صفحه کابینت در 20 مدل؛نمونه کار+نحوه انتخاب و خرید

صفحه کابینت آشپزخانه؛ سنگ کورین و سایر صفحه های روی کابینت

صفحه روی کابینت، یکی از بخش‌های مهم کابینت است. این صفحات انواع مختلفی داره که هر کدوم از اون‌ها ویژگی‌های خاص خودشون رو دارن. در این مطلب می‌خوایم در مورد صفحات روی کابینت و انواع اون‌ها مثل صفحه کابینت کورین، صفحه 3 سانتی و 5 سانتی و همچنین در مورد سنگ‌های طبیعی که در ساخت صفحه کابینت استفاده میشن صحبت کنیم.

صفحه روی کابینت چیست؟

صفحه کابینت بخشی از کابینت است که بعد از ساخت یونیت کابینت، روی یونیت زمینی قرار می‌گیره. این صفحات انواع متفاوتی دارن که به عنوان صفحه یا میز کار در کابینت آشپزخانه استفاده میشن. صفحات کابینت میتونن به صورت یک لب و یا دو لب باشن. صفحات یک لب صفحاتی هستن که فقط یک طرف اون‌ها قوس داده میشه. این صفحات برای کابینت‌های زمینی در حالت عادی استفاده میشه. صفحات دولب صفحاتی هستن که دو طرف اون‌ها قوس داده شده. صفحات دو لب برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده میشه مثل اپن‌ها و غیره.

انواع صفحه کابینت چیست؟

همون طور که گفتیم، صفحات کابینت انواع مختلفی دارن که هر نوع از این صفحات، ضخامت‌های مختلف و قیمت‌های متفاوتی داره. انواع صفحات کابینت عبارتند از:

 • صفحه کابینت سنگی
 • صفحه کابینت شرکتی
 • صفحه کابینت دست ساز
 • صفحه کابینت فلزی
 • صفحه کابینت چوبی

جالبه بدونین قیمت کابینت آشپزخانه شما تا حدود زیادی تابع نوع صفحه‌ای است که برای کابینت استفاده می‌کنین. انواع مختلف صفحات قیمت‌های متفاوتی دارند. کورین گران ترین صفحه است و صفحات PVC و 3 سانتی ارزان ترین صفحه به حساب میان.

صفحه روی کابینت

1.صفحه کابینت سنگی

این نوع صفحه کابینت شامل دو نوع است:

 1. سنگ مصنوعی (صفحه کابینت کورین یا صفحه کابینت کوارتز)
 2. سنگ طبیعی 
سنگ روی کابینت

انواع سنگ مورد استفاده برای روی کابینت

صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی

صفحه کورین که به اون سنگ کورین هم گفته میشه، سنگ‌های مصنوعی است که از حدود 10 الی 12 سال گذشته با برندهای کره ای وارد بازار کابینت سازی کشور شد. از همون موقع به دلیل افزایش زیبایی کابینت‌ها و عایق بودن این سنگ‌ها در برابر رطوبت، استفاده از صفحات کورین یا همون سنگ مصنوعی رایج شد. به این نوع صفحات صفحه کابینت با طرح سنگ هم گفته میشه.

صفحه کابینت کورین

صفحه کابینت با سنگ مصنوعی کورین

سنگ‌های کورین کره ای با برند سامسونگ از همه شناخته شده تر هستن. برند کورین ال جی نیز در رده بعدی قرار داره. شرکت‌های ایرانی هم در سال‌های اخیر اقدام به تولید کورین‌های ایرانی کرده‌اند. البته کیفیت اون‌ها از کورین‌های کره ای کمتره. به خصوص کورین‌های سفید ایرانی نسبت به انواع کره ای، کیفیت پایین‌تری دارن. ولی قیمت کورین های ایرانی نسبت به کورین‌های کره ای بسیار کمتره و براتون ارزان تر آب می خوره! رنگ کرم شنی بیشترین مصرف رو در بین کورین‌های ایرانی دارد.

صفحه کابینت کورین ایرانی به رنگ شنی

صفحه کابینت کورین ایرانی به رنگ شنی

کاربرد سنگ کورین چیست؟

سنگ کورین دارای ضخامتی حدود 12 الی 13 میلیمتره که قابلیت چسبندگی و برش خوردن خیلی خوبی داره. همچنین این سنگ‌ها توانایی ساییده شدن و فرم و شکل گرفتن دارن.

صفحه کابینت کورین کرمی رنگ

از کورین میتونید یک صفحه معمولی کابینت رو بسازید. همچنین میتونید از اون صفحه آبچکان درست کنید و لبه این سنگ ها رو گرد کنین. به عنوان قرنیز دیوار هم از این سنگ ها استفاده می‌شه. لبه کناری اون ها قابلیت فرم گیری به صورت های مختلف نظیر حالت پله ای داره. همچنین یکی از کاربردهای مهم اون‌ها در ساخت سینک است. این سنگ‌ها میتونن به عنوان سینک و صفحه کابینت روی کابینت‌های مختلف آشپزخانه مثل کابینت ممبران و وکیوم، چوب و روکش چوب بکار برده بشن.

صفحه کابینت کورین

در نمونه کار بالا که توسط کابینت ساز تیم سلام ساختمان اجرا شده، استفاده از صفحه کابینت کورین روی کابینت ممبران براق نمای چشم نوازی رو ایجاد کرده. این نمونه کار در شهر تهران (یکی از 9 استانی که تیم سلام ساختمان در اونها فعال هست)، اجرا شده.

این صفحه‌ها قابلیت فرم دهی و برش خوری خوبی دارن. به کمک چسب‌های مخصوص این سنگ ها، میتونین نواحی برش خورده رو به هم بچسبونید. کورین کارهای حرفه ای با سابیدن ناحیه برش خورده، کاری میکنن که محل اتصال دو عدد سنگ کورین قابل دیدن نیست. بعد از اینکه کار تموم میشه احساس شما اینه که یک سنگ یک تکه برای صفحه کابینت کار کرده اید.

صفحه کابینت کورین روی کابینت نئوکلاسیک

صفحه کابینت سنگ طبیعی

در گذشته از صفحات سنگی بیشتر روی کابینت‌های فلزی استفاده میشد. امروزه هم از صفحات سنگی که با سنگ‌های خاص تهیه شدن، به عنوان صفحه کابینت استفاده میشه. البته در گذشته درست کردن سنگ مسطح با ابعاد بزرگ که مناسب برای صفحه کابینت باشه سخت بود، اما الان سنگ‌های خوب و با کیفیتی در بازار وجود داره که ساخت اون‌ها هم نسبت به گذشته آسان‌تر شده. صفحات سنگی قیمتی در حد کورین دارن.

مزیت کورین نسبت به سنگ اینه که میتونید چند ورق سنگ کورین رو با چسب زدن و ساییدن نقاط اتصال ورق‌های کورین، به صورت یک تکه نشان بدید. درحالی که سنگ این مزیت رو نداره. در بین قطعات سنگ‌ها درز وجود داره و در مرور زمان، این مسأله باعث نفوذ رطوبت به پایین شده و ممکنه به کابینت و یونیت اون صدمه بزنه. سنگ جایگزین خوبی برای کورین نیست.

صفحه کابینت سنگ طبیعی

صفحه کابینت با سنگ طبیعی

 

2. صفحه کابینتِ شرکتی

این نوع صفحات کابینت شامل دو نوع هستند:

 1. صفحه کابینت با مغذی ام دی اف و روکش ملامینه 
 2. صفحه کابینت پی وی سی. صفحه پی وی سی شامل یک صفحه مشبک PVC با رویه ملامینه است.

از طرف دیگه صفحات کابینتِ شرکتی با مغزی ام دی اف ضخامت‌های مختلفی داره:

 • صفحه کابینت با مغزی ام دی اف، شامل 2 ورق 16 میلیمتری (که به صفحه 3 سانت معروفه)؛
 • صفحه کابینت با مغزی ام دی اف، شامل 3 ورق 16 میلیمتری (که به صفحه 5 سانت معروفه)؛
 • صفحه کابینت با مغزی ام دی اف، شامل 4 ورق 16 میلیمتری.
صفحه کابینت شرکتی

انواع صفحات کابینت شرکتی در ضخامت های مختلف

ورق یا صفحه SPL که بیشتر با کاربرد صفحه کابینت در بازار شناخته میشه، یک نوع ورق ضد آب هست که به دلیل مزایای بسیار زیادی که داره، در سایر بخش‌های دکوراسیون خانه و آشپزخانه هم استفاده میشه.

صفحه کابینت 3 سانت

در 15 سال گذشته استفاده از صفحات 3 سانت روبه گسترش بوده. برای ساخت صفحه 3 سانت، ابتدا ام دی اف رو دوبل میکنن. یعنی 2 ورق ام دی اف با ضخامت 16 میلی‌متر رو روی یکدیگر چسبونده و لبه‌های اون رو گرد میکنن. سپس این ام دی اف رو با یک روکش ملامینه نازک و سخت می‌پوشونن. این صفحه 32 میلیمتری که اصطلاحاً صفحه 3 سانت نامیده میشه رو به عنوان صفحه کابینت و صفحه کار برروی کابینت آشپزخانه ام دی اف نصب میکنن.

صفحه کابینت 3 سانتی

صفحه کابینت 3 سانتی

صفحه کابینت 5 سانت

صفحات با ضخامت 5 سانت، نسل بعدی صفحات 3 سانت هستن. این صفحه‌های کابینت شامل 3 ورق 16 میلیمتری ام دی اف هستن که روی هم قرار گرفتن. سپس مشابه با صفحات 3 سانت، روی این 3 لایه ام دی اف، روکش ملامینه سخت کشیده می‌شه. این صفحات در صورتی که بخوان در کابینت های گلاس استفاده بشن، برروی اون‌ها روکش پلی گلاس کشیده شده و حالت براق میگیرن. صفحات ام دی اف وقتی روی هم قرار میگیرن، دارای ضخامتی به اندازه 48 میلیمتر میشن که اصطلاحاً به اون‌ها صفحات 5 سانت میگن.

صفحه کابینت شرکتی 5 سانتی

صفحه کابینت شرکتی 5 سانتی

مقایسه صفحه 3 سانت و  5 سانت

صفحه 5 سانت به دلیل ضخامت بیشتری که داره، مقاومتش نسبت به ضربه بالاتره. همچنین این مساله یعنی ضخامت بیشتر اون، باعث میشه که زیباتر از صفحه 3 سانت باشه.

صفحه 3 سانت و صفحه 5 سانت به دلیل اینکه مغزی از جنس ام دی اف دارن، در برابر رطوبت آسیب پذیرن. اگر روکش ملامینه آسیب ببینه یا از جاهای برش خورده، رطوبت به مغز صفحه برسه، صفحه کابینت به شدت آسیب میبینه. البته این صفحات در برابر ضربه و اجسام تیز مقاومت مناسبی دارن. همچنین در برابر گرما و اجسام داغ کاملاً مقاوم بوده و اگر جسم با حرارت بالا روی اون قرار بدید، روکش ملامینه اون نمیسوزه.

قیمت صفحه 3 سانتی روی قیمت کابینت محاسبه میشه. یعنی زمانی که قیمت کابینت آشپزخانه استاندارد به شما داده میشه، با احتساب یک صفحه 3سانتی است. اگر به صفحه 5 سانتی متری تبدیل بشه، برای هر متر طول، مقداری به قیمت کابینت اضافه میشه. این مقدار در واقع همون اختلاف قیمت این دو صفحه است.

صفحه کابینت شرکتی

همونطور که گفتیم، استفاده از صفحه کابینت 3 سانتیمتری، نسبت به صفحه 5 سانتیمتری طبیعتاً هزینه کمتری ایجاد میکنه. برای آشنایی بیشتر با نمای ظاهری صفحه سه سانت، به عکس بالا که نمونه کار کابینت کارمون آقای مرادطلب هست، نگاه کنید.

صفحه کابینت 10

صفحه کابینت PVC

در قدیم از صفحات رویی پی وی سی که عمدتاً سفید رنگ بود استفاده میشد. این صفحات در برابر حرارت زیاد حساس بود و می‌سوخت یا اینکه تغییر شکل میداد. اگر بر روی این صفحات جسم داغ بگذارین، لایه‌ی رویی اون از بین رفته و چهره ای نامناسب به خود میگیره. همچنین صفحات پی وی سی در برابر اجسام تیز آسیب پذیر بود. صفحات پی وی سی مقاومت بالایی در برابر ضربه و اجسام سنگین ندارند. البته صفحات pvc مزیتی که داشتند این بود که مقاومت خیلی بالایی در برابر رطوبت داشتند.

در حال حاضر از صفحات مشبک پی وی سی با روکش ملامینه استفاده میشه که بدلیل رویه ملامینه در برابر حرارت هم مقاومت خوبی دارند.

3. صفحه کابینت دست‌ساز

در صفحات دست ساز، صفحه کابینت از جنس ام دی اف، توسط کابینت‌ساز و در محل ساخته میشه. رنگ بندی صفحه کابینت ام دی اف دست‌ساز تنوع بیشتری داره و بر مبنای سلیقه شما میتونه در طرح و رنگ‌هایی مشابه خود کابینت اجرا بشه.

پیشنهاد می‌کنیم تنها در صورتیکه وجود شرایط زیر از صفحه کابینت دست‌ساز استفاده کنی:

 • وجود طرح خاصی (مثلاً طرح‌های حجیم) در صفحه کابینت؛
 • انتخاب طرح و رنگی دقیقاً منطبق با رنگ درب‌های کابینت؛ و یا
 • کاهش قیمت به هر نحوی که شده (البته ما پیشنهاد میکنیم که از این روش برای کاهش هزینه‌ها استفاده نکنی، چون در طی زمان استفاده برات مشکلاتی ایجاد میکنه، مثلا احتمال وجود پریدگی و تیزی لبه در این نوع صفحات بالاست، علاوه بر این آسیب‌پذیری صفحه کابینت دست ساز در برابر رطوبت زیاده که باعث افزایشِ احتمالِ باد کردن صفحه و خراب شدن اون میشه).

4. صفحه کابینت استیل

استیل به عنوان آلیاژی از آهن دارای خواص بی‌شماری مثل مقاومت در برابر خوردگی و سایش، ضد آب و ضد زنگ، مستحکم و سخت و البته درخشان و زیبا است. در بازار فلزات، دو نوع ورق استیل رایج به نام‌های استیل بگیر و استیل نگیر وجود داره. با توجه به اینکه استیل نگیر آهنربا بهش متصل نمیشه، قیمت بیشتر و البته کیفیت بهتری هم داره.

با در نظر گرفتن این ویژگی‌های یکتا، ورق استیل یک گزینه ایده‌آل برای ساخت صفحه روی کابینت است. قابلیت شکل‌پذیری استیل، کمک میکنه تا پیشخان‌های یکپارچه و بدون درز در ابعاد گوناگون تولید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب، قیمت و نحوه تمیزکاری رویه کابینت استیل می‌تونین مقاله “در مورد صفحه کابینت استیلِ ضد آب و براق چی می‌دونید؟” رو مطالعه کنین.

صفحه کابینت فلزی استیل

صفحه کابینت فلزی استیل

5.  صفحه کابینت چوبی

از جنس چوب طبیعی و در طرح و رنگ‌های مختلفی ساخته میشه. به نوعی صفحه کابینت لاکچری محسوب می‌شود.

صفحه کابینت چوبی

صفحه کابینت چوبی

البته در تیم ما کابینت سازهایی هم هستن که چوب کار میکنن و طرح های زیبایی رو خلق میکنن. یکی از این کابینت کارهای خوش‌ذوق، آقای فارسی هست که در یکی از 9 استان فعالیت ما، یعنی تهران مشغول به کاره. تیم ما کیفیت بالا رو به شما عرضه میکنه و علاوه بر اون، قیمت های خودش رو تضمین هم میکنه. یعنی اگر کابینت خونه‌تون رو اجرا کردیم و کابینت ساز، مبلغی بیش از مبلغ اتحادیه گرفت؛ ما، خودمون با کمال افتخار مازاد پولتون رو برمیگردونیم.

صفحه کابینت چوب

برای انتخاب صفحه کابینتِ مناسب به چه عواملی باید توجه کرد؟

در حین انتخاب صفحه کابینت، علاوه بر توجه به ظاهر، طرح و رنگ‌بندی صفحه کابینت، باید به موارد زیر هم توجه داشته باشی تا بر اساس اولویت‌های خودت بتونی بهترین انتخاب رو انجام بدی.

 1. مقاومت در برابر خش شدن: به عنوان مثال صفحه کابینت کورین در برابر خش شدن مقاومت کمی دارد، در حالیکه صفحه کوارتز خش‌پذیر نیست.
 2. مقاوم در برابر لکه: اکثر صفحات کابینتی که کیفیت خوبی دارن، در برابر لکه مقاوم هستن. اما توصیه میشه اگر می‌خوای از صفحه کابینت سنگ طبیعی استفاده کنی اصلاً سراغ سنگ‌های پایه آهکی نری. چون این نوع سنگ‌های به مرور زمان دچار خوردگی شده و بشدت لکه پذیره.
 3. مقاومت در برابر ضربه: بعنوان مثال صفحه کابینت سنگ مصنوعی طرح کوارتز در برابر ضربه مقاومت خوبی داره.
 4. مقاوم در برابر حرارت: صفحات کابینت شرکتی با رویه ملامینه، سنگ طبیعی و مصنوعی در برابر حرارت مقاوم هستن، اما صفحه کابینت پی وی سی مقاومت کمتری در برابر حرارت داره.
 5. مقاوم در برابر رطوبت: صفحات کابینت با مغزی ام دی اف ( مخصوصاً دست‌سازها) در برابر رطوبت حساس هستن. برای این نوع صفحات کابینت باید روکش با ضخامت مناسبی (ملامینه) استفاده بشه و روکش تا زیر صفحه کشیده شه. از طرفی، صفحات PVC در برابر رطوبت کاملاً مقاوم هستن.
 6. قابلیت ابزار خوری: معمولاً سنگ طبیعی و طرح کوارتزِ سنگ مصنوعی بدلیل مقاومت بالا و بافتِ سفتی که دارن قابلیت ابزار خوری کمتری دارن.
 7. قابلیت یکدست شدن محل درز: در سنگ مصنوعی کورین بدلیل شکل پذیری بالایی که داره، میشه دو قطعه رو به نحوی بهم متصل کرد که درز اونها محو بشه. اما در سنگ‌های طبیعی و یا طرح کوارتز این درز مشخص هست.
 8. آنتی باکتریال بودن: به عنوان مثال سنگ کورین آنتی باکتریال است.
 9. نصب آسان: معمولاً صفحات کابینت ام دی اف که شرکتی یا دست‌ساز هستن، با سهولت بیشتری نسبت به سنگ‌های طبیعی و مصنوعی نصب میشن و نیاز به نصاب جداگانه ندارن.
 10. عمر مفید: همانطور که گفتیم، صفحات کابینتی که دارای مغزی ام دی اف هستن، در برابر نفوذ رطوبت به مغذی آسیب‌پذیرن و این موضوع می‌تونه عمر مفید اونها رو کاهش بده.
 11. نداشتن لبه‌های تیز: صفحات کابینت دست‌ساز معمولاً دارای مشکل تیز بودن لبه‌ها و پریدن لبه هستن.
 12. قیمت: خب یکی از مهمترین فاکتورهای اثرگذار برای انتخاب صفحه کابینت میتونه قیمت اون باشه. در بخش بعدی مقاله در این مورد بیشتر توضیح میدیم.

قیمت صفحه کابینت چقدره؟

برای این موضوع، مطلب «قیمت صفحه کابینت» رو که در اون قیمت های به‌روز انواع صفحه کابینت آورده شده نگاهی بیاندازین

کلام آخر

در پایان مطلب باید به این نکته توجه کنیم که صفحه‌های کابینت میتونن زیبایی کابینت شما رو دوچندان کنن. اما این صفحه‌ها ارزان نیستن و برای بعضی از اون ها مثل سنگ کورین و سنگ های طبیعی شاید لازم باشه در حد کابینت براشون هزینه کنین. البته که اگر از نظر مالی محدودیتی ندارین، این هزینه هم باعث افزایش کارایی کابینت شما میشه و هم زیبایی بسیار زیادی به آشپزخانه شما میبخشه. اما صفحه‌های معمولی مثل صفحه 3 سانت و 5 سانت هم زیبایی خودشون رو دارن که هزینه‌ای کمتر روی دستتون میگذارن!

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ساجده
ساجده
09 دی 1400 14:25

سلام
ممنون بابت مطلب خوبتون

ارزانترین صفحه کابینت در حال حاضر چه نوع صفحه ای هست؟