معرفی انواع اجاق گاز و 10 نکته طلایی برای خرید آن!

معرفی انواع اجاق گاز و 10 نکته طلایی برای خرید آن!

آشپزخانه یعنی مکانی که در آن آشپزی می‌کنند! پس وجود عنصری مثل اجاق گاز، از ضروری‌ترین بخش‌های اون به حساب میاد. اجاق گاز در هر آشپزخانه‌ای با هر طرح و سبکی به چشم می‌خوره. امروزه انواع اجاق گازهای جدید امکانات ویژه‌ای دارن و جزئی جدا نشدنی از ساختار هر آشپزخانه‌ای به حساب میان.

پس بهتر است اطلاعات خودمون رو راجع به انواع اجاق گازها تکمیل کنیم. این طوری می‌شه بهترین نوع رو متناسب با فضا و مقدار پولی که داریم تهیه کنیم. بنابراین در مطلب پیش رو، به معرفی انواع اجاق گازها از نظر طراحی، جنس و نوع انرژی مصرفی می‌پردازیم و درنهایت 10 نکته طلایی برای خرید این اجاق گازهارو معرفی می‌کنیم. با ما همراه بشید!

انواع اجاق گازها بر اساس طراحی چند نوع‌اند؟

انواع اجاق گاز آشپزخانه رو می‌تونیم از جهات مختلفی مورد بررسی قرار بدیم. یکی از مهم‌ترین این تقسیم بندی‌ها، بررسی انواع اجاق گاز بر اساس طراحی هست. طبق این تقسیم بندی انواع اجاق گاز عبارت اند از:

 1. اجاق گاز مبله
 2. اجاق گاز کشویی
 3. اجاق گاز صفحه‌ای
 4. اجاق گاز رومیزی

در ادامه بهتر است از ساده‌ترین و رایج‌ترین‌ انواع اجاق گازها، یعنی اجاق گازهای مبله شروع کنیم:

1.     اجاق گاز مبله

به این نوع اجاق گاز، فردار و کابینتی هم گفته می‌شه و احتمالاً به خوبی با این دسته آشنا هستین. این مدل در ابتدا، اجاق‌هایی با یک شعله بودن امّا مدل‌های امروزی‌تر این اجاق‌ها، شامل 4 یا 5 شعله هستن و در قسمت فر اون‌ها، امکانات مختلفی برای پخت کیک، کباب و … تعبیه شده.

اصلی‌ترین مسئله در اجاق گازهای مبله، سنگین و جاگیر بودن این اجاق‌ها هست که شرایط رو برای ما سخت می‌کنه. برای همین هم در اغلب منازل با متراژ پایین، این اجاق گازها اوّلین موردی هستن که از لیست حذف می‌شن. از طرف دیگه، تنوع کمی دارن و در واقع گزینه‌های محدودی روی میز خواهیم داشت. اجاق گازهای مبله، در هر سه نوع گازی، برقی و برقی-گازی تولید می‌شن. در بخشی مجزا در همین مقاله، به بررسی انواع سوخت مصرفی خواهیم پرداخت.

انواع گاز آشپزخانه (2)

2. اجاق گاز کشویی

اجاق گازهای کشویی، در واقع زیر مجموعه‌ای از اجاق گازهای مبله هستن. محفظه‌ی فر در این دسته، حالتی تفکیک شده داره. به طوری که می‌شه به طور همزمان برای پخت دو غذای مختلف، از دو طبقه‌ی مجزای اون استفاده کرد. این اجاق گازها علاوه بر کاربردی بودن، ظاهر متفاوت و زیبایی هم دارن.

خرید اجاق گاز (1)

3. اجاق گاز صفحه‌ای

اجاق گازهای صفحه‌ای یا توکار، بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌های نقلی هستن. زیبایی این اجاق گازها اونقدری زیاد هست که حتی در آشپزخانه‌هایی که محدودیت فضا ندارن هم مورد استفاده قرار می‌گیرن. طبیعی هست که این دسته، فاقد فر هستن و لازم است در صورت نیاز هزینه‌ای مجزا برای خرید فر داشته باشین.

در این اجاق گازها، از متریال‌های مختلفی مثل شیشه، استیل و حتی سرامیک استفاده می‌شه که در بخشی جداگانه به معرفی انواع متریال اجاق گازها می‌پردازیم. در نهایت هم بد نیست بدونید که حرارت این دسته اجاق گازها توسط گاز یا الکتریسیته تامین می‌شه.

خرید اجاق گاز (3)

4. اجاق گاز رو میزی

این نوع اجاق گازها تا حد زیادی مشابه گروه قبلی هستن امّا معمولاً در مصارف خانگی به کار گرفته نمی‌شن و مناسب شرکت‌ها و ادارات هستن. معمولاً دو شعله دارن و به راحتی قابل حمل و جابجایی هستن. مشخص هست که این اجاق گازها قیمت کمتری از دسته‌های قبلی دارن.

انواع گاز آشپزخانه (1)

انواع اجاق گاز از نظر مصرف انرژی چگونه هستن؟

انواع اجاق گازهای موجود در بازار از نظر مصرف انرژی به 3 دسته‌ی زیر تقسیم میشن:

 1. اجاق گازهای گازی
 2. اجاق گازهای برقی
 3. اجاق گازهای ترکیبی

در ادامه به طور جداگانه به توضیح هر یک از این اجاق گازها از لحاظ مصرف انرژی اون ها می‌پردازیم

1. اجاق گازهای گازی:

این نوع که بیشتر در ایران رایج هست، مستقیماً به گاز شهری وصل می‌شه و بسته به انتخاب شما، می‌تونه 1 تا 6 شعله رو شامل بشه. استفاده از این سوخت، خطرات خاص خودش رو داره و بهتر است نکات ایمنی رو با دقت رعایت کنید تا خطر نشت گاز و یا آتش سوزی به حداقل برسه.

انواع گاز رومیزی

2. اجاق گازهای برقی:

به علت قیمت پایین سوخت‌های فسیلی در کشور ما، از این دسته استقبال چندانی نشده. امّا اجاق گازهایی که به کمک الکتریسیته حرارت ایجاد می‌کنن، جذابیت‌های خاص خودشون رو دارن. به ویژه به علت بالاتر بودن ایمنی. امّا به هر حال، برای مواجه نشدن با قبض‌های نجومی برق، طرفدارهای محدودی داره!

قیمت انواع اجاق گاز (2)

3. اجاق گازهای ترکیبی (برقی و گازی):

برخی از اجاق گازها هم وجود دارن که به طور همزمان از هر دو انرژی الکتریسته و گازی، برای ایجاد حرارت و پختن غذا استفاده می‌کنن. اجاق گازهای مبله یکی از همین مدل‌ها هستن.

انواع اجاق گاز از نظر متریال سازنده چند نوع هستن؟

انواع اجاق گازها از جنس‌های مختلفی ساخته میشن که این انواع براساس متریال به قرار زیر هستن:

 1. اجاق گازهای استیل
 2. اجاق گازهای شیشه
 3. اجاق گازهای استیل شیشه
 4. اجاق گازهای سرامیک

در ادامه قرار است به طور جداگانه به انواع مواد مورد استفاده در ساخت هر اجاق گاز بپردازیم. در این مسئله جدا از ظاهر کار، مقاومت مواد مختلف در برابر حرارت و ضربه هم مطرح می‌شه.

1. اجاق گازهای استیل:

اجاق گازهای استیل در دو نوع ساده و آج‌دار تولید می‌شن. نوع ساده‌ی اون، نظافت راحت‌تری داره و ظاهری ساده و مینیمال داره. برای همین در مجموع طرفدار بیشتری داره. از طرفی، نوع آج‌دار، مقاومت بیشتری در برابر خش از خودش نشون میده. پس انتخاب با شماست!

همچنین جا داره به این نکته هم اشاره کنیم که ماهیت فلزات و استیل‌ها، خش پذیر هست. پس نمی‌شه با قطعیت تمام از خش نیفتادن این محصولات حرف زد. این ویدئو اطلاعات خوبی رو درباره این اجاق گازها در اختیار شما می‌ذاره:

2. اجاق گازهای شیشه:

در ساخت این اجاق گازها، از شیشه‌های نشکن استفاده می‌شه. پس نگران ضربه‌ی قابلمه یا سایر اشیا نباشین. خش و ترک هم روی این شیشه‌ها بی‌اثر هست. چون از ترکیبات پلیمری در ساخت اون‌ها استفاده شده. از طرفی، شیشه‌ها در برابر دماهای بسیار بالا مقاوم هستن. بهتر است اجاق گازهای شیشه‌ای رو بلافاصله بعد از کار تمیز کنین تا لکه‌ی چربی روی اون باقی نمونه.

3. اجاق گازهای استیل- شیشه:

این نوع که به صورت ترکیبی ساخته می‌شن، مشابه حالت شیشه‌ای هستن، با این تفاوت که در حاشیه‌ی محصول از استیل استفاده شده تا علاوه بر زیبایی، مقاومت بیشتری هم داشته باشه.

4. اجاق گازهای سرامیک:

این حالت مشابه اجاق گازهای شیشه‌ای هست، با این تفاوت که از سرامیک نشکن برای ساخت اون کمک گرفته شده. همان طور که می‌دونین، سرامیک سطح فوق‌العاده همواری داره و در برابر خش، چربی و گرد و غبار، بسیار مقاوم هست.

10 نکته طلایی که در هنگام خرید اجاق گاز باید به آن توجه کنیم!

مثل خرید هر وسیله‌ای، موارد متعددی هستن که بهتر است قبل از خرید اجاق گاز به اون‌ها توجه داشته باشیم. انتخاب یک اجاق گاز از بین برندهای مختلف داخلی و خارجی و با انواع مختلف طرح و جنس، کار فوق‌العاده سختی هست. حق دارین! بنابراین خواندن این چند نکته می‌تونه تا حد زیادی شما رو از سردرگمی بیرون بیاره:

1. مدل اجاق گاز

بهتر است در ابتدا مدلی که مد نظرتون هست رو انتخاب کنین. کدوما بودن؟ مبله (و کشویی)، صفحه‌ای و دسته‌ی آخر هم مدل رومیزی. بعد از انتخاب مدل، می‌شه به گزینه‌های موجود و مواد و سایر مسائل فکر کرد.

2. اندازه اجاق گاز

اندازه‌ی اجاق گاز هم اهمیت زیادی داره. اصلی‌ترین عامل، معمولاً فضای آشپزخانه هست و بعد از اون، بسته به میزان کار و تعداد شعله‌ها، اندازه‌ای که باب میلتون هست رو انتخاب کنین.

3. تعداد شعله های اجاق گاز

تعداد شعله‌ها هم می‌تونه از همون ابتدا به محدود کردن انتخاب‌هاتون کمک کنه. بسته به تعداد اعضای خانواده و میزان استفاده‌ی روزانه از اجاق گاز، تعداد مطلوب رو تخمین بزنین.

بهترین اجاق گاز

4. متریال اجاق گاز

متریال هم عامل مهمی هست که زیبایی، نحوه‌ی مناسب شستشو، مقاومت در ضربه و مقاومت در برابر حرارت اجاق گاز رو تعیین می‌کنه. در نتیجه بهتر است با توجه به کاربرد و آب و هوای منطقه‌ای که هستین، بهترین جنس رو انتخاب کنین.

5. نحوه قرارگیری شعله‌های اجاق گاز

توجه داشته باشین که اگه کابینت‌هایی کم عرض دارین، از اجاق گازهایی با شعله‌های ردیفی استفاده کنین. بعلاوه، لازم است فاصله‌ی بین شعله‌ها در حدی باشه که بشه همزمان از چند شعله استفاده کرد و فضا برای قابلمه‌ها در نظر گرفته شده باشه.

به طور مثال:

در یک اجاق گاز پنج شعله، ابعاد متوسط 54 در 92 سانتی متر در نظر گرفته می‌شه:

6. امکانات اجاق گاز فردار

در صورتی که از گاز فردار خوشتون اومده، لازم هست تا به خوبی درباره امکانات هر مدل تحقیق کنین. مواردی مثل تعداد طبقات فر، گنجایش هر طبقه، قابلیت پخت کباب، ویژگی‌های درب شیشه‌ای و …

7. کیفیت اجاق گاز

کیفیت یک دستگاه، به عوامل متعددی بر می‌گرده. به طور مثال اگه اجاق گاز شما ترموکوپل حساس و دقیقی داشته باشه، دماهای واقعی‌تر رو اعلام می‌کنه و از طرفی در موارد خطر (مثل نشت گاز یا آتش سوزی) سریع‌تر واکنش نشون می‌ده.

8. تجهیزات جانبی اجاق گاز

تجهیزات جانبی همیشه در موفق شدن یک محصول نقشی اساسی دارن. مثلا جزئیات ریزی که می‌تونه کاربردهای چشمگیری داشته باشه. این جزئیات برای مشتری جذاب هستش و حاضره با پرداخت مبلغی بیشتر، از این امکانات برخوردار بشه. مواردی مثل داشتن کشو، سنسورهای خاص، فندک خودکار، تایمر و …

9. معتبر بودن اجاق گاز

بهتره از معتبر بودن محصولی که تهیه می‌کنین مطمئن باشین. توصیه‌ی ما خرید محصولی هست که کارت گارانتی و خدمات پس از فروش داره. اجاق گاز وسیله‌ای ارزان یا بی‌خطر نیست که بخوایم با خرید محصولی نامناسب، جون خودمون و یا عزیزان خودمون رو به خطر بندازیم.

10. قیمت اجاق گاز

آخرین نکته رو اختصاص می‌دیم به یکی از مهم‌ترین نکات و اون هم چیزی نیست جز قیمت محصول! بله! خیلی مواقع تجهیزات گران قیمت با وجود برتری‌های قطعی اون‌ها، از لیست گزینه‌های روی میز حذف می‌شن. هنر ما در انتخاب بهترین گزینه در دایره‌ی موجود هست. پس باید با بررسی دقیق برندها و جنس‌های مختلف اون‌ها، انتخابی مطمئن داشته باشیم. مراجعه به سایت شرکت‌های تولید کننده و مقایسه ویژگی‌های هر محصول، می‌تونه راهنمای خوبی باشه.

خرید اجاق گاز (2)

انواع برندهای تولید کننده‌ی اجاق گاز چیست؟

خوشبختانه تولیدات داخلی موفقی در ساخت اجاق گاز داریم که با مدل‌های خارجی رقابت می‌کنن. برندهای مطرح داخلی و خارجی شامل این موارد هستن:

 • اخوان
 • استیل البرز
 • رز گاز
 • داتیس
 • لوفرا
 • پیلوت
 • سینجر
 • تکنو گاز
 • فرامکو
 • لتو
 • بوش
 • اسنوا و

در انتهای مطلب، ویدئویی از معرفی برند داتیس و توضیحاتی کوتاه درباره اجاق گازهای توکار ببینیم:

و… پایان!

خب… سعی کردیم در مطلبی خیلی خلاصه به معرفی انواع اجاق گازها و متریال‌های مختلفی که امروزه در تولید اون‌ها استفاده می‌شه بپردازیم. به دونستن این حد از مطلب اکتفا نکنین و برای خرید اجاق گاز مناسب، با متخصصین مشورت کنین و یا به سایت‌های معتبر مراجعه کنین. امیدواریم مطلب مفیدی بوده باشه و اجاق زندگیتون همیشه روشن و برقرار باشه!

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments