30
جولای

اپن آشپزخانه ؛ انواع سبک ها و زیباترین طرح های اپن

۱ مهر ۱۳۹۷

امتیاز این مقاله: 5

شاید تا حالا نشنیده باشین اما خواهید دید که اپن آشپزخونه انواع مختلفی داره! میدونین که آشپزخونه های امروزی بیشتر به شکل اپن طراحی میشن و این مسئله هم مزایایی داره و هم معایبی. بزرگترین مشکل اپن ها در طراحی های مدرن معماری اینه که مثل گذشته محفوظ نیستند؛ هم از نظر بصری و هم از نظر بو و جریان هوا. در اینجا شما آشنا میشین با سبک های مختلفی از طراحی آشپزخانه اپن و می‌بینید که آشپزخونه های اپن به 3 دسته تقسیم میشن:

عکس کابینت ممبران

انواع کابینت آشپزخانه

1- مدل اپن کاملا باز
2- اپن نیمه باز
3- اپن با قابلیت بسته شدن
پس وقتی درباره اپن آشپزخانه صحبت میشه، باید بدونیم انواع مختلفی وجود داره که متناسب با سلایق صاحبخونه و محیط باید انتخاب بشه.
ضمنا یک نکته: کلمه «اپن» در بین عموم مردم به دو چیز اشاره میکنه:
1- آشپزخونه ای که طوری طراحی شده که مثل سبک های کلاسیک و قدیم در و پیکر نداره
2- بخشی از کابینت که بین فضای داخلی و خارجی آشپزخانه است و به عنوان میز هم ازش استفاده میشه

اپن آشپزخانه

اپن آشپزخانه

بیشتر در اینجا ما درباره مفهوم شماره 1 صحبت میکنیم یعنی «آشپزخانه ی اپن». ولی تصاویری که خواهید دید مفهوم شماره 2 رو هم شامل میشه چون در واقع مفهوم شماره 2 (میز اپن)، یکی از اجزای آشپزخونه اپنه.
آشپزخونه اپنه.

مدل اپن آشپزخانه ی کاملاً باز

در آشپزخانه هایی که با این مدل اپن طراحی میشن، فضای داخل آشپزخانه به خاطر نوع طراحی دیوار ها و کابینت های آشپزخونه، به طور کامل از خارج آشپزخونه دید داره؛ این مدل رو بهش میگیم «اپن آشپزخانه کاملا باز». همونطور که در اسمش هم هست، حسن این طراحی اینه که فضای داخل منزل رو بزرگ نشون میده و باعث میشه خونه دلبازتر باشه. چند تصویر از این مدل اپن با هم ببینیم بعد ادامه میدیم:

اپن باز

اپن آشپزخانه باز

اپن باز

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

اپن باز

اپن آشپزخانه باز

کابینت وکیوم

آشپزخانه کوچک

میبینین که زیبا هستن. اما هر چیزی هزینه خودشو داره! به هر قیمتی نباید هر طرحی رو انتخاب کرد. مثلاً اگر طراحی خواست برای بزرگ دیده شدن منزل، کل آشپزخونه رو حذف کنه چی؟؟!! 🙂 ایراد بزرگ این سبک طراحی آشپزخونه اپن اینه که:
1- حریم شخصی افرادی که میخوان سالها ازش استفاده کنند (معمولاً خانم‌ها) رو به چالش میکشه.
2- کنترل بوی غذا رو مشکل میکنه

آشپزخانه اپن نیمه باز

اپن نیمه باز یعنی اینکه آشپزخونه به نحوی طراحی بشه که از اطراف بوسیله دیوارها و کابینت ها تا حد زیادی دید به داخل آشپزخانه کنترل میشه. البته اصلاً قابل مقایسه با آشپزخانه های کلاسیک (سنتی) نیست اما میزان دید و باز بودن آشپزخونه مثل مدل اپن های کاملاً باز نیست. با هم مثال هایی از این نوع مدل اپن رو در عکسهای زیر میبینیم:

اپن نیمه باز
یک نمونه از مدل اپن نیمه باز (عکس بالا) که تقریبا از 3 سمت و نصف آشپزخانه محصور است و باعث میشه بخش های زیادی از محیط، دید مستقیم به بیرون نداشته باشه.
اپن نیمه باز
این تصویر (بالا) تا حد زیادی شبیه اپن های کاملا باز بنظر میرسه؛ اما جانمایی آشپزخونه طوری انجام شده که به راحتی از همه خونه دید به آشپزخونه نباشه.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

اپن نیمه باز هایگلاسکنج بودن این آشپزخانه (عکس بالا) از یک طرف و اینکه در سمت چپش دیواره ای داره که تا حدی دید رو میگیره باعث شد بتونیم این نمونه عکس رو جزء مدل های اپن نیمه باز قلمداد کنیم.
پس مدل اپن نیمه باز یعنی اینکه با المانهای معماری باعث بشیم تا حدی فضای داخل آشپزخونه محفوظ بمونه. گاهی تعیین مرز این نوع اپن با نوع قبلی چندان ساده نیست.

کابینت آشپزخانه هایگلاس

عکس کابینت

طرح اپن با امکان بسته شدن

آیا برای مشکلات مدل های مختلفِ آشپزخانه ی اپن که بالا اشاره شد راه حلی هست؟؟؟ بله! وقتی بتونین آشپزخونه اپن تون رو هر وقت که خواستین به یک آشپزخانه بسته تبدیل کنین، بیشتر (و یا همه) مشکلات ناشی از اپن بودن حل میشه. آیا این اصلاً ممکنه؟؟؟؟ خوشبختانه بله. البته یک روش سنتی اش استفاده از پرده و کرکره است که خودش کارایی بدی نداره اما در تصاویر پایین میبینین که طرح ها و خلاقیت های هوشمندانه تری هم ممکنه:
اپن بسته
چقدر خلاقیت جالبی رو برای این اپن بسته شونده شاهدیم (تصویر بالا)
اپن کلاسیک چوبی
یک الگوی سنتی از آشپزخانه ای که طوری طراحی شده که با یکی دو پرده قابلیت پوشش کامل رو داره (عکس بالا).
اپن خاص بسته

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

این نمونه ی ویژه ای از یک آشپزخانه با یک درب کشویی عریض هست که میتونه آشپزخونه رو در دو حالت اپن و باز تغییر بده.
اپن آشپزخانه جزیرهطرح آشپزخانه اپن که در نگاه اول جزء دسته دوم محسوب میشه اما وقتی میبینیم میشه با یک پاراوان یا پرده کل محیط رو بسته نگه داشت، جزء آشپزخونه های نوع سوم به حساب میاریمش.

 

اپن بسته آشپزخانهاپن آشپزخانه

عکس کابینت های گلاس

کابینت مدرن

دو تصویر بالا به زیبایی قدرت خلاقیت در طراحی آشپزخونه اپن رو نمایش میده. آشپزخانه ای با قابلیت تبدیل شونده به طرح اپن و بسته، هر دو.
اپن آشپزخانه کلاسیک

این آشپزخونه اپن، ورودی دلنشینی داره. بخاطر انحنای زیبای اون و رنگ های قشنگش. به خوبی هم میتونه بسته شونده محسوب بشه، با کرکره، پرده، پاراوان یا دیواره های متحرک.
اپن کلاسیک رنگ سبز

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

یک نمونه دیگه از آشپزخانه اپن با قابلیت بسته شدن (عکس بالا). هم محفوظ تره و هم آرامش بیشتری رو با خودش داره.
اپن بسته مدرنخلاقیت پایانی نداره! در تصویر بالا میبینین که یک طراحی مدرن تونسته حالت خاصی از آشپزخانه اپن رو ایجاد کنه.
اپن ام دی افدر مورد این آشپزخونه ی سفید و چوبی هم میشه همین رو قائل شد. امکان بسته شدن بوسیله پرده البته با مقداری تغییر در اجزا رو شاهد هستین.
اپن مدرنآشپزخانه مدرندو عکس (بالا) تصویری از یک مدل اپن مدرن که توسط طراح مشهوری خلق شده رو نمایش میدهند. میبینین که چطور بخشی از فضای آشپزخونه بوسیله المانهای بسته شونده، میتونه پنهان بشه از دید!

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

مطالب مرتبط