چطور یک آشپزخانه با دیزاین سنتی و قدیمی داشته باشیم؟

چطور یک آشپزخانه با دیزاین سنتی و قدیمی داشته باشیم؟

اگر بخواهیم متقاضی های دیزاین آشپزخانه سنتی و کلاسیک رو تقسیم بندی کنیم، میتونیم اونا رو به دو گروه تقسیم کنیم.

یعنی دو گروه از افراد هستن که از بین تمامی مدل های دکور داخلی، تمایل بیشتری دارن محیطی با دیزاین سنتی و کلاسیک داشته باشن. حالا این دیزاین میتونه برای هر بخشی از فضای داخلی خونه باشه، میتونه مربوط به فضای پذیرایی باشه، اتاق خواب ها، آشپزخونه و یا تمامی این فضاها رو در بر بگیره.

گروه اول، گروهی هستن که با گذشته خودشون ارتباط خوبی دارن و از اینکه در محیطی زندگی کنن که چنین ارتباطی رو تشدید میکنه، لذت میبرن. مثلاً آهنگ هایی رو که اونها رو به گذشته برمیگردونن رو خیلی دوست دارن و داشتن یه نسخه از کتابهای کودکی شون اونا رو به وجد میاره. فانتزی های کلاسیک خودشون رو دارن و همیشه سعی میکنن بخشی از وقتشون رو صرف گذشته شون کنن.

دیزاین آشپزخانه سنتی

گروه دوم، دیزاین سنتی رو به دلیل شیک بودن و زیبایی بی نظیر اون میپسندن. از نظر اونها، یک طرح ساده با چندتا باکس یا چندتا قفسه منظم بافاصله های یکسان و غیریکسان، یه چیزی کم داره و اون وجود یک طرح در راس و متن کاره. از نظر این گروه، نمیشه یه کابینت فقط شامل یه ورق تک رنگ در پس زمینه و درب های بدون طرح باشه و حتما باید حداقل روی درب های کابینت حاشیه ای در فاصله حدودا 5 سانتیمتری کار بشه. حالا این جدا از وجود سرستون هایی هست که طرح باید داشته باشه و زیبایی اون رو چند برابر کنه.

اگر جز هر کدوم از این دو گروه هستی با ما همراه باش تا بیشتر از مزیت های طراحی آشپزخانه قدیمی بدونی و طرح های پیشنهادی ما رو ببینی. این رو هم بگم که به کمک سلام ساختمان، میتونی بهترین کیفیت های طراحی آشپزخانه کلاسیک رو داشته باشی و اجرای این دکورها توسط باسابقه ترین دکوراتورهای ما در سطح ایران انجام میشه.

معنا و مفهوم دیزاین سنتی

با گسترش مدرنیته، جریان اون در بیشتر زمینه ها جای سنت رو گرفته و میل به طرح های مدرن افزایش پیدا کرده؛ ولی با وجود این، طرح کلاسیک و سنتی ارزش های خودش رو حفظ کرده و میشه گفت در بعضی فاکتورها مثل الهام آرامش به زندگی شهری، گوی سبقت رو از طرح های مدرن ربوده و با اختلاف زیادی جلوتره. طرح هایی که مفاهیم انتزاعی زیادی رو در خودش جای میده و الهام دهنده فضای کلاسیک و سنتیه. طرح هایی که گاه، زندگی رو به شکوه شاهان هخامنشی میرسونه و یادآور دلاوری های گذشتگان میشه.

عکس ممبران طرح چوب

 

وجود سرستون و تاج های اون، ما رو به یاد معماری باشکوه گذشته میندازه و زندگی در چنین فضایی رو برای ما لذت بخش میکنه. ترکیب طرح کلاسیک به علاوه چوب و در واقع رنگ خالص این متریال، باعث افزایش چند برابری زیبایی در این طرح میشه. از اونجایی که چوب خالص هزینه بیشتری نسبت به سایر متریال داره، میشه با کمی انعطاف از متریال های دیگر استفاده کرد و طرحی زیبا داشت.

عکس ممبران سفید

دکور کلاسیک در دیزاین آشپزخانه سنتی

قبل از اینکه این بحث رو شروع کنم، میخواهم اینو بدونی که تمامی طرح هایی که وجود داره -چه سنتی و چه مدرن- رو با کیفیت بالا میتونی به کمک سلام ساختمان داشته باشی. همچنین سابقه فعالیت سلام ساختمان و مهارت بالای دکوراتورهای ما، تضمینی برای این حرفمونه. حتی در صورتی که خسارتی وارد بشه، میتونی پولتو پس بگیری.

آشپزخانه و پذیرایی جز مهمترین بخش های خانه به شمار میره. اهمیت این دو بخش اونقدر زیاده که همه معمارها، تمام سعیشون این هست که به این دو بخش، نور طبیعی برسه. اگر ضلعی از ساختمان، رو به آفتاب باشه مطمئنا بخشی از آشپزخونه و پذیرایی خواهد بود و حتی اگر ساختمان های مجاور امکان ورود نور رو گرفتن، نورگیر تعبیه میکنن. حالا آشپزخونه با این درجه اهمیت، باید دکور بسیار مناسبی داشته باشه. دکوری که بیشتر باب میل مون باشه و بتونیم از بودن در اون فضا لذت ببریم و آرامش داشته باشیم.

توصیه ما به شمایی که دوستدار دکورهای کلاسیک هستی، توجه به نکات زیر هست. به کمک توضیحات ارائه شده در این نکات میتونی دکوری بروز و زیبا داشته باشی.

1- جهت نوردهی در دیزاین آشپزخانه

برای پی بردن به اهمیت این موضوع میتونی مقاله نور در دکوراسیون داخلی رو بخونی.

2- مشخص کردن جای وسایل بزرگی مثل یخچال، ماشین لباسشویی و …

به طور جد میشه گفت مهمترین مرحله همینه. نیاز به دقت زیادی داره ولی زیاد سخت نیست. وسایلی که حجم زیادی دارن تا حد امکان باید به گوشه ها منتقل بشن.

آشپزخانه کلاسیک

مثلا حضور یخچال در کنار پنجره، فقط در تبلیغات تلویزیونی یخچال و اونم برای جلوه بیشترش اتفاق میافته و برای دیزاین آشپزخانه سنتی، یخچال رو کنار پنجره نمیذارن. پس تا حد ممکن، باید این وسایل رو از محل ورود نور دور کرد. همچنین این وسایل، معبرهای آشپزخانه را هم نباید اشغال کنه.

3-  محل هود

هود به دلیل اینکه کانال خروجی بزرگی داره، میتونیم با دادن طرحی روی اون، دیزاین آشپزخانه سنتی ایرانی رو بطور کامل عوض کرد. طراحیِ جایگاه هود در آشپزخانه‌های اپن باعث میشه جلوه بصری دیزاین آشپزخانه قدیمی، از فضای کنار اون که پذیرایی هست بهتر بشه و نمای آشپزخانه دوچندان زیبا بشه.

هود آشپزخانه

4-  جزیره آشپزخانه یا اپن؟

جزیره آشپزخانه در واقع همون اپن هست، با این تفاوت که جزیره، جزئی از فضای داخلی آشپزخانه محسوب میشه ولی اپن، جداکننده فضای آشپزخانه از پذیرایی هست.

جزیره

این انتخاب که اپن استفاده بشه یا جزیره، یکی از انتخاب های مهمی هست که میتونه ظاهر آشپزخونه رو کاملا تغییر بده. پس باید در این انتخاب، همه جوانب رو در نظر بگیری.

5-  بوفه

اگر میخواهی آشپزخونه، نمای باشکوه تری داشته باشه، توصیه میکنیم حداقل یک بوفه اجرا بشه. ظروف و تزئینات بوفه با انعکاس نور مصنوعی میتونه درخشش خاصی رو به گوشه ای از آشپزخانه بده و برای دکورهای کلاسیک بسیار مناسب هست.

بوفه آشپزخانه

6-  انتخاب نور مصنوعی

نور مصنوعی، به اندازه نور طبیعی اهمیت داره ولی چون قابل کنترل هست، معمولا کمتر مورد توجه قرار میگیره. اما باید این رو در نظر بگیریم که هر چقدر نور طبیعی در روز مهمه، به همون اندازه نور مصنوعی در شب مهمه. حتی در بعضی طرح ها در ترکیب با نور طبیعی، میتونه مورد توجه قرار بگیره. انتخاب نور مصنوعیِ مناسب ظرافت های خاص طرح رو بیشتر به نمایش میذاره و طرح کلاسیک هم که پر هست از این ظرافت ها!

بعضی از نورهای مصنوعی مثل نور مخفی، در طرح های سقف آنچنان از اهمیت بالایی برخوردار هست که درجه اهمیتش بعضی مواقع از نور طبیعی هم بیشتر میشه.

هر چند نکات رو نمیشه به همینجا خلاصه کرد ولی مهمترین اونها رو تا جای امکان براتون آوردیم. همچنین شما میتونی با ثبت درخواست در سلام ساختمان، دکوری شیک و جذاب رو در آشپزخونه داشته باشی. دکوارتورهای ما با تجربه درخشان خودشون، طرح های زیبایی رو برای شما اجرا میکنن و ما هم همیشه مراقب هستیم که کیفیت اجرا پایین نیاد.

جمع بندی

برخلاف طرفداران طرح های مدرن، همیشه بعضی افراد هستن که میل دارن در فضایی کلاسیک و سنتی زندگی کنن. دیدن محیطی با طرح کلاسیک به این افراد حس خوبی میده و اونها رو راضی نگه میداره. اگر فکر میکنی به دور از آشوب شهری و تضادهای موجود در طرح های مدرن، میخواهی در حس آرامش و امنیت طرح های کلاسیک غوطه ور بشی، بهترین انتخاب، طرح های کلاسیک سلام ساختمان هست و میتونی با ارسال درخواست و مشاوره رایگان ما، به این موضوع دست پیدا کنی.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments