6 روش بازسازی ساختمان چیست؟

  18 خرداد 1401     -      تاریخ انتشار:  30 مرداد 1400
6 روش اصلی برای اجرای بازسازی ساختمان

تا حالا به فکرتون زده که یه دستی به سر و شکل خانه‌تون بکشین؟ یه دیواری رو بردارین یا یه صفایی به آشپزخانه‌تون بدین؟ دنبال یه تغییر حسابی هستین یا میخواین ارزش ملکتون رو بالا ببرین؟ دلتون میخواد ایده‌های پینترست‌تون رو عملی کنین؟ از خانه‌ت راضی نیستی یا مشکلاتی داره؟ اگه آره، شما به فکر بازسازی خانه‌ خودتون هستین. فرقی نمیکنه خانه شما آپارتمانی باشه یا ویلایی، تا آخر با ما همراه باشین تا بهتون بگم به چه روشهایی میشه یه خانه رو بازسازی کرد و چطوری قرارداد ببندیم تا خیالمون از همه چی راحت باشه.

در واقع ما در این مقاله بازسازی خانه رو از منظر اجرا و قرداد بررسی میکنیم:

بازسازی چیست؟

خب شاید اول از همه لازم باشه یه کوچولو در مورد خود بازسازی بگیم. بازسازی یه چیزی بین تعمیر و نوسازی ساختمان است. یعنی نه اندازه تعمیر کم‌ کاره و نه اندازه نوسازی بنیادی هست که اسکلت ساختمان به کل تغییر کنه. در واقع بازسازی یه جورایی شبیه نازک کاری (سنگ کاری، کاشی کاری، نصب در، پنجره، کابینت آشپزخانه و ..) است و باعث تغییر در شکل و اسکلت ساختمان نمیشه.

روش اجرای بازسازی (1)

روشهای اجرای بازسازی چیست؟

حالا که میدونیم بازسازی چیه، در ادامه میخوایم با انواع روشهای اجرای اون آشنا بشیم. بازسازی ساختمان میتونه به یکی از شش روش زیر انجام بشه. شما میتونین با توجه به نیاز ساختمان‌تون و نظر متخصص، یکی از این روش‌های بازسازی منزل زیر رو انتخاب کنین:

 1. بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی
 2. بازسازی آرتیستیک یا مرمت هنری
 3. بازسازی حفاظتی خانه
 4. بازسازی سبکی
 5. پاکسازی سبکی
 6. بازسازی تکمیلی

در ادامه در مورد هریک بیشتر توضیح میدیم.

روش اجرای بازسازی (3)

1. بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی

بازسازی به روش آرکنولوژیک یکی از روشهای علمی است که اجرای اون نیاز به متخصص داره. در این روش ابتدا ساختمان با دقت بررسی میشه تا اقدامات لازم برای بازسازی و تعمیر خانه انجام بشه. در بازسازی آرکنولوژیک در صورت نیاز ممکنه یک یا چندتا از بخش‌های زیر با توجه به نظر متخصص اعمال بشه:

 1. حفاری کردن پی ساختمان
 2. بازسازی نمای ساختمان مثل نو کردن سنگ‌های نما
 3. اجرای سفت کاری که معمولا در بیشتر بازسازی‌ها وجود نداره؛ مثل سفت کاری ترک خوردگی‌ها
 4. مقاوم‌سازی ساختمان
 5. دوباره سوار کردن المان‌های جدا شدهروش اجرای بازسازی (2)

2. بازسازی آرتیستیک یا مرمت هنری

بازسازی آرتیستیک هم به وسیله متخصص اجرا میشه. در این روش بیشتر سلیقه و نظر فرد مرمت کننده اجرا میشه. مرمت کننده با توجه به دانش و تجربه‌ای که داره، تصمیم میگیره چه بخش‌هایی رو به بنا اضافه یا از اون کم کنه و یا کدوم قسمت‌ها رو ترمیم کنه. معمولا زمانی از این نوع مرمت استفاده میشه که دیگه امید زیادی به عمر طولانی سازه وجود نداره. بیشتر بناهای دوره رنسانس به این روش مرمت شدن.

روش اجرای بازسازی (4)

3. بازسازی حفاظتی خانه

وقتی ساختمان قدیمی میشه، از نظر سازه‌ای ضعیف میشه. در چنین شرایطی بهتره اول اون سازه تقویت بشه و بعد یه دستی به سر و صورتش کشیده بشه. در واقع از بازسازی حفاظتی بیشتر برای مقاوم‌سازی سازه استفاده میشه. در بازسازی حفاظتی بیشتر دیوارها، تیرها و ستون‌ها تعمیر، مقاوم و بازسازی میشن. بهتر است قبل از بازسازی حفاظتی تحقیق مفصلی درباره مصالح ساختمانی و بخش‌های مختلف ساختمان انجام بشه تا مراحل کار به طرز صحیح و با دانش کامل انجام بشه.

روش های اجرای بازسازی (3)

4. بازسازی سبکی

اگه شما از شکل کلی خانه‌تون و معماری اون راضی باشین و فقط بخواین یه این روش میتونین استفاده کنین. خورده نو نوارش کنین، از در این روش که اسم دیگه اون بازسازی آناستیلوز است، تغییری در ظاهر ساختمان اتفاق نمیفته. در واقع هرجایی از بنا که فرسوده شده باشه، به طور مشابه جایگزین میشه. از اونجا که در روش بازسازی سبکی بین ظاهر قدیم و جدید تفاوت چندانی وجود نداره، از این روش برای مرمت بناهای تاریخی هم استفاده میشه.

روش های اجرای بازسازی (1)

5. پاکسازی سبکی

همونطور که از اسم این روش پیداست، یه جور پاکسازی است. در این روش، ممکن است متخصص بخش‌هایی از ساختمان رو به نظرش اضافی و ناکارآمد بیاد و بخواد که اون رو حذف کنه. بخش‌هایی که یا ظاهر خانه رو زشت کردن و معماری فضا رو به هم ریختن و یا کاربردی نداره. در این روش باید بنا به طور کامل بررسی بشه و بعد در صورت نیاز عملیات بازسازی شروع بشه تا ساختمان شکل و ظاهر زیباتری پیدا کنه.

روش های اجرای بازسازی (2)

6. بازسازی تکمیلی

با گذشت زمان، بخش‌هایی از ساختمان فرسوده و قدیمی میشه. به کمک این روش بازسازی خانه، ما بخشهایی از ساختمان رو که فرسوده و ضعیف شدن، دوباره بازسازی و تکمیل می‌کنیم تا طول عمر خانه‌مون بالا بره. بازسازی تکمیلی یکی از روش‌های مورد استفاده برای احیای خانه‌های قدیمی است.

روش اجرای بازسازی (5)

سلام ساختمان افتخار داره که در تمام مراحل بازسازی خونه بهتون مشاوره بده و کمکتون کنه تا بهترین نتیجه رو در زمان مورد نظرتون بگیرین.

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
سلام ساختمان چیست؟
سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.
تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.
سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟
برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:
 • مشاوره تخصصی رایگان
 • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
 • ضمانت قیمت
 • ضمانت پیش پرداخت
 • ضمانت پروژه


از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟
اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:
 • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می‌گیرد.
 • مشاوره‌ی مستقیم با کابینت‌سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده‌است.
هر دوی این‌ها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
                      بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.
                  آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟
بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سقف کاذب GST
سقف کاذب GST
07 شهریور 1401 23:17

سلام بسار مطالب خوب و جذاب بود که تا آخر مطالعه کردم. واقعا باید از افرادی مثل شما که دارید اینطوری زحمت میکشید تشکر کرد بسیار بسیار ممنونم