21
آوریل

قیمت کابینت؛ با این روشِ قیمت‌گیریِ کابینت، سرتون کلاه نمیره!!

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

در این مطلب به طور خلاصه درباره قیمت کابینت آشپزخانه صحبت می‌کنیم تا بتونید پیش از اجرای کابینت و کمدهای مورد نظرتون جلوی پشیمونیِ آخر کار رو بگیرید. همچنین حدودی از قیمت انواع مدل کابینت رو هم براتون میآریم تا به صورت تقریبی از وضعیت بازار و قیمت کابینت ها مطلع باشین.

قیمت کابینت، متری چند؟!

این سوالیه که همه میپرسن! خواهشاً اگر هم اینطوری بررسی میکنین، نحوه درست تحقیق درباره قیمت کابینت‌ها، کمدها و دکوراسیون داخلی رو هم یاد بگیرین و مراقب باشین سرتون کلاه نره. در این مطلب برای یادگیری روش درست، بهتون کمک می‌کنیم.

کابینت آشپزخانه

بله! در بازار معمولا قیمت انواع کابینت رو به متر طول میگن؛ ولی این اصلاً روش دقیقی برای محاسبه قیمت هیچ نوع کابینت و کمدی نیست و فقط میتونه حدودی از قیمت رو برای شما روشن کنه. بهرحال چون سوال خیلی متداولیه، ما هم گرچه درباره روش دقیقش باهاتون مفصل صحبت می‌کنیم اما در این جدول هم قیمت‌های حدودیِ هر متر طول (نه متر مربع) رو براتون آوردیم:

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

قیمت متداول انواع کابینت آشپزخانه (با ابعاد استاندارد به ازای یک متر طول) – برآورد «سلام ساختمان». بهار 97

نوع کابینت حداقل (تومان) حداکثر (تومان) توضیحات
کابینت ملامینه 320000 400000 بدنه و درب ها ملامینه
کابینت ام دی اف ایرانی 400000 500000 ورق ام دی اف ایرانی
کابینت ام دی اف خارجی 500000 600000 ورق ام دی اف ایرانی
کابینت های گلاس ایرانی 550000 650000 ورق هایگلاس ایرانی
کابینت های گلاس خارجی 700000 850000 ورق هایگلاس خارجی عمدتاً ساخت ترکیه
کابینت ممبران (وکیوم) 800000 1000000 بستگی زیاد به طرح دارد
کابینت چوبی-روکش 950000 1400000 بستگی زیاد به طرح و رنگ دارد
کابینت چوبی-تمام چوب 2500000 3500000 بستگی به نوع و میزان مصرف چوب و رنگ دارد
کابینت پی وی سی PVC)) 850000 1100000 بدنه و درب ها PVC
کابینت فلزی – گالوانیزه 350000 450000
کابینت فلزی – استیل 800000 1200000

توجه توجه: طرحِ کابینت، برندِ متریال‌ها، جزئیات اجرا (مثل یراق‌آلات و یا نحوه آب‌بندی) وهمینطور مهارت تیمِ نجار و کابینت سازِ اجراکننده، در قیمت گذاریِ نهایی یک کابینت خیلی تاثیرگذار هستن. در ادامه درباره نکات قیمت‌گذاری کابینت‌ مختلف صحبت می‌کنیم.

روش قیمت گرفتن از کابینت‌ساز برای تعیین قیمت کابینت

خیلی از سفارش‌دهنده‌ها و مجریان (کابینت ساز ها) قبل از قرارداد برای ارزیابی هزینه ساخت کابینت، قیمت رو به صورت متری اعلام می‌کنند. مثلا: کابینت هایگلاس ایرانی: متری 550 هزار تومان. حالا آیا این روش مناسبی برای ارزیابی و تصمیم گیری درباره قیمته؟! به هیچ عنوان. چرا؟؟ چون جزئیات زیادی در مورد نحوه محاسبه قیمت کابینت ها وجود داره. این جزئیات باعث میشن محاسبه حدودیِ اولیه (بر اساس متر طول) با هزینه نهایی ای که سفارش‌دهنده مجبور به پرداختش میشه تفاوت داشته باشه. مثلاً 10 متر طول کابیت لازم دارین، در قیمت طول که بهتون گفتن ضرب میکنین، مثلاً در میآد 5 و نیم میلیون تومن، آخرش که کابینت‌ساز یا نجار محترم بهتون فاکتور 8 میلیونی رو به همراه جزئیاتی که اجرا کرده و نحوه محاسبه‌ی واقعی که ازش اصلاً اطلاع نداشتین تقدیمتون کرد، کلی اذیت میشین!!

محاسبه قیمت کابینت آشپزخانهدر مورد این جزئیات، میتونین هم بخش‌هاییش رو در ادامه همین مطلب ببنین و هم موارد تکمیلی و دقیقتری از این جزئیات رو در این لینک (کلیک کنید) ملاحظه کنید.

حالا راه حل چیه؟!! پس روش درست قیمت‌گذاری و قیمت گرفتن برای کابینت چیست؟

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

خیلی پیچیده نیست! فقط باید کمی دقت کنین و مراحل زیر رو انجام بدید:

  1. قبل از همه تصویر طرح کابینت مورد نظر رو تهیه کنین. حتی تصویری حدودی هم بهتر از هیچیه. برای این کار میتونین از الگوهای گالری مدل‌های کابینت استفاده کنین. این مرحله، تقریباً مهمترین مرحله است.
  2. نوع کابینت و سپس برند متریال ورق‌ها (و متریال‌های اصلی ای که باهاش کابینت رو میسازن) رو مشخص کنین: ام دی اف؟ های گلاس؟ ممبران (وکیوم)؟ چوب؟ چه رنگ و طرحی؟ از چه کارخانه ای؟ از چه نوع یا برندی؟
  3. نوع یراق‌ها رو معین کنین (مخصوصاً لولاها و قیمت دستگیره ها ویا قیمت اکسسوری ها درصوت اجرا).
  4. در مورد جزئیات مهم اجرایی مثل نحوه آب‌بندی سینک، جانمایی دقیق اجزای کابینت و غیره تعیین تکلیف کنین (بعضی موارد تخصصی‌ مربوط به این مرحله رو باید حین مرحله 5 انجام بدید).
  5. با کابینت‌سازها و یا نجارهای حرفه‌ای مشورت کنین: درباره جزئیات اجرایی ازش بپرسین و نهایتاً قیمت نهایی کل کار رو ازش استعلام کنین نه قیمت رو بصورت متری! باز هم میگیم: قیمت نهایی کل کابینت نه به هیچ صورت دیگه‌ای مثل متر طول یا متر مربع یا هرچی!
  6. از بین نجارها و کابینت‌سازهایی که باهاشون درباره یک طرح با جزئیات یکسان مذاکره کردین، یکی رو همراه با تعهد زمان‌بندی کار انتخاب کنین. در این قسمت میتونین سابقه کاری شو بررسی کنین یا نمونه کارش رو ببینین (درصورت امکان ). اگر قیمت‌ها نزدیک به هم بودن، پیشنهاد ما اینه که با فردی که حرفه‌ای تر و منظم‌تر هست قرارداد ببندید.

انتخاب نجار حرفه ای

9 نکته تکمیلی قیمت کابینت ام دی اف، های‌گلاس، ممبران، چوبی و بدنه‌ی کابینت‌ها

1- در کابینت ام دی اف و کابینت های گلاس، نوع متریال ورق‌های ام دی اف و های گلاس خیلی مهم هستند. اینکه ایرانی یا خارجی باشن، اینکه ساخت چه کارخونه ای باشن و غیره. نکات تکمیلی درباره این کابینت‌ها رو می‌تونین در مطالب مربوطه‌اش که براتون تهیه کردیم ملاحظه کنین.

2- در کابینت‌های چوبی چه کابینت با روکش چوب و چه کابینت تمام چوب (مخصوصاً تمام چوب) نوع چوب انتخابی در قیمت خیلی موثره. همینطور در این نوع کابینت‌ها چون یک مرحله مهم از قیمت‌گذاری، رنگ (معمولاً رنگ پلی استر) است، حتماً درباره جزئیات نحوه رنگ و قیمت تمام شده با رنگ از کابینت‌ساز و نجار محترم استعلام کنین.

3- نکات ظریف و مهمی در قیمت کابینت ممبران هست که توصیه میکنیم با مطالعه مطلب کابینت ممبران و همینطور مطلب معایب کابینت ممبران، قبل از مذاکره با کابینت‌سازها از این نکات مهم مطلع بشین.

 

4- از کابینت‌سازها و نجارها درباره جنس بدنه (یونیت – اسکلتِ کابینت) بپرسین و بدونید قیمتی که میگن دقیقاً با چه جنس بدنه‌ای است تا بتونین (در مرحله ای که در بالا توضیح دادیم) قیمت‌ها رو درست مقایسه کنین؛ چون خیلی از اوقات جنس متریال بدنه با جنس درب‌ها و بقیه بخش‌های کابینت‌ که در معرض دید هستن متفاوته. مثلاً اغلب اوقات کابینت های‌گلاس، جنس بدنه اش از های‌گلاس نیست بلکه از ام دی اف (MDF) ساخته میشه. یا بعضی وقت‌ها بدنه ی کابینت ام دی اف (MDF) از جنس ملامینه ساخته میشه.

5- پیشنهاد موکد داریم که جنس یونیت اطراف و زیر سینک رو از متریال پی وی سی (PVC) انتخاب کنین و به کابینت ساز هم تاکید کنین همین رو میخواین با اینکه قیمتش کمی بیشتر میشه. چرا؟ چون ضد آبه، ضد خوردگی میکروبی و حشره‌ای است و کلی مزایا داره وبه کبینت ساز تاکید کنین این تغییر رو در قیمت نهاییش لحاظ کنه تا بعدا اضافه قیمتی از این بابت طلب نکنه .اگر بیشتر میخواین بدونین به مطلب کابینت پی وی سی (PVC) مراجعه کنین.

6- جنس صفحه کابینت متفاوت از جنس کابینت هست. جنس صفحه وضخامت اون رو معمولاً در مراودات چندان ذکر نمیکنن اما خوبه که شما درباره‌اش بررسی کنین و حین قیمت گرفتن بهش توجه کنید.

7- یکی از عمده ترین دلایل برای اختلاف قیمت، تغییر اندازه های کابینت از اندازه های استاندارده، مثلا تغییر اندازه ی پایه ها،بیشترشدن ارتفاع کابینت دیواری از 70 سانت،اجرای کابینت ایستاده ( کمدی )،اجرای کابینت جزیره، اجرای اپن معلق و ویترین دکوری و…. برای اطلاع ازجزییات بیشتر راجع به نحوه ی قیمت گرفتن از کابینت سازها اینجا کلیک کنین .

8- مطالبی که درباره قیمت کابینت‌ گفتیم به صورت مشابهی البته نه با حساسیت کابینت، در مورد کمدهای اتاقی هم صدق میکنه. کمدها رو معمولاً به صورت مترمربع قیمت میدن و گاهی طبقه بندی داخل کمد رو جداگانه محاسبه میکنن اما شما ضمن اینکه خوبه این قیمت رو هم بدونین اما از همون مراحل 6 گانه بالا برای قیمت گرفتن کمدها استفاده کنین.

9- نکته مهم پایانی اینکه: هیچ تدبیری جایگزین انتخاب درست نجار و کابینت ساز خوب و حرفه ای نمیتونه باشه. تمام ظرافت و زیبایی و ماندگاری کار در دست این گروه قرار داره پس برای انتخاب یه مجری حرفه ای با دقت عمل کنین.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

 

مطالب مرتبط