قیمت کمد دیواری؛ اگر بخوام کمد دیواری بسازم چقدر هزینه داره؟!

0
4694
قیمت کمد دیواری؛ اگر بخوام کمد دیواری بسازم چقدر هزینه داره؟!
قیمت کمد دیواری؛ اگر بخوام کمد دیواری بسازم چقدر هزینه داره؟!

کمد دیواری و مدل های اون، کاربرد بسیار زیادی در نظم  دادن به وسایل خانه دارن. این کمد ها، مدل ها و انواع بسیار متنوعی دارن که هرکدوم از اون ها، برای کار خاصی استفاده میشن. کمد دیواری ریلی، کمدهای دیواری لباس، اشکاف ها یا کمدهای رختخواب و کلوزت ها(closet)  مهمترین انواع کمد های دیواری هستن.

هرکدام از این کمد ها شیوه خاصی در قیمت گذاری دارن و بر اساس جزئیات و موارد مخصوصی تعیین قیمت میشن. شناخت این موارد مهم در قیمت گذاری کمد میتونه به شما در قیمت گرفتن از نجار و کمد ساز بسیار کمک کنه.

در این مطلب میخواهیم در مورد موضوعات زیر صحبت کنیم:

 1. قیمت کمد دیواری متری چند؟
 2. جدول قیمت انواع کمد دیواری
 3. برآورد قیمت کمد دیواری در سال 99
 4. جدول قیمت کمد دیواری چقدر قابل اتکا است؟
 5. روش صحیح قیمت گیری کمد دیواری
 6. نکات مهم در مورد قیمت گیری کمد دیواری

علاوه بر سه موضوع بالا، در مورد موضوعات جانبی دیگری که مرتبط با قیمت کمد است و یا برروی قیمت کمد تأثیر میگذارد هم باهم صحبت می‌کنیم. مطمئن باشین با خوندن این مطلب خیالتون از بابت قیمت گرفتن از نجار و کمد ساز راحت میشه.

قیمت کمد متری چند؟! آیا این سؤال صحیح است؟!

در مطلب مربوط به قیمت کابینت، به این سؤال در مورد کابینت ها جواب دادیم و گفتیم این سؤال در واقع سوال درستی نیست! چون هر کابینت طرح، سایز و متریال مربوط به خودش رو داره و نمیشه یک نسخه کلی برای همه کابینت ها پیچید. حتماً میدونین که منظور از قیمت متری چیه؟!  قیمت متری، قیمت یک متر طول کابینت استاندارده! کابینت استاندارد کابینتی با ابعاد مشخص و طرحی بسیار ساده است.

در مورد کمد دیواری هم این مسأله کاملاً صدق میکنه. یعنی برای کمدهای دیواری هم نمیشه قیمت متری گرفت! حتی میتونیم بگیم که این قضیه در مورد کمد دیواری بسیار جدی تره! قیمت کمد به صورت متری، یعنی قیمت یک متر مربع کمد دیواری با طرح بسیار ساده و بدون کشو! کمد های دیواری با توجه به ابعادشون، طرح داخلی و طبقه بندی داخل کمد و نیز متریال میتونن قیمت های بسیار متفاوتی داشته باشن.

از اونجایی که کمد ساخته شده برای شما میتونه طرح داخلی و خارجی بسیار متنوعی داشته باشه، احتمال اینکه طرح شما با طرح روتین موجود در بازار متفاوت باشه بسیار زیاده.

ما در ادامه ابتدا قیمت متری انواع کمد رو برای شما میگیم و سپس سایر نکات مربوط به قیمت کمد رو باهم مرور خواهیم کرد.

قیمت کمد دیواری

در این بخش میخواهیم قیمت متری(!) انواع مختلف کمد دیواری برای اتاق رو باهم ببینیم و بررسی کنیم.

ممکنه براتون سؤال پیش بیاد که مگه شما نگفتین قیمت متری مناسب نیست و قیمت متری نگیرین؟! پس چرا خودتون توی این جدول دارین قیمت متری میدین؟!

در پاسخ به این سؤال که سوال بسیار مهمی هم هست باید بگیم که: بله ما عقیده داریم قیمت متری کمد دیواری زیاد قابل اعتماد نیست و بهتون توصیه می‌کنیم اصلاً قیمت متری نگیرین. اما اینجوری هم نیست که قیمت متری به هیچ دردی نخوره! فقط قیمت متری ایرادش اینه که دقیق نیست و حدودیه!

البته این قیمت حدودی، محدوده قیمت کمد دیواری که قراره بسازین رو براتون مشخص میکنه. تأکید ما اینه که قیمت رو به صورت متری نگیرین تا بدونین که قیمت دقیق ساخت کمد شما چقدر میشه! قیمتی که بتونین روی اون حساب کنین و بر اساس این قیمت بودجه خودتون رو در نظر بگیرین!

بعد از این توضیح مفصل در مورد قیمت کمد دیواری، بریم و جدول قیمتی انواع مختلف کمد دیواری رو باهم ببینیم.

جدول قیمت انواع کمد دیواری

در این جدول قیمت متری انواع کمد های دیواری شامل کمد دیواری ام دی اف، کمد دیواری ممبران، کمد دیواری های گلاس، نئوپان و … رو باهم می‌بنیم.برای کسب اطلاعات در مورد کمد ریلی می تونید مقاله قیمت کمد دیواری ریلی رو ببینید.

جدول قیمت انواع کمد به ازای هر متر مربع (m2)

نوع کمد دیواریشروع قیمت‌های کمد دیواری به تومان)
کمد دیواری نئوپان روکش ملامینه با بدنه و پشت600,000 – 770,000
کمد دیواری ام دی اف ایرانی با بدنه و پشت770,000 – 950,000
کمد دیواری ام دی اف ایرانی بدون بدنه و پشت600,000 – 770,000
کمد دیواری ام دی اف خارجی با بدنه و پشت1,200,000 – 1,450,000
کمد دیواری ام دی اف خارجی بدون بدنه و پشت900,000 – 1,050,000
کمد دیواری های گلاس ایرانی850,000 – 950,000
کمد دیواری های گلاس خارجی(ترک)950,000 – 1,050,000
کمد دیواری ممبران1,600,000 –1,800,000
کمد دیواری روکش چوب1,800,000 –2,000,000
کمد دیواری چوبی1,550,000 –1,650,000
ساخت هر عدد کشو190,000 –250,000
تعویض و نصب ریل برای هر درب ریلی کمد110,000 –170,000
طبقه بندی با ام‌دی‌اف هر متر مربع280,000 –350,000
طبقه بندی با نئوپان روکش ملامینه190,000 –250,000

نکته: قیمت‌های ارئه شده در جدول بالا، حداقل‌ها یا به عبارت دیگه شروع قیمت‌های انواع کمد دیواری است.

نکات جدول قیمتی کمد دیواری

جدول قیمتی بالا دارای نکات ریز و مهمی است که اون ها رو باهم می‌بینیم.

 • اولین و مهمترین نکته اینه این بازه قیمتی، حداقل قیمت کمد دیواری به ازای متر مربع و بدون کشو است. یعنی مثلاً در کمد دیواری ام دی اف، قیمت یک متر مربع حداقل از 400 الی 450 هزار تومان شروع میشه و با توجه به طرح شما ممکنه تا متری 600 هزار تومان زیاد بشه. اینکه میگیم طرح یعنی طرح خارجی و داخلی کمد دیواری شما. وجود کشو ها و قفسه های متعدد باعث افزایش قیمت شما میشه.
 • درمورد شلف و قفسه ها و حتی کشو ها نمیشه قیمت قطعی بدیم. چون ابعاد اون ها بسیار متفاوته. این قضیه در مورد شلف ها و قفسه ها بسیار رایج تره. ابعاد کشو ها استاندارد بیشتری داره ولی در مورد شلف و قفسه نمیتونیم هیچ قیمتی بدیم. برای قیمت دادن این ها باید حتما کمد ساز و نجار بیاد و با تعیین طرح نهایی و ابعاد اون، بهتون قیمت بده
 • کمد های دیواری اکثرا با ورق نئوپان روکش ملامینه ساخته میشن. برای این مساله سه تا دلیل وجود داره: قیمت ورق ملامینه نسبت به قیمت ورق ام دی اف، ارزان و مناسب تر است. این ورق ها ابزار خوری بسیار خوبی داره و سبک تر از ام دی اف و سایر ورق ها است.
 • سبکی نئوپان روکش ملامینه از این جهت اهمیت داره که در اثر مرور زمان، لولاها، ریل ها و اکسسوری هایی که بعضی از اون ها بسیار گران هستند، آسیب کمتری میبینن. این خودش یک نوع صرفه جویی به حساب میاد!
 • در کمدهای هایگلاس، ممبران، روکش چوب و چوب هم در اکثر موارد چارچوب اون ها با ملامینه کار میشه. کمتر چارچوب و قفسه ها رو با این متریال ها کار میکنیم. پس تعیین قیمت نهایی در کمد های ذکر شده از اهمیت بسیار بالاتری برخورداره.
 • ساخت کشو، هزینه ی جدا و اضافه ای رو بر دوش شما میگذاره! برای ساخت کشو باید حتما ابعاد، یراق آلات و ریل ها و همچنین جنس اون رو در نظر بگیرین تا بتونین به یک قیمت نهایی و مناسب برسین. یکی از دلایل مهم تاکید ما برروی قیمت نهایی، همین هزینه ی اضافه ساخت کشو است.
 • در آخرین آیتم جدول، قیمت تعویض و نصب ریل برای هر درب ریلی کمد رو گفتیم. این بخش یعنی اگر شما بخواین کمد دیواری خودتون رو که درب هایی لولایی داره، تعویض کنین، باید به ازای هر درب این مقدار هزینه کنین تا به درب ریلی تبدیل بشه. تبدیل درب لولایی به ریلی، کار بسیار رایجی است که خیلی از افراد به دلیل مزایای درب ریلی این کار رو انجام میدن.

خب حالا که با قیمت‌های حدودی کمد دیواری در دی ماه و یسری نکات قیمتی آشنا شدین، بریم سراغ برآورد قیمت کمد دیواری در سال 99.

برآورد قیمت کمد دیواری در سال 99

در این بخش می‌خواهیم در مورد تغییرات قیمت کمد دیواری در سال 99 صحبت کنیم.

سؤال: بنظر شما برای برآورد قیمت نهایی کمد دیواری در سال 99، چه عواملی رو باید در نظر بگیریم؟ تغییرات در سال گذشته رو باید در نظر بگیریم؟ یا باید ببینیم چه عواملی باعث افزایش قیمت کمد دیواری میشن؟

خب با ما همراه باشین تا به این سؤالات پاسخ بدیم.

برای برآورد قیمت کمد دیواری در سال 99 باید به چه موضوعاتی توجه کنیم؟

قیمت کمد دیواری به یسری عوامل وابسته است که در صورت ایجاد نوسان در اون عوامل انتظار میره که قیمت تمام شده‌ی کمد دیواری هم تغییر کنه. این عوامل شاملِ دو مورد کلیِ هزینه متریال و هزینه دستمزد است.

قیمت متریال- قیمت متریال در کمد دیواری حدود 50 درصد قیمت نهایی رو شکل میده و شامل متریال ورق کمد، ابزار ها، چسب، یراق آلات و … است.

قیمت دستمزد – دستمزد کمد ساز شامل حقوق کارگران و نصاب ها و هزینه های جاری مثل حمل و نقل، سود و … است. بطور کلی میشه بگیم دستمزد ساخت و نصب کمد دیواری و میزان سود، حدود 50 درصد از قیمت نهایی کمد دیواری رو شامل میشن.

متریال و دستمزد اجرای کمد دیواری، در سال 99 چگونه تغییر می‌کنن؟

همونطور که حتماً میدونید، قیمت متریالِ سازنده‌ی کمد دیواری بصورت مستقیم با تغییرات ارز و دلار وابسته است. این وابستگی اثر خودش رو بصورت مستقیم و سریع نشون میده. یعنی معمولاً به همان میزان که قیمت ارز تغییر کند، قیمت متریال کمد دیواری هم تغییر می‌کند، اونم در اسرع وقت!!!

همونطور که در بالا گفتیم، حدود 50 درصد از قیمت نهایی کمد دیواری مربوط به متریال هست (که وابسته به ارز است)، پس تکلیف 50% بقیه‌ی قیمت نهایی کمد دیواری چیه؟

قیمت 50 درصد باقیمانده یعنی هزینه دستمزد شاید بصورت مستقیم با ارز در ارتباط نباشه، ولی موضوعی که روی اون اثر داره تورم هست. البته اثر تورم بر دستمزد خیلی سریع خودش رو نشون نمیده و معمولاً در اوایل هر سال اثر تورم خودش رو بصورت تجمعی روی قیمت نهایی کمد دیواری نشون میده.

با توجه به مواردی که گفتیم، ما تصمیم گرفتیم برای برآورد قیمت کمد دیواری در سال 99 سه سناریو در نظر بگیریم و قیمت‌ها رو بر اساس این سه سناریو پیش بینی کنیم، اما قبل از اینک بریم سراغ این سناریوها و برآورد قیمت کمد دیواری در اواخر بهار 99 باید ببینیم قیمت فعلی کمد دیواری (یک هفته مانده به سال 99) چقدره؟

قیمت کمد دیواری  (یک هفته مانده به سال 99)

در جدول بالا، حداقل قیمت‌های کمد دیواری در دی ماه 98 رو براتون آوردیم. اما در جدول زیر این قیمت‌ها رو برای یک هفته مانده به سال 99 به روز کردیم.

نوع کمد دیواری

شروع قیمت‌های کمد دیواری

(تومان بر متر مربع)

کمد دیواری نئوپان روکش ملامینه330,000 – 380,000
کمد دیواری ام دی اف ایرانی430,000 – 480,000
کمد دیواری ام دی اف خارجی540,000 – 650,000
کمد دیواری های گلاس ایرانی540,000 – 650,000
کمد دیواری های گلاس خارجی(ترک)650,000 – 750,000
کمد دیواری ممبران970,000 –1,070,000
کمد دیواری روکش چوب1,180,000 –1,380,000
کمد دیواری چوبی1,500,000 –1,610,000
ساخت کشو86,000 –130,000
تعویض و نصب ریل برای هر درب ریلی کمد110,000 –160,000

نکته: قیمت‌های ارائه شده در جدول بالا، حداقل‌ها یا به عبارت دیگه شروع قیمت‌های انواع کمد دیواری است.

سناریوهای افزایش قیمت کمد دیواری در سال 99 چیست؟

1.   سناریوی خوش بینانه برای قیمت کمد دیواری در سال 99

در این سناریو، برآورد ما از افزایش قیمت نهایی کمد دیواری در اواخر بهار 99، 15 درصد است. به این صورت که ارز 10 درصد افزایش داشته باشه و این افزایش هم بصورت مستقیم اثر خودش رو بر متریال نشون بده.

2.   سناریو محتمل برای قیمت کمد دیواری در سال 99

در سناریوی محتمل انتظار میره که دلار و در نتیجه متریال کمد دیواری 20 درصد افزایش داشته باشه. دستمزد نصب کمد هم بر اساس تورم، تنها 30 درصد افزایش پیدا کنه.

3.   سناریو بدبینانه برای قیمت کمد دیواری در سال 99

در سناریوی بدبینانه ما افزایش دلار رو 50 درصد در نظر گرفتیم!! و فرض می‌کنیم میزان تورم هم بصورت مستقیم باعث افزایش دستمزد شود، یعنی 35%.

می‌دونیم که این درصدها خیلی زیاده، اما با توجه به اتفاقات دو سال اخیر تصمیم گرفتیم که این تغییرات رو هم به عنوان بدبینانه ترین حالت در نظر بگیریم.

قیمت نهایی کمد دیواری در هر یک از سه سناریوها چند درصد افزایش داره؟

با توجه به سناریوهای گفته شده در بالا و نسبت 50 50 برای متریال کمد دیواری و هزینه نصب اون، میزان افزایش قیمت نهایی کمد دیواری در هر سناریو برابر است با:

سناریو

درصد افزایش برآورد شده برای متریال کمد دیواری

درصد افزایش برآورد شده برای دستمزد کمد دیواری

درصد افزایش قیمت نهایی کمد دیواری

خوش بینانه

10

20

15

محتمل

20

30

25

بدبینانه

50

35

42.5

قیمت نهایی برآورد شده برای کمد دیواری  سال 99 چقدره؟

بر اساس سناریوهای گفته شده و یسری محاسبات ساده، قیمت برآورد شده برای انواع کمد دیواری سال 99 رو در جدول زیر مشاهده می‌کنین (قیمت ها به ازای یک متر مربع و به تومان است):

نوع کمد دیواری

برآورد شروع قیمت‌های کمد دیواری 99 در سناریوی خوش بینانه

برآورد شروع قیمت‌های کمد دیواری 99 در سناریوی محتمل

برآورد شروع قیمت‌های کمد دیواری 99 در سناریوی بد بینانه

کمد دیواری نئوپان روکش ملامینه

370,000 – 430,000

400,000 – 470,000

460,000 – 540,000

کمد دیواری ام دی اف ایرانی

495,000 – 560,000

540,000 – 600,000

615,000 – 690,000

کمد دیواری ام دی اف خارجی

620,000 – 740,000

670,000 – 810,000

766,000 – 920,000

کمد دیواری های گلاس ایرانی

620,000 – 740,000

670,000 – 810,000

766,000 – 920,000

کمد دیواری های گلاس خارجی(ترک)

740,000 – 870,000

800,000 – 940,000

920,000 – 1,070,000

کمد دیواری ممبران

1,110,000 – 1,240,000

1,210,000 – 1,340,000

1,380,000 – 1,530,000

کمد دیواری روکش چوب

1,360,000 –1,480,000

1,480,000 –1,610,000

1,680,000 –1,840,000

کمد دیواری چوبی

1,730,000 –1,850,000

1,880,000 –2,010,000

2,145,000 –2,300,000

ساخت کشو

98,000 –150,000

110,000 –160,000

122,000 –185,000

تعویض و نصب ریل برای هر درب ریلی کمد

120,000 –185,000

134,000 –200,000

150,000 –230,000

بعد از بررسی جداول قیمتی کمد دیواری و بررسی قیمت برآورد شده برای کمد دیواری در سال 99، بریم و ببینیم آیا این اعدادی که در جدول گفتیم، کاملاً دقیق هستن؟! چقدر می‌تونیم روی اون ها حساب کنیم؟!

اعداد جدول قیمت کمد دیواری چقدر برای ما قابل اتکا است؟!

میتونیم بگیم این اعداد برای تعیین قیمت دقیق اصلا مناسب نیست! اما برای تعیین حدودی قیمت با تغییراتی درحد 20 تا 30 درصد قابل اتکا است. شما برای تعیین قیمت نهایی و دقیق کمد نیاز دارین که متراژ دقیق، طرح و متریال مورد نظرتون رو مشخص کنین.

همون طور که قبلا هم گفتیم، برای این موارد، کمد ساز به محل شما اومده و اندازه گیری های لازم رو انجام میده. اینجوری متراژ دقیق کمد شما معین میشه. متریال مورد نظرتون روهم میتونین با توجه به بودجه و مشورت با نجار، تعیین کنین و میمونه طرح کمد شما! تعیین طرح کمد میتونه به انتخاب کمد ساز باشه و یا اینکه شما خودتون بر اساس طرح های موجود در گالری مدل های کمد دیواری به نجار ایده بدین و با هم به یک طرح نهایی برسین!

طبیعتا راه دوم راه بهتریه چون که نتیجه نهایی کار به احتمال زیادی مطلوب شماست. اما در این راه باید شما تحقیق زیادی کنین و با کمد ساز ها و نجار ها مشورت کنین و در نهایت به طرحی مطلوب برسین. پس از این مرحله تعیین قیمت و سایر مراحل مربوط به ساخت کمد دیواری انجام میشه.

اما اگر بخواین که با اعداد جدول به قیمت نهایی برسین، احتمالاً کار بسیار سختی در پیش روی شماست! اشتباه در تعیین قیمت و اقدام بر اساس قیمت موجود در جدول بالا، میتونه شما رو دچار سوء تفاهم کنه! چجوری؟! الان بهتون میگیم.

قیمت کمد دیواری به صورت متری چگونه ما را سردرگم میکند؟

فرض کنین شما میخواین یک کمد دیواری جدید و از جنس ام دی اف بسازین. این کمد شما دارای 3 بخش کمد رختخواب یا اشکاف، کمد لباس شامل بخش مردانه و زنانه و نیز بخش قفسه بندی شده برای سایر وسایل شما است. حالا از کمد ساز قیمت میخواین و این فرد به شما قیمت میده متر مربعی 400 هزار تومن! شما حساب میکنین که این کمد من 6 متر مربعه و قیمتش میشه 2 میلیون و 400 هزار تومن. اما در واقع دارین اشتباه میکنین! چرا؟! چون شما قیمتی که گرفتین، قیمت کمد بدون قفسه و کشو و دولابچه بوده!

قیمت متری در کمد قیمت چارچوب کمد با یک طرح داخلی ساده است و اگر شما بخواین طراحی داخلی کمدتون قفسه داشته باشه یا کشو داشته باشه، حتما قیمتش متفاوت میشه. چرا؟! چون طراحی کشو و قفسه طراحی، زمان و متریال بسیار بیشتری میطلبه! وقتی کمد ساز به شما قیمت میده، این قیمت بدون احتساب دولابچه، قفسه و کشو است. بابت این موارد نجار از شما پول جداگانه ای میطلبه. در حالیکه شما وقتی قیمت میگیرین، انتظار دارین قیمت متری شما شامل همه این موارد باشه.

حالا و در این شرایط باید کمد ساز به محل شما بیاد، اندازه گیری انجام بده، شما برنامه و طرح خودتون رو به اون ارائه بدید و در انتها به یک طرح نهایی برسین. در این هنگام میتونین از کمد ساز بخواین که بهتون قیمت نهایی( نه قیمت متری) بده!

در واقع قیمت نهایی کمده که اهمیت داره و نه قیمت متری اون! پس دلتون رو به قیمت متریِ پایین خوش نکنین و دنبال این باشین که قیمت نهایی پایینی پیدا کنین.

قیمت متری کمد کمتر باشه یا قیمت نهایی؟! مسأله این است!

با توجه به مثال قیمتی که براتون زدیم، حالا بگین ببینم شما براتون مهمه که قیمت متری کمتر باشه یا قیمت نهایی که پرداخت میکنین؟! قطعا برای شما پرداخت قیمت نهاییِ کمتر، اهمیت بیشتری داره. پس برای اینکه خیالتون بابت قیمت کمد راحت باشه و سرتون کلاه نره، باید برای کمد همانند کابینت قیمت نهایی رو از نجار و کابینت ساز بخواهید! به همین راحتی.

برای تعیین قیمت نهایی، شما به هر نجار و کابینت سازی که به محل شما میاد و اندازه گیری براتون انجام میده، طرح نهایی خودتون رو میگین و ازش میخواین که بر اساس طرح شما بهتون قیمت دقیق و نهایی رو بده! این طرح رو میتونین با مشورت همون نجار و با مشاهده مدل های متنوع کمد دیواری و بر اساس نیاز و علاقه های خودتون بهش برسین.

نجار هم معمولا بعد از انجام محاسبات، قیمت نهایی رو به شما میده و شما میدونین که قطعاً باید همین مقدار پرداخت کنین. اینجوری حتی در تعیین قیمت منصفانه هم دچار مشکل نمیشین. چون از همه یک قیمت نهایی میگیرین و همون قیمت رو باهم مقایسه میکنین! در نهایت هم با کسی که کیفیت بالاتر و قیمت مناسب تری داره قرارداد میبندید.

اما آیا روش صحیح قیمت گرفتن فقط همینه؟! تقریبا آره ولی توضیحات و مراحل دیگه ای هم داره. در قسمت بعد، به طور مفصل روش صحیح قیمت کمد دیواری گرفتن که همون دریافت قیمت نهایی است رو به طور کامل توضیح میدیم. مراحل اون رو به ترتیب بیان کرده و نکات مربوط به قیمت گرفتن رو بهتون متذکر میشیم.

روش گرفتن قیمت کمد دیواری

گرفتن قیمت نهایی کمد دیواری چند مرحله داره که باهم این مراحل رو به ترتیب مرور میکنیم و در موردش صحبت میکنیم.

 • تعیین مقدار بودجه و تعیین متریال مورد نظر

در اولین مرحله باید شما بودجه خودتون رو مشخص کنین و همچنین متریال خودتون رو هم انتخاب کنین. دوست دارین کمد ام دی اف داشته باشین یا کمد ممبران؟! کدوم مدل کمد براتون مناسب تره؟! برای این کار باید حسابی تحقیق کنین و اول از همه بفهمید که چه انتظاری از کمدتون دارین؟! دوست دارین کمدتون ارزان و ساده باشه یا گران و لاکچری؟! کمدتون رو برای محل مرطوب میخواین یا محلی خشک؟! همه این موارد و از همه مهمتر، بودجه شما تعیین میکنه که چه متریالی برای شما مناسبه!

 • دعوت از کمد ساز و نجار برای بازدید از محل

این مرحله در گرفتن قیمت نهایی بسیار اهمیت داره! در قیمت متری گرفتن، معمولاً نجار از محل شما بازدید نمیکنه. اگر هم بازدیدی انجام بده، اهمیت خیلی زیادی نداره. اما در تعیین قیمت دقیق، بازدید نجار از محل بسیار مهمه! در این بازدید نجار محل شما رو متر کرده و اندازه دقیق اون رو مشخص میکنه. همچنین میتونین از نجار بخواین که با خودش طرح ها و مدل های کمد دیواری رو بیاره تا با کمک و مشاوره ی کمد ساز، یک یا چند طرح رو انتخاب کنید.

 • انتخاب طرح

با کمک و مشاوره نجار، شما طرح نهایی خودتون رو انتخاب میکنین. به این علت مشاوره نجار در انتخاب طرح بسیار لازمه که بهتون کمک کنه تا طرحی متناسب با اتاق و محل خودتون رو انتخاب کنین. همچنین کاربرد و زیبایی طرح باهم مورد توجه  قرار بگیره.

 • انعقاد قرارداد

بعد از انتخاب طرح نهایی و پیدا کردن کمد ساز منصف و با کیفیت، شما باید با اون قرارداد ببندید. حواستون باشه که هرچه قراردادتون محکم تر باشه، خیال هر دو طرف راحت تره! در ضمن از آوردن مبلغ نهایی در قرارداد، زمان قرارداد و موارد جانبی مثل عدم تاخیر، تمیزی کار و … فراموش نکنین.

بعد از بستن قرارداد، مراحل فنی نظیر ساخت و نصب کابینت شروع میشه.

نکاتی در مورد قیمت کمد های دیواری

 • در مورد کمد های دیواری ام دی اف و های گلاس، ورق های ایرانی و خارجی برای ساخت اون ها وجود داره. این ورق ها تفاوت قیمت و کیفیت دارن. در جدول قیمت کمد دیواری هم این تفاوت قیمت رو دیدین. پس هنگام قیمت گرفتن و بستن قرارداد حواستون باشه که چه ورقی برای کمد های شما بکار میره. ورق هایگلاس و ام دی اف ترک یا ایرانی؟! این رو به طور کامل در قراردادتون ذکر کنین. حتی میتونین برند ورق ام دی اف و یا هایگلاس رو هم مشخص کنین. اینجوری خیالتون راحت تره.
 • کمد های دیواری ممبران همانند کابینت های آشپزخانه ممبران، نکات اجرایی و ساخت بسیار پیچیده و مهمی دارن. برای شناخت این
 • نکات توصیه میکنیم مطالب مربوط به کمد های دیواری ممبران و قیمت کمد ممبران رو بخونین.
 • در کمد های چوبی و روکش چوب، عاملی که در تعیین قیمت تاثیر زیادی داره، جنس چوب مورد استفاده در ساخت کمده. پس در تعیین این مورد خیلی با دقت باشین و تحقیق زیادی در مورد انواع چوب داشته باشین.
 • طرح خود کمد دیواری و طرح درب اون، میتونه نمای بسیار زیبایی به اتاق شما بده. پس برای طراحی و ایجاد طرح زیبا بر روی درب کمد های دیواری و ریلی، اگر درخواست هزینه بابت طراحی شد زیاد سخت نگیرین. البته روال در کمد سازی به این صورته که اگر طراح و کمد ساز شما یک نفر باشه، براتون به صورت رایگان طراحی میکنه. البته شما هزینه رو در ابتدا بابت طراحی پرداخت میکنین اما در صورت عقد قرارداد با همون فرد، این مبلغ به عنوان بخشی از پیش پرداخت در نظر گرفته میشه.

نکات تکمیلی در مورد قیمت کمد دیواری

 • کیفیت ریل ها و یراق آلات در کمد های دیواری و مخصوصا کمد های دیواری ریلی، بسیار اهمیت داره. اگر قراره ریل و یراق آلات معمولی و متوسط بخرین، توصیه میکنیم اصلاً قید ساخت کمد دیواری ریلی رو بزنین! چون خراب شدن اون ها دردسر خیلی زیادی میتونه برای شما ایجاد کنه. ریل ها و یراق آلات مربوط به کابینت های ریلی رو سعی کنین با بهترین کیفیت و از برند های معتبر خریداری کنین. اینجوری تضمینی هم بابت کیفیت و دوام ریل ها و یراق آلات برای خودتون دارین.
 • علاوه بر کمد های ریلی، در مورد تخت های تاشو و کمد های دیواری اون ها هم یراق آلات با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارن. پس اگر میخواین کمد و تخت خواب تاشو بسازین، باید کیفیت یراق آلات شما در اولویت باشه.
 • در مورد کمد های دیواری، بر خلاف کابینت ها، از ورق های نئوپان استفاده زیادی میشه. این مسأله به دلیل سبک بودن نئوپان است. درب های کمد دیواری باید سبک باشن. این درب ها نسبت به کابینت ابعاد بزرگتری داشته و اگر سبک نباشند، احتمال آسیب دیدن ریل و لولا ها افزایش پیدا میکنه.
 • قیمت نهایی که از نجار میگیرین، حتماً در متن قرارداد خودتون بیارین. اینجوری ضمانت خوبی برای اجرایی شدن اون قیمت دارین. علاوه بر قیمت سایر موارد فنی نظیر برند، مدت زمان اجرای کار، چگونگی اجرا و … رو هم میتونین در قرارداد ذکر کنین. توصیه ما اینه که هیچ وقت به صحبت های شفاهی اکتفا نکنین و هر قول و قراری که به صورت شفاهی درموردش صحبت میکنین، در قرارداد هم بیارین.
 • در نهایت به این نکته توجه کنین که کیفیت کار در کنار قیمت مناسب و پایین، باید مورد توجه باشه. چونکه ساخت کمد دیواری هزینه زیادی رو به شما تحمیل کرده و در صورتی که کیفیت پایینی داشته باشه، شما رو میتونه بسیار پشیمون کنه. پشیمونی که فایده ای نداره!

ممنونیم که به این مطلب توجه کردید. میتونین نظرات و سؤالات خودتون رو با ما به اشتراک بذارین. حتماً پاسخگوی اون ها خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید