راهنمای جامع کابینت انزو؛ قیمت روز کابینت انزو تا مزایا و معایب آن

کابینت انزو چیست؟ قیمت کابینت انزو چقدره؟

قبل اینکه توضیحاتمون در مورد کابینت انزو رو شروع کنیم، بهتره بدونی اصطلاح “کابینت انزو” که در ایران استفاده میشه، با تعریف جهانیش متفاوته. حالا چرا؟ در بخش اول این مقاله ابتدا همین سؤال رو پاسخ میدیم و در مورد اینکه اصلاً کابینت انزو چیه و چه مشخصاتی داره صحبت می‌کنیم. در قسمت دوم هم به موضوع جذابِ قیمت کابینت انزو می‌پردازیم.

کابینت انزو 1

کابینت انزو چیست؟

متریال اصلیِ کابینت انزو از جنس ام دی اف بوده که طرح مورد نظر روی اون اجرا میشه. سپس روکش‌هایی با جنس مختلف، توسط تکنولوژی مخصوصی، روی اون قرار می‌گیرن. در حقیقت، کابینت انزو یک نوع کابینت ممبران است، اما با طرح و متریال نسبتاً متفاوت.

چه تفاوت‌هایی بین کابینت انزو با کابینت ممبران وجود داره؟

 • اول اینکه در ضخامت ورق و ضخامت روکش متفاوتن:

معمولاً کابینت‌های انزو از ورق MDF با ضخامت 25 میلیمتر درست میشن، در حالیکه در کابینت ممبران ضخامت ورق کمتر و در حدود 16 میلیمتر است. البته باید دقت کنید که ممکن است تعریف کابینت‌سازی که شما باهاش کار میکنین از ضخامت ورق کابینت انزو متفاوت باشه، پس حتماً در این مورد ازش بپرسید. علاوه بر این قطر روکش کابینت انزو نیز بیشتر از کابینت وکیوم هست.

 • دوم اینکه در طرح ظاهری متفاوت اند:

قطر لبه‌های کابینت ممبران بیشتر از کابینت انزو هست. چون چهار طرف در کابینت انزو توسط دستگاه برش می‌خوره و قطرش کمتر میشه.

 • مورد سوم تفاوت در رنگ هست:

کابینت‌های انزو معمولاً به رنگ‌های روشن و حتی سفید براق هستن. در حالیکه تنوع رنگ کابینت‌ ممبران خیلی گسترده‌تره. بطور کلی می‌تونیم بگیم کابینت انزو از لحاظ ظاهری ترکیبی از کابینت ممبران و هایگلاس سفیده.

 • و آخرین مورد قیمت هست، بله در قیمت متفاوت اند:

خب با توجه به ویژگی‌ها وتفاوت‌هایی که در قبل گفتیم، میشه انتظار داشت که کابینت‌های انزو گرون‌تر از کابینت‌های ممبران باشن.

کابینت انزو 2

اصلاً چرا به این نوع کابینت میگن انزو؟

انزو در حقیقت اسم برندی است مربوط به شرکت Zentique که در حیطه ‌ی طراحی و تولید کابینت فعالیت میکنه. اما در ایران کابینت‌هایی که با طرح‌های مشابه کابینت‌های شرکت Zentique ساخته میشن، حتی با اینکه ساخته‌ی شرکت‌های دیگری و حتی شرکت‌های داخلی هستن، به کابینت انزو معروفن.

معایب کابینت انزو چیه؟

معایب و مشکلات اصلی کابینت انزو (که می‌تونیم بگیم بطور کلی معایب کابینت ممبران هستن) عبارتند از:

 • در این نوع کابینت نقش کابینت‌ساز در کیفیت کار، بسیار پررنگ‌تر از سایر انواع کابینته. پس برای پیدا کردن یک کابینت‌ساز حرفه‌ای باید دقت بیشتری به خرج بدی.
 • در طرح‌هایی با ظرافت زیاد یا طرح‌هایی با برجستگی و فرورفتگی قابل توجه؛ روکش رویی، مغزی کابینت رو بصورت کامل پوشش نمیده و می‌تونه در دراز مدت اثر مخربی در کابینت ایجاد کنه. برای رفع این مشکل میشه ظرافت‌های طراحی رو کاهش داد.
 • تعمیر کابینت انزو دشوارتره، به این خاطر که پیدا کردن متریالی دقیقاً با همون طرح و رنگ کار سختیه.
 • کابینت‌های Enzo نسبت به اشیا تیز و برنده حساسن.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌تونی مقاله “معایب کابینت ممبران” از سایت سلام ساختمان رو مرور کنی.

کابینت انزو

عمر مفید کابینت انزو چقدره؟

نمیشه عدد ثابتی رو برای طول عمر کابینت انزو بیان کرد؛ اما بطور کلی می‌تونیم بگیم فعالیتهای صورت گرفته در دو دوره‌ی 1) ساخت و 2) نگهداری بر طول عمر اونها اثرگذارن:

 • ساخت: در دوره‌ی ساخت عواملی مثلِ کیفیت و ضخامت متریال استفاده شده، نوع روکش (PVC یا پلی‌اورتان)، و کیفیت چسب بکار رفته می‌تونن تأثیر زیادی در عمر مفید کابینت انزو داشته باشن.
 • نگهداری: در دوره‌‌ی نگهداری هم عواملی از قبیل نحوه استفاده، شرایط نگهداری، آب و هوای محیط نصب، وارد نشدن ضربه، خشک کردن سریع کابینت پس از تماس با آب و… بر عمر مفید کابینت انزو اثر دارن.

بنابراین، اگر در دوره‌ی ساخت از متریال مرغوبی استفاده بشه، کار باکیفیت اجرا بشه و نحوه استفاده از کابینت هم وضعیت معمولی داشته باشه؛ میتونیم انتظار داشته باشیم که کابینت انزو بیش از 20 سال عمر کنه.

کابینت انزو 3

میشه برای کابینت انزو از کابینت‌ساز ضمانت گرفت؟

معمولاً کابینت‌سازهایی که اعتماد زیادی به کار خودشون دارن حاضرن کابینت رو ضمانت کنن. اما باید توجه داشته باشی که قیمت این نوع کابینت‌سازها هم می‌تونه به نسبت بالاتر از سایرین باشه.

کابینت انزو جزء مدل‌های کلاسیک هست یا مدرن؟

بطور کلی می‌توان گفت کابینت‌هایی که دارای نقش‌های سنتی برجسته و کنده‌کاری‌های مشابه منبت‌کاری هستنن، در دسته کابینت‌های کلاسیک قرار می‌گیرن. با این توضیحات میشه گفت کابینت انزو نیز مانند کابینت ممبران جزء مدل‌های کلاسیک بشمار میان.

چه صفحه روی کابینتی برای کابینت انزو مناسبتره؟ 

ازونجا که کابینت انزو جزء دسته کلاسیک محسوب شده و در دسته کابینت‌های با قیمت بالاتر و شکیل‌تر قرار می‌گیره، انتخاب صفحه روی کابینت مناسب برای اون می‌تونه اثر زیادی روی ظاهر نهایی کار داشته باشه. البته همونطور که انتظار میره صفحه‌های روی کابینتی که لوکس و مجلل هستن، قیمت بالایی دارن! برای آشنا شدن با انواع صفحه‌های روی کابینت و قیمت اونها می‌تونی مقاله “صفحه کابینت آشپزخانه” رو مطالعه کنی.

 

قیمت کابینت انزو در اردیبهشت 1401 چقدره؟ 

عوامل مختلفی در قیمت کابینت‌ها اثر داره. در این بخش با چند سؤال و جواب پرتکرار این عوامل رو بررسی می‌کنیم.

چه عواملی در قیمت کابینت Enzo اثر میذاره؟ 

 • مهارت کابینت‌ساز: خب مهارت کابینت‌ساز همیشه یکی از عوامل اصلی تعیین‌کننده قیمت هست که در نتیجه‌ی نهایی هم خودشو نشون میده. اما سعی کن بجای انتخاب کابینت‌ساز ارزون، کابینت‌سازی پیدا کنی که متعهد و با تجربه باشه، اینجوری هزینه‌هاتون کاهش پیدا می‌کنه!
 • طرح: همانطور که در مقاله”قیمت کابینت ممبران” گفته شد، یکی از عامل‌های اثرگذار بر کابینت ممبران جزئیات طرحه. هر چه طرح ساده‌تر باشه، قیمت هم پایین‌تر میاد. کابینت انزو هم ازین قضیه مستثنا نیست، معمولاً در کابینت انزو هر چهار ضلع درب تراش میخوره که در کنار افزایش زیبایی، هزینه رو هم افزایش میده.
 • کیفیت متریال: خب در همه انواع کابینت، کیفیت مواد اولیه‌ای که استفاده میشه و خارجی یا ایرانی بودن اونها روی قیمت اثرگذاره.
 • ضخامت ورق: یکی از تفاوت‌های اصلی کابینت انزو با کابینت ممبران در ایران، ضخامت ورق مورد استفاده است. بنابراین اینکه در اجرای کابینت انزو از ورق با چه ضخامتی استفاده بشه می‌تونه در قیمت‌ها نوسان ایجاد کنه.
 • روکش: روکش‌های معمول برای کابینت انزو، PVC و یا رنگ پلی‌اوتارن است. این مورد هم در قیمت اثر داره اما توجه کن که انتخاب نوع روکش روی طول عمر کابینت و نمای ظاهری اون خیلی اثر داره پس در این مورد دست و دل باز عمل کن.

کابینت انزو سفید

قیمت کابینت انزو چند است؟

همونطور که همیشه میگیم قیمت هر نوع کابینتی وابسته به طرح و جزئیاتش هست. در جدول زیر حداکثر و حداقل قیمت کابینت انزو رو بیان کردیم.

قیمت حدودی کابینت انزو بر حسب متر(به روزرسانی:0)

حداقل قیمت انزو (تومان) حداکثر قیمت انزو (تومان) بروز رسانی
0 0 0

نکته مهم: همیشه در مورد همه کابینت‌ها تأکید می‌کنیم که قیمت متری اصلاً روش مناسبی برای ارزیابی قیمت نهایی کابینت نیست و بهتره از اون فقط برای درک قیمت حدودی استفاده کنی.

پس نحوه صحیح قیمت‌گیریِ کابینت انزو چیست؟

همونطور که گفتیم قیمت بر حسب متر روش خوبی برای ارزیابی هزینه‌ای نیست. در مورد کابینت انزو این موضوع بسیار با اهمیت‌تره؛ چون نظرات افراد مختلف در مورد کابینت انزو متفاوته و تعاریف متنوعی در این خصوص بکار میره.

بنابراین، لازمه که قیمت تمام شده رو از چند کابینت‌ساز بپرسی و حتماً قبل از دریافت قیمت، با تعریفِ کابینت‌سازت از کابینت انزو آشنا بشی و معیارهایی که برای ارائه قیمت در نظر گرفته رو ازش بپرسی.

اما به این نکته توجه کن که آیتم هزینه به عنوان تنها معیارِ انتخابِ کابینت‌ساز، اصلاً کافی نیست و حتی میتونه در دراز مدت هزینه‌هات رو افزایش بده.

هر چقدر پول بیشتری پرداخت کنیم کار با کیفیت‌تری تحویل می‌گیریم؟

معمولاً کارهای با کیفیت قیمت بالاتری دارن، ولی این به این معنی نیست که هرچقدر کار گرون‌تر باشه حتماً کیفیت بیشتری هم خواهد داشت. مهمترین نکته‌ای که برای کیفیت باید بهش توجه کنی اینه که، ابتدا خودت تبدیل به یک خریدار حرفه‌ای بشی (در مقاله “قیمت کابینت آشپزخانه” نکات خیلی ارزشمندی رو در مورد خرید و قیمت انواع کابینت گفته شده، می‌تونی برای اولین گام آشنایی با ریزه‌کاری‌های خرید کابینت اونو مطالعه کنی) و بعدش یک کابینت‌ساز حرفه‌ای رو پیدا کنی. اما سؤال اینجاست که چطور بفهمیم یک کابینت‌ساز حرفه‌ای و متعهده؟

کابینت‌ساز انزو رو بر اساس چه معیارهایی انتخاب کنیم؟

خب همونطور که گفتیم اولین موضوعی که برای انتخاب کابینت‌ساز باید بهش توجه کنی قیمت هست، اما نباید تنها مورد باشه. یعنی در کنار قیمتی که کابینت‌ساز ارائه میده بهتره کیفیت و سوابق کاری اون رو هم بررسی کنی. برای این منظور میتونی به معیارهای زیر توجه کنی:

 • نمونه‌کارها؛
 • مشتری‌های راضی: آیا کابینت‌ساز حاضره مشتری‌های قبلیش رو بهت معرفی کنه؟؛
 • معرف‌ها: بررسی کن ببین جاهای معتبری وجود دارن که کابینت‌ساز رو تأیید ‌کنن؛
 • تعداد کار مشابه: تعداد کابینت‌های انزویی که قبلاً اجرا کرده رو بپرس؛
 • مشاوره: مشورت‌های حرفه‌ای که کابینت‌ساز موقع بازدید ارائه میده رو ارزیابی کن؛
 • محل کار: آیا کابینت‌ساز مورد نظرت کارگاه داره؟؛
 • فرمت قرارداد؛
 • تضامین: بررسی کنید که کابینت‌ساز چه نوع تضمین‌هایی به شما ارائه میده؛
 • تیم حرفه‌ای؛
 • تعهد، صداقت و انصاف.

برای شفاف شدن اهمیت این آیتم‌ها مثلاً فرض کن کابینت‌سازی رو انتخاب کردی که 2 میلیون تومان هزینه کمتری نسبت به رقباش ارائه کرده (انتخاب صرفاً بر اساس قیمت). در طی فرآیند اجرا تصمیم میگیری یکی دو آیتم بسیار جزئی به طراحی اضافه کنی و کابینت‌ساز میگه این تغییرات 5 میلیون تومان هزینه داره! خب این مشخصه که اگر اون کابینت‌ساز فرد متعهد و منصفی نباشه ممکنه مشکلات این چنینی رخ بده.

یا مثلاً به این دلیل کابینت‌ساز و تیمش بعضی قسمت‌هایی از کابینت که در معرض رطوبت و آب هستن رو بخوبی آب بندی نکردن صفحه کابینت تنها پس از 6 ماه باد کرده و کلی هزینه برای شما ایجاد میکنه.

بنابراین، وقتی کابینت انزو رو به عنوان یک کابینت لاکچری انتخاب میکنی، خوبه که تنها معیارت برای انتخاب کابینت‌ساز هزینه نباشه، تا نه تنها کار با کیفیت‌تری تحویل بگیری بلکه انرژی، زمان و حتی هزینه کمتری رو صرف کنی.

چطور یک کابینت‌ساز منصف برای انزو پیدا کنیم؟

در این بخش 3 روش برای انتخاب کابینت‌ساز رو بهت معرفی می‌کنیم که سومین روش یک تکنیک مدرن و رو به رشد محسوب میشه:

 1. مراجعه حضوری به بازار: یعنی مراجعه به مغازه‌هایی که کابینت رو در اونجا نمایش میدن و یا مناطقی که اکثر کابینت‌سازها و کارگاه‌هاشون اونجا مستقرند. مثلاً منطقه چهار دانگه در تهران و خین عرب در مشهد. این روش باعث میشه بتونی بصورت حضوری و از نزدیک با چندین کابینت‌ساز و کارگاه‌هاشون و امکانات‌شون آشنا بشی، اما بدلیل ترافیک و مسافت‌های دور معمولاً زمان زیادی نیاز داره. علاوه بر این، مجبوری با افراد ناآشنا صحبت کنی و اطلاعات خوبی هم برای ارزیابی آیتم‌هایی که در بخش قبلی گفتیم برای ارزیابی اونها بدست نمیاری.
 2. معرفی توسط دوستان: می‌تونی از دوستان و آشنایانی که اخیراً کابینت اجرا کردن و از اون رضایت دارن، کمک بگیری. این روش خیلی مرسومه و معمولاً نتیجه خوبی هم خواهد داشت. اما مسئله اینجاست که ممکنه در زمان مورد نظر شما کابیت‌ساز وقت نداشته باشه، یا تیم اجرایی‌ش عوض شده باشه و کیفیت کار دچار افت شده باشه.
 3. معرفی توسط سلام ساختمان: این روش در ایران بسرعت در حال رشد است. در حال حاضر، سلام ساختمان مرجع قیمت‌دهی کابینت، کمد و دکوراسیون داخلی است. صدها عضو کابینت‌ساز داره و با ده‌ها هزار کاربر در سراسر ایران همکاری داشته و میتونه کابینت‌سازهایِ حرفه‌ای در شهرت رو بهت معرفی کنه.

خب همونطور که گفتیم روش‌های مختلفی برای پیدا کردن کابینت‌ساز وجود داره. برخی از افراد از این سه روش بصورت ترکیبی استفاده می کنن، که طبیعتاً نتیجه بهتری هم خواهد داشت. استفاده از روش سوم مزیت‌هایی داره مثل:

 • سایت‌ مرجع است؛
 • باعث صرفه‌جویی قابل توجه در زمان میشه؛
 • طیف گسترده‌تری از کابینت‌سازها رو بهت معرفی کنه و اینطوری دستت در انتخاب بازتره؛ و
 • قبل از هر تصمیمی، از طریق بررسی نظرات سایر کاربران می‌تونی با میزان رضایت مشتریان از هر کابینت‌ساز آشنا بشی.

آیا قیمت‌هایی که برای کابینت انزو گفته میشه شامل هزینه‌های حمل و نصب است؟

فرآیند خرید و حمل مواد اولیه کار ساده‌ای نیست و بهتره کابینت‌ساز با توجه به تجربه و تخصص خود این کار رو انجام بده. برخی از کابینت‌سازها این هزینه‌ها رو درنظر می‌گیرن و با توجه به هزینه‌های حمل قیمت نهایی خودشون رو اعلام می‌کنن. اما بهتره که همون اول ازشون بپرسی تا بتونی با اطمینان بیشتری گزینه‌های مختلف قیمتی رو بررسی کنی.

بر هزینه‌های نصب هم عواملی اثرگذار هستن که باید بهشون توجه کنی. ما در مقاله “هزینۀ حمل و نصب” بصورت جزئی این موضوعات رو باهات درمیون گذاشتیم.

میشه کابینت انزو رو بصورت قسطی خرید؟

بله امکان داره بتونی کابینت Enzo رو بصورت قسطی پیاده‌سازی کنی. بعضی از کابینت‌سازها حاضرن بصورت قسطی با شما کار کنن. اما بهتره برای قسطی کار کردن هم، هزینه‌های مواد اولیه و متریال رو پرداخت کنی و از کابینت‌ساز بخوای دست‌مزد خودش و هزینه‌های جانبی رو قسط‌بندی کنه. اینطوری کابینت‌‌ساز بیشتر ترغیب میشه که بصورت قسطی کار کنه.

کابینت انزو 4

چرا کابینت انزو گران‌تر از ام دی اف، هایگلاس و ممبران است؟

همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم کابینت انزو نوعی از کابینت ممبران هست و تفاوت قیمتی اون با کابینت ام دی اف و هایگلاس دقیقاً به همین خاطره یعنی تکنولوژی و ظرافت بیشتر. از طرفی چون کابینت انزو در ضخامت ورق، ضخامت روکش و حتی جنس روکش با کابینت ممبران عادی متفاوته، خب قیمت بیشتری هم داره.

جمع‌بندی

همونطور که گفتیم، کابینت انزو یک نوع کابینت ممبران است و بخاطر تفاوت در برخی پارامترها مثل ضخامت ورق، روکش، رنگ و طرح؛ باکیفیت‌تر و گران‌تر از ممبران هست. همین موضوع حساسیت اجرای اون رو بالاتر میبره و اهمیت انتخاب درست کابینت‌ساز رو بشدت افزایش میده.

یکی از کارهایی که سلام ساختمان انجام میده معرفی کابینت‌ساز معتمد و منصف به شماست. می‌تونی برای شناخت کابینت‌سازهای انزو، دریافت قیمت و مشاوره رایگان با ما ارتباط داشته باشی.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
یوسف باقری شمال
یوسف باقری شمال
24 آبان 1399 00:10

سلام چطوری میشه کابینت کار سلام ساختمان شد؟؟؟

قیمت دقیق کابینت رو از کابینت ساز بگیر

قیمت بگیر