پروژه‌هایی به سبک معماری ایرانی؛ از خانه بروجردی‌ها تا ویلای نومد…

پروژه‌هایی به سبک معماری ایرانی؛ از خانه بروجردی‌ها تا ویلای نومد...

سبک معماری و در هر دوره تاریخی پروژه‌هایی با کاربری‌های متفاوت به صورت شاخص ساخته میشن که سعی بر حفظ اون‌ها در طول زمان هست. سبک معماری ایرانی هم از این قاعده مستثنی نیست و ما علاوه بر بناهای مذهبی که بارزترین نمود معماری ایرانی هستن، چندین بنای مسکونی ویژه نیز داریم که بیشتر در شهرهایی مثل کاشان، اصفهان و تبریز باقی موندن. بعضی از اون‌ها امروزه صرفا برای بازدید، بعضی با کاربری موزه، رستوران و بوتیک هتل احیا شدن. در دوره معاصر هم با بهره‌گیری از مفاهیم معماری ایرانی پروژه‌هایی انجام گرفتن که تلفیقی از سنت و مدرنیته هستن یا کالبد قدیمی ساختمان‌ها با اصول معماری ایرانی بازسازی شدن. در ادامه می‌خوایم نمونه‌هایی از موارد گفته شده رو باهم ببینیم.

پروژه 1: بررسی سبک ایرانیِ خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان کاشان در دوره قاجار برای یک تاجر بلور و چینی ساخته شد که ساخت اون حدود 20 سال به طول انجامید. این مجموعه 5000 مترمربعی، 5 طبقه و 5 حیاط داره که همگی اون‌ها از لحاظ معماری و تزئینات بسیار چشم‌گیر هستن.

خانه عباسیان کاشان (1)

خانه عباسیان کاشان (2)

خانه عباسیان کاشان (3)

پروژه 2: خانه طباطبائی‌های کاشان

خانه طباطبائی‌ها که در دوره قاجار به دست استاد علی مریم کاشانی برای بازرگانی نطنزی ساخته شد، به گچبری‌ها و نقاشی‌ها و معماری بی‌نظیرش مشهوره.

 

خانه هایی به سبک ایرانی

خانه طباطبائی‌های کاشان (2)

خانه طباطبائی‌های کاشان (4)

پروژه 3: خانه بروجردی‌های کاشان

دوره قاجار و محله سلطان میراحمد برای کاشانی‌ها سراسر شکوه و زیبایی و عظمته؛ خانه بروجردی‌ها در کنار طباطبائی و عباسیان در این منطقه و در نیمه دو قرن 13 هجری ساخته شدن. ویژگی شاخص خانه بروجردی‌ها بادگیرهای قرینه هلالی شکل هست. این مجموعه کامل از معماری ایرانی شامل 2 قسمت بیرونی و اندرونی، 2 ورودی، هشتی، راهرو، حیاط، تابستان‌نشین، زمستان‌نشین، آشپزخانه، حیاط سرپوشیده و زیرزمین هست.

خانه بروجردی‌های کاشان (2) خانه بروجردی‌های کاشان (3) خانه بروجردی‌های کاشان (4) خانه بروجردی‌های کاشان (5)

پروژه 4: خانه درب شازده شیراز

خانه درب شازده که امروزه به اسم هتل بوتیک درب شازده شناخته میشه، درواقع خانه‌ای قاجاری بوده که با نیاز امروز منطبق شده و زیبایی و هنر معماری ایرانی رو به بهترین وجه نشون میده. اگر بوتیک هتل هم براتون سوال باشه، باید بدونید که این مجموعه‌ها امکانات شهری و مدرن رو در قالبی سنتی و قدیمی به نمایش می‌گذارن.

خانه درب شازده شیراز (8) خانه درب شازده شیراز (10)

پروژه 5: هتل اُرُسی تبریز

بوتیک هتل ارسی تبریز که در ابتدا برای اقامتگاه شخصی ساخته شده و در نهایت به بوتیک هتل تبدیل شده در منطقه شاه گولی تبریز قرار داره و به خوبی عناصر معماری قدیمی ایران رو با مدرنیته ترکیب کرده و فضایی فوق‌العاده زیبا و کاربردی رو به وجود آورده.

هتل اُرُسی تبریز (1)

پروژه 6: خانه کاشان در کاشان

پروژه خانه کاشان کاری از گروه رواق، بازسازی فضایی قدیمی هست که روح زندگی معاصر رو به محیط وارد کردن. در این پروژه سعی شده با حفظ کالبد قدیمی و با استفاده از سبک مدرن و سبک مینیمال فضایی معاصر رو شکل بده که جوابگوی نیازهای امروزه باشه اما اصالت فضا رو هم یادآوری می‌کنه.

خانه کاشان در کاشان (1) خانه کاشان در کاشان (2) خانه کاشان در کاشان (3) خانه کاشان در کاشان (4) خانه کاشان در کاشان (5) خانه کاشان در کاشان (6) خانه کاشان در کاشان (7)

پروژه 7: ویلای خانه بازی کرج

این ویلا که در حومه شهر تهران ساخته شده، فضایی هست به دور شلوغی و آلودگی شهر و فضایی هست برای خانواده و دوستان. نکات شاخص این پروژه تزئیناتی هست که اغلب با الهام از هنر ایرانی انجام شده و مفاهیم معماری ایرانی در این پروژهِ کاملا مدرن جای گرفتن. این پروژه کار گروه رواق هست که در این سبک کارها تبحر و تخصص کافی دارن.

ویلای خانه بازی کرج (1) ویلای خانه بازی کرج (2) ویلای خانه بازی کرج (3) ویلای خانه بازی کرج (5) ویلای خانه بازی کرج (6) ویلای خانه بازی کرج (4)

پروژه : ویلای نومد فشم

گروه رواق که به استفاده بهینه از فضا معروف هستن در فشم که منطقه‌ای ییلاقی اطراف تهران است، ویلایی رو در فضایی سنتی به سبک مدرن اجرا کردن. در این پروژه ویژگی‌های مثبت فضا حفظ شده اما با استفاده از تکنولوژی روز راحتی بیشتری به فضا افزوده شده.

ویلای نومد فشم (1) ویلای نومد فشم (2) ویلای نومد فشم (3) ویلای نومد فشم (4)

پروژه 9: کافه روزمزه گرگان

هرچه در زمان جلوتر می‌ریم استفاده از معماری گذشته بیشتر به مفهوم تبدیل میشه و درست هم هست چون معماری در زمان و با توجه به شرایط شکل می‌گیره، پس نمیشه در دنیای امروز از سقف‌های گنبدی استفاده کرد چون امکان سقف مسطح برای ما فراهم هست. پروژه کافه رستوران روزمزه با الهام از مفاهیم، داستان‌ها و عناصر معماری فضایی فوق‌العاده رو به وجود آورده.

کافه روزمزه گرگان (4)

پروژه 10: آشپزخانه ایرانی بومی تهران

آشپزخانه ایرانی بومی در شمال تهران که فضایی کاملا مدرن رو با مفاهیمی سنتی و داستانی تلفیق کرده و نتیجه بسیار جذابی رو ارائه داده. درواقع چیزی که بیشتر از همه در این پروژه به چشم می‌خوره، الهاماتی هست که از داستان‌های شاهنامه گرفته شده و به نوعی تداعی‌گر همون سبک تصویرسازی‌هاست.

آشپزخانه ایرانی بومی تهران (3) آشپزخانه ایرانی بومی تهران (4) آشپزخانه ایرانی بومی تهران (7)

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments