کابینت فلزی؛ مدل ها، قیمت، معایب و مزایا

4
1323
کابینت فلزی؛ مدل ها، قیمت، معایب و مزایا
کابینت فلزی؛ مدل ها، قیمت، معایب و مزایا

آخرین بروزرسانی

کابینت های فلزی در گذشته پرطرفدار ترین کابینت در بین خانواده های ایرانی بود. اما با گذشت زمان و تغییر ذائقه ایرانی ها و افت کیفیت کابینت های فلزی، جایگاه خودش رو در خانه های ما از دست داد. البته هنوز هم کابینت های فلزی در بسیاری از منازل دیده میشه اما دیگه مثل سابق طرفدار پروپاقرص نداره. در این مطلب میخواهیم درباره کابینت های فلزی، مزایا، معایب و قیمت هاشون صحبت کنیم.

معایب کابینت فلزی آشپزخانه

همون طور که ابتدای همین مطلب گفتیم، کابینت فلزی جایگاه بالایی در خانه های ایرانی داشت و در بسیاری از منازل، کابینت فلزی رو میشد دید. اما با گذشت زمان و ورود ام دی اف به بازار های ایران، عرصه بر کابینت فلزی تنگ شد. در این مطلب میخواهیم ببینیم کابینت فلزی چه انواعی دارد، نکات فنی مربوط به کابینت فلزی رو بررسی کنیم و ببینیم چرا این کابینت ها از بازار حذف شدند؟!

انواع کابینت فلزی

کابینت های فلزی که بعد از دوران کابینت های چوبی قدیمی به عصر جدید پا گذاشتند، 3 نوع هستن:

  1.  کابینت فلزی با ورق سیاه (فولاد خام)
  2.  کابینت فلزی گالوانیزه
  3.  کابینت فلزی استیل

این 3 نوع کابینت آشپزخانه تفاوت های زیادی باهم دارن که باعث شده دو تا از اون ها از بازار تقریبا حذف بشن و نوع سوم هنوز به حیات خودش ادامه بده. البته نوع سوم کاربرد های محدودی داره که به اون ها در ادامه توجه میکنیم. ابتدا بریم و نوع اول و دوم کابینت فلزی رو بررسی کنیم و سپس به کابینت استیل بپردازیم.

کابینت فلزی فولادی با ورق گالوانیزه و ورق سیاه (نوع اول و دوم)

وقتی صحبت از کابینت فلزی میشه، مدل هایی که در ذهن ما میاد معمولا مدل های کابینت فلزی با ورق گالوانیزه یا ورق سیاه است. در واقع این نوع کابینت ها بودند که در گذشته در منازل ایرانی بسیار پرکاربرد بودند و اکنون طرفدار و کاربرد خودشون رو از دست دادن. کابینت های استیل به دلیل مزایای زیاد و کاربری خاصی که دارن، هنوز کاربرد خودشون رو حفظ کرده اند.

جنس بدنه و درب ها در کابینت های فلزی گالوانیزه و ورق سیاه

یونیت (چهارچوب) کابینت و درب ها در این نوع کابینت ها از فلز(ورق های فولادی) ساخته می شن و جوش ها با جوش نقطه ای، کارپید و لحیم اجرا میشن. لولاها و کشوها نیز در این نوع کابینت ها از جنس فلز هستن. خلاصه همه چی فلزیه.

در کابینت های فلزی گالوانیزه همون طور که از اسمشون هم پیداست، جنس درب ها و یونیت(بدنه کابینت) از جنس ورق های گالوانیزه است. جنس بدنه و درب ها در کابینت فلزی ورق سیاه از فولاد خام یا همون ورق آهن سیاه است.

یک نکته مهم در مورد کابینت های فلزی وجود داره که گاهی به علت بازسازی و تعمیر کابینت و گاهی هم به دلیل افزایش استحکام از کابینت فلزی با درب ام دی اف استفاده میشه. در مطلب مربوط به این کابینت ها به طور کامل و جامع در مورد کابینت با چارچوب و یونیت فلزی و درب های ام دی اف صحبت کردیم.

ورق گالوانیزه چیست؟!

ورق گالوانیزه در واقع ورق هایی فولادی هستن که با فلز «روی» پوشش داده شده. ورق های فولادی و آهنی در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نیستن. در صورتی که این ورق ها در محیط مرطوب قرار بگیرن به راحتی دچار زنگ زدگی میشن. دلیل پوشش دادن این ورق ها با فلز روی، جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی اون هاست. کارایی و عمر مفید اون ها در اثر این کار به شدت افزایش پیدا میکنه و میتونین برای مدت نسبتا طولانی از اون ها استفاده کنین.

ورق های گالوانیزه به دلیل همین پوشش قیمت بالاتر و عمر طولانی تری نسبت به ورق های سیاه دارن. در نتیجه کابینت های فلزی ورق گالوانیزه هم از کابینت های فلزی ورق سیاه قیمت و عمر بالاتری دارند.

ورق آهن سیاه چیست؟

ورق آهن سیاه نوعی از ورق های آهن است که مسطح بوده و به خوبی صیقل خورده است. به ورق سیاه، نورد گرم هم گفته میشه. البته ورق سیاه در واقع اصلا سیاه نیست! اما پس چرا بهش میگم ورق سیاه؟! چون به دلیل ذوب در دمای بالا، رنگ ورق های فولادی مات است. این ورق ها با هیچ ماده ضد زنگ و خوردگی پوشش داده نمیشن. به همین علت مقاومت اون ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی نسبت به ورق های گالوانیزه پایین تر است.

رنگ آمیزی در کابینت آشپزخانه فلزی

معمولاً رنگ آمیزی یونیت در کابینت نوع اول (ورق سیاه) و دوم (ورق گالوانیزه) با پیسوله انجام میشه. البته میتونه با هزینه بیشتر، رنگ استاتیک برای این بخش استفاده بشه که بهتر از حالت رنگ آمیزی دستی و پیسوله ای است. برای درب ها هم معمولاً از رنگ کوره ای و یا رنگ استاتیک استفاده میشه تا عمر و دوام بیشتری داشته باشن.

یادتون باشه رنگ معمولی روی ورق گالوانیزه خیلی بد اجرا میشه یا بهتره بگم خیلی راحت کنده میشه! پس لطفاً از رنگ های کوره ای یا استاتیک برای این نوع کابینت استفاده کنین. در مورد رنگ استاتیک و کوره ای هم توضیح خلاصه و مفیدی براتون داریم.

رنگ استاتیک چیست؟!

رنگ استاتیک در واقع شیوه خاصی از رنگ آمیزی فلز ها و مواد رسانا است. در این روش رنگ آمیزی، ابتدا رنگ به شیوه های مختلف برروی کابینت فلزی اجرا میشه. سپس به قطعه مورد نظر یک جریان الکتریسیته متصل شده و در داخل استخر رنگ قرار میگیره. پس از بیرون آوردن قطعات کابینت فلزی از استخر، اون ها به طور کامل رنگ شده اند.

رنگ حاصل از رنگ آمیزی استاتیک، نمای بسیار متفاوتی با رنگ های عادی داره. این رنگ ها نمای زیبایی به قطعه رنگ شده میدن. همچنین مقاومت این رنگ ها در برابر زنگ زدگی، خوردگی و ضربه هم بسیار بیشتر است.

رنگ کوره ای چیست؟

به هر رنگی که در داخل کوره قرار گرفته و پخته شود، رنگ کوره ای گفته میشه. این رنگ ها میتونه به دو صورت مایع و پودری باشه. در رنگ آمیزی با رنگ های کوره ای، ابتدا رنگ مایع یا پودری برروی کابینت فلزی پاشیده می شود. سپس این قطعات کابینت فلزی در داخل کوره میگیره. بعد از مدت مشخصی، قطعه مورد نظر از داخل کوره بیرون آورده میشه و حاصل، یک رنگ بسیار با کیفیت و مقاوم و ضخیم است. این رنگ ها هم مثل رنگ های استاتیک، در برابر ضربه، زنگ زدن و خوردگی مقاومت بالایی داره.

صفحه کابینت آشپزخانه فلزی

میدونین صفحه کابینت آشپزخانه چیه؟! صفحه کابینت به صفحه ای گفته میشه که برروی کابینت های زمینی  قرار میگیره. صفحات کابینت های فلزی می تونه از سنگ، فلز یا صفحات امروزی تر مثل ام دی اف با روکش PVC ساخته بشه. خیلی محدودیت زیادی برای نوع صفحه توی این نوع کابینت ها نیست. البته در این کابینت ها از صفحه کابینت کورین کمتر استفاده میشه! این مساله هم به دلیل قیمت بسیار بالای کورین است.

صفحه کابینت

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه فلزی

در این قسمت فقط میخواهیم به مزایا و معایب کابینت فلزی گالوانیزه و کابینت فلزی ورق سیاه بپردازیم. کابینت های استیل رو در ادامه و بخشی جداگانه بهشون میپردازیم. توجه به مزایا و معایب کابینت فلزی از این جهت اهمیت داره که دلایل حذف اون ها از بازار و جایگزینی ام دی اف رو برای ما معلوم میکنه. البته برای اینکه به طور کامل بتونین دو کابینت رو باهم بسنجین، میتونین مطلب مقایسه کابینت فلزی و کابینت ام دی اف رو مطالعه کنین. 

مزایای کابینت آشپزخانه فلزی

مزایای کابینت های فلزی با ورق سیاه فولادی و همینطور مزایای کابینت های فلزی با ورق گالوانیزه شامل این موارد هستن:

 • مقاومت زیاد نسبت به ضربه، و استحکام بالا
 • قیمت پایین تر نسبت به سایر کابینت ها؛ البته نه همیشه.
 • قابلیت تعمیر و ترمیم نسبتاً ساده

معایب کابینت فلزی

معایب این دو نوع کابینت فلزی (فولادی و گالوانیزه) کم نیستند و برای همین هم در طول زمان با کابینت های ام دی اف و غیره جایگزین شدن. در اینجا به دو مورد از مهمترین معایب کابینت فلزی اشاره میکنیم. اما به طور تخصصی و مفصل، اشکالات این دو نوع کابینت رو در مطلب معایب کابینت فلزی شرح دادیم تا بدونین چرا این کابینت ها در حال حذف شدن از خونه ها هستن.

 • مقاومت پایین در برابر رطوبت و آب
 • طرح و رنگ محدود

کابینت آشپزخانه استیل

بر خلاف کابینت های فلزی گالوانیزه و فولادی که جزء کابینت های ارزان قیمت بازار به حساب میومدن، کابینت های استیل اصلا ارزان نیستن! این کابینت ها جزء کابینت های گران بازار بوده و قیمتی نسبتا بالا دارند. همچنین کابینت های فلزی در حال حذف از بازار هستن اما مدل های کابینت استیل اصلا این شرایط رو ندارن و کاربرد های خودشون رو حفظ کردن!

کابینت های استیل کاربرد های خاصی هم دارن. این کابینت ها بیشتر در محل های خاصی مثل کارخانه های صنایع غذایی، آشپزخانه های صنعتی و بیمارستان ها بکار میره! اما کابینت های فلزی کاربردی خانگی داشتن و بیشتر در منازل دیده میشدن. یکی ازمهمترین دلایلی که کابینت های استیل هنوز کاربرد خودشون رو دارن همین مساله است.

جنس بدنه، رنگ و صفحه کابینت استیل

همونطور که گفتیم کابینت های استیل کاربرد های خاصی دارن. در واقع کابینت فلزی استیل در محل هایی به کار میرن که از نظر بهداشتی شرایط ویژه ای دارن. جنس بدنه و درب های این نوع کابینت از استیل ساخته میشه و ظاهری ساده و نقره ای داره. این کابینت برخلاف کابینت فلزی که میتونست هر صفحه ای برروی اون قرار بگیره، صفحه هایی از جنس استیل داره. پس اینجا همه چی استیلیه!

حتماً جاهای مختلف مخصوصاً در آشپزخانه ها، رستوران ها، کترینگ ها و غذاخوری ها از این نوع کابینت به چشمتون خورده. اگر یک سر به بیمارستان ها و آزمایشگاه ها هم برین، احتمالا کابینت های استیل رو میتونین ببینین. اما در خانه ها و منازل احتمالا کابینتی از جنس استیل تاحالا ندیدین!

این کابینت ها به خاطر جنس ورق استیل نیاز به رنگ ندارند. رنگ نقره ای اون ها زیباست و سطح بدون رنگ، امکان تمیز کردن راحت و بدون دردسر رو فراهم میکنه!

کابینت استیل

مزایا و معایب کابینت استیل

کابینت استیل رو جزء کابینت های فلزی دسته بندی میکنیم اما باید هنگام این دسته بندی توجه کنین که این کابینت تفاوت های زیادی با سایر کابینت های فلزی داره. ویژگی ها و نقاط قوت و ضعف کابینت استیل بسیار با کابینت های فلزی ورق سیاه و کابینت فلزی گالوانیزه متفاوته! بریم و این نقاط قوت و ضعف کابینت استیل رو باهم ببینیم.

مزایای کابینت آشپزخانه استیل

کابینت های استیل مزایای برجسته ای دارند:

 • ضربه پذیری خوب، استحکام و عمر زیاد
 • مقاومت بسیار بالا در برابر رطوبت
 • بهداشتی بودن و مقاومت در برابر عوامل شیمیایی و میکروبی
 • عدم نیاز به رنگ

البته ممکنه فکر کنین که عدم نیاز به رنگ که مزیت نیست! باید بگیم از دید شما که براتون طراحی کابینت و رنگ اون اهمیت داره درسته! اما از دید جاهایی که کابینت استیل در اون ها کاربرد داره نه! اتفاقا در رستوران ها و بیمارستان ها وجود رنگ ممکنه باعث ایجاد دردسر در تمیز کردن و ضد عفونی کردن فضا بشه.

کابینت استیل 7

معایب کابینت استیل

معایب کابینت استیل بیشتر جنبه طراحی و هزینه ای رو شامل میشه. همونطور که گفتیم برخلاف کابینت های فلزی گالوانیزه و ورق سیاه، این کابینت ایرادات خیلی زیادی نداره. مهمترین ایرادات و معایب کابینت فلزی استیل رو اگر بخواهیم بگیم، میتونیم موارد زیر رو نام ببریم:

 • امکان اجرای طرح ها ومدل های متنوع ندارد
 • قیمت بالا

ما این اشکالات رو به طور مفصل تر در مطلب معایب کابینت فلزی که در قسمت معایب کابینت فلزی گالوانیزه هم لینکش رو گذاشتیم، آوردیم. شما میتونین اون مطلب رو مطالعه کنین و با ایرادات و مزایای انواع مختلف کابینت فلزی آشنا بشید.

قیمت کابینت فلزی

خب به بحث شیرین قیمت رسیدیم. همونطور که گفتیم قیمت کابینت های فلزیِ «فولادی» و «گالوانیزه» قیمت پایینیه و حتی میتونن از قیمت کابینت ام دی اف هم کمتر باشن (نه همیشه و می تونن گرونتر هم باشن). برعکسِ این دو نوع، قیمت «کابینت استیل» کم نیست و جزء کابینت های خیلی گرونه. این همه تفاوت توی انواع کابینت فلزی یکمی عجیبه، نه؟! 

قیمت کابینت فلزی رو در جدول زیر میتونین ببینین.

جدول قیمت کابینت فلزی- تابستان 98

نوع کابینت فلزی حداقل قیمت متر طول(به تومان) حداکثر قیمت متر طول (به تومان)
قیمت کابینت فلزی – گالوانیزه 650,000 850,000
قیمت کابینت فلزی – استیل 1,500,000 2,000,000

ما در تمام موارد مربوط به قیمت تاکید داریم که اصلا و ابدا به قیمت بر اساس متر طول اعتماد نکنین و قیمت نهایی از کابینت ساز بگیرین. در مورد کابینت های فلزی هم مجددا روی این نکته تاکید میکنیم. در مطلب قیمت کابینت هم در این مورد به صورت کامل و بسیار مفصل صحبت کردیم. همچنین در اون مطلب میتونین جدول قیمتی مربوط به تمامی کابینت ها رو مشاهده کنین. توصیه میکنیم مطلب قیمت کابینت رو حتما مطالعه کنین.

در پایان خیلی ممنونیم که به ما توجه کردید. میتونین نظرات، سوالات و پیشنهادات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارین. ما حتما پاسخگوی شما خواهیم بود.

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام دوست عزیز
  میتونید مطلب مربوط به مقایسه کابینت ام دی اف و کابینت فلزی رو مطالعه بفرمائید.
  اونجا راهنمایی خوبی میتونین دریافت کنین.

 2. با توجه به نوسانات دلار و افزایش قیمت آهن، قیمت کابینت ام دی اف ارزان تر هست یا فلزی؟ برای یک آبدارخانه کوچک میخوام کابینت بزنم کدوم مدل بهتره؟ فلزی یا ام دی اف؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید