چگونه با طراحی کابینت مدرن کابینتی ساده و چشم نواز داشته باشیم؟

کابینت مدرن

یکی از طراحان داخلی می‌گفت که هر خانه‌ای صدای منحصر به فرد خودش را دارد و البته خواننده اصلی هر خانه‌ای آشپزخانه‌ی آن است.

شما دوست دارید از خانه‌تان صدای یک آواز سنتی به گوش برسد یا اهل شنیدن موسیقی‌های مدرن و امروزی هستید؟ اگر دوست دارید حس و حال جدیدی را تجربه کنید بد نیست با طراحی کابینت مدرن کمی حال و هوای تازه به خانه‌تان بدهید.

یک آشپزخانه با طراحی مدرن، مثل سرزمین عجایب می‌ماند و می‌تواند با ظاهر شیک و جذابش، هر لحظه شگفت‌زده‌تان کند. البته که طراحی کابینت مدرن و رسیدن به یک سرزمین عجایب بی عیب و نقص اصول خودش را دارد. اگر دوست ندارید مثل آلیس در این دنیای شگفت‌انگیز گم بشوید تا انتهای این مطلب با ما باشید تا رازهایی را درباره کابینت‌های مدرن با شما درمیان بگذاریم.

بهترین طراحی کابینت مدرن آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه به سبک مدرن اصول و قواعد خودش را دارد. ما هم یک لیست از این اصول تهیه‌کردم که خوب است شما هم نگاهی به آن بیندازید.

اصول طراحی کابینت مدرن

هر چه ساده‌تر، بهتر: این رمز اصلی طراحی کابینت مدرن است. کابینت‌های مدرن کلاً زیاد جزییات را دوست ندارند و خیلی سفت و سخت به جمله «زیبایی در سادگی است» معتقدند. بنابراین اگر عاشق کابینت‌های منبت‌کاری و پر از جزئیات هستید بهتر است سراغ این نوع کابینت‌ها نروید، چون کابینت‌های مدرن وقتی پای اصولشان وسط باشد با هیچ کسی شوخی ندارند.

افقی‌های خوشحال: اشتباه نکنید این اسم یک فیلم نیست بلکه یک اصل اساسی و مهم در طراحی کابینت مدرن است. این قانون ساده می‌گوید هر چه قدر دستگیره‌های کابینت شما کشیده‌تر و ساده‌تر باشد و البته به شکل افقی طراحی شده‌باشد، ظاهر نهایی آشپزخانه شما مدرن‌تر خواهد بود.

البته گاهی هم در یک آشپزخانه با کابینت مدرن و امروزی می‌بینیم که اصلاً خبری از دستگیره نیست. اگر فکر کردید این آشپزخانه انقدر مدرن است که مثل فیلم‌‎های علمی تخیلی، در کابینت‌هایش با فرمان صوتی باز ‌می‌شود، باید بگوییم که اشتباه کرده‌اید. این‌طور وقت‌ها به جای دستگیره روی در کابینت، یک فرورفتگی می‌بینید که کار همان دستگیره را انجام می‌دهد و فقط برای هر چه ساده‌تر شدن ظاهر کابینت، به این شکل طراحی شده‌است.

ضیافت رنگ سرد و چوب گرم: قرار نیست این جمله را سه بار پشت سر هم بگویید و جایزه بگیرید! معلوم است که جای شوخی به این مزه‌گی وسط مطلب طراحی کابینت مدرن نیست!  این تیتر جالب یکی دیگر از اصول طراحی کابینت است.

در طراحی این نوع کابینت، معمولاً از رنگ‌های سرد و خنثی مثل سفید، خاکستری و … استفاده می‌کنند و البته گاهی و خیلی به ندرت طراح عزیز حوصله‌اش سرمی‌رود و به سراغ ترکیب‌هایی مثل سفید و سبز می‌رود. نکته‌ی دیگر که خوب است بدانید جنس کابینت‌های مدرن است. در ساخت این کابینت از چوب چندلایه مثل ام‌دی‌اف، و یا هایگلاس استفاده می‌شود که در بخش‌های بعد مفصل‌تر به آن‌ می‌پردازیم.

کابینت مدرن ایرانی

طراحی کابینت مدرن ایرانی

یک لحظه چشم‌هایتان را ببندید و  تصور کنید مادرتان بساط آش رشته را برداشته و وسط اتاق در حال آشپزی است. خب خیلی اوضاع خنده‌داری می‌شود نه؟ طراحان داخلی برای این‌که از این موقعیت خنده‌دار و حتی ترسناک فرار کنند، دستی به سر و روی طراحی کابینت مدرن از نوع غربی‌اش کشیدند و آن را تا حد ممکن به نوع آشپزی و اصول خانه‌داری خانواده‌های ایرانی نزدیک کردند.

مثلاً معمولاً سعی می‌کنند تا حد ممکن کابینت‌ها را جادار طراحی کنند چون خدا می‌داند مادرهایمان چه‌قدر عاشق ظرف و ظروف‌هایشان هستند. یا در طراحی کابینت مدرن ایرانی کمی اَکسسوری مختلف را هم وارد بازی می‌کنند، چون ما ایرانی‌ها از کمی زرق و برق بیشتر بدمان نمی‌آید.

نکته‌ی دیگر این‌که جایگاه اجاق گاز و سینک در یک آشپزخانه مدرن ایرانی است که کمی با نمونه غربی‌اش متفاوت است. و معمولاً این دو قسمت استراتژیک آشپزخانه جایی قرار می‌گیرند که از دید مستقیم مهمانان دور باشد. دلیلش را هم احتمالاً خودتان می‌توانید حدس بزنید و فقط کافی است دو عبارت کوه ظرف‌های نشسته و نگاه مهمانان به سینک، را هم‌زمان با هم تصور کنید.

طراحی کابینت مدرن سفید

طراحی کابینت مدرن سفید

سفید شما را یاد چی می‌اندازد؟ لباس عروس؟ فضای داخلی یک ایستگاه فضایی در فیلم اودیسه فضایی؟ خب شاید سفید برای شما این‌طوری باشد. اما برای خانم‌های خانه‌دار سفید فقط و فقط به معنای نظافت و پاکیزگی و هماهنگی است. به همین دلیل طراحان برای به دست آوردن دل پادشاهان بی‌چون و چرای خانه، تا می‌توانند در طراحی کابینت مدرن از رنگ سفید استفاده‌ می‌کنند.

سفید نه تنها باعث می‌شود فضای آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر بیاید بلکه کلی نور هم به فضای داخلی خانه اضافه می‌کند. از طرفی رنگ سفید نسبت به بقیه‌ی رنگ‌ها روابط ‌اجتماعی بهتری دارد و خیلی زود با بقیه رنگ‌ها دوست و هماهنگ می‌شود. بنابراین به راحتی می‌شود در کنارش از وسایلی با رنگ‌های دیگر استفاده کرد و نگران هماهنگی رنگ‌ها نبود. شاید بد نباشد از این به بعد بگوییم پادشاه بدون رقیب رنگ‌ها در طراحی کابینت مدرن سفید است و بس.

طرح جزیره برای کابینت مدرن

طرح جزیره برای کابینت مدرن

داستان کابینت‌های جزیره‌ای از جایی شروع شد که یک روز بچه یک طراح داخلی بی اجازه رفت سراغ طرح‌های پدرش و تصمیم گرفت یک کابینت اضافه وسط آشپزخانه بکشد. طراح قصه ما که در حال طراحی کابینت مدرن بود از این ایده خوشش آمد و جزیره‌ها متولد شدند.

جزیره‌های آشپزخانه یکی از آن فضاهایی هستند که به راحتی با ابعاد هر آشپزخانه‌ای هماهنگ می‌شوند و کاربردهای زیادی دارند. ابعاد جزیره کاملاً بستگی به کاربرد آن دارد اگر دوست‌ دارید هر روز صبح سفره صبحانه را در جزیره پهن کنید، بهتر است یک جزیره با ارتفاع 90 سانتی‌متر انتخاب کنید و البته دقت کنید تا هنگام طراحی آن فضای کافی برای قرار گرفتن زانوها و صندلی در پشتش وجود داشته باشد.

خانم‌های خانه‌دار معمولاً هنگام آشپزی به طور همزمان به هزار و یک وسیله احتیاج دارند. و از آن‌جایی که هیچ کدام از آن‌ها دست‌های پرتوان کارگاه گجت را ندارند تا سریع به وسایل مورد نیازشان برسند، ترجیح می‌دهند کمترین فاصله ممکن را از کابینت‌ها و قفسه‌ها داشته باشند. این‌طور وقت‌ها وجود کابینت جزیره‌ای یک نعمت است چرا که به راحتی می‌توانند پشت آن بایستند و همان‌طور که در مرکز آشپزخانه ایستاده‌اند به راحتی آشپزی کنند و به همه ادویه‌های دوست داشتنی‌شان دسترسی داشته باشند.

گاهی هم طراح‌ها هوس می‌کنند خلاقیت بیشتری به خرج بدهند و دست سینک ظرفشویی و گاز را می‌گیرند و می‌برند می‌گذارند وسط جزیره، که البته اگر زیاد به مرتب بودن فضا اهمیت می‌دهید بهتر است  سراغ این مدل نروید چون کمی ظاهر آشپزخانه را به هم‌ریخته نشان می‌دهد.

جزیره‌ها شکل‌ها و جنس‌های مختلفی هم دارند. جزیره‌های بیضی شکل، T و L شکل انواع دیگر جزیره هستند که به دوشکل ثابت و متحرک طراحی می‌شوند.

جنسشان هم البته با توجه به کارایی‌شان متفاوت است، شما می‌توانید یک جزیره با ظاهر سنگی داشته باشید یا اگر یک سینک روی آن طراحی کردید می‌توانید به سراغ جزیره‌هایی با روکش استیل ضد زنگ بروید. دنیای جزیره‌ها بسیار بزرگ و متنوع است و بهترین کار این است که با توجه به کاربری موردنظرتان و فضای آشپزخانه‌ یک جزیره زیبا مخصوص به خودتان طراحی کنید.

طراحی کابینت مدرن ام دی اف

طراحی کابینت مدرن ام دی اف

کابینت‌های مدرن معمولاً از چوب ساخته می‌شوند. خب اوضاع مالی خیلی از ما اجازه نمی‌دهد به سراغ این نوع جذاب کابینت مدرن برویم؛ پس با رویای داشتن یک آشپزخانه مدرن خداحافظی کنیم؟ معلوم است که نه! رفقای چوب مثل ام دی اف این‌طور وقت‌ها به کمکمان می‌آیند و می‌توانیم روی آن‌ها حساب کنیم.

نکته‌ای که خوب است بدانید این است که ام دی اف‌ها در واقع همان تکه‌های چوب سخت و نرم هستند که فشرده شدند و مقاومت خوبی دارند. از طرف دیگر ام دی اف‌ها خیلی به فکر جیب شما هستند و به خاطر مقاومت خوبی که در برابر آسیب و گرما دارند مدت زیادی مهمان آشپزخانه‌تان خواهند‌ بود.

نظافت کابینت ام دی اف هم راحت است و به خاطر طیف رنگی متنوعی که دارند حسابی می‌توانند از مشتری‌ها دلبری کنند. از طرف دیگر سطح آن‌ها صاف است و می‌توانید برچسب یا انواع آویزهای سبک را روی آن بچسبانید.  با این اوصاف به نظر می‌رسد که ام دی اف‌ها یکی از ایده‌آل‌ترین انتخاب‌ها برای کسانی هستند که به دنبال طراحی کابینت مدرن با بودجه کم و به صرفه می‌گردند.

طراحی کابینت مدرن هایگلاس

طراحی کابینت مدرن هایگلاس

دلتان یک آشپزخانه پر از نور و براق می‌خواهد؟ خب می‌توانید هنگام طراحی کابینت مدرن به سراغ کابینت مدرن هایگلاس بروید. کابینت هایگلاس خواهر با کلاس‌تر کابینت ام‌دی اف است که کمی به ظاهرش رسیده است و از روکش هایگلاس برای براق‌تر شدن ظاهرش استفاده کرده است. البته این تغییر ظاهری باعث مقاوم‌ترشدن کابینت هایگلاس نسبت به نوع ام دی اف هم  شده‌‌است. از طرفی این روکش‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع‌تری هم تولید می‌شوند و شما به راحتی می‌توانید صاحب یک آشپزخانه مدرن با رنگ‌های دلخواهتان بشوید.

خوب است بدانید که تنها یک طرف کابینت هایگلاس دارای روکش براق است و طرف دیگر به خاطر کم کردن هزینه‌ها با روکشی کمی ارزان‌تر پوشانده ‌می‌شود، نکته کنکوری ماجرا این است که بهتر است از نوع کابینتی که دارای روکش داخلی ملامینه است در طراحی کابینت مدرن استفاده کنید تا کابینت‌هایتان دیرتر خراب بشوند. این نوع کابینت مخصوصاً اگر در طراحی آن از دستگیره استفاده نکنید، می‌تواند آشپزخانه‌تان را خیلی جذاب و چشم‌نواز کند. بد نیست از کابینت‌ کارتان بخواهید از نوارهای میلیمتری برای جدا کردن حاشیه ظاهری کابینت استفاده کند تا ظاهر کار باز هم جذاب‌تر بشود.

طراحی کابینت مدرن بدون دستگیره

طراحی کابینت مدرن بدون دستگیره

یادتان است گفتیم هر چه جزئیات کمتر، کابینت مدرن خوشحال‌تر؟ خب این هم نمونه‌اش! کابینت‌های بدون دستگیره تقریباً رویای هر زن خانه‌داری هستند چون یک سطح اعصاب خردکن برای نظافت، از سطوح خانه کم می‌شود و چه چیزی از این بهتر؟

اما اگر کابینت ما دستگیره نداشته‌ باشد چطور باز می‌شود؟ معمولاً در ساخت این نوع کابینت، از ورقه‌های مگنتی در سطح داخلی کابینت و درب آن استفاده‌ می‌شود و شما می‌توانید با یک فشار کوچک کابینت‌ها را باز و بسته کنید. باور نمی‌کنید؟ به این چند تصویر نگاه کنید.

«وای آشپزخانه‌ات از تمیزی برق می‌زند» این احتمالاً اولین جمله‌ای است که صاحب یک آشپزخانه مثل تصویر بالا می‌شنود و احتمالاً کلی قند ریز و درشت در دلش آب می‌شود. گفتیم که سفید رنگ نظافت و جذابیت است و این آشپزخانه با آن جزیره ال‌مانند و البته رنگ سفیدش، یک‌جا همه‌ی آن جذابیت‌ها را دارد. اگر نگاهی به درهای کابینت هم بیندازید می‌بینید که هیچ اثری ازدستگیره روی آن‌ها نیست. و همین موضوع باعث یک‌دست شدن ظاهرشان شده‌است.

برای بعضی‌ها مثل صاحب تصویر بالا، سفید یک‌دست چندان جذاب نیست. که می‌شود برای هارمونی بیشتر و اضافه‌کردن کمی گرما به محیط به سراغ یک رنگ دیگر مثل قهوه‌ای رفت. به جز ترکیب رنگ که یک تنه عیار کار را هزار برابر کرده‌است بهتر است نگاهی هم به آن کابینت‌های عمودی بیندازید که چطور باعث تغییر فضا و جذابیت بیشتر شده‌اند.

آن خطوط ساده بین کابینت‌ها در تصویر بالا توجه شما را هم جلب کرده‌است؟ بد نیست بدانید این خطوط جذاب همان یراق و نوارهای میلیمتری هستند، که گفتیم بدنیست برای تنوع و جذابیت در هنگام طراحی کابینت مدرن به آن‌ها توجه کنید. و خب نتیجه را که می‌بینید؟ کلی جزئیات چشم‌نواز که به آشپزخانه مدرن شما یک حال و هوای تازه بخشیده‌است.

چگونه بهترین طراحی برای کابینت مدرن را داشته باشید؟

اگر دوست دارید صاحب یک کابینت مدرن و امروزی بشوید، می‌توانید ترتیب یک تحقیق میدانی و همه جانبه را بدهید و بعد با توجه به بودجه‌تان و ویژگی‌های آشپزخانه‌ی دلخواهتان، یک طرح‌نهایی را انتخاب‌کنید. حالا می‌رسیم به قسمت سخت ماجرا، به چه کسی برای طراحی کابینت مدرن موردنظرتان اعتماد کنید؟ این‌طور وقت‌ها ممکن است به سراغ دوست و آشنا بروید و از تجربه‌ها آن‌ها استفاده کنید اما راه ساده‌تری هم هست.

ما در سلام ساختمان می‌توانیم به شما در پیدا کردن یک کابینت‌ساز ماهر و البته منصف کمک کنیم. کافی‌است  سفارشتان را ثبت کنید و بعد از میان کابینت‌سازهای معرفی شده هر کدام را که با شرایطتان سازگارتر بود. انتخاب کنید. ما در سلام ساختمان به شما کمک می‌کنیم تا تجربه‌ای دلچسب از طراحی کابینت مدرن و اجرای آن داشته‌باشید.

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments