مدل کابینت آشپزخانه کوچک 2019- جدیدترین طرح ها برای آشپزخانه کم جا

7
7093
مدل کابینت آشپزخانه کوچک 2019- جدیدترین طرح ها برای آشپزخانه کم جا
مدل کابینت آشپزخانه کوچک 2019- جدیدترین طرح ها برای آشپزخانه کم جا

احتمالاً شماهم مثل من مشکل کمبود فضای خانه رو تجربه کردید. با کوچک شدن خانه ها، فضاهای داخل خانه مثل آشپزخانه و دستشویی و حمام بسیار محدود تر شده. این یعنی باید از فضای کم، بهترین استفاده رو داشته باشیم. آشپزخانه یکی از مهمترین بخش های خانه است. طبیعتاً طراحی کابینت آشپزخانه هم از اهمیت خیلی زیادی برخورداره و اگر قرار باشه که طراحی برای کابینت آشپزخانه کوچک انجام بشه، اهمیت طراحی مناسب و استفاده بهینه از فضا دوچندان میشه.

آشپزخانه های کوچک، با یک طراحی مناسب، میتونن کاملاً نیاز شما رو برطرف کنند. در این مطلب میخواهیم ابتدا چند نکته بهتون در مورد استفاده از فضا و بزرگتر کردن فضا بگیم و سپس 20 نمونه از جدیدترین مدل کابینت 2019 رو ببینیم. در مورد هر مدل توضیحاتی میدیم که شما متوجه بشین چجوری از فضای محدود آشپزخانه بهترین استفاده شده.

آشپزخانه کوچک 2

چگونه از فضای کوچک آشپزخانه استفاده کنیم؟!

در پاسخ به این سوال باید بگیم وقتی آشپزخانه یا فضای شما کوچک است، دوتا کار اصلی باید انجام بشه:

 • طراحی کابینت آشپزخانه باید به صورتی باشه که از حداقل فضا، بیشترین استفاده بشه. یعنی با کمک اکسسوری ها و یا طراحی های خاصی که در ادامه چند موردش رو میبینین، هیچ فضایی در آشپزخانه به فضای پرت (بدون کاربری) تبدیل نشه.

مثلاً طراحی کابینت های دیواری میتونه تا سقف باشه. یا اینکه کشو ها طراحی خاصی داشته باشه که در حالی که باریک هستن، اما دسترسی به تمام قسمت های اون ها امکان پذیره باشه. یا از اکسسوری های ریلی و یا تاشو استفاده بشه. مزیت این اکسسوری ها اینه که در مواقع لزوم باز شده و مورد استفاده قرار میگیرن.

همچنین برای استفاده از تمام فضا، گاهی از شیوه ای طراحی خاص در آشپزخانه انجام میشه که برای خانه های کوچک میتونه مناسب باشه. در این نوع طراحی، آشپزخانه بدون درب و اپن و جزیره در نظر گرفته میشه. یعنی کابینت ها در گوشه ای از سالن خانه قرار میگیره و چیزی برای جدا کردن آشپزخانه از سالن خانه وجود نداره.

آشپزخانه کوچک 4

 • فضا رو باید با نورپردازی و انتخاب رنگ مناسب، بزرگتر از اون چیزی که هست نشون داد. این مسأله خیلی روی حس ما بر فضا تأثیر میذاره. وقتی نورپردازی مناسب فضای کم جا باشه، به هیچ عنوان شما احساس نمیکنین که در فضایی کوچک قرار گرفتین. حس و درک ما از فضا بسیار برروی تفکر ما تأثیر میذاره.

چگونه نورپردازی متناسب با فضای کم جا داشته باشیم؟!

از جمله کارهایی که در این مورد میتونیم انجام بدیم، موارد زیر است:

– باید در فضاهای کم جا، نورپردازی قوی داشته باشین. استفاده از روشنایی و نور زیاد باعث میشه فضا بزرگتر از چیزی که هست، به نظر بیاد. استفاده از نورهای سفید و زرد برای آشپزخانه های کوچک مناسب است. حواستون باشه که نورپردازی ضعیف باعث میشه شما فضا رو از اون چیزی که هست، کوچکتر ببینین. حالا اگر آشپزخانه ی کوچک شما نورپردازی ضعیف داشته باشه، حتی از حالت عادی خودش هم کوچکتر به نظر میاد!!

– استفاده از آینه یا سطوح براق. سطوح براق و آینه به دلیل انعکاس نور، فضا رو از چیزی که هست، بزرگتر نشون میدن!

حالا میخواهیم با استفاده از این نکات یک نتیجه بگیریم. یادتونه کدوم کابینت براق بود؟! آفرین. کابینت آشپزخانه هایگلاس! پس نتیجه میگیریم برای آشپزخانه های کم جا، کابینت هایگلاس گزینه مناسبی برای استفاده در آشپزخانه است. اگر کابینت هایگلاس دارای رنگ روشن باشه، باعث میشه هردو عاملی که برای بزرگتر نشون دادن فضا بهتون گفتیم، رعایت شده و فضای شما دلباز تر و بزرگتر به نظر بیاد.

کابینت آشپزخانه کوچک 5

بعد از اینکه نکات لازم در مورد طراحی آشپزخانه کوچک رو بهتون گفتیم، میخواهیم چند مدل مختلف از کابینت های آشپزخانه کوچک رو باهم ببینیم و این مدل ها رو بررسی کنیم.

مدل کابینت آشپزخانه کوچک هایگلاس

کابینت آشپزخانه کوچک 6

یک مدل مدرن برای آشپزخانه کوچک، یادتونه گفتیم کابینت مناسب برای آشپزخانه های کوچک، کابینتی با رنگ روشنه؟! این مدل رو میبینین که نورپردازی نسبتاً خوبی داره و رنگ سفید و سطح براق کابینت ها باعث انعکاس نور شده و آشپزخانه خیلی بزرگ تر از اون چیزی که هست به نظر بیاد.

کابینت آشپزخانه کوچک 7

یک آشپزخانه با کابینت مدرن و مینیمال. آشپزخانه ای که از تمام فضای مربوط به خودش استفاده کرده. توجه کنین به کابینت های دیواری که ارتفاعشون تا سقف قرار داره. همچنین در بخش دیگه ای آشپزخانه هم میبینین که 3 ردیف کابینت در روی دیوار قرار گرفته. اینجوری دیگه کمبود فضایی احساس نمیشه. همچنین از اپن این آشپزخانه دارای صندلی است که یعنی میشه ازش به عنوان میز برای صبحانه و ناهار خوردن استفاده کرد.

کابینت آشپزخانه کوچک 8

کابینت های این مدل موجود در تصویر، برای استفاده از فضاهای پِرت خوب طراحی نشدن. اما یک نوآوری در طراحی این آشپزخانه وجود داره. میتونین بگین چیه؟ کتابخونه ای که در دیوار آشپزخانه قرار گرفته! ایده و طرح خیلی جالبیه.

کابینت آشپزخانه کوچک 9

این آشپزخانه با اینکه نسبت به آشپزخانه هایی که تا الان دیدیم بزرگتر است اما دلگیر تر از اون هاست. دلیلش روهم قبلاً براتون گفتیم! در این آشپزخانه از رنگ های روشن کمتر استفاده شده و بنابراین کوچکتر به نظر میاد. کابینت ها تا سقف ادامه پیدا کرده اند و از فضای بدون استفاده ی بالای کابینت ها در این آشپزخانه استفاده شده.طراحی این کابینت آشپزخانه کوچک هایگلاس کاملاً کاربردی است. اما مقداری در انتخاب رنگ کم دقتی شده!

کابینت آشپزخانه کوچک 10

کابینت هایی بسیار ساده و نسبتا مناسب! بهتر بود که کابینت های دیواری تا سقف ادامه پیدا میکرد. همچنین به دلیل اینکه آشپزخانه پنجره نداره، مقداری از نظر نورگیری ضعیفه. بنابراین باید مدام چراغ ها روشن باشه تا دلگیر نشه.

مدل کابینت آشپزخانه کوچک ام دی اف

کابینت آشپزخانه کوچک 11

یک آشپزخانه با کابینت های ام دی اف که دلباز و بی نظیره! این کابینت ها ترکیب رنگی و انتخاب رنگ بسیار زیبا و هوشمندانه ای داره. فقط مشکل اینجاست که تعداد کابینت دیواری اون کمه! البته اون هم به دلیل وجود پنجره بزرگ و محدودیت در جا است.

کابینت آشپزخانه کوچک 12

به سقف آشپزخانه توجه کنین! میبینین چجوری یک پنجره میتونه به طور کلی فضا رو از نظر نورگیری عوض کنه؟! آشپزخانه ای کوچک و نسبتاً کاربردی. با وجود نور و انتخاب رنگ خوب که باعث میشه کوچکی آشپزخانه کمتر به چشم بیاد، این آشپزخانه طراحی خیلی خاصی برای استفاده از فضاهای پرت داخل آشپزخانه نداره و از این نظر ضعیف عمل کرده.

کابینت آشپزخانه کوچک 13

طراحی حرفه ای و بسیار کاربردی برای آشپزخانه کوچک! با اینکه رنگ کابینت ها سفید نیست، اما تیره هم نیست و فضا رو کوچک تر از اون چیزی که هست نشون نمیده. گاز رو میزی باعث صرفه جویی خیلی زیادی در فضا میشه! اینم یه نکته ی دیگه در مورد آشپزخانه های کم جا!

کابینت آشپزخانه کوچک 14

طراحی کابینت کاملاً معمولی در کنار ترکیب رنگ بسیار زیبا! نورگیر بودن آشپزخانه باعث دلباز شدن فضا شده! بهتر بود که طراح و سازنده کابینت ها، کابینت های دیواری رو بلند تر میساخت. اینجوری خیلی بهینه تر از فضا میشد استفاده کرد.

کابینت آشپزخانه کوچک 15

شلوغ!!! فکر کنم شما هم مثل من با دیدن این آشپزخانه با کابینت های ام دی اف، اولین کلمه ای که به ذهنتون اومده، همین کلمه ست. پراکندگی در طراحی و عدم طراحی تخصصی برای یک آشپزخانه کم جا باعث میشه که زیاد این آشپزخانه چنگی به دل نزنه!

مدل کابینت آشپزخانه کوچک ممبران

کابینت آشپزخانه کوچک 16

آشپزخانه با کابینت های ممبران. پرنور و دوست داشتنی! این آشپزخانه از 3 طرف پنجره داره و کاملاً از نورخورشید میتونه استفاده کنه! البته اینم بگیم که برای خانواده های ایرانی ممکنه این مسأله که آشپزخانه از 3 طرف دید داره زیاد خوشایند نباشه و بخوان اون ها رو بپوشونن! اما باز هم به نظر ما با وجود پوشوندن پنجره، میشه از نور اون به خوبی استفاده کرد! اصلاً به نظر نمیاد که آشپزخانه خیلی کوچیکه! دوباره به معجزه ی انتخاب رنگ صحیح و نورگیر بودن فضا پی بردید؟!

کابینت آشپزخانه کوچک 17

طراحی این کابینت ممبران آشپزخانه کوچک خیلی زیباست. ترکیب رنگی بسیار زیبایی ایجاد شده. هماهنگی پرده و دیوار ها با رنگ کابینت بسیار چشم نوازه. چراغ داخل آشپزخانه ایجاد یگ ترکیب رنگی چشم نواز در کنار رنگ کابینت ها و دیوار ها کرده. آشپزخانه هم نسبتاً نورگیره.

ولی این طرحمون یک مشکل داره و اون هم اینه که با وجود زیبایی این رنگ، اما زیاد مناسب یک آشپزخانه کوچک نیست. البته این آشپزخانه به نسبت خیلی از طرحایی که تا الان دیدیم، زیاد هم کوچک نیست. اگر کوچک تر بود شاید فضا خیلی دلگیر میشد. طراحی این کابینت ها بسیار حرفه ای و کاربردی و متناسب با کوچک بودن آشپزخانه ست. سعی شده تا از تمام فضاهای آشپزخانه استفاده بشه.

در کل با اینکه ما طرفدار استفاده از رنگ های روشن تر در آشپزخانه های کوچک هستیم اما به دلایل گفته شده، اگه بخواهیم بهش نمره بدیم، نمره ی خیلی خوبی میگیره!

کابینت آشپزخانه کوچک سفید با کشو های متعدد

میتونیم بگیم یکی از استاندارد ترین طرح هایی که تا الان دیدیم. انتخاب کابینت سفید رنگ کاملاً متناسب با فضاست. از فضاهای بالای کابینت که معمولاً غفلت میشه، در این آشپزخانه به خوبی استفاده شده. کشو های متعدد که باعث کاربردی تر شدن کابینت ها میشه. و در نهایت نور مناسب فضا.

کابینت آشپزخانه کوچک 19

خودمون موقع بررسی طرح ها، این طرح رو خیلی دوس داشتیم! زیبا، حرفه ای و با سلیقه! دقت کنین که کابینت جزیره آشپزخانه که در وسط اون قرار گرفته، کاملاً متحرکه و میتونه در مواقع لزوم تکون بخوره. به کابینت های روبرو نگاه کنین. دارای طبقه های متعدد برای استفاده از فضا. استفاده از کابینت های بلند دیواری و استفاده از کشو های متعدد. همه ی این موارد باعث میشه که بتونیم بگیم طرح خوب و چشم نوازیه.

کابینت آشپزخانه کوچک 20

نور گیر و کلاسیک. طرح آشپزخانه کوچکی که با ممبران ساخته شده. کابینت ها دارای ارتفاع مناسبی هستن. همچنین کشو های زیادی وجود داره که در این آشپزخانه ها مناسبه!

کابینت آشپزخانه کوچک 21

از نظر نورپردازی خیلی عالیه و حتی رنگش هم همونیه که ما دوست داریم! ولی خیلی فضای سردی داره. بهتر بود رنگ کفپوش ها و یا رنگ بخش هایی از کابینت ها قهوه ای روشن بود. اینجوری خیلی زیباتر و گیراتر به نظر میومد.

با اینکه آشپزخانه جزیره بسیار کوچکی است، اما به دلیل اینکه جزء آشپزخانه های باز به شمار میاد، اصلاً کوچک بودن اون حس نمیشه! پس رسیدیم به یک نکته ی دیگه! آشپزخانه های کوچک جزیره که به صورت باز طراحی شدند، به دلیل ارتباط زیاد با محیط خانه، اصلاً اندازه اون ها به چشم نمیاد. پس در این سبک های طراحی، کار راحت تری برای بزرگتر جلوه دادن آشپزخانه داریم!

کابینت آشپزخانه کوچک 22

یک مدل آشپزخانه ی خاص و نسبتاً بزرگ با یک کانتر و میز کار کوچک در وسط آشپزخانه. چرا این مدل رو توی آشپرخانه های کوچک آوردیم؟! چون اشپزخانه بزرگی به حساب نمیاد! البته کوچک هم نیست! این آشپزخانه دارای نورپردازی قوی است.

رنگ های کابینت ها بسیار خاص و کم کاربرده. مسلما از این رنگ ها نمیشه در طراحی آشپزخانه خیلی کوچک استفاده کرد. چون حتما شما رو خسته و دلگیر میکنه! البته طراحی اشپزخانه متناسب با فضاهای کم جا است. اون فضایی که در آشپزخانه برای نشستن قرار گرفته، جذاب و قشنگه. اما در کل نظر ما اینه که این رنگ بندی برای آشپزخانه های کوچکتر اصلا مناسب نیست!

کابینت آشپزخانه کوچک23

کوچک و شیک! البته مقداری کم کاربرده چون تعداد کابینت ها و سایز اون ها کمه! اما نمیشه از زیبایی اون گذشت.

کابینت آشپزخانه کوچک 24

یک آشپزخانه با اپن جزیره کوچک و رنگ بندی کابینت های سفید مشکی. به نظرتون میشه یک آشپزخانه کوچک اصلاً کابینت دیواری نداشته باشه؟! بعله! میشه. باور نمیکنین میتونین عکس بالا رو ببینین. البته دو طرف پنجره میتونست دوتا کابینت دیواری کار بشه اما طراح آشپزخانه ظاهراً زیاد با ما هم نظر نبوده.

یادتونه گفتیم گاز های توکار یا رومیزی برای آشپزخانه های کوچک مناسبن؟! طراح برخلاف نظر قبلی، در این زمینه کاملا با ما هم نظر بوده!

کابینت آشپزخانه کوچک 25

خسته که نشدین؟! این آخرین طرحمونه. یک آشپزخانه کوچکِ باز با اپن و رنگ بندی سرد. طراحی آشپزخانه کاملاً کاربردیست ولی رنگ بندی اون مقداری دلگیره. بهتر بود از رنگ های گرم هم در ترکیب رنگی اون استفاده بشه. بعلاوه اگر از گاز های رومیزی یا توکار استفاده میشد، میتونست در فضا صرفه جویی بشه!

در پایان امیدواریم مطالبمون براتون مفید بوده باشه. نظرات و سؤالات خودتون در مورد کابینت های آشپزخانه کوچک رو میتونین برای ما کامنت کنین. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

7 دیدگاه‌ها

  • سلام
   در عکس‌های خارجی معمولاً اطراف یخچال رو کانتر نمیدن و داخل کابینت قرار نمیگیرد.
   ولی در کارهای ایرانی این کار رو بطور معمول انجام میدهند.

 1. سلام و سپاسگزارم بخاطر طرحهای زیباتون. آشپزخانه کوچک من که یک طرف آن حالت قوسی دارد و ابتدای ورودی خانه تعبیه شده است. . آیا طرحی برای این مدل آشپزخانه دارین؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام
   تعداد طرح های موجود در سایت زیاده، حضور ذهن نداریم ولی توی طرحها انشاءلله میتونید پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید