رنگ پلاستیک ساختمان؛ مزایا، معایب و کاربرد یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی

5
871
رنگ پلاستیک ساختمان؛ مزایا، معایب و کاربرد یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی
رنگ پلاستیک ساختمان؛ مزایا، معایب و کاربرد

رنگ پلاستیک رنگی بسیار پرکاربرد و قدیمی است. در این مطلب میخواهیم در مورد ویژگی های رنگ پلاستیک و مزایا و معایب این نوع از رنگ ساختمان باهم صحبت کنیم. بعد از اون در مورد شیوه رنگ آمیزی با رنگ های پلاستیکی صحبت می کنیم و می بینیم برای اجرای رنگ باید چه کارهایی انجام بدیم.

کاربرد انواع رنگ پلاستیک:

رنگ های پلاستیکی، اجرای بسیار راحت و کم دردسری دارن و هزینه ی اجرای اون ها هم پایینه. بنابراین اگر میخواهید منزل خودتون رو با فاصله های زمانی کوتاه مدت رنگ آمیزی کنین، میتونین از این رنگ استفاده کنین.

رنگ پلاستیک برای سقف = کاربرد اصلیِ رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک ساختمان با اینکه قدمت زیادی داره و اکنون رنگ هایی نوین با قابلیت های بالاتر و مزایای بیشتر وارد بازار شده، اما هنوز کاربرد های مخصوص و خاص خودش رو حفظ کرده و کاملا از بازار کنار نرفته. یکی از مهمترین کاربرد های رنگ پلاستیک برای رنگ آمیزی سقف هاست.

رنگ های پلاستیک ضد آب و قابل شستشو نیستن. سقف منازل و مناطقی مانند داخل کمد ها هم با رطوبت و آب، تماسی ندارد و کمتر کثیف می شه. همچنین قیمت رنگ پلاستیک نسبت به سایر رنگ ها مناسب تره و گرما و رطوبت هوا رو به خوبی از خودشون عبور میدن. بنابراین بهترین گزینه برای رنگ آمیزی اون محل ها، رنگ پلاستیک است.

رنگ آمیزی و بتونه سقف پلاستیک

اگر رنگ پلاستیکی با قلم اجرا بشه، رد قلم برروی سطح باقی می مونه. این مسأله باعث میشه که بعضی از افراد تمایلی به استفاده از قلم برای رنگ آمیزی نداشته باشند. برای رنگ آمیزی رنگ پلاستیک میشه از غلتک و پیستوله هم استفاده کرد. وقتی از غلتک و پیستوله برای رنگ آمیزی پلاستیک استفاده میشه، رنگ حالت مخملی پیدا میکنه و باعث زیبایی سطح میشه.

بنابراین رنگ آمیزی با غلتک و پیستوله رو براتون پیشنهاد می‌کنیم.

غلتک رنگ آمیزی ساختمانی

انواع رنگ های پلاستیک

رنگ پلاستیک همانند رنگ اکریلیک ساختمان از رنگ های پایه آب است. این رنگ دو نوع داره:

رنگ تمام پلاستیک و رنگ نیمه پلاستیک

رنگ تمام پلاستیک

این نوع از رنگ های پلاستیک، مقاومت بالاتری نسبت به رنگ های نیمه پلاستیک در برابر آب داره. اما بازهم بهترین نوع از اون ها مقاومت 100 درصدی در برابر رطوبت رو نداره. این نوع رنگ پلاستیک به رنگ پلاستیک قابل شستشو معروف هستند. رنگ های تمام پلاستیک از نظر کیفیت بسیار به رنگ های اکریلیک شبیه هستن و جزء رنگهای با کیفیت به شمار میرن. البته این رنگ ها در بازار به سختی گیر میان و بیشتر در بازار رنگ نیمه پلاستیک وجود داره.

رنگ و پوشش ساختمانی نیم پلاستیک

رنگ نیمه پلاستیک

این نوع رنگ نسبت به رنگ تمام پلاستیک مقاومت پایین تری نسبت به رطوبت داره ولی کاربرد اون نسبت به رنگ تمام پلاستیک بیشتره. فراوانی بیشتری هم در بازار داره و دارای قیمت پایین تری نسبت به رنگ تمام پلاستیک است.

رنگ نیمه پلاستیک از نظر ویژگی های فنی هم از رنگ تمام پلاستیک ضعیف تره و زودتر پوسته میشه و باید تجدید رنگ بشه.

قوطی رنگ های پلاستیک

بهترین رنگ پلاستیک

همونطور که در بالا توضیح داده شده، رنگ‌های پلاستیک به دو دسته تمام پلاستیک و نیمه پلاستیک تقسیم میشن. مارک های شناخته شده برای رنگ های تمام پلاستیک یا همون رنگ پلاستیک قابل شستشو ، مارک های سحر و پارس بهار و … هستند.

علاوه بر این، مارک های متنوعی از رنگ های نیمه پلاستیک در بازار وجود داره. بعضی از این مارک ها ممکنه گمنام باشن اما در مورد کیفیتشون نمیشه نظر داد. شاید که کیفیت بهتری از رنگ های شناخته شده داشته باشن. بعضی از مارک های شناخته شده برای رنگ نیمه پلاستیک عبارتند از: مهد رنگ، آیسا فام، آریا پارس و… .  

اگه دوست دارین در مورد انتخاب بهترین مارک برای انواع رنگ ها اطلاعات بیشتری به  دست بیارین، لینک زیر میتونه کمکتون کنه:

بهترین مارک رنگ ساختمانی

مزایا و معایب رنگ های پلاستیک ساختمان

رنگ های پلاستیک با اینکه جزو رنگ های قدیمی به حساب میان، اما هنوز کاملاً منسوخ نشده و کاربرد دارن. البته کاربرد و میزان استفاده از رنگ های پلاستیک کاهش پیدا کرده اما کاملا ازبین نرفته و کاربرد حداقلی خودش رو حفظ کرده. بیاین باهم بررسی کنیم و ببینیم رنگ های پلاستیک چه مزایا و معایبی دارند که باعث شده کاربردش کمتر بشه اما در میزان حداقلی باقی بمونه.

دکوراسیون داخلی با رنگ و نقاشی صورتی

مزایای رنگ پلاستیک

1. قیمت مناسب و پایینی دارد.

رنگ پلاستیک جزء رنگ های ارزان موجود در بازار است. اجرای این رنگ تقریباً به اندازه ی نیمی از اجرای رنگ روغن و اکریلیک نیازمند بودجه است. بنابراین برای افرادی که زود به زود منزل خودشون رو رنگ آمیزی میکنن، میتونه رنگ مناسبی باشه.

2. در کمترین زمان میشه رنگ پلاستیک رو اجرا کرد.

رنگ های پلاستیک در زمان خیلی کمی اجرا شده و به علت اینکه پایه آب هستن، خیلی زود خشک میشن. بنابراین زمانی که شما محدودیت زمان دارید، میتونه یکی از گزینه هاتون برای رنگ آمیزی منزل، استفاده از رنگ های پلاستیک باشه.

رنگ آمیزی دیوار با رنگ پلاستیک و روغنی

 • 3. قابلیت پوشش دهی بالا داره

  این رنگ میتونه با حجم کمتر نسبت به سایر رنگ ها، سطح بزرگتری رو پوشش بده و اینجوری براتون به صرفه تر درمیاد.

  4. سطح رو به خوبی صاف میکنه

  رنگ های پلاستیک به دلیل اینکه مات هستند، موج ها و ایراد های مربوط به گچ کاری سطح رو به خوبی پوشش داده و اون ها رو نشون نمیدن. برخلاف رنگ های روغنی براق که موج ها و عیب های روی سطح دیوار رو به صورت واضح نشون میدن. علاوه بر اون در صورتی که شما وسایل براق داشته باشید، رنگ مات می تونه کنتراست زیبایی رو با وسایل براق ایجاد کنه. به عنوان مثال رنگ های ساختمانی مات برای آشپزخانه ای که کابینت های گلاس داره زیبایی خاصی ایجاد می کنه.

رنگ آمیزی اتاق با رنگ ساختمانی

 • 5. رنگ پلاستیک به محیط زیست آسیبی نمیزنه

  رنگ پلاستیک یک رنگ پایه آبه و برای حل کردن اون نیاز به حلال های نفتی وجود نداره. حلال های نفتی برای محیط زیست مضر هستند.

  6. رنگ های پلاستیک هنگام اجرا بوی کمتری دارن

  همون طور که گفتیم رنگ های پلاستیک از رنگ های پایه آب هستن و برای رقیق کردنشون نیاز به حلال های نفتی ندارن. حلال های نفتی دارای بوی نامطبوع و ماندگاری هستن که باعث میشه محل رنگ آمیزی برای مدت طولانی بوی رنگ بده. رنگ های پلاستیک این مسأله رو ندارند.

نقاشی دیوار ها توسط نقاش با رنگ پلاستیک و روغنی

معایب رنگ پلاستیک

1. رنگ های پلاستیک قابل شستشو نیستند.

رنگ های پلاستیک در برابر آب مقاوم نیستن و با آب به راحتی شسته و پاک میشن. بنابراین نمیشه اون ها رو شست.

2. ماندگاری پایینی دارن

رنگ های پلاستیک نسبت به رنگ های روغنی و سایری رنگ های باکیفیت تر، ماندگاری پایین تری دارن.

پوسته شدن رنگ پلاستیک سقف

 • 3. رنگ های پلاستیک زود کثیف شده و چرک رو بیشتر جذب میکنن.

  این رنگ ها علاوه بر اینکه قابل شستشو نیستن، زودتر هم کثیف میشن و این یعنی برای تمیز کردن و تمیز نگه داشتن این رنگ ها کارتون خیلی سخته!

  4. این رنگ ها برروی تمامی سطوح از جمله سطوح فلزی و چوبی و … قابل استفاده نیستن.

  رنگ های پلاستیک رو بر خلاف رنگ های روغنی، نمیتونین برای همه سطوح استفاده کنین و برای رنگ آمیزی سطوحی مثل فلزات و چوب، باید از رنگ روغن یا رنگ های مخصوص استفاده کنین.

رنگ براق روغنی برای رنگ آمیزی درب ها

 • . رنگ پلاستیک مقاومت پایینی نسبت به نور خورشید داره

  در اثر مرور زمان و تابش مستقیم نورخورشید به سطوحی که رنگ پلاستیک دارن، این سطوح دچار تغییر رنگ میشن.

  رنگ پلاستیک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

  1. اول از همه باید رنگ پلاستیکی که انتخاب میکنین، استاندارد باشه.
  2. رنگ باید حتماً درجه 1 باشد.
  3. ظرف باید حتما دارای نشانه گذاری باشه.
  4. باید توجه کنین که بعد از باز کردن درب، رنگ کاملاً شفاف و بدون پوسته سطحی و یا مواد خارجی و کپک باشه.
  5. درصورتی که بالای ظرف رنگ، لایه جدایی از رنگ تشکیل شده باشه، نباید این لایه بیشتر از 5 درصد کل عمق رنگ موجود در ظرف باشه.
  6. رنگ باید فاقد مواد حاصل از خوردگی، جداشدگی و سایر رنگ ها باشه.
  7. برچسب ها و نوشته های روی ظرف باید حتماً خوانا و تمیز باشه و قابل پاک شدن نباشه.
  8. اطلاعات موجود روی ظرف باید شامل موارد زیر باشه:
  • 1.نام و آدرس تولید کننده رنگ  2. علامت تجاری تولید کننده  3. عبارت «پوشرنگ پلاستیک» یا «پوشرنگ نیم پلاستیک»  4. دستور چگونگی مصرف  5. تاریخ تولید  6. تاریخ انقضاء  7. حجم یا وزن خالص  8. علامت و آرم استاندارد

قوطی رنگ پلاستیکی و نیم پلاستیک

در مورد نکته دوم باید بگیم که رنگ ها درجه بندی داشته و کیفیت اون بر اساس درجه بندیست. حتماً لازمه که شما رنگ درجه 1 خریداری کنید چون با کاهش کیفیت، احتمال خرابی رنگ افزایش پیدا میکنه.

در مورد شیوه حمل رنگ هم باید بگیم که جنس بسته بندی رنگ باید به گونه ای باشه و درب اون به شکلی بسته بشه که مانع خروج رنگ از ظرف بشه. همچنین باید مانع ورود مواد خارجی به ظرف بشه. بعلاوه جنس ظرف باید به صورتی باشه که با رنگ موجود در ظرف واکنش نده.

رنگ زرد و صورتی

چسب چوب در رنگ پلاستیک چه نقشی داره؟

معمولاً چسب چوب باعث میشه رنگ مقاومت و چسبندگی بیشتری روی سقف و دیوار داشته باشه.

مثلاً یکی از دلایلی که رنگ های نیمه پلاستیک کیفیت پایینی دارن، اینه که میزان چسب چوب آنها کمتره.

شرایط نگهداری رنگ

رنگ های پلاستیک مشابه با رنگ های روغنی باید در دمایی بین 5 تا 35 درجه و در یک ظرف بسته که از رطوبت و نور مستقیم خورشید دور است، نگهداری بشه. همچنین باید حواسمون باشه که رنگ دچار یخ زدگی نشه و در یک بازه دمایی نرمال نگهداری بشه.

چگونه رنگ پلاستیک رو اجرا کنیم؟!

اجرای رنگ پلاستیک نیازمند مقدماتی است. ما ابتدا این مقدمات رو برروسی کرده و سپس میریم سراغ خود پروسه اجرای رنگ پلاستیک.

نقاشی و بتونه کاری سقف

قبل از اجرای رنگ پلاستیک، چه کارهایی باید انجام بدیم؟!

 1. جمع کردن وسایل محل رنگ آمیزی. معمولاً رنگ پلاستیک برای استفاده برروی سقف هاست. بنابراین ممکنه رنگ برروی وسایل اتاق ها و خانه بریزه و اون ها رو کثیف کنه! یعنی متحمل شدن هزینه ای اضافی بابت تمیز کردن خانه! پس باید حتماً وسایل رو جمع کنیم و برروی اون ها پلاستیک یا پارچه ضخیم بکشیم تا رنگی نشه!
 2. باز کردن کلید ها و پریزها از روی دیوار. این کار باعث میشه کلید ها و پریز ها رنگی نشه! البته اگه حال و حوصله برای باز کردن و بستن کلید و پریز ها ندارین، میتونین پلاستیک یا روزنامه برروی کلید ها و پریز ها بکشید. از چسب هم میتونین برای چسبوندن برروی کلید ها و پریز ها استفاده کنین. اگر خواستین از چسب استفاده کنین حتما بذارین تا رنگ کامل خشک بشه بعد اقدام به جدا کردن چسب از روی سطح کنین.

کلید برق باز شده برای رنگ آمیزی دیوار ها

 • اگر قوطی رنگ های غلیظ تهیه کردید، رنگ رو با مقداری آب رقیق کنین تا آماده استفاده بشه. این بخش از آماده سازی ممکنه زیاد کار شما نباشه. معمولاً نقاش ها با نسبت دلخواه، خودشون این کار رو انجام میدن. اگر خواستین خودتون این کار رو انجام بدید، 9 قسمت رنگ رو با یک قسمت آب مخلوط کنین. حواستون باشه که رنگ، حسابی با آب مخلوط و یکنواخت بشه.

در مورد رقیق کردن رنگ باید بهتون بگم که و میتونین از مادر رنگ هم برای رنگ آمیزی استفاده کنین. ولی این کار مرسوم نیست! در واقع از مادر رنگ برای نوشتن برروی پارچه ها و این موارد استفاده میشه. برای رنگ آمیزی ساختمان، رنگ رو به مقدار مشخصی رقیق میکنن و سپس استفاده میکنن.

قوطی رنگ های پلاستیکی و روغنی

اجرای رنگ پلاستیک

اجرای رنگ پلاستیک دارای چند مرحله ست که در ادامه به ترتیب این مراحل رو باهم مرور می‌کنیم.

 1. ابتدا سطح زیر کار رو با لایه رقیق و نازکی از رنگ پلاستیک پوشش بدین.
 2. بتونه رو برای ناهمواری های سطح بزنین. رنگ پلاستیک قبل از بتونه باعث میشه که بتونه راحت تر اجرا بشه. بتونه، زدگی های موجود برروی سطح رو برطرف میکنه.
 3. بعد از اینکه بتونه برروی کار زدیم، با کمک سمباده، سطح رو کاملاً صیقلی کرده و با پارچه، سطح رو تمیز می‌کنیم.
 4. در این مرحله مجددا سطح رو رنگ پلاستیک میزنیم و میذاریم خشک بشه.
 5. پس از خشک شدن رنگ، دوباره بتونه میزنیم تا ناهمواری های سطح رو کم کنیم.
 6. دوباره برای بار سوم سطح رو رنگ آمیزی میکنیم. در این مرحله میتونیم فقط جاهایی که بتونه کردیم رو رنگ آمیزی کنیم. پس از اون دوباره سطح رو بتونه میزنیم.
 7. بعد از آخرین بتونه کاری، رنگ نهایی رو با دقت اجرا می‌کنیم.

توجه کنین که بعد از خشک شدن رنگ برروی سطح، رنگ خشک شده کمی از رنگ تازه روشن تر به نظرمیاد. پس موقع انتخاب رنگ حتما این مسأله رو در نظر داشته باشین.

بتونه کاری دیوار

 

اجرای رنگ پلاستیک روی گچ تازه

اجرای رنگ پلاستیک برروی گچ تازه تفاوت زیادی با حالت عادی نداره و تفاوت های جزئی بین اون هاست. اولین تفاوت اینه که به دلیل صاف و صیقلی بودن سطح، نیازی به اجرای کامل بتونه نیست. فقط اگر سطح مشکل خاصی داشته باشه و ناصاف باشه یا اینکه شما احساس کنین که باید حتما زیرسازی خاصی انجام بشه، سطح کار روغن الیف زده میشه تا سطح گچ اشباع و سیر بشه و پس از اون یک یا دو دست بتونه کشی کامل انجام میشه.

بتونه چیست و چه انواعی داره؟!

بتونه ماده ای خمیریست. برای صاف کردن ناهمواری ها و پرکردن و تعمیر سوراخ ها و زدگی های دیوار و سقف بکار میره و سطح رو هموار میکنه. بتونه کاری رو قبل از رنگ آمیزی میزنن تا سطح آماده رنگ آمیزی بشه.

بتونه کاری و پوشاندن کف در رنگ آمیزی ساختمان

انواع بتونه:

بتونه دارای انواع مختلفی از قبیل: بتونه روغنی، بتونه پلاستیک، بتونه چوب و بتونه همرنگی است. در ادامه هریک از این بتونه ها رو باهم بررسی میکنیم.

1) بتونه روغنی

برای ساختن بتونه روغنی باید یک کیلو مل و نیم کیلو رنگ روغنی براق رو باهم مخلوط کنین. سپس به اون ها نصف لیوان تینر و نصف لیوان آب اضافه کنین. این مواد رو باهم به خوبی مخلوط کنین تا یکنواخت بشن. البته بتونه های روغنی آماده الان در بازار موجود بوده و نیازی به ساخت اون ها نیست. اگر از بتونه میخواین برروی گچ استفاده کنین بهتره بهش مقداری روغن الیف هم اضافه کنین.

2) بتونه پلاستیک

مقداری مل رو با رنگ پلاستیک و آب و چسب چوب رو حسابی مخلوط کنین تا یکنواخت بشه. البته میتونین از چسب چوب صرف نظر کرده و بدون اون هم بتونه پلاستیک رو بسازین.

قوطی بتونه آماده

3)بتونه چوب

ترکیب سلولز و تینر فوری رقیق شده، تشکیل ماده ای شفاف و ژله ای میده که به اون بتونه چوب میگن. از این بتونه برای هموار کردن و بر طرف کردن زدگی های روی چوب استفاده میشه. بعد از اتمام بتونه کاری و خشک شدن بتونه، برای صیقلی کردن سطح چوب از سمباده استفاده میشه.

4)بتونه همرنگی

بتونه همرنگی شامل گل های معدنی، آب و آرد سریش است. کاربرد بتونه همرنگی همون طور که از اسمش پیداست، برای پرکردن و همرنگ کردن حفره ها با قسمت هایی از چوب است که برروی آن رنگ های شفاف میخوره.

بتونه همرنگی

بتونه همرنگی دارای رنگینه های معدنیست که برای رنگ دادن به بتونه است. رنگینه های معدنی مختلفی در تهیه بتونه همرنگی بکار میرن که در ادامه اون ها رو معرفی می‌کنیم.

 1. گل مل: این رنگینه به رنگ سفید مایل به زرد است. گل مل کاربرد زیادی در تهیه بتونه همرنگی داره.
 2. گل سینکا: این رنگینه به صورت پودر خیلی نرم و به رنگ سفید است.
 3. گل امرا: این رنگینه به رنگ قهوه ای تیره است.
 4. گل اخرا: این رنگینه به صورت سرخ مایل به قهوه ایست. گل اخرا در واقع همان اکسید آهن است.
 5. گل لاجورد: همون طوری که از اسمش پیداست به رنگ لاجوردی است.
 6. گل زرد کرم: این رنگینه به رنگ زرد سیر است.
 7. گل ماشی: این رنگینه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است.

نکته ای که باید در مورد ساخت بتونه بدونین اینه که بتونه های رقیق، دارای چسبندگی بهتری نسبت به بتونه های غلیظ هستند. در مقابل بتونه های غلیظ نسبت به بتونه های رقیق دارای نشست کمتری هستند. یعنی بعد از اجرای کار و خشک شدن، احساس میکنین حجم بتونه کم شده و سطح بتونه گود میشه. بهتره که برای بتونه کاری ابتدا از بتونه رقیق استفاده کنیم تا به سطح مورد نظر چسبیده و بذاریم تا این بتونه کاملاً خشک بشه. بعد از خشک شدن بتونه و نشست کردن اون، از بتونه غلیظ برای مرحله دوم بتونه کاری استفاده می‌کنیم.

گچ کاری دیوار

در ضمن اگر دیوار یا سطح رنگ آمیزی شما دارای خرابی های زیاد و شکاف ها و ترک های عمیق و بزرگ باشه میتونین از گچ استفاده کنین و سطح رو گچ کاری کنید.

البته یک پیشنهاد دیگه هم براتون داریم که اونم استفاده از بتونه کناف برای بتونه کاری دیوار هاست. ساختن این بتونه هم خیلی راحته. مقداری پودر کناف رو با آب انقدر مخلوط میکنین تا سفت بشه و سپس با کمک کاردک و لیسه اون رو برروی دیوار میکشین.

چه وسایلی برای رنگ آمیزی با رنگ پلاستیک نیازه؟

به طور کلی ما توصیه نمی‌کنیم که خرید ابزار ها و لوازم نقاشی رو خودتون انجم بدین و پیشنهادمون اینه که بذارین این کار رو خود نقاش بر عهده بگیره. شما اگر وسیله یا ابزار و یا نوع خاصی از رنگ رو مدنظر دارین، میتونین در قرارداد خودتون با نقاش اون رو ذکر کنین و بقیه کار رو به خود نقاش بسپارین. اما اگر تأکید دارین که حتماً خودتون ابزار رو تهیه کنین و یا میخواین خودتون نقاشی منزلتون رو انجام بدین، باید بدونین که برای نقاشی با رنگ پلاستیک چه چیزایی رو نیاز دارین. در ادامه ما اون ها رو بهتون میگیم. حواستون باشه که موقع تهیه اون ها چیزی رو از قلم نندازین.

قوطی رنگ پلاستیک و روغنی

– اولین و مهمترین ابزار شما، همون رنگ است. باید به مقدار کافی رنگ پلاستیک درجه 1 تهیه کنین.

– ماده رنگ دلخواهتون روهم باید برای نقاش آماده کنین.

– بتونه هم لازم دارین که باید نقاش خودش درست کنه و یا از بتونه های آماده بازار استفاده کنین.

– برای اجرای رنگ آمیزی نیاز به غلتک و یا قلم مو دارین. قبلاً گفتیم که بعد از اجرای کار با قلم، مقداری رش قلم بر روی سطح باقی میمونه ولی اجرای کار با غلتک باعث میشه رنگ حالت مخملی به خودش بگیره.

– برای رقیق کردن رنگ نیاز به صافی دارین که از جوراب زنونه هم میتونین برای این منظور استفاده کنین.

– برای صیقلی کردن سطح بعد از بتونه کاری نیاز به سمباده دارین. سمباده 150 و 180 برای این کار مناسب هستند.

سمباده

بعد از اتمام رنگ آمیزی، چگونه از رنگ مراقبت کنیم؟

باید از نشستن گرد و غبار برروی سطح رنگ و آسیب به سطح جلوگیری کنین. به همین دلیله که نقاشی آخرین مرحله در بازسازی و ساخت ساختمانه. البته اگر قرار باشه که کابینت های آشپزخانه تعویض بشه، ابتدا رنگ آمیزی و سپس نصب کابینت آشپزخانه انجام میشه.

چگونه کیفیت رنگ رو تشخیص بدیم؟

برای سنجش کیفیت کار باید به چند نکته کلیدی توجه کنیم.

 • بعد اتمام کار نقاشی برروی سطح نباید هیچ گونه ترک و جدا شدگی رنگ رو مشاهده کنین.
 • باید سطح دیوار کاملاً صاف و بدون موج باشه
 • نباید رش قلم برروی کار دیده بشه. البته در مورد رنگ پلاستیک، احتمال دیده شدن رش قلم زیاده. برای اینکه کارتون زیباتر و چشم نواز بشه، میتونین از غلتک برای کار استفاده کنین.
 • حتماً از رنگ های درجه 1 استفاده کنین.
 • رنگ باید یکدست و کاملاً یکنواخت باشه. اگر در بخشی از کار، لایه های زیرین و قدیمی دیده میشه، حتما باید دوباره سطح رنگ آمیزی بشه.

ممنونیم از اینکه به این مطلب توجه کردین. میتونین نظرات و سؤالات خودتون رو با ما درمیون بذارین. ما حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود.

5 دیدگاه‌ها

 1. سلام رنگ پلاستیک چند دست باید اجرا بشه که رنگ ثابت بگیره؟ چون شنیدم خیلی دیر تر از رنگ روغن، روی دیوار ثبیت میشه

  • با سلام
   برای تثبیت رنگ چند عامل تأثیرگذار است: از جمله کیفیت کار، زیرکار خوب و خود رنگ.
   بعضی از رنگ های ساختمانی غلظتشون بیشتره و پوشش بهتری دارند. برای اینکه بخواهیم زمینه تیره را روشن رنگ کنیم باید چند دست بزنیم و در بهترین حالت دو دست کافیه ولی بعضی اوقات 6 دست باید بزنیم. در کل غلظت و کیفیت رنگ مهم هست.

 2. سلام
  میتونم بپرسم قیمت یک متر اجرای رنگ پلاستیک چقدر در میاد؟
  برای سقف
  همینطور قیمت اجرای یک متر رنگ روغن برای دیوارهای منزل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید