انواع تاسیسات در بازسازی ساختمان + رازهای اجرایی

0
65
انواع تاسیسات در بازسازی ساختمان + رازهای اجرایی
انواع تاسیسات در بازسازی ساختمان

در هنگام ساخت‌وساز و بازسازی با تاسیسات ساختمان خود چیکار کنیم؟ اگه تابحال به ساخت و آیتم های بازسازی خانه‌ی خود فکر هم کرده باشین، قطعا با این سوال مواجه شدین. ما در بازسازی ساختمان، علاوه بر سفت کاری و نازک کاری، با تاسیسات هم روبرو هستیم. یعنی همان بخش پنهانی که اهمیت زیادی داره و بعضا چالش‌های زیادی رو هم در بازسازی ایجاد میکنه. اولین قدم برای هر کاری آشنایی با اون است. در این مطلب میخوایم با انواع تاسیسات ساختمانی، اهمیت اون ها و عوامل مهم اجرایی اون آشنا بشیم.

چند نوع تاسیسات ساختمانی داریم؟

در یک دسته بندی کلی، تاسیسات ساختمانی رو به دو نوع زیر تقسیم‌بندی میکنن:

 1. تاسیسات مکانیکی
 2. تاسیسات الکتریکی

هر کدام از این دسته‌ها خودشون شامل انواع مختلفی میشن که در ادامه با همه اون‌ها آشنا میشیم.

1-معرفی تاسیسات مکانیکی و اهمیت آن

اگه ساختمان رو مثل بدن انسان در نظر بگیریم، احتمالا تاسیسات ساختمانی، مخصوصا تاسیسات مکانیکی رو میشه قلب اون فرض کرد. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت خیلی زیاد تاسیسات مکانیکی در ساختمان سازی و بازسازی‌ها است.

تاسیسات مکانیکی به طور کلی شامل موارد زیر میشه:

 • تاسیسات بهداشتی
 • تاسیسات حرارتی
 • تاسیسات آتش نشانی
 • تاسیسات گاز رسانی
 • تاسیسات استخر
 • تاسیسات مربوط به آسانسور

در ادامه مهم‌ترین این موارد رو به طور مفصل برای شما توضیح میدیم.

1. تاسیسات بهداشتی

تاسیسات بهداشتی در واقع همان تاسیسات آب و فاضلاب است که شامل دو بخش مهم انتقال آب و انتقال فاضلاب است. در این سیستم، لوله کشی خیلی اهمیت داره. یک شبکه از لوله‌ها برای تامین آب و یک شبکه دیگه برای خروج فاضلاب در ساختمان‌ها وجود دارن که به طور موازی باهم فعالیت میکنن. برای انتقال آب نباید به نیروی جاذبه غلبه کرد ولی انتقال فاضلاب ساده است، چون در جهت نیروی جاذبه است.‏ برای خروج فاضلاب معمولا از لوله‌های بزرگتری استفاده میشه. جنس لوله‌ها، دوام و کیفیت اون‌ها یکی از نکات خیلی مهم در تاسیسات بهداشتی است.

تاسیسات الکتریکی در بازسازی (1)

2. تاسیسات حرارتی (سرمایشی و گرمایشی)

همونطور که می‌دونین، سیستم گرمایشی و سرمایشی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تاسیسات ساختمانی است. در ساختمان‌های قدیمی سیستم گرمایشی به صورت شوفاژخانه بوده ولی امروزه به صورت پکیج یا گرمایش از کف وجود داره. سیستم سرمایشی هم از گذشته تا الان، از کولر آبی به کولر گازی و هواساز تغییر کرده است. استفاده از نوعی سیستم گرمایشی که بتونه دما رو در سطح مطلوبی نگه داره، یک مزیت محسوب میشه که نباید از اون غافل شد.

نکته مهم دیگه‌ای که در مورد تاسیسات حرارتی وجود داره، سیستم‌های تهویه اون است. به طور کلی ما سه نوع تهویه داریم که در زیر، اون ها رو معرفی می کنیم:

 • تهویه طبیعی: که همان استفاده از در و پنجره و نورگیرها است
 • تهویه مکانیکی: که از طریق فن‌ها انجام میشه
 • تهویه ترکیبی: که استفاده همزمان از تهویه مکانیکی و طبیعی رو میگن.تاسیسات بازسازی ساختمان

3. تاسیسات گاز رسانی

اول از همه لازم هست بدونین که سیستم گازرسانی حتما باید مطابق با استاندارهای شرگت ملی گاز ایران باشه. لوله کشی گاز با توجه به کاربرد ساختمان یعنی مسکونی و تجاری بودن اون متفاوت است. برای ساختمان‌های تجاری از گاز با فشار زیاد و در ساختمان‌های مسکونی از گاز با فشار کم‌تر استفاده میشه.

4. تاسیسات آتش نشانی

تاسیسات آتش نشانی یا اطفاء حریق یکی دیگه از تاسیسات مکانیکی است که امروزه در اکثر ساختمان‌ها برای حفظ سلامت جان و مال ساکنین اون در نظر گرفته میشه. اطفاء حریق معمولا به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام میشه. نوع دستی اون توسط انسان‌های عادی یا آتش نشان‌ها انجام میشه. اما نوع اتوماتیک اون به این صورت است که بعد از فعال شدن سنسورهای اطفاء حریق، آب به وسیله آب‌پاش‌هایی به محل حریق منتقل میشه.

تاسیسات الکتریکی در ساختمان

2-معرفی تاسیسات الکتریکی و اهمیت آن

تاسیسات الکتریکی همان تاسیسات برقی هستن که شامل روشنایی، تلفن، اعلام حریق و … هستن. همونطور که میدونین برق همه ساختمان‌ها از شرکت برق تامین میشه و برای تامین گرما، روشنایی، لوازم برقی و .. به تاسیسات برقی نیاز داریم. محل قرارگیری سیستم‌های الکتریکی در دیوارها خیلی اهمیت داره. چون اگه در معرض حرارت و گرما قرار بگیرن باعث آتش سوزی میشه. علاوه بر اون، ایمنی، محل کلید و پریزها، انشعابات و سیم پیچی مدارها هم بااهمیت هستن.‏

اگه بخوایم کارهای اجرایی تاسیسات الکتریکی در ساخت و بازسازی ساختمان رو تیتروار بگیم میشن موارد زیر:

 • نصب کردن کلید و پریزها
 • سیم کشی و کابل کشی‌ها
 • نصب تجهیزاتی که مربوط به روشنایی هستن
 • نصب دوربین‌های مدار بسته، اطفاء حریق و دزدگیر
 • نصب و کنترل سیستم‌های صوتی مثل تلفن، آنتن مرکزی و ..تاسیسات مکانیکی ساختمان (1)

رازهای اجرایی در تاسیسات ساختمانی چیست؟

اجرای تاسیسات ساختمانی در بازسازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین باید با یکسری رازها و اصول مهم آن آشنا شویم که عبارتند از:

 • یکی از مهم‌ترین اصول اجرای تاسیسات ساختمانی، صرفه جویی در مصرف انرژی است. تمام تاسیسات ساختمانی باید به گونه‌ای طراحی و اجرا بشن که کمترین مقدار مصرف انرژی رو داشته باشن.
 • همه تاسیسات ساختمانی باید از استانداردهای آورده شده در مقررات ملی ساختمان پیروی کنن.
 • رعایت ایمنی هم در حین اجرا و هم بعد از اون، یکی دیگه از اصول خیلی مهم است که به هیچ وجه نباید دست کم گرفته بشه.
 • هماهنگی بخش‌های مختلف تاسیسات باهم و هماهنگی بخش تاسیسات با طراحی ساختمان یکی دیگه از اصول مهمی است که معمولا افراد از اون غافل میشن. به عبارت دیگه باید حواسمون به تداخل‌های خطرساز باشه. مثلا تاسیسات سیستم صوتی یا تصویری نباید با تاسیسات سیستم سرمایشی تداخل داشته باشه.
 • توجه به آب و هوای منطقه و معماری ساختمان هم از اصول مهم در تاسیسات ساختمان است. مثلا در مناطق شرجی استفاده از سیستم گرمایشی کولر آبی مناسب نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید