ورق لترون چه فرقی با ورق ملامینه داره؟ قیاس لترون و نئوپانِ ملامینه

0
4421
ورق لترون چه فرقی با ورق ملامینه داره؟ قیاس لترون و نئوپانِ ملامینه
ورق لترون چه فرقی با ورق ملامینه داره؟ قیاس لترون و نئوپانِ ملامینه

شما فکر می‌کنید ورق ملامینه جدیدتر و بهتره یا ورق لترون؟ اصلاً وقتی میگیم فلان ورق بهتره یعنی از چه نظر بهتره؟ آیا میشه یک نسخه ثابت برای همه‌ی ورق‌ها و بدون توجه به کاربریِ مورد نظر پیچید؟

در این مقاله قصد داریم، به همه‌ی این سوال‌ها پاسخ بدیم. اما در ابتدا باید ببینیم اصلاً منظور ما از ورق ملامینه و ورق لترون چیه؟!

تعریف ما از ورق

همین ابتدا باید یک موضوعی رو شفاف بهتون بگیم: ملامینه و لترون در حقیقت اسم روکشِ ورق هستن و نه خود ورق.

هر ورق شامل دو بخش است: 1) روکش ورق؛ و 2) مغزی ورق.

1. روکش لترون چیست؟

لترون نام يكي از توليدكنندگان مشهور روكش کاغذی است، که باعث شده امروزه اغلب روکش‌های کاغذی با این نام شناخته بشن. از اونجا که این روکش کاغذی است، یکی از ضعیف‌ترین روکش‌های به حساب میاد.

2. روکش ملامینه چیست؟

روكش‌هاي ملامينه (LPM) یکی از پركاربردترين روكش‌ها در ایران است. این روکش از كاغذهاي تزئيني (دكور) آغشته به چسب ملامين فرمالدئید (MF)ساخته شده.

3. مغزی ورق‌های لترون و ملامینه چیست؟

روکش‌های ملامینه و لترون هم روی مغزی از جنس ام دی اف کاربرد دارن و هم مغزی از جنس نئوپان. اما در این مطلب منظور ما از ملامینه و لترون ورق‌هایی با مغزی نئوپان هستن که روکش شده اند. در شکل زیر ورق نئوپان خام (بدون روکش) رو مشاهده می‌کنید:

ورق ملامینه

  • سیر تاریخیِ تولید نئوپان:

نئوپان از تراشه‌های چوب (براده‌های چوبی درشت) و چسب که با رزین مخلوط شده و تحت فشار قرار گرفته، ساخته میشه. در گذشته روی همین ورق‌های خامِ نئوپان رنگ زده میشد، اما این روش دردسر زیادی داشت. بنابراین، در ورژن‌های بعدیِ نئوپان، از روکش‌های کاغذی (لترون) استفاده شد. این روکش‌های به هیچ عنوان در برابر رطوبت مقاومت نداشتن، خش پذیر بودن و خیلی راحت پاره میشدن. این مسائل باعث شد روکش جدیدی بنام ملامینه جایگزین رنگ و لترون بشه.

در حال حاضر فقط حدود 1 درصد از نئوپان‌های مصرفی لترون هستن، اما به اشتباه خیلی‌ها به نئوپان با روکش ملامینه هم لترون میگن!

ورق نئوپان لترون

خب حالا که به تعریف مشترکی از ورق ملامینه و ورق لترون رسیدیم، بریم سراغ مقایسه‌ی این دو ورق.

مقایسه‌ی ویژگی های ورق لترون با ورق ملامینه

در این قسمت ورق لترون و ملامینه رو بر اساس چند معیار مقایسه کردیم. چون وضعیت هر ورق در این معیارها مشخصه، می تونید تعیین کنید که کدوم معیارها براتون اولویت دارن و بر همین اساس، انتخاب درست‌تری داشته باشید. در انتها این ویژگی‌ها رو در قالب یک جدول خلاصه کردیم.

1. تراکم و وزن

تراکم رو میشه از جرم حجمی (دانسیته) ورق فهمید. از طرفی، هرچه دانسیته بیشتر باشه ورق سنگین‌تر خواهد بود. اما همونطور که گفتیم مغزی هر دو ورقِ ملامینه و لترون از نئوپان است، پس از لحاظ تراکم و وزن تفاوت زیادی با هم ندارن.

2. مقاومت نسبت به رطوبت

نئوپان به هیچ عنوان در برابر رطوبت مقاوم نیست. پس این دو ورق (مغزیِ هر دو از جنس نئوپان است) در برابر رطوبت مقاومت ندارن. موضوع قابل توجه اینه که خودِ روکش ملامینه مقاومت نسبتاً خوبی نسبت به رطوبت داره اما فقط تا زمانیکه دچار آسیب نشه. با این وجود در محل برشِ ورق که نئوپان بدون روکشِ ملامینه است، آسیب‌پذیری ورق زیاد است.

اما روکش لترون همین مقاومت نصف و نیمه رو هم در برابر رطوبت نداره و به محض ارتباط با رطوبت دچار آسیب میشه. بنابراین، توصیه میشه از ورق‌هایی با مغزی نئوپان و یا روکش لترون در مکان‌هایی که مرطوب هستن استفاده نشه.

3. مقاومت نسبت به حرارت

روکش ملامینه نسبت به لترون مقاومت بیشتری در برابر حرارت داره.

4. قابلیت ابزار خوری

قابلیت ابزارخوری یعنی چقدر میشه اقدامات اجرایی، برشکاری و ابزارکاری رو روی ورق انجام داد. این موضوع بیشتر به جنس مغزی ورق ربط داره تا روکش. از اونجایی که مغزی هر دو ورقِ لترون و ورق ملامینه نئوپان است، وضعیت نسبتاً برابری در این ویژگی دارن.

البته لازمه بگیم، ورق‌هایی با خورده چوبِ درشت تر و تراکم کمتر (مثل نئوپان) در زمان برشکاری و ابزارکاری تکه تکه میشن. بنابراین، ابزارکاری در ورقی با مغزی ام دی اف راحت‌تر است.

5. مقاومت نسبت به هرز شدن لولا و پیچ ها

این ویژگی هم به جنس مغزی وابسته است، پس هر دو ورق وضعیت مشابهی دارن. بطور کلی، هرز شدن لولاها و پیچ ها در نئوپان کمتر اتفاق میفته.

6. مقاومت نسبت به خش شدن

ورق لترون ضعیف‌تر و خش پذیرتر از ملامینه است. علاوه بر این، روکش‌های قدیمی‌ترِ ورق لترون حتی به راحتی پاره میشدن.

7. مقاومت در برابر لکه پذیری (کمتر کثیف شدن)

منظور از لکه پذیری اینه که اثر لکه‌ها و کثیفی‌ها چقدر روی ورق باقی ‌می‌ماند. هرچه مقاومت ورق در برابر لکه پذیری بیشتر باشه، یعنی کثیفی ها اثر کمتری روی ظاهر ورق خواهند داشته. در این ویژگی هم روکش ملامینه وضع خیلی بهتری نسبت به لترون دارد.

8. تنوع در طرح و رنگ

روکش ملامینه یکی از پر کاربردترین روکش‌ها در ایران و جهان است. به همین دلیلی طبیعی است که تنوع بیشتری هم در طرح و رنگ داشته باشه، چون شرکت‌ها و کارخانه‌های بیشتری این نوع روکش رو تولید می‌کنند و تقاضای بیشتری هم برای آن نسبت به لترون وجود داره.

9.  قیمت ورق

قیمت ورق لترون یا همون نئوپان با روکش لترون کمتر از ورق نئوپان با روکش ملامینه است.

جدول مقایسه ویژگی های ورق نئوپان با روکش لترون با ملامینه

در جدول زیر، مشخصات دو ورق نئوپان با روکش لترون (اصطلاحاً ورق لترون) و نئوپان با روکش ملامینه (اصطلاحاً ورق ملامینه) رو بصورت خلاصه مقایسه و جمع بندی کردیم.

ویژگی های ورق

وضعیت ویژگی های ورق
تراکم و وزن ورق نئوپان لترون =

تراکم و وزن ورق نئوپان ملامینه

مقاومت ورق لترون نسبت به رطوبت

< مقاومت ورق ملامینه نسبت به رطوبت
مقاومت لترون نسبت به حرارت <

مقاومت ملامینه نسبت به حرارت

قابلیت ابزار خوری نئوپان لترون

= قابلیت ابزار خوری نئوپان ملامینه
مقاومت لترون در برابر هرز شدن پیچ ها =

مقاومت ملامینه در برابر هرز شدن پیچ ها

مقاومت ورق لترون نسبت به خش شدن

< مقاومت نئوپان ملامینه نسبت به خش شدن
مقاومت لترون در برابر لکه شدن <

مقاومت ملامینه در برابر لکه شدن

تنوع در طرح و رنگ ورق نئوپان لترون

< تنوع در طرح و رنگ ورق نئوپان ملامینه
قیمت ورق نئوپان با روکش لترون <

قیمت ورق نئوپان با روکش ملامینه

 

نکته: بطور کلی توصیه ما اینه از ورق نئوپان با روکش لترون استفاده نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید