معایب کابینت های گلاس، آنچه در بازار به شما نمی‌گویند

10
1547
کابینت آشپزخانه هایگلاس
معایب کابینت های گلاس، آنچه در بازار به شما نمی‌گویند

آخرین بروزرسانی

همیشه در مورد زیبایی و درخشندگی کابینت آشپزخانه هایگلاس صحبت میشه اما کسی در مورد لبه های تیز این کابینت ها ی سایر معایب اون برای شما کمتر صحبت کرده. ممکنه در هنگام خرید و ساخت کابینتی با این جنس، نسبت به معایب کابینت های هایگلاس بی توجهی بشه. اما باید حتما به این مشکلات توجه کرد و اون ها رو شناخت تا فکری بابت این چالش های بالقوه هایگلاس بشه.

در این مطلب میخواهیم موضوع معایب کابینت هایگلاس رو باهم بررسی کنیم. کابینت هایگلاس کابینتی بسیار پرطرفدار و زیباست و قطعا دارای ویژگی های مثبت زیادی است. اما مثل بقیه کابینت ها، این کابینت هم اشکالات خاصی داره که برای ما به عنوان یک خریدار، واجبه این موارد رو کاملا بدونیم.

دونستن معایب کابینت هایگلاس دیدِ باز و مناسبی در مورد این کابینت به ما میده. چون که شما با دونستن نقص های این کابینت در کنار مزایای اون، میتونین بهترین انتخاب رو بر اساس کاربردی که از کابینت در نظر دارین انجام بدین. پس بدون از دست دادن زمان، بریم و معایب کابینت هایگلاس رو باهم ببینیم.

معایب کابینت های گلاس

در ابتدای این مطلب هم گفتیم که کابینت هایگلاس یکی از کابینت های پرطرفدار بازار است. این کابینت در کنار مزایایی مثل زیبایی، امکان طراحی مدل های هایگلاس مدرن و زیبا، درخشندگی که مهم ترین مشخصه این کابینت ها به شمار میاد، مقاومت و کیفیت نسبتا بالایی هم داره. قیمت کابینت هایگلاس هم نسبت به سایر کابینت ها مناسب و معقوله. البته این کابینت معایبی هم داره که در این مطلب بهش میپردازیم.

معایب کابینت های گلاس رو در ادامه بهشون اشاره کرده و سعی کردیم راه حل برطرف کردن اون عیب روهم به صورت کاملا اجرایی و کاربردی بهتون بگیم. اینجوری بدون اینکه نگرانی از بابت این معایب داشته باشین، میتونین به بهترین شکل از کابینت هایگلاس خودتون استفاده کنین.

1- امکان آسیب ناشی از رطوبت

همونطور که در مطلب های گلاس چیست اشاره شد، مغزی ورق های گلاس از جنس ام دی اف است. این یعنی اشکالات مربوط به رطوبت که در معایب کابینت ام دی اف گفته شد در کابینت های گلاس (High Gloss) هم کم و بیش صدق می‌کنه (البته مقداری کمتر).

پس کابینت های هایگلاس هم در برابر رطوبت، آسیب پذیری نسبتا زیادی دارند. البته این آسیب پذیری به دلیل نوع خاص روکش کابینت هایگلاس که از جنس پلکسی گلاس است، از mdf مقداری کمتره اما بالاخره آسیب پذیری این کابینت ها هم نسبتا زیاده. این آسیب پذیری مربوط به زمانیست که روکش کابینت هایگلاس آسیب ببینه و مغزی اون ها به طور مستقیم در برابر رطوبت قرار بگیره. اما راه چاره در برابر این مشکل کابینت هایگلاس چیه؟ 2 راه برای حفاظت از کابینت خودتون در برابر رطوبت دارین.

 1. بخش هایی از کابینت رو که بیشتر در معرض رطوبت قرار دارن، مثل بخش های اطراف و زیر سینک، از جنس کابینت PVC کار کنین. کابینت های PVC مقاومت صددرصدی در برابر رطوبت دارند. اینجوری خیالتون از جانب ریختن آب و مایعات برروی کابینت ها راحته.
 2. اما راه دوم حفاظت از کابینت ها چیه؟ راه دوم اینه: پیشگیری بهتر از درمان! یعنی مراقب باشین تا همه بخش های کابینت کمتر در معرض رطوبت قرار بگیرن. علی الخصوص محل برش ها و درز های کابینت رو باید مراقبت بیشتری به خرج بدید. اینجوری میتونین مدت زمان خیلی بیشتری از کابینت های منزلتون استفاده مفید داشته باشین. ام دی اف

2- تیزی لبه‌ها

در ابتدای همین مطلب هم گفتیم که کمتر افرادی به این ایراد کابینت های گلاس اشاره و توجه میکنن. اما وقتی بهش خوب فکر کنیم میبینیم ایراد خیلی کوچیکی هم نیست! این ایراد میتونه به مقدار قابل توجهی آسیب زننده باشه.

در طرح های حجمی و کنج‌ها و گوشه‌هایی که قطعات برش خورده های گلاس (High Gloss) با روش اتصال فارسی بر به هم متصل می‌شن، تیزی قابل ملاحظه‌ای بوجود میاد که می‌تونه آسیب‌زننده باشه. این اشکال در کابینت‌های ام در اف (MDF) هم به چشم می‌خوره که با سنباده کاری گوشه ها کمی مرتفع میشه. اما به خاطر نوع متریال های گلاس، میزان تیزی در این نوع بیشتره و نمی تونیم این محل رو سنباده بزنیم چون به زیبایی هایگلاس ضربه میزنه.

اما پس چجوری این ایراد رو برطرف کنیم؟! راهش اینه که از حفاظ های مخصوص لاستیکی برای گوشه های تیز و برنده کابینت هایگلاس استفاده کنیم. این محافظ ها رو حتی خودتون هم با برش زدن لاستیک و چسبوندن به گوشه های کابینت میتونین درست کنین. فقط باید حواستون باشه که از لاستیک های خیلی بزرگ و چسب زیاد استفاده نکنین. چرا که به زیبایی و درخشندگی کابینت هایگلاس ضربه میزنه.

هایگلاس

3- لک پذیری

هایگلاس (High Gloss) در اثر تماس دست یا هر عامل لک کننده، لک رو به دلیل سطح براقش به خوبی نشون میده. این مساله می‌تونه برای مصرف کننده به خصوص خانم‌ها مقداری دردسر ساز باشه. البته این مشکل حادی نیست و خودش باعث خیره که کابینت رو مرتب تمیز نگه داریم. لک پذیری «های گلاس» های تیره نسبت به کابینت های هایگلاس روشن بیشتره.

های گلاس

4- خش پذیری

تماس مدام جسم های سخت یا حتی نیمه سخت با های گلاس (High Gloss) می‌تونه روی لایه بیرونی اون اثر بذاره و باعث ایجاد لک و خش بشه. حتی این پدیده در اثر تماس زیاد ناخن (مثلا در اطراف دستگیره‌ها) محتمل هست که بوجود بیاد. البته در اینجا کیفیت جنس متریال های گلاس و لایه پلکسی گلاس که روی ورق استفاده می‌شه اهمیت خیلی خیلی زیادی داره. هر چه جنس ورق «های گلاس» (High Gloss) مرغوب‌تر، کیفیت و عمر مفید بیشتر.

مهمترین راه مقابله با این ایراد هم مراقبت از عدم تماس اجسام تیز و سخت با کابینت است و راه دیگری نداره. باید باز هم حواستون رو جمع کنین تا از خط افتادن روی کابینت ها پیشگیری کنین. البته خبر خوب اینه که نوعی هایگلاس اخیرا وارد بازار شده که در برابر خط و خش مقاومه. این هایگلاس دارای روکش لمی گلاس است که مقاومت خیلی بالایی در برابر خش داره.

5- ورق یک طرفه

ورق‌های هایگلاس معمولاً یک طرفه هستن (یعنی فقط از یک سمت های گلاس محسوب می‌شن و سمت دیگه ورق، لایه پلکسی گلاس نداره). اما ایراد قضیه پس کجاست؟! ایراد این ورق ها برای جاهایی است که باید هر دو سمتِ کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشه. در این صورت باید از دو ورق استفاده کرد. (دوبل کردن قطعه) این عمل هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کنه.

6- خارجی یا ایرانی

کیفیت تولید ورق‌های های گلاس (High Gloss) کاملاً بستگی به کیفیت متریال‌های خام، تکنولوژی و دقت ساخت کارخانه تولیدی داره. نمی‌شه اونطور که توی بازار تا حدی شهرت داره گفت کلاً خارجی‌ها بهتر از ایرانی‌ها هستند. اما با تجربه کارشناس‌های ما در سلام ساختمان، پیشنهاد می کنیم ورق های ساده رو از برندهای مطمئن‌تر انتخاب کنین. چون در ورق های «های گلاس» ساده که طرح خاصی ندارن، عیب‌های سطح ورق های گلاس خیلی بیشتر به چشم میاد.

برای چک کردن کیفیت ورق های گلاس (High Gloss) می‌تونین با نور چراغ قوه روی ورق، موج‌ها و نواقص ورق رو کنترل کنین.

هایگلاس 1

نتیجه گیری؛ هایگلاس خوبه یا بد؟

قطعا بهتون میگیم هایگلاس خوبه! اما شاید بپرسین پس این همه ایرادی که از هایگلاس گفتین پس چی؟! پاسخ ما به این سوالتون اینه که اکثر این معایب راه حل های مخصوص برای برطرف کردن یا پیشگیری کردن دارند. پس جای نگرانی بابت اون ها وجود نداره. البته این مساله به این معنی نیست که اهمیت این عیب ها کمه و بهشون بی توجه باشین. بلکه باید توجه خیلی زیادی به این معایب داشته باشین تا بتونین از آسیب دیدن کابینت منزلتون جلوگیری کنین.

اگر عیبی هم وجود داشته باشه که راه حلی برای مقابله باهاش وجود نداشته باشه، کابینت هایگلاس مزایای خیلی زیادی داره که باعث میشه بتونین از اون موارد چشم پوشی کنین.

نکته پایانی اینکه هنگام انتخاب کابینت، باید خیلی به این مساله توجه داشته باشین که انتخابتون براساس کاربردی باشه که ازش انتظار دارین. مثلا اگر قراره در یک محیط کاملا مرطوب از کابینت استفاده کنین، بهتره که هایگلاس رو انتخاب نکنین. اگر از کابینتتون به خوبی استفاده کرده و ازش مراقبت کنین، حتما عمر و دوام خیلی خوبی براتون داره.

ممنونیم که به این مطلب ما توجه کردید، شما میتونین سوالات و نظرات خودتون رو با ما به اشتراک بذارید. کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.

10 دیدگاه‌ها

 1. سلام. من شنیدم های گلاس به مرور زرد میشه. درسته؟ چند سال طول میکشه که تغییر رنگ بده و آیا راه پیشگیری داره؟

  • سلام
   دقیقاً بستگی به جنس و متریال هایگلاس دارد. در بعضی برندهای هایگلاس ایرانی این مورد گزارش شده که در مقابل نور شدید آفتاب تغییر رنگ اتفاق افتاده ولی برای برندهای های‌گلاس خارجی این اتفاق نیفتاده.

 2. ممنون از مطلب خوبتون
  این معایبی که گفتین توی بقیه کابینت ها چجوریه؟ یعنی بقیه کابینت ها عیبی ندارن؟

  • سلام
   مواردی که به عنوان معایب عرض شده بیشتر مربوط به هایگلاس های ایرانیه و البته بعضی از هایگلاس ها غیر شرکتی.
   برندهای قابل قبول هم داریم که به نسبت قیمت دارای کیفیت بالایی هستند.

 3. قیمت کابینت های گلاس برای یک آشپز خانه به متراژ سه متر در چهارو سی پنج سانت واپن به طول دو متر.زمینی ودیواری.گاز رو کابینتی،بدون جای ماشین ظرفشویی،لباسشویی هست و کاور یخچال ویک سوپر مارکتی به ارتفاع کاور یخچال. لطفا قیمتشو بهم بگین.ممنون.

  • با سلام
   ببینید هر متریال معایب و مزایای خودش رو داره. انواع متریال هایی که در باز وجود دارد علاوه بر ام دی اف و هایگلاس می توان به ممبران، چوب، روکش چوب، پی وی سی، استیل و گالوانیزه اشاره کرد. بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله هایی که در مورد انواع کابینت ها تو سایت هست رو مطالعه بفرمایید. اگر کار اجرای قطعی دارید می تونید شمارتون را در سایت ثبت کنید تا همکاران باهاتون تماس بگیرند و راهنماییتون کنند.

   salamsakhteman.com/blog/کابینت-چوبی-و-روکش-چوب،-بهترین-مدل-ها/
   salamsakhteman.com/blog/cabinet/مقایسه-کابینت-فلزی-با-کابینت-ام-دی-اف/
   salamsakhteman.com/blog/کابینت-هایگلاس-یا-کابینت-ممبران؟/
   salamsakhteman.com/blog/قیمت-و-طرح-کابینت-ممبران-و-ام-دی-اف/
   salamsakhteman.com/blog/کابینت-های-گلاس-بهتره-یا-ام-دی-اف؟/
   salamsakhteman.com/blog/ام-دی-اف-قیمت-ورق-mdf/
   salamsakhteman.com/blog/قیمت-کابینت-ممبران-وکیوم/
   salamsakhteman.com/blog/قیمت-نقاشی-ساختمان/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید