بازسازی آرکئولوژیک یا مرمت علمی چیست؟

0
67
بازسازی آرکئولوژیک یا مرمت علمی چیست؟

زمانی که یک ساختمان، قدیمی میشه ممکن هست اولین فکری که به ذهن صاحب اون ملک میاد، کوبیدن و از نو ساختن اون باشه. ولی آیا تابه‌حال به مرمت و بازسازی اون هم فکر کردین؟ یکی از روش‌هایی که برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی وجود داره، بازسازی آرکئولوژیک است. بازسازی آرکئولوژیک که بهش مرمت علمی هم میگن، یک روش قدیمی برای بازسازی خانه‌ها است. در واقع این روش بازسازی بیشتر برای مرمت بناهای تاریخی معروف است ولی کمتر در مورد استفاده اون برای ساختمان‌های مسکونی گفته شده. در این مقاله می‌خوایم بیشتر در مورد این نوع بازسازی به صورت کاربردی‌تر حرف بزنیم.

چرا برخی ساختمان‌ها به مرمت علمی نیاز دارند؟

در ادامه متوجه میشیم که چرا برخی ساختمان‌ها و به ویژه ساختمان‌های قدیمی به مرمت علمی نیاز دارند و چه عواملی باعث ایجاد این نیاز در ساختمان‌ها می‌شوند.

1. مصالح و ساخت غیر استاندارد

احتمال استفاده از مصالح و روش‌های ساخت غیراستاندارد در ساختمان‌هایی که عمر زیادی دارن و قدیمی‌تر هستن، خیلی زیاد هست، بنابراین ممکن است نیاز به این نوع بازسازی داشته باشن.

2. فرسودگی

افزایش سن ساختمان و تبعات اون مانند فرسودگی، پیری و آسیب به عناصر ساختاری، نیاز به بازسازی آرکئولوژیک رو در ساختمان‌های قدیمی ایجاد میکنه.

3. عایق صدا و رطوبت

احتمال اینکه در برخی ساختمان‌ها از عایق صدا و رطوبت استفاده نشده باشه زیاد است. این مساله از اونجا که روی مصرف انرژی هم تاثیر زیادی داره، میتونه یکی از علت‌های مهم این بازسازی باشه.

4. گرمایش و سرمایش

سیستم های گرمایش و سرمایش خانه‌های قدیمی بعد از مدتی یا ناکارآمد میشن یا اینکه از ابتدا اصلا وجود نداشتن.

5. تاسیسات

سیستم های برق و لوله کشی ناکافی یا قدیمی در ساختمان ها، باعث احساس نیاز به بازسازی علمی میشه.

6. پی

مشکلاتی که ممکن است برای پی ساختمان‌ در طول سالیان طولانی به وجود اومده باشه، ساختمان رو مستعد بازسازی علمی میکنه.

7. بازسازی فاجعه

بعضی از ساختمان‌ها بر اثر آتش‌سوزی یا اتفاقاتی شبیه این، کاملا از بین نمیرن بلکه نیاز به مرمت پیدا میکنن. چنین ساختمان‌هایی نیاز دارن به روش آرکئولوژیک مرمت بشن.

مرمت علمی

مجموع موارد بالا یا وجود یک یا چند مورد از اون‌ها، به علاوه اقدام برای زیباسازی خانه، باعث میشه تا ما به فکر بازسازی آرکئولوژیک یک خانه بیفتیم. اگه در ساختمان شما هم چنین مواردی وجود داره، بازسازی یک راهکار خیلی خوب است.

چرا برای مرمت علمی نیاز به یک متخصص داریم؟

موقع بازسازی خانه‌های قدیمی چالش‌های خاصی به وجود میاد. چالش‌هایی که حل اون‌ها نیاز به دانش، تخصص، مهارت و تجهیزات داره که خود ما به تنهایی از پس اون‌ها برنمیایم و حتما باید از یک متخصص کمک بگیریم. همین نکته به تنهایی میتونه بخش زیادی از مسائل مربوط به بازسازی رو حل کنه. پس اگه تصمیم داشتین بدون متخصص دست به بازسازی خانه بزنین، باید بگم که بهتر است تجدید نظر کنین.

استانداردهای مرمت علمی چیست؟

برای انجام مرمت علمی نیاز هست تا یک سری استانداردهایی رو حتما در نظر بگیریم تا در حین کار با مشکل مواجه نشیم. این موارد عبارتند از:

  1. همونطور که بالا مفصل براتون توضیح دادیم، در این روش باید از یک متخصص کمک گرفته بشه. بدون متخصص باید قید بازسازی آرکئولوژیک رو بزنین.
  2. اگه میخواین مصالح یا بخش‌هایی از ساختمان رو حفظ کنین، حتما از قبل این موضوع رو مشخص کنید و تیم اجراکننده رو از اون با خبر کنین.
  3. اگه خانه از ارزش تاریخی برخوردار باشه، باید از مصالح و تکنیک‌هایی استفاده بشه که این ارزش حفظ بشه.

بازسازی آرکئولوژیک (2)

در ساختمان‌ها، مرمت علمی شامل چه مواردی میشه؟

همونطوری که اشاره کردیم، اغلب برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی از مرمت علمی استفاده میشه. عملیات‌هایی که در این روش روی خانه‌ها انجام میشه رو در زیر برای شما لیست کردیم:

1. حفاری پی

اگه پی ساختمان نیاز به حفاری داره، در این روش میشه به کمک متخصص انجام داد.

2.بازسازی نما

از اونجا که اغلب ساختمان‌هایی که با این روش بازسازی میشن قدیمی هستن، احتمال خرابی نما وجود داره. در این روش میشه نمای ساختمان رو هم بازسازی کرد. همچنین میشه ترک‌ها و شکستگی‌ها رو تعمیر کرد و یا حتی نمای سنگی جدیدی برای اون در نظر گرفت.

3. سفت کاری

این مرحله مثل ترمیم ترک‌ها و سوراخ‌های دیوار از مهمترین بخش‌های بازسازی محسوب میشه.

4. بازسازی داخلی

تعمیر کف خانه و جایگزین کردن اون با پارکت و سرامیک‌های جدید، یکی دیگه از بخش‌های بازسازی علمی است. یادتون باشه، به عنوان صاحب خانه اگه میخواین درها و پنجره‌های قدیمی خانه یا هر بخش دیگه رو حفظ کنین، حتما این موضوع رو با مرمت‌کار درمیان بذارین.

5. استحکام

مرمت و مستحکم کردن ستون‌ها و پایه‌های ساختمان، از اصولی‌ترین عملیات‌های اجرایی در این نوع بازسازی محسوب میشه.

6. زیبایی

بخش زیادی از علت بازسازی به زیباسازی تعلق داره.

بازسازی آرکئولوژیک (1)

مرمت علمی از نظر زیست محیطی چگونه است؟

از نظر زیست محیطی ، مرمت از منابع و انرژی کمتری استفاده میکنه. همچنین میتونه یک انتخاب اقتصادی باشه، به شرطی که خانه دارای پایه قوی باشه و فقط به حداقل تعمیرات نیاز داشته باشه.

مرمت تلاش میکنه تا میراث شما رو حفظ کنه و ساختمان رو به حالت اولیه یا وضعیت بهبود‌یافته برگردونه. مرمت، هنر، میراث، پایداری و زیبایی رو برای شما جشن می‌گیره و اون رو برای نسل‌های بعدی حفظ می‌کنه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید