طراحی آشپزخانه؛ انواع مدل ها و اصول طراحی آشپزخانه

0
2885
طراحی آشپزخانه؛ اصول و شیوه طراحی سبک های مختلف آشپزخانه و کابینت
طراحی آشپزخانه؛ اصول و شیوه طراحی سبک های مختلف آشپزخانه و کابینت

طراحی آشپزخانه یکی از ضروری ترین کارهاییست که هنگام ساخت یا بازسازی خانه ها باید به اون توجه کرد. برای این جمله ای که گفتیم، در این مقاله دلایل خیلی محکم و منطقی خواهیم آورد. دراین مطلب، ابتد اصول و ضرورت طراحی آشپزخانه رو براتون میگیم. بعد از اون میریم سراغ طراحی آشپزخانه های کوچک، متوسط و بزرگ. در انتها هم به صورت خیلی خلاصه در مورد طراحی انواع آشپزخانه ها از جمله مدرن، کلاسیک و ایرانی صحبت میکنیم.

طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه چه اصولی داره؟!

برای طراحی آشپزخانه ابتدا باید نقاط اصلی و حساس رو در نظر بگیریم و سپس سایر موارد رو طراحی کنیم. در هر آشپزخانه 3 نقطه اصلی و اساسی وجود داره که به اون اصطلاحا «مثلث طلایی» هم میگیم. اما مثلث طلایی چیه؟!  مثلثی که در هر راس اون، یکی از 3 ابزار اصلی آشپزخانه قرار گرفته است:

  • سینک
  • گاز
  • یخچال

مثلث طلایی در آشپزخانه

مثلث طلایی باید ابعاد متناسبی داشته باشه. هرچقدر این مثلث دارای اضلاع کوچکتری باشه، طراحی بهتر است. البته نکته ی بسیار مهم اینه که ابعاد مثلث طلایی در طراحی آشپزخانه در حالی که کوچک است، کاربردی بوده و زیاد نزدیک هم نیست.

مثلث طلایی 2

بعد از این نکته کلی که بهتون گفتیم، نکاتی از طراحی آشپزخانه رو هم براتون در ادامه میگیم:

  • گاز نباید در کنار یخچال قرار بگیره. چون یخچال در مجاورت با حرارت، آسیب میبینه و باعث ضرر مالی شما میشه.
  • اگر یخچال در داخل محفظه ای که مخصوص اون تعبیه شده قرار میگیره، باید حتماً چرخش هوا در اطراف اون رو در نظر گرفت.
  • برای طراحی آشپزخانه میتونید میز کار یا کانتر در اون درنظر بگیرین. میز کار، قسمتی از صفحه روی کابینت است که طول اون بیشتر از 80 سانتی متر و در فاصله بین گاز و سینک قرار دارد. برروی اون، میتوان سبزیجات و گوشت و … رو خرد کرد.
  • زیر کانتر آشپزخانه بهترین گزینه برای قرارگرفتن چند عدد کشو و ماشین ظرفشویی است.
  • محل قرارگیری ماشین ظرفشویی باید نزدیک سینک ظرفشویی باشه. برای قراردادن ظرف ها از روی سینک در داخل ماشین ظرفشویی، نباید مسافت زیادی رو طی کنیم. همونطور که میبینید در تصویر زیر هم این نکته رعایت شده.

طراحی آشپزخانه ساده

  • پنجره ها نیز یکی دیگر از مواردی است در طراحی آشپزخانه و کابینت تاثیرگذار است. طراحی آشپزخانه پنجره دار باید به گونه ای باشد که پنجره به عنوان عنصر روشنایی بخش آشپزخانه، بیشترین کارایی را داشته باشد.
  • آشپزخانه های ستون دار نیز اصول طراحی خاص خود را دارند که می توانید در مطلب طراحی آشپزخانه با ستون این اصول را مطالعه کنید. به طور کلی وجود ستون در آشپزخانه محدودیت هایی را برای طراحی ایجاد می کند که البته در صورتی که به درستی از آن استفاده شود، می تواند حتی به مزیت طراحی تبدیل شود.
طرح کابینت کلاسیک و مدرن

طراحی آشپزخانه به رنگ سفید

چه زمانی باید آشپزخانه و کابینت رو طراحی کرد؟!

یکی از ایراداتی که در بازسازی خانه ها بسیار رایجه، این است که بعد از انجام تغییرات در طی بازسازی، تمهیدات در تأسیسات رو در اون لحاظ نمیکنیم. یعنی چی؟ یعنی ما پروسه بازسازی رو شروع میکنیم و بعد از اینکه همه قسمت ها بازسازی شد، اون وقت به جانمایی تاسیسات و کابینت و فر فکر میکنیم!

آیا بعد از انجام دادن برخی امور تأسیساتی باید طراحی آشپزخانه رو انجام داد؟ مسلماً پاسخ به این سوال منفیه!

طراحی آشپزخانه باید قبل از کارهای تأسیساتی نظیر لوله کشی و برق کشی انجام بشه. به دلیل اینکه دست طراح برای طراحی باز باشه و بتونه به صورت تمام و کمال، ایده های خودش رو اجرا کنه. بعد از طراحی آشپزخانه، لوله کشی و سیم کشی برق و تاسیسات، بر طبق طراحی انجام میشه.

طرح کابینت مدرن کوچک

در طراحی آشپزخانه، تمامی موارد و تأسیسات پیش بینی میشن و براساس اون طرح، اقدام به بازسازی و نصب تأسیسات میشه. اینجوری تأسیسات در محدودیت جا قرار نمیگیرن و برای تمام وسایل آشپزخانه و کابینت ها، طرحی معین و جایی مشخص، در نظر گرفته میشه. پس بهترین موقع برای طراحی آشپزخانه، قبل از کارهای تأسیساتی است.

چه کسی باید آشپزخانه رو طراحی کنه؟!

طراحی باید توسط یک طراح حرفه ای صورت بگیره.  با یک طراحی خوب، فضای بدون کاربرد شما به حداقل مقدار کاهش پیدا میکنه و بیشترین استفاده از فضا میشه. یک طراح بد باعث میشه که شما به اون چیزی که میخواین نرسین و فضای شما مناسب نباشه.

طراحی آشپزخانه بزرگ ممبران

میتونین برای طراحی و اجرای منزل و آشپزخانه منزلتون، با مجموعه های ساختمانی و طراحی کار کنین که به صورت تخصصی در بحث بازسازی ساختمان فعالیت دارند. این مجموعه ها از صفر تا صد پروژه شما رو بر عهده میگیرند و اون رو بهتون تحویل میدن. پیشنهاد ما باتوجه به صرف هزینه های بالا در ساخت آشپزخانه اینه که طراحی، بسیار به زیبایی و استفاده و بهره وری حداکثری از فضا کمک میکنه. شاید براتون جالب باشه که هزینه ساخت آشپزخانه تقریبا 2 الی 3 برابر سایر قسمت های منزل است. پس اگه مبلغ کمی برای طراحی اون پرداخت بشه، راه دوری نمیره و باعث زیبایی فضا میشه.

آشپزخانه کوچک با اپن سنگ5

ضرورت طراحی آشپزخانه

مجموع هزینه ای که برای ساخت آشپزخانه و وسایل داخل اون انجام میشه میدونین چقدره؟ این مقدار در سایر بخش های منزل چقدره؟!

وسایل، ابزار ها و امکاناتی که در آشپزخانه بکار میرن، مثل یخچال و فریزر، گاز و لباسشویی و … نسبت به سایر بخش های خانه بسیار پرهزینه تر و گرون تر هستن! همون طور که گفتیم، هزینه ساخت آشپزخانه هم به دلیل وجود کابینت، شیر آلات و لوله کشی ها و تاسیسات زیاد، نسبت به سایر بخش های منزل خیلی بیشتره! پس همه ی این موارد نشون میده آشپزخانه گران ترین بخش و مهمترین بخش منازله!

طراحی آشپزخانه ایرانی

به نظرتون برای این بخش بسیار مهم، طراحی نیاز نیست؟! طراحی مناسب برای آشپزخانه، باعث میشه بتونیم از فضای اون بهترین استفاده رو بکنیم. وجود فضایی مناسب و اصولی، باعث شادابی هرچه بیشتر اعضای خانه میشه. پس طراحی تمام قسمت های کاری بسیار ضروری و واجب است.

آشپزخانه بزرگ با طرح قوسی

طراحی آشپزخانه های کوچک

اهمیت طراحی در آشپزخانه های کوچک، باتوجه به محدودیت زیاد فضا، نسبت به سایر آشپزخانه ها دوچندان است. برای طراحی آشپزخانه کوچک، نکات مهمی لازمه رعایت بشه که علاوه بر استفاده تمام و کمال از کل فضا، مقداری هم بزرگتر از اون چیزی که هست، به نظر بیاد. مثلاً استفاده از کابینت های براق یا استفاده از کابینت هایی که تا سقف ارتفاع دارند. رنگ بندی روشن هم به بزرگتر نشون داده فضا کمک میکنه.

کابینت آشپزخانه کوچک 16

کابینت کوچک دارای شیوه خاصی در طراحی هستند تا هیچ فضایی در آشپزخانه بدون کاربرد و پرت نباشه. این شیوه طراحی رو میتونین در مطلب مربوط به کابینت های آشپزخانه کوچک، مطالعه کنین.

طراحی آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت ممبران برای یک آشپزخانه نسبتا کوچک که به خوبی از فضا استفاده کرده.

آشپزخانه کوپک با طرح چوبی
طراحی کابینت یو شکل 11

تصویر بالا هم نمونه ای از طراحی آشپزخانه یو شکل در فضای نسبتا کوچکه که به خوبی از فضای موجود استفاده کرده.

طراحی آشپزخانه کوچک

این هم یک نمونه طراحی آشپزخانه کوچک با تم رنگ سفید که از اپن جزیره استفاده کرده.

طراحی آشپزخانه خاص

اینجا هم یه طراحی خاص رو برای جزیره آشپزخانه میبینید که باعث شده کاملا متفاوت به نظر برسه. بعضی وقتا با ایده های کوچک و خلاقانه می تونید زیبایی خیره کننده ای به آشپزخونه تون بدین.

طراحی آشپزخانه های بزرگ و متوسط

در طراحی آشپزخانه بزرگ ما محدودیتی از جهت فضا نداریم و میتونیم با خیال راحت اقدام به طراحی کنیم. البته بزرگ بودن فضا با اینکه طراحی رو راحت میکنه اما بازهم باید طراحی برای این آشپزخانه ها انجام داد. طراحی علاوه بر استفاده درست از فضا، باعث زیبایی و نظم بخشی به تأسیسات میشه.

کابینت آشپزخانه بزرگ 12

در آشپزخانه های بزرگی که فضای کافی برای قرار گرفتن جزیره در وسط اون ها قرار داره، اگر جزیره قرار بگیره نیاز به میز کار وجود نداره. جزیره آشپزخانه مثل میز کار عمل میکنه. میتونیم برروی جزیره سینک ظرفشویی هم داشته باشیم که کاربرد خیلی زیادی داره.

آشپزخانه بزرگ با جزیره ممبران

طراحی آشپزخانه بزرگ

طراحی آشپزخانه مدرن

طراحی آشپزخانه های مدرن دارای سبک بسیار خاصی هستند. در این سبک از طراحی، سادگی حرف اول رو میزنه. این کابینت ها و آشپزخانه ها، اکثراً فاقد پیچیدگی در طراحی هستند. همچنین طرح های شلوغ و منبت و معرق کاری دراین طراحی ها کمتر به چشم میخوره. برای آشنایی بیشتر با آشپزخانه های مدرن، میتونین مطلب «کابینت آشپزخانه مدرن» رو مطالعه کنین. مطمئنا نکات جالبی از طراحی های مدرن یاد میگیرین.

آشپزخانه مدرن با جزیره بیضی

 

تصویر زیر رو ببینید. شاید باورتون نشه ولی این آشپزخونه مدرن و زیبا تو ایران طراحی و ساخته شده و اتفاقا سازنده اش هم یکی از دکوراتورهای خوب سلام ساختمانه.

طراحی آشپزخانه مدرن

تصویر زیر هم یک نمونه دیگه از اجرای طراحی آشپزخانه مدرن در ایرانه که میتونه برای الگوبرداری خیلی مناسب باشه. ترکیب طرح چوب با رنگ طوسی یکی از ترکیب های جذاب طراحی مدرن محسوب میشه.

طراحی آشپزخانه مدرن

در تصویر زیر یک نمونه طراحی مدرن با ترکیب رنگ سفید و قهوه ای رو مشاهده می کنید. به طور کلی کابینت آشپزخانه هایگلاس متریال مناسبی برای طراحی های مدرن محسوب میشه. در تصویر زیر هم  طراح خوش ذوق به خوبی اصل سادگی رو در طراحی رعایت کرده و حتی بخش های طرح چوب کار نیز با رنگ سفید هارمونی مناسبی دارن.

طراحی آشپزخانه مدرن جدید

طراحی آشپزخانه کلاسیک

طراحی آشپزخانه کلاسیک همواره در برابر مدرن قرار میگیره. آشپزخانه های کلاسیک بر خلاف مدرن، دارای طرح های پیچیده و معرق و منبت کاری های فراوان هستند. کابینت و آشپزخانه کلاسیک، ویژگی اصلی هنر کلاسیک یعنی هنری قاعده مند که حس نوستالژی رو با خودش به یدک میکشه، همراه دارند.

طرح آشپزخانه کلاسیک

 

در تصویر زیر هم یک نمونه دیگه از طراحی کلاسیک ایرانی مشاهده می کنید که با انتخاب رنگ جذاب برای کابینت زیبایی خاصی به آشپزخانه بخشیده.

طراحی کلاسیک آشپزخانه

طراحی آشپزخانه کلاسیک

نمونه طراحی آشپزخانه کلاسیک با تم رنگ سفید طلایی که توسط یکی از دکوراتورهای خوب سلام ساختمان انجام شده.

طراحی آشپزخانه کلاسیک

طراحی آشپزخانه تصویر بالا هم که نیازی به تعریف نداره. تقریبا همه چیز در بهترین حالت طراحی شده و طرح و رنگ صفحه کابینت و همینطور کفپوش زیبایی این آشپزخونه رو چند برابر کرده.

طراحی آشپزخانه ایرانی

جالبه بدونین آشپزخانه های ایرانی اصیل که در قدیم وجوداشته اند، اصلاً کابینت نداشته و فقط یک سینک در آشپزخانه وجود داشته است. زیر این سینک معمولاً یک پرده آویزون میشده و ظروف و وسایل در پشت این پرده قرار میگرفته. همچنین در آشپزخانه های ایرانی تاقچه و گنجه هایی وجود داشته که برای نگهداری وسایل استفاده میشده است.

اما امروزه آشپزخانه های ایرانی بسیار به نمونه های خارجی شبیه شده اند. اکثر آشپزخانه های ایرانی از متریال ام دی اف و هایگلاس برای ساخت کابینت و دکور استفاده میکنند. البته بین نمونه های ایرانی و خارجی تفاوت هایی هم وجود داره. در مطلب طرح آشپزخانه ایرانی در مورد کابینت ها و طرح های آشپزخانه های ایرانی به طور مفصل صحبت کردیم که میتونین اون رو مطالعه کنین.

طراحی سفید
طراحی آشپزخانه کوچک ایرانی

یک نمونه طراحی ایرانی با فضای کوچک که جلوه زیبایی با کابینت طرح چوب بوجود آورده است.

نمونه دیگه ای از طراحی ایرانی که در عین سادگی زیبایی خاصی داره. طراحی آشپزخانه مینیمال این روزها خیلی پرطرفدار شده اند.

طراحی آشپزخانه ایرانی

یک نمونه دیگه طراحی آشپزخانه ایرانی که میتونیم بگیم طرح ماکسیمال داره.

طراحی آشپزخانه اروپایی

یکی از مشخصه های طراحی آشپزخانه اروپایی طراحی ساده و بدون مرز است. در آشپزخانه های سبک اروپایی مرز بین آشپزخانه و سایر بخش های خانه چندان واضح نیست. علاوه بر این معمولا در طراحی آشپزخانه اروپایی، میز یا کابینت جزیره نقش مهمی دارد. برای مشاهده انواع طراحی ایتالیایی، فرانسوی و … میتونید مطلب طراحی آشپزخانه اروپایی رو مشاهده کنید.

طراحی اروپایی

طراحی کابینت آشپزخانه

طبیعتا وقتی داریم در مورد طراحی آشپزخانه صحبت میکنیم، مهمترین چیزی که در نظرمون میاد کابینت های آشپزخانه است. در واقع طراحی کابینت تعیین کننده زیبایی آشپزخانه شماست. در نتیجه صرف زمان و هزینه برای انتخاب بهترین مدل کابینت اهمیت زیادی داره. البته تمام مدل هایی که در بخش های قبلی دیدید هم به نوعی طراحی کابینت بود. وقتی میگیم طراحی آشپزخانه کلاسیک، منظورمون استفاده از مدل کابینت کلاسیکه و وقتی میگیم طراحی آشپزخانه مدرن، بیشتر به مدل کابینت مدرن اشاره داریم.

تصاویر زیر رو به عنوان حسن ختام طراحی آشپزخانه واستون آوردیم. در این تصاویر یه نمونه طراحی با کابینت مدرن رو مشاهده میکنید که در آشپزخانه های ایرانی کمتر شاهدش هستیم، اما جالبه که طراحی و اجرای این کابینت هم توسط یکی از دکوراتورهای خوب سلام ساختمان انجام شده.

طراحی کابینت مدرن در ایران

طراحی کابینت مدرن

در پایان این مطلب مجدداً تأکید میکنیم که اگر میخواهید آشپزخانه ای زیبا و شیک داشته باشین که در اون از فضا به صورت بهینه استفاده شده، حتما طراحی آشپزخانه رو جدی بگیرین. طراحی باعث میشه آشپزخانه شما که هزینه ای بسیار زیاد صرف اون شده، به چشم بیاد و جلوه ی بی نظیری پیدا کنه. ما میتونیم بهتون یک طراح خوب و حرفه ای معرفی کنیم!
ممنونیم که به ما توجه کردین. میتونین نظرات و سوالات خودتون رو برای ما بفرستید. کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.

اگر به طراحی آشپزخانه حرفه ای علاقه دارید، سایت houzz هم محتوای بسیار خوبی در این زمینه داره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید