های مخمل و نرم، وسایل مرمر، تابلوهای سیاه و سفید و لوسترهای چشم‌نواز اعضای جدانشدنی سبک گلم هستند. ترجیح بر این است که رنگ‌ها در این سبک ساده و طرح‌ها جلوه‌گر باشند، پس بهتر است تمرکزتان را روی جزئیات بگذارید.

  سبک گلم

  24.  سبک تروپیکال

  سبک تروپیکال یا استوایی سبکی زنده و جسور با رنگ‌های شاد و تند است، مثل زرد، نارنجی و سبز روشن. وسایل و مبلمانی که بیشتر از بامبو یا حصیر، خیزران و ساج ساخته می‌شوند. گیاهان نقش تعیین‌کننده‌ای در این سبک دارند و بهتر است فضای بیرون را به درون بیاورید.

  سبک تروپیکال یا استوایی

  حالا که تا حدودی با اصول دکوراسیون داخلی، اهمیت آن در فضاهای مختلف، نحوه چیدمان و سبک‌های دکوراسیون داخلی آشنا شدید، برای فهم بهتر می‌خواهیم آن را در فضاهای اصلی خانه تعریف کنیم تا اگر ابهامی هنوز باقی مانده، برطرف شود. فضاهای اصلی خانه را می‌شود به آشپزخانه، نشیمن، پذیرایی و اتاق خواب تقسیم کرد.

  نظرات مشتریان دکوراسیون داخلی
  خانم گیتی وحیدی
  کار تمیز
  بسیار عالی بودن و کارشون هم تمیز و عالی.
  خانم کشاورز
  قیمت فوق العاده عالی و منصف
  کارشون عالی بود. متریال عالی، قیمت فوق العاده عالی و منصف، طراحی عالی، اخلاق و مشاوره همه چی عالی بود. واقعا ممنون از شرکت سلام ساختمان که باعث شد با آقای رزمجو آشنا بشیم و کابینت مورد علاقمونو داشته باشیم. حتما به همه معرفیشون میکنم.عالی بودن
  آقای وحید یاری
  با اخلاق خوب و ایده پرداز
  کار ایشون هم با کیفیت و هم با دقت بود ایده پردازیشون هم عالی. اخلاق هم خوب .تشکر ازشون بابت اجرای قشنگشون.
  خانم سالارپور
  خوش برخورد و مقید به کار
  خیلی خوش برخورد و مقیدبه کار بودن و از ایشون خیلی راضی هستم.
  خانم پاریاب
  محترم و خوش اخلاق
  ایشون انسان بسیار محترم و خوش اخلاقی هستند و در کارشون هم بسیار دقیق می‌باشند و اگر من باز هم کار کابینت داشته باشم ترجیح میدهم با ایشان قرار داد ببندم.
  خانم نصیری
  صاحب ایده و دارای سلیقه امروزی
  از ایده های مدرن و امروزی بهره مندند و صاحب سلیقه هستند. تیم خوش‌اخلاق و فرزی هستند و تا حد امکان در کارشون دقت دارند.
  تا کنون بیش از 4000 نفر پروژه خود را در «سلام ساختمان» اجرا کرده اند.

  در دکوراسیون داخلی نشیمن و پذیرایی به چه نکاتی توجه کنیم؟

  چرا نشیمن و پذیرایی باهم؟ چون در خانه‌هایی که متراژ کافی برای تفکیک این دو فضا وجود نداشته باشد، در واقع نشیمن و پذیرایی در هم ادغام می‌شوند و شاید بعضی با توجه به فرهنگ و سبک زندگییشان تفکیک این دو فضا را نپسندند. در هر صورت حتی اگر قرار باشد نشیمن و پذیرایی را به‌عنوان دو فضای مجزا تعریف کنیم، حتما نیاز به دیوار و … نیست، می‌توان با کمی اختلاف ارتفاع، حتی نحوه چیدمان مبل‌ها و استفاده از دو ست مجزا به این جداسازی رسید. حالا بهتر است در دکوراسیون نشیمن یا پذیرایی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

  رعایت تناسبات در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

  موضوع خیلی مهم در معماری داخلی و دکوراسیون تناسبات است، شاید با خودتان فکر کنید این مساله خیلی به دکوراسیون داخلی ربطی پیدا نمی‌کنا اما باید بگویم اشتباه می‌کنید، چرا؟ چون تناسبات علاوه بر فضا توسط وسایل هم شکل می‌گیرد و باید رعایت شود. مثلا شما باید تعداد کلی را بر حسب اندازه کلی فضا انتخاب کنید و ترجیحا نشیمن یا پذیرایی را به انباری از لوازم مختلف تبدیل نکنید یا با توجه به ابعاد نشیمن و پذیرایی که دارید، مبل و میز و … را انتخاب کنید، نه خیلی بزرگ که فضا را محدود کند و نه خیلی کوچک که در فضا گم شود.

  تناسبات در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

  مساله دیگری که در تناسبات دکوراسیون داخلی اهمیت دارد، رعایت نسبت در چیدمان است. اکثر طراحان و دکوراتورها ترجیح می‌دهند از تناسبات طلایی در چیدمان استفاده کنند و به زبان ساده نسبت دو به سه معقول‌ترین راه برای چینش صحیح مبلمان در یک فضا به حساب می‌آید. مثلا میز جلو مبلی دو سوم بزرگ‌ترین مبل باشد، مبل اصلی دو سوم قالیچه یا فرش را در بر بگیرد، مساحت فرشی که بین مبل‌ها پهن می‌شود، دو سوم مساحت مجموع مبلمان باشد و به همین ترتیب در تابلوها و سایر موارد این نسبت رعایت شود.

  شکل هندسی و ارتباط فضایی در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

  برای نشیمن هرچه فضا به شکل مربع نزدیک‌تر باشد، کاربرد بیشتری دارد چون درواقع نشیمن برای دورهمی خانوادگی استفاده می‌شود و قرار است زمانی را با هم در کنار آتش شومینه یا به دیدن تلویزیون سپری کنند، پس شکل‌های مرکزگرا بهتر از هر نمونه‌ای جواب می‌دهند.

  شکل هندسی و ارتباط فضایی در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

  در مورد پذیرایی به دلیل این‌که معمولا به فضای بیشتری احتیاج داریم، هرچه به شکل مستطیل نزدیک باشد، البته مستطیل نزدیک به مربع و ترجیحا با تناسبات 2 به 3،‌ کاربرد بیشتری دارد .

  دکوراسیون پذیرایی

  مجددا در این فضاها نحوه چیدمان اهمیت پیدا میکند. چون قرار نیست همه مبل‌ها به دیوار چسبیده باشند و حفره‌ای در بین آن‌ها شکل بگیرد، مسلما نمی‌خواهیم در آن فضا فوتبال بازی کنیم، قرار است از مهمان پذیرایی شود. پس برای چیدمان بهتر باید چه کرد؟ هدف باید به وجود آوردن گروه‌های مجزایی از مبل‌ها باشد تا بتونیم ارتباطات کلامی و تصویری بین افراد برقرار کنیم.

  دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

  توجه به لایه‌بندی در طراحی دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

  نشیمن و پذیرایی در خانه تقریبا نقش ویترین را به عهده دارند و غیر از این مساله، فضایی هستند که شما قرار است در آن حس آرامش را تجربه کنید و از بودن با اعضای خانواده و دوستانتان لذت ببرید، پس نکته حائز اهمیت طراحی درست فضا و استفاده از حداکثر پتانسیل آن است. به چه معنی؟ یعنی شما باید اسباب آسایش و راحتی را در کنار عناصر زیباشناختی داشته باشید.

  در وهله اول سعی کنید بافت‌های مختلف را در عین هماهنگی کنار هم به‌کار ببرید، مثلا مبلمان چوبی در کنار میزهای فلزی، فرش‌های پشمی، لوسترهای کریستال و ….

  لایه‌بندی در طراحی دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

  پوشش دیوار چه رنگ و چه کاغذرنگی بهتر است فضایی خنثی را ایجاد کند تا تنوع بافت و رنگ و طرح سایر وسایل را تلطیف کند. کف‌پوش هم به همین میزان اهمیت دارد. چون اصطلاحا فضا را «جمع» می‌کند.

  استفاده از گل و گیاه همیشه می‌تونه تکمیل‌کننده فضای نشیمن و پذیرایی باشه، چون علاوه بر رنگی که به فضا اضافه می‌کنه، به اون روح هم می‌بخشه.

  رعایت هماهنگی و وحدت در دکور نشیمن و پذیرایی

  کمتر سبکی پیدا می‌شود که اصل هماهنگی و وحدت اجزا را نادیده بگیرد. شاید شما سبک بوهمین را آشفته بدانید، اما آن هم اصول خاص خودش را دارد تا از چنین آشفتگی جلوگیری کند، حتی با این‌که در نگاه اول این‌طور به‌نظر برسد. منظور از داشتن هماهنگی و وحدت این نیست که همه چیز باید شبیه به هم انتخاب شوند، اصلا! بلکه سعی کنید الگوها و رنگ‌های پراکنده نداشته باشید، یعنی چندین رنگ، الگو و طرح انتخاب کنید و آن را در اجزای مختلف دکوراسیون پذیرایی و نشیمن تکرار کنید. رنگ‌هایی از یک تناژ معمولا بهترین راه‌حل ایجاد هماهنگی در فضا محسوب می‌شوند.

  رعایت هماهنگی و وحدت در دکور نشیمن و پذیرایی

  در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

  آشپزخانه قلب خانه! همین یک جمله کافی است تا اهمیت این فضا مشخص شود، پس آشپزخانه را باید خیلی با دقت دکور کرد. اگر در گذشته آشپزخانه صرفا برای پخت و پز و نهایتا نگهداری از مواد غذایی استفاده می‌شد، الان به مرکز خانه تبدیل شده و علاوه بر عملکردهای اصلی، محلی برای وقت‌گذرانی اعضای خانواده هم است؛ میز یا بار برای صبحانه، انجام تکالیف بچه‌ها یا فرصتی برای کتاب خواندن در تنهایی و رسیدگی به کارهای متفرقه همگی در آشپزخانه انجام می‌شود. پس بهتر است دکوراسیون آشپزخانه چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  معمولا آشپزخانه‌ها از لحاظ شکل خیلی متنوع هستند، بسته به متراژ و نحوه تعامل با فضاهای اطراف می‌توانند طراحی متنوعی داشته باشند، سلام ساختمان مطمئن‌ترین کابینت ساز را در شهر خودتان معرفی می‌کند تا بتوانید کابینت آشپزخانه متناسب با دکوراسیون مدنظرتان را سفارش دهید. در تصاویر زیر انواع مدل آشپزخانه را می‌بینید که متخصصین تیم سلام ساختمان اجرا کرده‌اند و یا می‌توانند برای شما بسازند:

  1. آشپزخانه‌های خطی
   طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی
  2. آشپزخانه‌های راهرویی یا گالی
   طراحی دکوراسیون آشپزخانه راهرویی
  3. آشپزخانه G شکل
   طراحی دکوراسیون آشپزخانه جی شکل
  4. آشپزخانه U شکل
   طراحی دکوراسیون آشپزخانه یو شکل
  5. آشپزخانه L شکل
   طراحی دکوراسیون آشپزخانه ال شکل
  6. آشپزخانه جزیره‌دارطراحی دکوراسیون آشپزخانه جزیزه دار
  نظرات مشتریان کابینت
  خانم صدیقه اسد
  با حوصله و دقیق بودند
  اقای رشید همدانی بسیار مجری باحوصله ای بودند و بادقت و با روی خوش به نظرات ما توجه داشتند. قیمتی که به من گفتند از تمام افرادی که پرسیدم منصفانه تر بود. کارشون هم خیلی تمیز و بادقت هست. زمانبندی هم که اول مار گفتند دقیقا طبق همون کار رو انجام دادن. امیدوارم هر جا هستند سلامت و خدا به کسب و کارشون برکت بده.
  آقای ایمان خاکسار
  از همکاری با ایشان راضی ام
  بسیار راضی و خوشحالم از همکاری با جناب حیدری.کاملا منصفانه قیمت دادند، بسیار خوش قول بودند و کار رو کاملا دقیق اجرا کردند، از سلام ساختمان هم برای معرفی چنین انسان های متخصص و متعهدی ممنونم
  آقای نیما قاضی
  از کار ایشان لذت بردم.
  ما واقعا از کار با ایشون لذت بردیم. در همه مراحل خیلی مسلط و همراه بودن. نتیجه کار هم خوب بود. در مورد قیمت هم من یکی دوبار سعی کردم از بازار قیمت بگیرم باز قیمت ایشون بهتر بود.
  آقای الله پناه
  کابینت ها به موقع تحویل داده شد
  سلام کار آقای بهزاد ابوفاضلی بسیار عالی بود وکابینت ها به موقع تحویل داد واز نظر قیمتی مناسب بود
  آقای بهادری
  مودب و خلاق بودند.
  سلام هم مودب بود و هم خیلی خلاق بود که دو تا طرح متناسب با نیاز ما هم اضافه اجرا کرد، و چقدر قیمت مناسبی حساب کرد نسبت به بقیه ی همکارهاش، در کل عالی بود کاملا راضی ام
  آقای احمد شیراوند
  قیمت و کیفیت کارشان خوب بود
  در مجموع از کار ایشان راضی هستم. انسان محترم ، با اخلاق و خوش قولی بودند. قیمت و کیفیت کارشون هم خوب بود. آرزوی سلامتی و موفیقت دادم هم برای آقای فرجی و هم شما .
  تا کنون بیش از 4000 نفر پروژه خود را در «سلام ساختمان» اجرا کرده اند.

  سبک دکوراسیون آشپزخانه

  شاید آشپزخانه یکی از مکان‌هایی باشد که سبک دکوراسیون داخلی در آن بیشترین نمود را دارد، چون در ظاهر فضا کاملا تفاوت ایجاد می‌کند. سبک‌های سنتی و کلاسیک پر از جزئیات، حکاکی، خط و خطوط تزئینی هستند، در صورتی‌که آشپزخانه‌های مدرن در نهایت سادگی اجرا می‌شوند. متریال‌ مورد استفاده در گذشته بیشتر چوب با رنگ‌های طبیعی بوده و به همین دلیل اکثر آشپزخانه‌ها فضایی تیره داشتند اما امروزه متریال مختلف مثل ام‌دی‌اف باعث شده تنوع رنگی هم افزایش پیدا کند. پس اولین قدم در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب سبک است.

  برای آشنایی با انواع سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه روی لینک زیر کلیک کنید:

  دکوراسیون آشپزخانه

  طراحی دکوراسیون آشپزخانه

  چینش و سیرکولاسیون در آشپزخانه

  یکی از اصول هر آشپزخانه استانداردی، اجرای مثلث کار آشپزخانه است. اگر یخچال، سینک و اجاق گاز شما جای مشخصی ندارند، آن‌ها را باید در ارتباط مثلثی با هم قرار دهید تا بهترین کارآیی را داشته باشند. مساله مهم در آشپزخانه امکان حرکت و جابه‌جایی راحت است. پس فواصل و نحوه بازشوها اهمیت پیدا می‌کنند.

  مثلث طلایی آشپزخانه

  جای‌گذاری در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

  مساله‌ای که در آشپزخانه اهمیت پیدا می‌کند، جای‌گذاری وسایل متعددی است که در آن استفاده می‌شود؛ از وسایل بزرگی مثل یخچال و گاز و … تا ظروف مختلف. سلایق در این زمینه متفاوت است اما فکر کنم اکثر افراد با نظم در آشپزخانه موافقت بیشتری داشته باشند. در دکوراسیون‌های امروزی ترجیح بیشتر در این است که هر وسیله جای مخصوص خودش را داشته باشد. اغلب توکار استفاده می‌شوند و در طرح اصلی آشپزخانه حل شوند تا این‌که وسایل هر کدام تکه تکه در جایی قرار بگیرند.

  طراحی دکوراسیون آشپزخانه

  نکته بعدی در زمینه جای‌گذاری در نظر گرفتن ارتفاع وسایل است. بهتر است ابزاری که مدام از آن استفاده می‌شود، مثل مایکروویو در ارتفاع مناسب نصب شود، البته به حضور بچه‌ها در آشپزخانه هم توجه داشته باشید. ظروف ترجیحا اگر نزدیک ماشین ظرفشویی یا سینک قرار بگیرند، بهتر است. استفاده از کابینت‌های پوشیده یا دکوری و قفسه‌های باز هم کاملا به سلیقه شما برمی‌گردد.

  رنگ و نور در دکوراسیون آشپزخانه

  همان‌طور که گفتیم در گذشته به دلیل محدودیت متریال بیشتر آشپزخانه‌ها قهوه‌ای و کمی تیره بودند اما امروزه تنوع رنگی کامل است و خب شاید رنگ‌های روشن انتخاب خیلی‌ها باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که آشپزخانه‌های تک رنگ و ترجیحا سفید را می‌پسندید، بهتر است برای روح بخشیدن به فضا کمی هم در آن رنگ یا طرح وارد کنید. این کار را می‌شود با کاشی‌های بین کابینتی، یک قالیچه کوچک طرح‌دار، چند گلدان یا چند وسیله رنگی انجام داد. در آشپزخانه زیر علاوه بر کابینت‌های دو رنگ زیبا، متخصص سلام ساختمان آن‌ها را نورپردازی کرده که باعث زیبایی بیشتر آشپزخانه شده است. با کلیک روی تصویر می‌توانید درخواست خودتان را ثبت کنید و به‌صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

  نورپردازی آشپزخانه

  آشپزخانه فضایی است که هرچه روشن‌تر باشد، حس بهتری را منتقل می‌کند. به همین دلیل اگر امکان استفاده از نور طبیعی را داشته باشید که چه بهتر، در غیر این‌صورت نورپردازی مصنوعی باید به‌گونه‌ای باشد که نور کافی را برای فضا تامین کند. برای کمک به این مساله از نورهای زیرکابینتی هم می‌توان استفاده کرد.

  در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به چه نکاتی توجه کنیم؟

  اتاق خواب بسته به این‌که توسط چه کسی استفاده می‌شود، می‌تواند دکوراسیون متفاوتی داشته باشد، مثلا:

  1. اتاق خواب مستر
  2. اتاق خواب نوجوان
  3. اتاق خواب نوزاد و کودک

  گاهی اوقات اتاق‌های خواب علاوه بر عملکرد اصلی، فضایی برای کار یا درس هم محسوب می‌شوند، پس باید این مساله در دکوراسیون اتاق خواب در نظر گرفته شود. پس با درنظر گرفتن سبک دلخواه مثل هر فضای دیگری، برویم دکوراسیون داخلی اتاق‌های خواب را با هم بررسی کنیم.

  1.     دکوراسیون داخلی اتاق مستر

  اتاق خواب مستر معمولا به بزرگ‌ترین اتاق خانه گفته می‌شود و امکانات بیشتری نسبت به سایر اتاق‌های خواب دارد. البته این امکانات بسته به متراژ و نیاز افراد می‌تواند متفاوت باشند که اغلب شامل:

  • فضای خواب
  • فضای نشیمن
  • سرویس بهداشتی
  • کلوزت روم
  • تراس
  • فضای کار
  • تجهیزات صوتی و تصویری

  دکوراسیون اتاق خواب

  یک اتاق مستر در بیشترین حالت تمامی این امکانات و در کم‌ترین حالت فضای خواب و سرویس بهداشتی را دارد. وقتی از فضای نشیمن در اتاق خواب مستر صحبت می‌شود، احتمالا تصور اشتباهی در ذهنتان شکل بگیرد، اما معمولا نشیمن اتاق خواب به فضایی برای یک گفت‌وگوی دو نفره گفته می‌شود که با دو مبل و یک میز هم قابل اجراست. دکوراسیون داخلی اتاق مستر با رعایت چند اصل ساده انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

  توجه به ابعاد و تناسبات در دکوراسیون اتاق مستر

  همان‌طور که گفتیم ابعاد فضا اهمیت زیادی در طراحی اتاق مستر دارند چون تعیین‌کننده امکانات هستند. وقتی متراژ با نیازها تطابق پیدا کرد، مساله بعدی انتخاب مبلمان اتاق خواب است که معمولا از یک تخت دو نفره، یک میز آرایش و پاتختی تشکیل می‌شود، در صورت داشتن فضای بیشتر میز کار یا مطالعه، دراور و … هم اضافه می‌شود. ابعاد تمامی این‌ها هم باتوجه به فضایی که در اختیار دارید باید انتخاب شود؛ نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، کاملا متناسب فضا.

  دکوراسیون اتاق خواب

  نحوه چیدمان در دکوراسیون اتاق خواب مستر

  حفظ حریم از مسائلی است که در اتاق خواب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در اتاق‌های خواب مستر معمولا طراحی سرویس بهداشتی به نحوی صورت می‌گیرد که دید مستقیم به تخت را از بین ببرد و با باز شدن در،‌ حائلی دید را مسدود کند. اگر چنین چیزی ممکن نبود با پارتیشن می‌توان این محدودیت را ایجاد کرد.

   

  نحوه چیدمان در دکوراسیون اتاق خواب مستر

  مساله بعدی در قرارگیری تخت خواب این است که ترجیحا سر تخت نباید زیر پنجره قرار بگیرد، چه از لحاظ ایمنی در مواقع زلزله و … و چه از لحاظ نور آفتاب که موقع خواب مزاحمت ایجاد نکند. بهتر است در صورت وجود تراس یا بهارخواب به موازات درب تراس تخت قرار بگیرد.

  جایگذاری تخت خواب در اتاق

  فضای نشیمن در صورت وجود بهتر است در کنار پنجره، شومینه یا قفسه کتابخانه باشد. اگر هم در اتاق خواب مستر از سیستم صوتی و تصویری استفاده می‌کنید، بهتر است ارتفاع آن را بر حسب تراز دید صحیح درنظر بگیرید (نشسته بر روی مبل یا براساس ارتفاع تخت).

  ایجاد هماهنگی در دکور اتاق مستر

  در اتاق خواب مستر به دلیل فضای محدود، عملکردهای متفاوت و مبلمان متنوعی که دارد، هماهنگی و تعادل برقرار کردن بین این عناصر خیلی ضروری است. همیشه انتخاب کردن یک سبک واحد در این مواقع کمک بزرگی محسوب می‌شود، پالت رنگی مشخص و طرح‌های مرتبط با هم به ایجاد هماهنگی کمک می‌کنند.

  ایجاد هماهنگی در دکور اتاق مستر

  2. دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوجوان

  در قسمت‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که بهتر است تمامی فضاهای خانه از سبک واحدی پیروی کنند اما وقتی یک جوان یا نوجوان در خانواده دارید، انجام چنین کاری کمی سخت به نظر می‌رسد، چون آن‌ها می‌خواهند اتاق خواب مخصوص خودشان را داشته باشند و اگر از لحاظ روانشناسی به قضیه نگاه کنیم، باید به آن‌ها حق داد و سخت‌گیری نکرد. پس مهم‌ترین اصل رضایت فرزند شما است. بگذارید خودش تا حد ممکن در طراحی دکوراسیون اتاقش سهیم باشد؛ از انتخاب رنگ اتاق تا وسایل و ….

  معمولا بچه‌ها در دوران نوجوانی زمان زیادی را در اتاقشان می‌گذرانند؛ خواب، درس، تفریح یا دورهمی دوستانه و علاقه زیادی هم دارند که استقلال داشته باشند و تمامی وسایلشان در حیطه اختصاصی خودشان باشد. در نتیجه احتمالا اتاق را شلوغ می‌کنند. پس بهتر است شما دور بایستید و نظاره‌گر باشید و گهگاه فقط راهنمایی‌های کوچکی بکنید.

  روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون اتاق نوجوان

  در سنین نوجوانی انتخاب رنگ‌های تند یا تیره عجیب نیست اما اگر با اثرات رنگ‌ها آشنا باشید، می‌توانید هم مطابق سلیقه فرزندتان عمل کنید و هم با انتخاب رنگ‌های مکمل فضا را تعدیل کنید تا اثرات منفی بر روحیه‌ش نداشته باشد.

  دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوجوان

  جلوگیری از آشفتگی در دکور اتاق خواب نوجوان

  همان‌طور که گفته شد نوجوان‌ها علاقه زیادی دارند که تمامی وسایلشان را اطراف خودشان نگه دارند و معمولا اتاق آن‌ها پر است از لوازم خرد و ریز، برای حفظ نظم فضایی، بهتر است وسایل را دسته‌بندی شده در اتاق نگه‌دارید؛ براساس کاربرد، تم رنگی، جنس و …

  دکور اتاق نوجوان

  وسایل چندمنظوره در دکور اتاق نوجوان

  گاهی ممکن است اتاق نوجوان شما فضای کافی برای تمام امکاناتی که می‌خواهد نداشته باشد، در این‌صورت می‌شود از مبلمان چندمنظوره استفاده کرد؛ تخت‌های تاشو، ترکیب تخت و میز یا تخت و کشو و ….

  وسایل چندمنظوره در دکور اتاق نوجوان

  3.  دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک و نوزاد

  شاید در گذشته اتاق نوزاد و کودک اهمیت چندانی نداشت اما امروزه تاثیر این قضیه ثابت شده است، چون مستقیما در روحیه و شخصیت نوزاد و کودک تاثیرگذار است. طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک باید از دو جنبه بررسی شود؛ بحث ایمنی فضا و روانشناسی.

  ایمنی فضا در طراحی دکور اتاق نوزاد

  اتاقی که برای کودک طراحی می‌شود باید به گونه‌ای باشد که اگر بچه حتی تنها در اتاق زمانی را سپری می‌کند، خطری تهدیدش نکند؛ ترجیحا تراس یا بالکن نداشته باشد، وسایل نوک تیز و گوشه‌دار نداشته باشد، مبلمان بزرگ و سنگین به دیوار یا زمین پیچ شوند که در صورت تکان دادن، روی کودک برنگردند و کشوها ترجیحا بسته یا در ارتفاع بالاتر باشند.

  ایمنی فضا در طراحی دکور اتاق نوزاد

  برای اتاق خواب نوزاد بیشترین مساله ایمنی آن در تخت خواب است؛ پس محافظ تخت اهمیت زیادی دارد.

  روانشناسی فضا در دکوراسیون اتاق کودک و نوزاد

  مسلما اتاقی که برای کودک و نوزاد طراحی می‌شود باید شاد و سرزنده با ترکیبی از رنگ‌های ملایم و پر انرژی باشد. استفاده از طرح‌های کودکانه روی دیوار یا زمین (فرش) به رشد ذهنی کودک کمک می‌کند. تاثیر نور در رشد موضوع مهمی در بحث تربیت کودک است، پس به وجود نور طبیعی حدالامکان یا نورپردازی مصنوعی صحیح توجه کافی داشته باشید. حتی نورپردازی سقف به شکل ستاره و تداعی آسمان، برای سنی که تاریکی یک ترس به شمار می‌آید، ایده خوبی است.

  روانشناسی فضا در دکوراسیون اتاق کودک و نوزاد

  چیدمان فضا در طراحی اتاق کودک

  در اتاق کودک بهتر است حتما فضایی را برای بازی درنظر بگیرید، یک میز و صندلی کوچک یا یک روانداز و فرش جداگانه می‌تواند مناسب باشد. در روش تربیتی مونته‌سوری قفسه ساده و کوچکی را برای گذاشتن کتاب‌های مربوط به سن کودک درنظر می‌گیرند و آن را در ارتفاعی نصب می‌کنند که بچه به تنهایی بتواند به آن دسترسی داشته باشد تا این کتاب‌ها همیشه جلوی چشمش باشند و به آن‌ها عادت کند و به راحتی ارتباط بگیرد.

  چیدمان فضا در طراحی اتاق کودک

  معمولا در سنین پایین، کمد و کشو و … خیلی برای جمع کردن وسایل کاربرد ندارد، برای همین بهتر است از یک سبد برای جمع کردن وسایل بازی روزانه استفاده کنید تا خود کودک هم در این کار مشارکت داشته باشد و از آشفتگی نیز جلوگیری شود.

  اصول اساسی دکوراسیون داخلی، سبک‌ها و کاربرد تمامی این موارد در فضاهای اصلی خانه را تا الان با هم مرور کردیم. همه این‌ها برای شرایط استاندارد تعریف می‌شوند اما گاهی در وضعیتی قرار می‌گیریم که تنها جادو می‌تواند به محیط ما سامان ببخشد. دکوراسیون داخلی برای شما جادو هم می‌کند :).

  خب دیگر وقت آن است برویم سراغ نکات کنکوری و ترفندهای دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم.

  ترفند 1: چطور با کمک دکوراسیون داخلی، خانه را بزرگ‌تر نشان دهیم؟

  برویم با 9 نکته برای بزرگتر نشان دادنِ خانه آشنا شویم.

  1. رنگ‌های یکسان: برای بزرگ‌تر نشان دادن یک فضا هر چه تنوع رنگی کم‌تر باشد، رنگ دیوار و سقف به هم نزدیک یا یکسان باشد و فضا یکپارچه به نظر برسد، بزرگ‌تر هم فرض می‌شود.
   رنگ های یکسان در طراحی دکوراسیون داخلی
  2. استفاده از بُعد ارتفاع: سقف هرچه بلندتر، فضا بزرگ‌تر اما اگر امکان نداشت، چوب‌پرده‌ها را در بالاترین قسمت نصب کنید، پرده‌ها تا زمین امتداد داشته باشند، لوسترها نزدیک به سقف نصب شوند.استفاده از بعد ارتفاع در طراحی دکوراسیون داخلی
  3. سادگی: در یک فضا هرچه تزئینات کمتر باشند و وسایل ساده‌تر انتخاب شوند، کمتر جلب توجه ایجاد می‌شود و فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.سادگی در دکوراسیون داخلی
  4. ظرافت: هرچه اجزای موجود در یک فضا ظریف‌تر باشند و فضای کمتری اشغال کنند، در دید بصری باعث بازشدن فضا می‌شوند، مثل پایه‌های میز و مبل و صندلی‌ها.
   ظرافت در دکوراسیون داخلی
  5. کاربردهای چندمنظوره: هرچه مبلمان در فضاهای کوچک کم‌تر باشند، مسلما فضای بازتری خواهیم داشت اما با ضروریات چه کنیم؟ می‌توان از وسایلی استفاده کرد که چند کاربردی هستند.
   کاربردهای چند منظوره در دکوراسیون داخلی
  6. نور و روشنایی: هرچقدر یک فضا پرنورتر و روشن‌تر باشد، در چشم بیننده بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. پس استفاده از نور طبیعی یا انتخاب رنگ‌های روشن به شما در این زمینه کمک می‌کند.
   نور و روشنایی در دکوراسیون داخلی
  7. سطوح آینه‌ای: آینه در ابعاد بزرگ و کوچک دیواری یا ایستاده، سطوح آینه‌ای در کمد و صفحه میز و … می‌تواند به بازتاب نور و بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک کند.سطوح آینه ای در دکوراسیون داخلی
  8. رعایت تناسبات: در این مورد قبلا هم توضیح دادیم که با رعایت نسبت 2 به 3 در انتخاب مبلمان و چیدمان می‌شود تعادلی بین فضای مثبت و منفی ایجاد کرد، در نتیجه فضا از آن‌چه که هست کوچک‌تر به نظر نمی‌رسد.
   رعایت تناسب در دکوراسیون داخلی
  9. طراحی باز: این‌که فضا را با دیوار و در و کابینت محدود نکنید و فضا را با نقشه‌ باز طراحی کنید، آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، مثلا در آشپزخانه‌های کوچک می‌شود از قفسه‌های باز به جای کابینت استفاده کرد.طراحی باز دکوراسیون داخلی

  ترفند 2: چطور با طراحی خاص، خانه لوکسی داشته باشیم؟

  اول این‌که باید ببینیم منظور از لوکس بودن چیست؟ مبلمان گران قیمت؟ تزئینات پرکار؟ یا سبک خاص؟

  معمولا سبک کلاسیک به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، جزو سبک‌های لوکس محسوب می‌شود. کیفیت بالای متریال، ظرافت و تزئینات بیش ازحد، استفاده از رنگ‌های غنی و …. علاوه بر این، سبک‌هایی مثل گلم، هالیوودی و آرت‌دکو و فرانسوی هم به دلیل تزئینات خاص و متریال براق و عناصر فلزی از نظر عده‌ای لوکس محسوب می‌شوند. به‌صورت کلی چند ویژگی را می‌توان برشمرد:

  1. رنگ‌های غنی: استفاده از رنگ‌هایی برگرفته از جواهرات مثل سبز، بنفش و … یا ترکیب رنگ‌های نقره‌ای،‌ طلایی،‌ سفید و مشکی کمک زیادی به لوکس بودن فضا می‌کند.رنگ های غنی در دکوراسیون داخلی
  2. عناصر فلزی: عناصر فلزی شامل مبلمان طلایی،‌ نقره‌ای،‌ مس یا برنجی به زرق و برق فضا اضافه می‌کند.
   وسایل فلزی در طراحی دکوراسیون داخلی
  3. کیفیت: مساله‌ای که در خانه‌های لوکس بسیار اهمیت دارد، استفاده از وسایل و متریال بسیار با کیفیت است. اینجا کیفیت کاملا به کمیت برتری دارد.وسایل باکیفیت در دکوراسیون داخلی
  4. سیستم هوشمند: امروزه هرچه خانه شما به سیستم‌های هوشمند بیشتری مجهزتر باشد و امکانات بیشتری را در اختیار افراد بگذارد،‌ لوکس‌تر شمرده می‌شود.سیستم های هوشمند در دکوراسیون داخلی

  ترفند 3: چطور طراحی دکوراسیون انجام دهیم که خانه منحصربه‌فردی داشته باشیم؟

  شاید شما هم جزو افرادی باشید که از دکوراسیون‌های ترند شده و شبیه به هم خسته‌اید و دوست دارید خانه شما، برای شما و منحصرا طراحی شود، چطور می‌شود به چنین چیزی رسید؟ درست است سبک‌های دکوراسیون داخلی اصول ویژه خودشان را دارند اما اکثر آن‌ها را می‌توان شخصی‌سازی کرد. پس بهتر است علایق و سلیقه شما کاملا مشخص باشد، چون در انتخاب‌ها تاثیرگذار است.

  1. مبلمان غیرتکراری: اگر دنبال دکور منحصربه‌فردی هستید، باید انتخاب‌های غیرتکراری داشته باشید. دنبال میز و صندلی‌های معمول نباشید،‌ به طراح‌های خاص مراجعه کنید و سعی کنید مبلمان خانه را به عنوان اثری هنری ببینید.
   مبلمان غیرتکراری در دکوراسیون داخلی
  2. داستان اشیا: این‌که وسیله‌ای یادگار از پدربزرگ را در دکوراسیون استفاده کنید، نه تنها بد و اشتباه نیست، بلکه همین اشیایی که خاطره و داستانی برای بیان کردن دارند، خانه شما را اختصاصی می‌کنند.
   اشیاء در دکوراسیون داخلی
  3. آثار هنری: استفاده از آثار هنری اصیل چه کار دست خودتان باشد و چه دیگران،‌ می‌تواند دکوراسیون خانه شما را خلاقانه کند و هرچقدر این قطعات خاص‌تر باشند، بهتر است.
   آثار هنری در دکوراسیون داخلی
  4. تجهیزات به روز: با توجه به پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات مورد استفاده در خانه و تسهیل زندگی روز به روز بیشتر می‌شود، استفاده از تجهیزات کارآمد شما را متفاوت از دیگران خواهد کرد.تجهیزات به روز در دکوراسیون داخلی

  ترفند 4: ایده دکوراسیون برای خانه‌های خیلی کوچک، خیلی خیلی کوچک

  در کشورهایی که قیمت‌ خانه خیلی بالا است و خرید یا اجاره خانه‌های بزرگ برای طیف زیادی از مردم ممکن نیست یا افراد برای داشتن زندگی مستقل به فضای بزرگی احتیاج ندارند، خانه‌های خیلی کوچک اما کاربردی طرفداران زیادی پیدا می‌کند.

  طراحی دکوراسیون برای خانه خیلی کوچک

  خانه های 50 متری، 40 متری و 60 متری

  طراحی دکوراسیون خانه های خیلی کوچک

  طراحی دکوراسیون خانه کوچک

  طراحی دکوراسیون خانه خیلی کوچک

  طراحی دکوراسیون خانه خیلی کوچک

  جستجوی کاربران برای این مطلب:

  سوالات متداول

  چطور ثبت درخواست کنیم؟
  روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
  ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
  سلام ساختمان چیست؟
  سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.
  تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.
  سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟
  برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:
  • مشاوره تخصصی رایگان
  • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
  • ضمانت قیمت
  • ضمانت پیش پرداخت
  • ضمانت پروژه


  از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟
  اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

  مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
  بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:
  • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می‌گیرد.
  • مشاوره‌ی مستقیم با کابینت‌سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده‌است.
  هر دوی این‌ها رایگان است.
  بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
                        بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.
                    آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟
  بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.
  آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
  اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود.
  نوشته شده توسط: سهیلا   معاونی
  سهیلا هستم، سرپرست بخش محتوای سلام ساختمان. از سال 1398 در زمینه محتوا مشغول به فعالیت هستم.

  ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

  نظرات کاربران

  نظرات کاربران
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  7 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  View all comments
  رها
  رها
  20 اردیبهشت 1403 01:15

  چقدر زحمت کشیدید برای چنین مقاله جامع و کاربردی… ممنونم ، من خیلی….بهره بردم…خسته نباشید و همیشه سبز و سالم

  غزل
  غزل
  30 شهریور 1402 14:26

  ممنون از کل عکسا و متون زیبا و کاربردی

  یاسی
  یاسی
  29 مرداد 1402 21:29

  قبول دارید شیرآلات هم به اندازه کابینت روی جذابیت آشپزخونه تاثیر میذاره؟؟ من که واقعااا برام مهمه شیرآلات خونه ام زیبا باشه

  استودیو آرانو
  استودیو آرانو
  07 اردیبهشت 1402 11:28

  سلام. سایت جالبی بود.

  فرش ماشینی
  فرش ماشینی
  16 آذر 1401 07:55

  سلام و تشکر بابت مطلب بسیار جالبتون. انتخاب فرش مناسب هم میتونه دکوراسیون را جذاب تر کنه .

  hosein
  hosein
  28 مهر 1401 13:09

  ایده های فوق العاده ناب و بی نظیری رائه دادید کارتون حرف نداره موفق باشید

  دریافت قیمت دقیق کمد +