آشپزخانه کثیف یعنی چی؟ 10 مدل طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز

0
940
آشپزخانه کثیف یعنی چی؟ 10 مدل طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز
آشپزخانه کثیف یعنی چی؟ 10 مدل طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز

از وقتی رد پای آشپزخانه‌های اپن در طراحی‌های خانه‌های ایرانی پیدا شد، دغدغه و استرس خانم‌های ایرانی هم بیش‌تر شد. میدونین چرا؟ دلیل این قضیه برای خانم ها کاملا واضح هست و آقایون هم توجه کنن که الان میخوام بگم.

علت این هست که آشپزخانه های اپن از سمت نشیمن کاملا دید داره و این باعث میشه که مجبور باشیم قبل از اومدن مهمون به خانه زمان زیادی رو صرف مرتب و تمیز کردن آشپزخانه کنیم. حالا این تمیز کاری با اون همه کاری که برای آشپزی و پختن غذا داریم، یعنی مصیبت!

یکی از بهترین راه‌کارهایی که اخیراً در طراحی‌های داخلی ساختمان‌ها به کار می‌برن، طراحی آشپزخانه کثیف هست. با این روش میشه آشپزخانه اصلی رو همیشه تمیز و مرتب نگه داشت. حالا مطلبی که ما اینجا در مورد اون صحبت می کنیم، طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز هست، پس در ادامه با ما باشید.

آشپزخانه تمیز چیست؟

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف (1)

به فضایی از آشپزخانه که قراره در جلو دید مهمون قرار بگیره، آشپزخانه تمیز گفته میشه. معمولاً در آشپزخانه تمیز فقط فرها، مایکروفرهای دیواری، یخچال، فریز و نهایتاً یک میز نهارخوری کوچک قرار می‌گیره. بقیه وسایل از جمله اجاق گاز، ماشین ظرفشویی، ماشین لباس شویی و مواد خوراکی همگی در آشپزخانه کثیف هستن.

در آشپزخانه کثیف از شلوغی ها لذت ببر!

شما میتونین به راحتی در آشپزخانه کثیف، شلوغ کاری کنین و یک سینک ظرفشویی پر از ظرف های نشسته داشته باشین، بدون اینکه ذره ای استرس دیده شدن شلوغی ها توسط مهمون ها برای شما به وجود بیاد. طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز به درد بخور ترین طراحی در تاریخ بشر هست!

آشپزخانه کثیف یا مطبخ چیست؟

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف 2

و اما حالا نوبت می‌رسه به اصل ماجرا. آشپزخانه کثیف دقیقاً همونجایی هست که قراره با آرامش و بدون هیچ استرسی به انجام کارهای مربوط به شست وشو و یا پختن غذا بپردازیم. اسم دیگه آشپزخانه کثیف همون مطبخ هست. میدونین چرا؟! چون قراره طبخ غذا در اونجا انجام بشه. اینجوری دیگه نگران پیچیدن بوی غذا در نشیمن و یا پاشیدن روغن سرخ کردنی خوراکی ها روی میز ناهارخوری و سایر وسایل آشپزخانه، نیستیم.

2 روش برای طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف به دو صورت انجام میشه که در ادامه براتون توضیح داده شده:

1- طراحی آشپزخانه کثیف در دل آشپزخانه تمیز

آشپزخانه تمیز و کثیف

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف میتونه متفاوت باشه. در بعضی از طراحی‌ها، آشپزخانه کثیف در دل آشپزخانه تمیز قرار می‌گیره. ولی خب قطعاً طوری که در دید نباشه. مثل تصویر بالا که مطبخ در امتداد آشپزخانه تمیز و در جایی خارج از دیدِ قسمت نشیمن قرار داره. برای دیدن بقیه مدل های آشپزخانه کثیف داخلی، روی لینک زیر کلیک کنین:

طراحی آشپزخانه پنهان یا دوم

2- طراحی آشپزخانه کثیفِ خارجی (بیرون از فضای خانه)

آشپزخانه کثیف (2)

اما اخیراً پلن‌های مربوط به طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز کمی متفاوت‌تر از گذشته شدن. طرحی که به تازگی خیلی مورد توجه قرار گرفته، آشپزخانه‌های کثیف و یا مطبخ‌های Outdoor و یا همون خارج از منزل هست که خوراکِ باربیکیو است.

طراحی آشپزخانه کثیفِ خارجی، به این معنی هست که این قسمت از آشپزخانه کلاً در فضایی خارج از خانه قرار میگیره. خب روشن هست که این بهترین فرصت برای پخت غذاهایی مثل کباب که پر از بو و دود هستن خواهد بود.

7 ایده برای طراحی آشپرخانه کثیفِ خارجی

آشپزخانه بیرونی

در ادامه برای شما چند نمونه از طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز که در اونها قراره آشپزخانه کثیف در بیرون از محل آشپزخانه اصلی باشه را آوردیم تا بتونین از اون ها ایده بگیرین. با توجه به مزایایی که برای آشپزخانه کثیفِ خارجی گفتیم دیدن این ایده ها به شدت توصیه میشه.

  1. مثلاً اینجا در نمونه پایین از طراحی آشپزخانه کثیف، می‌بینین که آشپزخانه در فضایی کاملاً خارج از خانه طراحی شده. به راحتی میشه در این فضا بدون نگرانی از ایجاد بو و دود، در فضای خانه آشپزی کرد.
    طراحی آشپزخانه کثیف 3
  2. این هم یک نمونه دیگه از طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف. این طور که مشخص هست، آشپزخانه کثیف در فضای پشتی خانه قرار گرفته و به سمت آشپزخانه اصلی در و پنجره داره.

آشپزخانه تمیز و کثیف (2)

  1. و یا در تصویر زیر که طراحی آشپزخانه کثیف در بیرون از خانه انجام شده. در این حالت میشه با قرار دادن چند گلدان در محیط، فضای جذاب و قشنگی رو به وجود آورد.

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف (5)

  1. برای طراحی آشپزخانه کثیف و تمیز که قراره مطبخ در فضای بیرون قرار بگیره، جنس متریالی که برای کابینت‌ و یا طبقات استفاده میکنین خیلی مهم هست. این که نسبت به هوای آزاد و یا باد و آفتاب مقاوم باشن اهمیت خیلی زیادی داره.

آشپزخانه کثیف (1)

  1. اینجا این مطبخ قشنگ، با یک درب ورودی بزرگ، به فضای نشیمن و به اصطلاح TV room راه داره. آشپزی در این فضای دل انگیز میتونه لذت اون رو چندین برابر کنه.

آشپزخانه تمیز و کثیف (1)

  1. همچنین استفاده از متریال طبیعی برای طراحی آشپزخانه کثیف، مثل دیوارهای چوبی در تصویر زیر میتونه فضای اون رو خیلی خاص‌تر نشون بده.

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف (9)

  1. تصویر پایین هم آخرین طراحی آشپزخانه کثیف هست. چیدمان سنتیِ این آشپزخانه همراه با قابلمه‌های آویزان از سقف، آدم رو یاد مطبخ های قدیمی میندازه.

طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف (10)

آخرین توصیه راجع به آشپزخانه تمیز و کثیف

آنچه در اینجا به اون پرداختیم طراحی آشپزخانه تمیز و کثیف بود. در این سبکِ طراحی معمولا آشپزخانه کثیف در فضایی خارجی، طراحی و ساخته میشه. اگه فضای لازم برای ساخت این سبک از آشپزخانه رو دارین توصیه میشه لحظه ای صبر نکنین و با ساخت یک آشپزخانه کثیف، از آشپزی در این فضا نهایت لذت رو ببرین.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید