درب کابینت آشپزخانه؛ انواع درب های پرکاربرد کابینت

0
2077
درب کابینت؛ انواع درب های کابینت پرکاربرد
درب کابینت؛ انواع درب های کابینت پرکاربرد

درب کابینت یکی از بخش های مهم کابینت هاست که دیده میشه و میتونه طرح های مختلفی برروی اون ها قرار بگیره. بعضی از کابینت های آشپزخانه دارای درب از جنسی متفاوت از نسبت به بدنه هستن. این کار معمولاً به این دلیل اتفاق میفته که نمای کابینت ها با هزینه ای کمتر، مشابه با کابینت های گران تر بشه. البته این کار در مورد برخی از متریال ها کاملاً روتین بوده و انجام میشه. در مورد برخی از متریال ها هم انجام نمیشه و به صرفه درنمیاد.

در این مطلب در مورد درب کابینت صحبت میکنیم. به خصوص در مورد همین درب هایی که دارای جنسی متفاوت نسبت به بدنه کابینت هستند.

به طور کلی متریال هایی که برای ساخت کابینت بکار میرن عبارتند از : ام دی اف، هایگلاس، ممبران، چوب و روکش چوب فلزی و PVC . البته متریال های متفرقه ای مثل لترون هم وجود دارند که در کابینت سازی کاربرد کمتری دارند. از بین این متریال هایی که گفتیم، از درب های ام دی اف، ممبران و هایگلاس بیشتر استفاده میشه.

در ادامه بیشتر در مورد این نوع درب ها باهم صحبت میکنیم.

درب کابینت چوبی

درب ام دی اف کابینت

درب ام دی اف یکی از پرکاربرد ترین درب ها در کابینت سازی است. خیلی از افراد برای تعمیر کابینت های فلزی قدیمی خود، درب اون رو تعویض کرده و از درب ام دی اف استفاده میکنن. البته در مطلب «کابینت فلزی با درب ام دی اف» در مورد این ترکیب کابینت ها توضیح کامل دادیم. در اون مطلب توصیه کردیم که سعی کنین تا حد ممکن این کار رو انجام ندید. چون هزینه بالایی براتون دربر داره و در نهایت هم معمولا نمای جالبی پیدا نمیکنه.

البته غیر از موردی که گفتیم، درب های ام دی اف روی چارچوب لترون هم بکار میرن. این کار کاملاً انجام شدنی است. نسبت به کابینت تمام ام دی اف هم هزینه کمتری برای ساخت اون باید بپردازین.

درب های ام دی اف میتونن روی بدنه هایی از جنس های دیگر هم بکار برن اما کاربرد اون بسیار کمه.

درب کابینت ام دی اف

درب ممبران برای کابینت

درب های ممبران هم میتونه روی بدنه و چارچوب ممبران و هم میتونه روی چارچوب ام دی اف بکار بره. البته کاربرد اون بر روی چارچوب ام دی اف اصلاً توصیه نمیشه!!! البته یه تذکر بدیم که منظورمون از بکار رفتن روی این چارچوب، در بازسازی منازله که قراره چارچوب قبلی حفظ بشه و فقط درب کابینت تعویض بشه.

طراحی کابینت ممبران دارای تفاوت های فنی با طراحی کابینت های ام دی اف است. مثلاً جای گاز در کابینت ام دی اف حدود 90 سانتی متر درنظر گرفته میشه. این مقدار برای کابینت ممبران بین 120 تا 180 سانتی متر میتونه متغیر باشه. این تفاوت به دلیل طراحی ستون ها در کنار گاز است.

کابینت های ممبران دارای ظرافت های طراحی و فنی هستند که باعث میشه قرار گرفتن درب ممبران برروی چارچوب ام دی اف، بسیار زشت و نامناسب باشه. پس اگر علاقه به کابینت ممبران دارین، بهتره که کل کابینت ها رو تغییر بدید و با یک طراحی کاملاً جدید، کابینت های آشپزخانه خودتون رو به ممبران تغییر بدید.

درب کابینت ممبران

قیمت درب کابینت

قیمت درب کابینت ام دی اف، بر اساس متر مربع ورق محاسبه میشه. البته اگه قرار باشه که بر روی درب کابینت، طرح خاصی کار بشه، دارای هزینه جداگانه ای است. میتونین قیمت ورق ام دی اف رو در مطلبی که با عنوان «قیمت ام دی اف و آنچه درباره ورق ام دی اف نمیدانید» ببینید.

در مورد درب کابینت ممبران این مسأله خیلی بیشتر وابسته به طرح درب هاست و نمیتونیم یک قیمت واحد بهتون بدیم.در نتیجه بهتون توصیه میکنیم حتماً قیمت نهایی رو از کابینت ساز بگیرین.

از شما بابت توجه به این مطلب ممنونیم. میتونین نظرات و سؤالات خودتون رو برای ما بفرستین. حتما پاسخگوی شما هستیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید