طراحی آشپزخانه دوم، مخفی و یا پنهان به چه معناست؟

0
995
طراحی آشپزخانه دوم، مخفی و یا پنهان به چه معناست؟
طراحی آشپزخانه دوم، مخفی و یا پنهان به چه معناست؟

حتماً شما تا به حال در بحث ساخت و ساز و دکوراسیون‌های داخلی اسم آشپزخانه مخفی به گوشتون خورده. آشپزخانه‌ای که همونطور که از اسمش مشخصه، قرار نیست دیده بشه. اما چرا؟ تا حالا شده وقتی مهمون دارین و قراره آشپزی کنین دغدغه شلوغی آشپزخانه و دیده شدن این شلوغی ها جلوی مهمون ها رو داشته باشین؟! حتماً جوابتون به این سوال بله هست. چون از وقتی که پای آشپزخانه‌های اپن به طراحی خانه‌های ایرانی باز شده، این مشکل تقریباً برای همه‌ی خانوم های ایرانی به وجود اومده. حتی خیلی ها امروزه آشپزخانه‌ها رو طوری طراحی میکنن که دیگه اپن نباشه. اما خب برای حل این مشکل یک راهکاره خیلی بهتر وجود داره. اون هم طراحی آشپزخانه مخفی هست. اینکه این آشپزخانه چی هست و چه کاربردی داره دقیقاً موضوع بحث ما در این مقاله هست. پس در ادامه با ما باشین تا سر از کار این طراحی جدید در بیاریم.

طراحی آشپزخانه دوم چگونه است؟

طراحی آشپزخانه دوم (2)

آشپزخانه دوم در واقع فضایی هست با ابعادی کوچکتر از آشپزخانه اول که به اون آشپزخونه مخفی هم گفته میشه. میشه گفت این فضا برای انجام کارهای شلوغ و پخت و پز های مربوط به آشپزی هست. همه‌ی ما موقع آشپزی کردن با حجم زیادی از ظرف و ظروف و مواد غذایی شلوغ و نامرتب مواجه میشیم که اگه قرار باشه همه‌ی اون هارو مهمون ها از قسمت نشیمن ببینن، استرس ما به عنوان صاحب خانه خیلی زیاد میشه. پس طراحی آشپزخانه دوم دقیقاً برای همین منظور هست که ما آشپزی هامون رو با خیال راحت اونجا انجام بدیم و آشپزخانه اصلی و یا اول تمیز و کاملا مرتب جلو چشم مهمون ما باشه.

ابعاد و محل قرارگیری آشپزخانه مخفی کجا هست؟

طراحی آشپزخانه دوم (1)

محل‌های متفاوتی برای طراحی آشپزخانه مخفی می‌توان در نظر گرفت. ابعاد این آشپزخانه نسبت به آشپزخانه اصلی کوچکتر هست و به همین دلیل میشه اون رو در انتهای آشپزخانه اصلی و در گوشه و کنار اون با ایجاد دیوارهایی طراحی کرد.

تفاوت طراحی آشپزخانه اصلی و آشپزخانه دوم؟

طراحی آشپزخانه پنهان (1)

جنس متریالی که در آشپزخانه اصلی به کار برده میشه معمولاً متفاوت از مصالحی است که برای طراحی آشپزخانه دوم استفاده می‌کنیم. در آشپزخانه مخفی بیشتر از طبقه‌ها و قفسه‌ها استفاده میشه در حالی که در طراحی آشپزخانه اصلی کابینت‌هایی با کیفیت و وسایلی شیک و ارزشمند قرار می‌گیرن.

آشپزخانه مخفی محل قرارگیری چه وسایلی هست؟

راحی آشپزخانه پنهان 5

طراحی آشپزخانه مخفی به صورتی هست که یک سینک ظرفشویی، اجاق گاز و وسایلی مثل ماشین ظرفشویی و ماشین لباس‌شویی که ممکنه کثیف کاری داشته باشن در اون قرار می‌گیرن. اما در آشپزخانه اصلی یک گاز رومیزی، یخچال و فریزر و شاید درنهایت یک میز ناهارخوری کوچک قرار داشته باشن. این فضا قرار هست که کاملاً شیک و تمیز باشه چون در جلو دید مهمون قرار داره. طراحی آشپزخانه دوم طوری هست که شما هر چقدر هم اونجا کثیف کاری داشته باشین دیگه خیالتون کاملاً از دید مهمون راحت هست.

4 سبک قرارگیری و تشکیل آشپزخانه دوم کدام اند؟

1- برای مثال در عکس پایین می‌بینین که فرها و ماکروفرهای دیواری و یخچال و فریزر در فضای آشپزخانه اصلی قرار گرفتن و طراحی آشپزخانه مخفی طوری هست که پشت همه‌ی این وسایل قرار داره و کاملاً از دید پنهان هست.

طراحی آشپزخانه مخفی 6

2- در بعضی از انواع طراحی آشپزخانه دوم، همان آشپزخانه اصلی رو توسط دیواره‌هایی به دو قسمت تقسیم کردن. برای مثال در نمونه زیر می‌بینین که در وسط فضای آشپزخانه، با ایجاد یک جزیره که در واقع تبدیل شده به میز ناهار خوری، دوتا فضا به وجود اومده که فضای پشتی برای طراحی آشپزخانه مخفی در نظر گرفته میشه.

3- در این یکی نمونه می‌بینین که با ایجاد کمدهایی بلند یک فضای پشتی برای طراحی آشپزخانه دوم فراهم شده. هم زیبایی آشپزخانه دوچندان شده و هم اینکه با طراحی آشپزخانه مخفی فضا خیلی کاربردی‌تر شده.

4- یا در این مدل پایین از دل آشپزخانه اصلی وارد آشپزخانه مخفی میشیم. همین که در طراحی آشپزخانه دوم درب ورودی وسط آشپزخانه اصلی قرار گرفته خودش تبدیل به یک نمونه طراحی خاص و زیبا شده.

طراحی آشپزخانه مخفی 7

متراژ لازم برای طراحی آشپزخانه دوم چقدر هست؟

شاید بشه گفت آشپزخانه مخفی معمولاً برای منازلی با متراژ بالای 150 متر هست. اما خب طراحی آن برای متراژهای کوچک تر هم غیر ممکن نیست. برای مثال نمونه های زیر رو نگاه کنین.

آشپزخانه دوم

آشپزخانه مخفی 9

آشپزخانه مخفی 10

یا حتی مثل تصویر بالا نمونه‌هایی که یک فضای خیلی کوچک برای طراحی آشپزخانه مخفی در آشپزخانه اصلی در نظر گرفته میشه.

آشپزخانه ی پنهان، در یک کلام چه بود؟

مطلبی که اینجا بهش پرداختیم طراحی آشپزخانه دوم بود. یعنی همان آشپزخانه‌هایی که برای پنهان کردن شلوغ کاری‌های ما در هنگام آشپزی، از دید مهمون در نظر گرفته میشه. امیدواریم این محتوا براتون مفید بوده باشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید