مراحل و نکات فنی مفید در ساخت کابینت پلی اورتان چیست؟

مراحل و نکات فنی مفید در ساخت کابینت پلی اورتان چیست؟

مراحل تولید هر کابینتی، جذابیت‌های خاص خودش رو داره و گاهی دوست داریم بیشتر درباره نحوه‌ی ساخت و تولید برخی کابینت ها اطلاعات داشته باشیم. کابینت‌های پلی اورتان هم از این قاعده مستثنی نیستن!

کابینت پلی اورتان در واقع از رنگ آمیزی کابینت ام دی اف خام و یا کابینت چوبی، توسط رنگ‌های مخصوص پلی اورتان ساخته میشه.

در این مطلب قرار هست به صورت جزئی‌تر، به نحوه تولید و مراحل ساخت کابینت‌های پلی اورتان بپردازیم. با حوصله تا انتهای مطلب رو دنبال کنین و اگه بخشی از کار براتون مبهم بود، در انتهای مطلب منتظر سوالات شما عزیزان هستیم.

مراحل و نکات فنی ساخت کابینت پلی اورتان چیست؟

بعد از شناخت کابینت‌های پلی اورتانِ متنوع و محبوب (!) در مطلب «شناخت کابینت پلی اورتان»، بهتر است در این مقاله لیستی از مراحل تولید کابینت‌های پلی اورتان رو به همراه نکات فنی و مهم در ساخت این کابینت ها ارائه بدیم.

ابتدا باید بدونیم که ساخت کابینت پلی اورتان شامل 8 مرحله اصلی زیر است:

 1. سنباده زنی
 2. بتونه کردن
 3. سنباده زنی نهایی
 4. آب بندی سطح
 5. آستر زنی
 6. رنگ پاشی اوّلیه
 7. سنباده زنی به همراه اصلاح رنگ
 8. رنگ آمیزی نهایی

با توجه به مراحلی که در بالا گفتیم، نتیجه می‌گیریم که تولید کابینت پلی اورتان، در مرحله ساخت بدنه کابینت، تفاوتی با نحوه ساخت سایر کابینت ها نداره، بلکه این رنگ‌آمیزی و نوع پوشش دهی کار هست که ساخت این کابینت رو متفاوت می‌کنه.

پس ما در این بخش فرض می‌کنیم که بدنه کابینت پلی اورتان از قبل ساخته شده و حالا توضیح کامل ادامه‌ی مراحل رو که در بالا نیز گفتیم، با هم دنبال می‌کنیم:

1. سنباده زنی کابینت پلی اورتان

خب. خب. خب! معمولاً مرحله‌ی اوّل در تولید هر چیز، از اساسی‌ترین مراحل به شمار می‌ره. چرا؟ چون اگه مراحل ابتدایی به درستی اجرا نشن، هر چقدر هم که ظاهر کار و مراحل تکمیلی به خوبی انجام بشن، تا ثریا به مشکلات متعددی بر می‌خورین!

در تولید کابینت پلی اورتان، سنباده زنی اولین مرحله‌ای هست که مسئولیت کیفیت بالای کار تا انتها رو به عهده داره. زیرا داشتن سطحی صاف و عاری از هر گونه آلودگی یا پستی و بلندی، امری ضروری هست و بعلاوه، مراحل بعدی کار رو راحت‌تر می‌کنه.

سنباده زنی کابینت پلی اورتان

اصل مهم در سنباده زنی چیست؟

اصل مهم در سنباده زنی، کار با سنباده‌های سخت‌تر (خشن‌تر) در ابتدا و کاهش میزان زبری به کمک سنباده های نرم تر در ادامه‌ی کار هست. با این کار در هر مرحله، سطح رو صاف‌تر و شیارهای ایجاد شده روی چوب رو به واسطه سنباده باریک‌تر می‌کنیم.

2. بتونه کردن کابینت پلی اورتان

در مرحله‌ی بعد، باید پستی و بلندی‌های باقی مانده روی سطح رو بتونه کنیم. در انتهای این مرحله، سطح به کلی صاف شده و هیچ خبری از خط و خش یا فراز و نشیب نیست.

3. سنباده زنی نهایی کابینت پلی اورتان

بله. دوباره سنباده! اما این بار با شمار‌ه‌های بالا (سنباده‌ای نرم) و با هدف تکمیل صیقلی شدن سطح. چون برای مرحله‌ی بعد، وجود هیچ خراشی مورد قبول نیست.

4. آب بندی سطح کابینت پلی اورتان

در اینجا به کمک قلم مویی ساده و با مقداری روغن یا سیلر‌، سطحی که سنباده زدیم رو چرب می‌کنیم تا دیگه خیال ما از بابت حضور گرد و غبار و خرده چوب‌ها راحت بشه و سطح برای آستر زنی آماده بشه.

سیلر زنی کابینت پلی اورتان

5. آستر زنی کابینت پلی اورتان

همیشه بعد از هموار سازی سطح و قبل از اجرای رنگ اصلی، آستر زنی انجام می‌شه. آسترها نوعی رنگ هستن که قبل از پاششِ اولین لایه از رنگ اصلی، روی سطح مورد نظر زده میشن تا سطح رو کاملا تمیز و یکدست کنن. آسترها معمولاً از رزین ساخته می‌شن و با افزایش میزان چسبندگی بین رنگ و سطح مورد نظر، کیفیت رنگ نهایی رو بهتر می‌کنن.

البته اصلا نگران زمان بر بودن این مرحله نباشین، چون خشک شدن آستر تنها 15 الی 30 دقیقه زمان می‌بره. فقط یادتون باشه آستر رو به خوبی و بدون حباب اجرا کنین. در ضمن می‌تونین رنگِ آستر رو هم متناسب با رنگ کابینت مورد نظر خودتون انتخاب کنین.

آستر کشی کابینت پلی اورتان

6. رنگ پاشی اوّلیه کابینت پلی اورتان

کم کم داریم به مراحل هیجان انگیز کار نزدیک می‌شیم! در این گام، رنگ پاشی اوّلیه پلی اورتان روی سطح انجام می‌شه تا بتونیم در ادامه رنگ رو اصلاح و نهایی کنیم.

7. سنباده زنی به همراه اصلاح رنگ کابینت پلی اورتان

بعد از اینکه یک روز از رنگ زدن اوّلیه‌ی کار گذشت، مشکلاتی که در رنگ آمیزی وجود داشتن به چشم میان و باید مجدد سنباده زنیِ نرم بشن.

برای مثال:

اگه جایی به حد کافی رنگ نخورده، پس حالا وقت اون هست که اصلاح بشه و بعد از یک سنباده زنی نرم، به امید خدا برای اتمام رنگ آمیزی آماده بشه!

8. رنگ آمیزی نهایی کابینت پلی اورتان

انتظارها به پایان رسید! می‌رسیم به بخش نهایی کار یعنی رنگ آمیزی انتهایی کابینت شما.

رنگ پلی اورتان رو می‌شه هم به شکل دستی و هم با کمک دستگاه‌های اتومات اجرا کرد. اما مسئله‌ی مهم، یک دست بودن نتیجه و براق شدن کابینت هست که ارتباط مستقیمی با مهارت نقاش یا کابینت ساز شما داره. پس لطفاً در انتخاب چنین فردی، دقت زیادی به خرج بدین.

توصیه‌های کلیدی در ساخت کابینت پلی اورتان چیست؟

اگه موافقین یک جمع بندی از نکات مهم و توصیه های کلیدی در ساخت کابینت پلی اورتان داشته باشیم، مطالب زیر رو از دست ندین.

 1. در ساخت کابینت پلی اورتان، سنباده زنی مهم‌ترین مرحله به شمار میره. همون طور که دیدین، در بخش‌های مختلف کار از سنباده کمک گرفته می‌شه، پس تا حد امکان بهتر هست که با دقت و حوصله انجام بشه.
 2. گرد و خاک و سایر آلودگی‌ها، تهدیدی جدی در فرآیند ساخت کابینت پلی اورتان هستن. بنابراین در اکثر مراحل و به ویژه موقع رنگ آمیزی، حواستون به غبار یا بقایای چوب روی سطح باشه.
 3. کیفیت و دوام یک کابینت پلی اورتان رو، رنگ آمیزی دقیق و یک دست اون تعیین می‌کنه. پس حتی اگر لازم بود در انتخاب متریال صرفه جویی کنین، امّا یک کابینت ساز حرفه‌ای رو برای اجرای کار در نظر داشته باشین. این طوری هزینه و وقت شما هدر نمیره.
 4. مراحل ساخت کابینت پلی اورتان

چند مدل کابینت پلی اورتان که واقعا جذاب هستند…

در ادامه با هم چند مدل جذاب و دیدنی از کابینت پلی اورتان رو می‌بینیم و به توضیح مختصری درباره هر مدل می‌پردازیم.

همان طور که در قسمت‌های پیش اشاره شد، یکی از مزیت‌های کابینت پلی اورتان، قابلیت اجرا شدن اون در سبک‌های مختلف مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک هست. امّا معمولاً مانند تصویر زیر، سبک‌های مدرن، رایج‌تر هستن.

ساخت کابینتپلی اورتان براق

تنوع رنگ این کابینت‌ها، زیبایی خیره کننده‌ای به وجود میاره. شما می‌تونین بسته به دکوراسیون سایر اجزای منزل، از رنگ‌هایی خاص در تهیه کابینت پلی اورتان کمک بگیرین. به طور مثال نمونه‌ی پایین رو ببینین!

ساخت کابینت پلی اورتان مات (2)

بعلاوه، کابینت پلی اورتان رو می‌شه هم در رنگ‌های مات و هم رنگ‌های براق پیاده کرد.  اینجا نمونه‌ی مشکیِ ماتی از این کار رو مشاهده می‌کنین:

ساخت کابینت پلی اورتان مات (1)

جدول محاسبه قیمت کابینت پلی اورتان را ببینید

می‌رسیم به مبحث مهم قیمت! در جدول پایین قیمت حدودی انواع کابینت‌ها با پوشش پلی اورتان رو در بهار 1401 به ازای هر متر مربع استاندارد، می‌تونین محاسبه کنین.

طبیعی هست که قیمت این کابینت‌ها در مقایسه‌ با نمونه‌های ام دی افِ مشابه، رقم بیشتری باشه. بخش اعظم این تفاوت هزینه، به خاطر گران قیمت بودن رنگ پلی اورتان هست که خاصیت نانو و ضد آب داره. تعداد لایه‌های استفاده شده از رنگ پلی اورتان روی سطح هم، در تعیین قیمت نهایی کار خیلی موثر هست.

جدول قیمت کابینت پلی اورتان به ازای هر متر (در بهار )

 

نوع کابینت حداقل قیمت (تومان) حداکثر قیمت (تومان)
قیمت 0 0
کابینت قاب تونیک 0 0
کابینت مدرن 0 0
کابینت 0 0
کابینت طرح انزویی با رنگ پلی اورتان 0 0

صحبت پایانی با شما عزیزان…

این بود خلاصه‌ای از معرفی مراحل اصلی تولید کابینت پلی اورتان. طبیعتاً جزئیات کار، بیشتر از مواردی هست که در اینجا اشاره شده.

یادتون باشه تخصص سازنده کابینت پلی اورتان، نقش بسیار تعیین کننده‌ای در کیفیت نهایی کار داره. پس بهتر است در کنار انتخاب متریال بادوام و مناسب، از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرین.

«تیم سلام ساختمان» به عنوان بزرگترین بازار آنلاین ساختمانی، مثل همیشه مشتاق یاری رساندن به شما عزیزان در زمینه مشاوره و معرفی کابینت ساز مجرب در شهر شما هست. فقط کافی است با ثبت نام در لینک زیر، با ما در ارتباط باشید!

مشاوره رایگان کابینت

 

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments