اهمیت نورپردازی در عکاسی؛ با نورپردازی، روح تازه‌ای به تصاویر پروژه بدین

0
92
اهمیت نورپردازی در عکاسی؛ با نورپردازی، روح تازه‌ای به تصاویر پروژه بدین
اهمیت نورپردازی در عکاسی

وقتی پروژه تموم میشه و می‌خواین به مشتری تحویل بدین، باید یه یادگاری از پروژه برای خودتون داشته باشین! یادگاری که بتونین به عنوان نمونه کار به مشتریان بعدی خودتون نشون بدین و بهش افتخار کنین.

اما عکاسی شما از پروژه در صورتی باکیفیت از آب درمیاد که نورپردازی مناسبی داشته باشین. اگر نورپردازی به خوبی انجام نشه، حتی با بهترین نرم‌افزارهای ویرایش و قوی‌ترین سیستم‌های کامپیوتری هم نمی‌تونین آلبوم مناسبی از نمونه کارهای خودتون ایجاد کنین.

چرا نورپردازی خیلی مهمه؟

نورپردازی در عکاسی به اندازه لنز و دوربین اهمیت داره چون نه تنها روشنایی و تاریکی رو تنظیم می‌کنه بلکه تن، روح و جو عکس رو تشکیل میده و ‌نشونه‌ای از احساسات موجود در تصویر به حساب میاد. بنابراین نورپردازی مناسب:

  • به شما انعطاف‌پذیری بیشتری میده.
  • می‌تونین فضای عکاسی رو به خوبی کنترل کنین.
  • امکان بازی با رنگ‌های مختلف نور برای شما امکان‌پذیر میشه.
  • می‌تونین تصاویر باکیفیتی از محصولاتی که ساختین بگیرین تا به بازاریابی و کسب و کارتون کمک کنه. یعنی تهیه نمونه کار باکیفیت که یکی از مهمترین دغدغه های مشتریان هست!

نکات مهم برای داشتن یک نورپردازی مناسب

بعد از اینکه به اهمیت نورپردازی پی بردین باید بدونین موارد زیر در کیفیت نورپردازی عکاسی تاثیر داره:

انتخاب پس‌زمینه مناسب:

پیشنهاد میشه در عکاسی از پس‌زمینه سفید استفاده کنین چون نور رو بهتر منعکس می‌کنه. به عبارت دیگه پس‌زمینه سفید باعث برجسته شدن محصول شما میشه و در مرکز توجه قرار می‌گیره. استفاده از رنگ‌های روشن یک مزیت دیگه هم داره و اون امکان ویرایش و تنظیم نور هست.

منابع خوب برای نورپردازی:

در عکاسی از دو منبع اصلی نور استفاده میشه. یکی منبع نور طبیعی که از طریق خورشید و ماه به شما میرسه و یکی هم فلاش. برای عکاسی با موبایل، فلاش خود موبایل هست اما میزان نور اون کمه. اما برای عکاسی حرفه ای، از فلاش های استودیویی استفاده میشه که نور بیشتری دارند!

ابعاد منبع نور

سایز و ابعاد منابع نوری یکی دیگه از موضوعات مهم در نورپردازی عکاسی به حساب میاد. این مورد میزان یکنواختی نور و سایه‌های تصویر رو مشخص می‌کنه. منابع نور کوچک سایه‌های سخت‌تر و منابع بزرگتر سایه‌های نرم‌تر و یکنواختی به وجود میارن.

محل قرار گرفتن منبع نور

فاصله منبع نور از سوژه عکاسی، مساله مهمیه که باید به اون توجه کنین. منبع نور می‌تونه جلو، کنار یا پشت محصول قرار بگیره که بسته به محل قرارگیری، جهت سایه مشخص میشه. هر چی منبع نور به سوژه عکاسی نزدیک‌تر باشه نور ایجاد شده بیشتر، نرم‌تر و یکدست‌تر خواهد شد. برعکس اگر منبع نور از محصول شما فاصله داشته باشه، نور کمتر و سخت‌تر میشه.

شکل دادن به نور

اگر شما به منبع نور، منتشرکننده اضافه کنین درخشش و سختی سایه‌ها و همچنین لکه‌های سوژه مورد نظر کاهش پیدا می‌کنه یعنی نور مصنوعی شما نرم‌تر میشه.

دستکاری نور

می‌تونین با استفاده از دستگاه‌های پراکنده‌کننده و بازتابنده، نور رو دستکاری کنین تا جایی که دوست دارین قرار بگیره. بازتابنده‌ها به نور خورشید یا چراغ فلاش شکل میدن و محل مورد نظر رو برجسته می‌کنن. اگر چراغ‌های نقطه‌ای رو به شکل‌دهنده‌های نور بچسبونین، کنترل شما روی جهت نور چراغ و دامنه نور بیشتر میشه.

درک دمای رنگ‌ها در نورپردازی

شاید باورتون نشه اما نور رنگ داره حتی اگر سفید به نظر برسه که بهش دمای رنگ میگن. رنگ صبح زود و اواخر بعدازظهر نور خورشید گرم هستش اما ظهرها سایه‌ها می‌تونن کاملا مایل به آبی باشن. بنابراین برخورد نور به محصول و درک این که چه رنگ‌هایی ممکنه در تصویر ظاهر بشه، اهمیت زیادی داره.

ساعت طلایی نور برای عکاسی

ساعت طلایی به بخشی از روز میگن که خورشید کمتر در آسمان باشه یعنی موقع طلوع آفتاب و غروب خورشید. در این دو زمان سایه‌ها نرم‌تر و زوایا مشخص‌تر هستن. رنگ‌های گرم در ساعت طلایی برجسته‌تر میشن و جلوه زیبایی به عکاسی شما میدن.

چرا باید از نکات نورپردازی اطلاع داشته باشین؟

ممکنه از خودتون سوال کنین این نکات به چه درد شما می‌خوره؟ در ابتدا باید ذکر کنیم که برای عکاسی، باید شما به نکات مهم نورپردازی محیط آشنا باشین. اگر تجهیزات عکاسی داشته باشین، مطالب این مقاله کاملا برای شما مفیده و اگر با موبایل عکاسی انجام بدین، میتونین از بخش مهمی از این مطلب استفاده کنین.

درضمن اگر دوربین یا گوشی باکیفیت برای عکاسی ندارین، یه خبر خوب داریم براتون! در اواخر پروژه، میتونین به سلام ساختمان درخواست بدین تا براتون عکاس حرفه‌ای بفرسته تا عکس‌های باکیفیت بگیره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید