معایب کابینت های گلاس، آنچه در بازار به شما نمی‌گویند

51
14496
کابینت آشپزخانه هایگلاس
معایب کابینت های گلاس، آنچه در بازار به شما نمی‌گویند

همیشه در مورد زیبایی و درخشندگی کابینت آشپزخانه هایگلاس صحبت میشه اما کسی در مورد لبه های تیز این کابینت‌ها و یا سایر معایب اون برای شما کمتر صحبت کرده. در این مطلب میخواهیم موضوع معایب کابینت هایگلاس رو باهم بررسی کنیم. کابینت هایگلاس کابینتی بسیار پرطرفدار و زیباست و قطعا ویژگی های مثبت زیادی داره. اما مشکلاتی هم داره.

معایب کابینت های گلاس

این کابینت در کنار مزایایی مثل زیبایی، امکان طراحی مدل های هایگلاس مدرن، درخشندگی، مقاومت و کیفیت نسبتا بالایی هم داره؛ تازه قیمت کابینت هایگلاس هم نسبت به سایر کابینت ها خیلی زیاد نیست. ولی این کابینت معایبی هم داره که در این مطلب بهش میپردازیم.

1- امکان آسیب ناشی از رطوبت

همونطور که در مطلب های گلاس چیست اشاره شد، مغزی ورق های گلاس از جنس ام دی اف است. این یعنی اشکالات مربوط به رطوبت که در معایب کابینت ام دی اف گفته شد در کابینت های گلاس (High Gloss) هم کم و بیش صدق می‌کنه (البته مقداری کمتر).

پس کابینت های هایگلاس هم در برابر رطوبت، آسیب پذیری نسبتا زیادی دارند. البته این آسیب پذیری به دلیل نوع خاص روکش کابینت هایگلاس که از جنس پلکسی گلاس است، از mdf مقداری کمتره اما بالاخره آسیب پذیری این کابینت ها هم نسبتا زیاده.

چه زمانی رطوبت به مغزی ورق های گلاس نفوذ میکنه؟ پاسخ: وقتی که روکش کابینت هایگلاس آسیب ببینه و مغزی اون ها به طور مستقیم در برابر رطوبت قرار بگیره. و یا در محل برش های ورق های گلاس. اما راه چاره در برابر این مشکل کابینت هایگلاس چیه؟ این 3 مورد:

الف) استفاده از یونیت PVC برای اطراف سینک

برای بخش های اطراف سینک ظرفشویی کابینت های گلاس که آسیب پذیرترین قسمت هستند پیشنهاد میشه یونیت (چهارچوب کابینت) و حتی ورق پشت یونیت که معمولا از ورق ام دی اف 3 میلیمتری هست، از جنس MDF یا هایگلاس ساخته نشه. پس از چه جنسی باشه؟ پی وی سی (PVC). پی وی سی (PVC) کاملاً ضد آبه و به این صورت مشکل این قسمت حل خواهد شد. . ما به کابینت سازهامون پیشنهاد میکنیم تا برای کابینت زیر سینک از ورق PVC استفاده کنن. شما هم اگر درخواست ساخت کابینت‌تون رو در سیستم سلام ساختمان ثبت کردین حتما استفاده از ورق PVC رو به کابینت ساز تاکید کنین. نمونه ای از این تغییر متریال رو میتونین در قرارداد زیر که مربوط به ساخت کابینت یکی از کاربران سایت هست که برای سفارش کابینت در سایت ما ثبت درخواست کردن، ببینین. ما در 9 استان ایران، بهترین کابینت ساز شهرتون رو بهتون معرفی می‌کنیم.

قرارداد کابینت تهران

ب) آب بندی اتصالات برش خورده

در مورد جذب آب در بخشهای برش خورده ی ورق های هایگلاس، توصیه میشه در آب بندی این قسمت ها دقت کافی صورت بگیره. یعنی ابه عبارتی: اولاً پس از برش، قسمت برش خورده با چسب های آکواریومِ با کیفیت، پوشش داده بشه. ثانیاً در هنگام نصب ورق ها برای ساخت کابینت، اجزا در این قسمت ها با دقت بوسیله چسب های مرغوب آب بندی بشن.

ج) آب بندی درز صفحه با T  و یا استفاده از صفحات ضد آب

در مورد درز بین صفحات روی کابینت (یعنی بخش افقی کابینت که مثل میز سراسری و بزرگ است و همه چیز رو روش میذارین)، استفاده از ابزاری به نام تی (T) به همراه آب بندی و چسب کاری خوب در این قسمت پیشنهاد میشه. این موضوع در عکس زیر که نمونه کار یکی از کابینت سازهامون در تهران هست، بخوبی رعایت شده. آب‌بندی بین کاشی و کابینت با استفاده از قرنیز انجام شده و باعث میشه آب به پشت کابینت ها ورود نکنه.

معایب هایگلاس 3

اگر برای صفحه روی کابینت از متریال های کاملاً نفوذناپذیر استفاده بشه، خیلی کارآمده. موادی مانند «کورین» هستند که البته هزینه نسبتاً زیادی داره. اما بهرحال یک راه حل برای آسیب ناپذیر شدن بخش اصلی کابینت تون استفاده از این متریال ها است.

ام دی اف

2- تیزی لبه‌ها

کمتر افرادی به این ایراد دردناکِ کابینت های گلاس توجه میکنن. اما وقتی بهش خوب فکر کنیم میبینیم ایراد خیلی کوچیکی هم نیست! کلاً در ایران ما به این ایمنی‌های کوچک، کم توجه هستیم! به کابینت سازی که برات کار میکنه حتماً یادآوری کن که نمی‌خوای همسر و فرزندت بخاطر این مشکل الکی، برن بیمارستان!!

در طرح های حجمی و کنج‌ها و گوشه‌هایی که قطعات برش خورده های گلاس (High Gloss) با روش اتصال فارسی بر به هم متصل می‌شن، تیزی قابل ملاحظه‌ای بوجود میاد که می‌تونه آسیب‌زننده باشه. این اشکال در کابینت‌های ام در اف (MDF) هم به چشم می‌خوره که با سنباده کاری گوشه ها کمی مرتفع میشه. اما به خاطر نوع متریال های گلاس، میزان تیزی در این نوع بیشتره و نمی تونیم این محل رو سنباده بزنیم چون به زیبایی هایگلاس ضربه میزنه.

اما پس چجوری این ایراد رو برطرف کنیم؟! راهش اینه که از حفاظ های مخصوص لاستیکی برای گوشه های تیز و برنده کابینت هایگلاس استفاده کنیم. این محافظ ها رو حتی خودتون هم با برش زدن لاستیک و چسبوندن به گوشه های کابینت میتونین درست کنین. فقط باید حواستون باشه که از لاستیک های خیلی بزرگ و چسب زیاد استفاده نکنین. چرا که به زیبایی و درخشندگی کابینت هایگلاس ضربه میزنه. یک کابینت ساز باسلیقه و حرفه‌ای می‌تونه این مشکل رو حل کنه.

هایگلاس

3- لک پذیری

هایگلاس (High Gloss) در اثر تماس دست یا هر عامل لک کننده، لک رو به خوبی نشون میده. این مساله می‌تونه برای مصرف کننده به خصوص خانم‌ها مقداری دردسر ساز باشه. البته این مشکل حادی نیست و خودش باعث خیره که کابینت رو مرتب تمیز نگه داریم. لک پذیری «های گلاس» های تیره نسبت به کابینت های هایگلاس روشن بیشتره.

های گلاس

برای مثال میتونین عکس زیر که اجرای یکی از دکوراتورهای ماست رو ببینین که درخشندگی زیاد هایگلاس رو میشه دید. حالا فکر کنین روی این سطح یه لکه ظاهر شده! معلومه که خیلی تو دید خواهد بود!!!

معایب هایگلاس 1

4- خش پذیری

تماس مدام جسم های سخت یا حتی نیمه سخت با های گلاس (High Gloss) می‌تونه روی لایه بیرونی اون اثر بذاره و باعث ایجاد لک و خش بشه. حتی این پدیده در اثر تماس زیاد ناخن (مثلا در اطراف دستگیره‌ها) محتمل هست که بوجود بیاد. البته در اینجا کیفیت جنس متریال های گلاس و لایه پلکسی گلاس که روی ورق استفاده می‌شه اهمیت خیلی خیلی زیادی داره. جنس ورق «های گلاس» مرغوب‌تر، عمر مفید بیشتر.

البته خبر خوب اینه که نوعی هایگلاس اخیرا وارد بازار شده که در برابر خط و خش مقاومه. این هایگلاس دارای روکش لمی گلاس است که مقاومت خیلی بالایی در برابر خش داره.

5- ورق یک طرفه

ورق‌های هایگلاس معمولاً یک طرفه هستن یعنی فقط از یک سمت های گلاس محسوب می‌شن و سمت دیگه ورق، لایه پلکسی گلاس نداره. ایراد این قضیه کجاست؟! ایراد این ورق ها برای جاهایی است که باید هر دو سمتِ کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشه. در این صورت باید از دو ورق استفاده کرد. (دوبل کردن قطعه) این عمل هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کنه. بهرحال موقع سفارش به کابینت ساز، در این زمینه باهاش صحبت کنین.

6- خارجی یا ایرانی

کیفیت تولید ورق‌های های گلاس (High Gloss) کاملاً بستگی به کیفیت متریال‌های خام، تکنولوژی و دقت ساخت کارخانه تولیدی داره. نمی‌شه اونطور که توی بازار تا حدی شهرت داره گفت کلاً خارجی‌ها بهتر از ایرانی‌ها هستند. اما با تجربه کارشناس‌های ما در سلام ساختمان، پیشنهاد می کنیم ورق های ساده رو از برندهای مطمئن‌تر انتخاب کنین. چون در ورق های «های گلاس» ساده که طرح خاصی ندارن، عیب‌های سطح ورق های گلاس خیلی بیشتر به چشم میاد. منظورمون از ورق ساده، طرح ورق هست.مثل طرح ساده زیر که توسط یکی از ده‌ها مجریِ سلام ساختمان در تهران اجرا شده و از ورق خارجی با برند AGT استفاده شده.

همونطور که میدونین ما در شهرهای مختلف ایران بهتون بهترین کابینت سازها رو معرفی می‌کنیم. مزیت اصلی دکوراتورهای ما اینه که بصورت مداوم توسط تیم فنی سلام ساختمان ارزیابی میشن و نظر مشتریان‌شون رصد میشه و تنها دکوراتورهایی در سیستم سلام ساختمان باقی میمونن که کیفیت کارشون خوب و رفتارشون حرفه ای باشه.

معایب کابینت هایگلاس 6

برای چک کردن کیفیت ورق های گلاس (High Gloss) می‌تونین با نور چراغ قوه روی ورق، موج‌ها و نواقص ورق رو کنترل کنین.

هایگلاس 1

خلاصه: بالاخره آیا کابینت هایگلاس بسازیم یا نه؟

قطعاً بهتون میگیم هایگلاس خوبه! اما شاید بپرسین این همه ایرادی که از هایگلاس گفتین پس چی؟! پاسخ: اکثر این معایب راه حل های ساده‌ای دارند. پس جای نگرانی بابت اون ها وجود نداره. کابینت هایگلاس مزایای زیادی داره که در مطلب هایگلاس چیست به اون ها اشاره شده.

حیاتی‌ترین مسئله در ساخت کابینت هایگلاس، کسیه که اون رو میسازه! یعنی کابینت ساز. کابینت سازی که کار رو بهش میدی باید مطمئن، با مهارت، باانصاف و خوش سلیقه باشه. پیدا کردن چنین کابینت سازی کار ساده‌ای نیست، می‌دونم. اما میتونی برای اینکه کابینت ساز مناسب خودت رو پیدا کنی از «سلام ساختمان» کمک بگیری. برای این کار، فرم درخواست کابینت ساز  رو پر کن.

51 دیدگاه‌ها

 1. سلام من با AGTکابینت زدم وبعداز برداشتنروکش روی کابینت لکه هایی بود که کابینتی گفت با دستمال پاک کنین میره ونهایتا بابنزین یاتینرپاک میشه بعداز اسباب کشی اینکارو کردم وهیچ جورنرفت و خیلی لکه هابرام اذیت کننده هست حتی پولیشم کشیدم وتکون نخورد کاری میشه کرد ؟

  • با سلام
   چون از جنس لکه ها و دلیل به وجود آومدنش بیخبریم. راهکار منطقی نداریم.
   ولی AGT، و لکه؟؟ خیلی بعیده

 2. سلام. من از کابینت کار خواستم که هایگلاس ترک استفاده کنه اما ایشون میگه من دکو پنل کار میکنم و قیمت بالایی هم داده. و اصرار به دکوپنل داره. دکو پنل کرم اکلیلی تغییر رنگ نمیده به نظرتون؟

  • با سلام
   چه کابینتهای هایگلاس ایرانی و چه ترک ممکنه در اثر تابش نور آفتاب، پس از مدتی تغییر رنگ بدهند پس باید مراقب باشید چه ایرانی کار کنید و چه ترک، تابش شدید نور به کابینت مستقیم نباشد.
   دکوپنل جزو برندهای مرغوب هست، نگران نباشید ولی بازم متخصص باید برندی که مدنظر شماست استفاده کنند.

  • با سلام
   بله در برندهای ایرانی پاکچوب، دکوپنل،پانوتک،ایزوفام ،واریو قابل قبول هستند.

 3. سلام 6 ماهی میشه که من واحدی خریدم و کابینت ها را با های گلاس سفید مارک egt کار کرده و الان متاسفانه قسمتی از کابینت ها که نزدیک به شیشه تراس هست داره زرد رنگ میشه و از اون براقی اول افتاده به نظرتون میشه اصلاحش کرد یا درستش کرد و سوال بعدی اینکه برند egt ترک هست یا ایرانی ؟

  • با سلام
   بله چون حساسیت به نور آفتاب دارند این اتفاق افتاده و راهکاری نداره عملا.
   برند agt ترک هست ولی egt ممکنه ایرانی باشه.

 4. سلام خسته نباشیدبنده های گلاس کارکردم داخل آشپزخانه به رنگ کرمی ولی الان دست مستاجرکه هست قسمت ورودی که آفتاب خورده رنگ زردمایل به نسکافیه پرنگ شده واز رنگ اولیه خودش خیلی بدترشده راه حلی هست برای ازبین بردن زردی این های گلاس

  • با سلام
   خیر متاسفانه.. فقط باید تعویض بشه.

 5. سلام من با وایتکس خالی روی کابینت هارو دستمال کشیدم بنظرتون خراب میشن؟هایگلاس ترک هستن کابینتام

 6. سلام ممنون از راهنمایی های مفید و کاربردی، خیلی از همکاران کابیت کار شما، میگن که ورقه هایگلاس ترک دیگر وارد نمی شود و همه آنها ایرانی هستند و به اسم ترک می فروشند، درسته ؟

  • با سلام
   تعداد ورق های ترک وارداتی بسیار بسیار کمه در بازار
   بهترین برند mdf. ترک ترکیه داخل ایران در نزدیکی تهران کارخانه ای رو احداث کرده و بیشتر ورق های موجود برای همین کارخونه است.
   اسمش رو خارجی یا داخلی بذاریم. با کیفیت خوبی تولید میشه.
   ولی این باعث نمیشه برندهای دیگری از کشورهای دیگر مثه اتریش، یا آلمان وارد نشه. وجود داره با قیمتهای فضایی..

 7. باسلام و عرض ادب
  آیا در ام دی اف های گلاس روکش کره یک سمتش که براق سمت دیگه ورق ام دی اف از روکش ملامینه هست ؟ و یک سوال دیگه آیل ملامینه حشره میزنه ؟

 8. سلام من های گلاس سفید اکرلیک مارک نوین چوب گرفتم و الان که سلفون هاشو از روش کنیدیم جای مارک سلفون هایی که روی ام دی اف ها بوده زرد شده یعنی انکار جای چاپ مارک نوین چوب مونده روی کار میشه راهنمایی کنید چه کار کنم؟

  • با سلام
   تجربه ی این رو نداریم متاسفانه نمیشه راهنمایی کارگشایی داشت.

  • سلام خدمت شما
   هایگلاس دکوپنل از هایگلاس های ایرانی خوب محسوب میشند و دربرندهای ایرانی جایگاه داره.

 9. سلام خسته نباشید من اجاره نشینم با یه صابخونه افتضاح .مامانم حواسش نبوده یه ضربه کوچیک با فلز اجاق بهش وارد کرده یعنی یه حالت تو رفتگی خیلی کوچیک داره لبه صفحه ی کابینت . کابینت صفحه اش هایگلاس هست . میخوام ببینم راه حلی براش وجود داره ؟ استرس زیادی بهم وارد شده اگه ممکنه راه حلشو بهم بگید ک کم خرج باشه .

  • سلام و عرض ادب
   متأسفانه راه حلی ندارد. فقط اگه رویه صفحه ضربه خورده و َشکسته با رنگ روغنی براق شبیه بهش کمی میتونین پوشش بدید، ولی فرو رفتگی رو کاری نمیشه کرد.
   اگه فرو رفته گی باعث شکستن لایه رویی صفحه نشده و آسیبی به صفحه نرسیده، صاحبخونه هم نباید سخت گیری کنه.

 10. با درود و احترام و سپاس از اطلاعات مفید و سودمندی که در سایت تون اشاره کردین . یه پرسشی داشتم چند وقت پیش کمد و کابینت هایگلس گذاشتیم . الان متوجه شدیم که دو رنگ هستن سفید شیری و سفید یخچالی. هر دو هم برند AGT هست . از کجا بفهمیم که کدوم رنگ سفید ، اصل و ترکه و کدوم ایرانی . در صورتیکه بنام و به قیمت ترک به ما فروختن. از پاسخ شما سپاسگزارم. شاد باشید .

  • سلام و عرض ادب
   شناسایی شون الان خیلی سخته واقعاً ولی از کارشناس میتونید مشورت بگیرید.

  • با سلام
   این برند یه برند هایگلاس ایرانیه، کیفیتش از متوسط بالاتره.

 11. سلام خسته نباشید
  برای ازبین بردن رد سوختگی روی هایگلاس چیکار باید کرد!دراثر درقابلمه داغ سوخته؟!

  • سلام
   متأسفانه کاری برای محل سوختگی نمیشه کرد، ولی بهترین کار تعویض اون قطعه است.

  • پیشنهاد ما استفاده از هایگلاس های ترک هست. چون کیفیتشون خیلی بیشتره و خش پذیری کمتری دارند و در برابر نور خورشید مقاوم ترند.

 12. سلام. من شنیدم های گلاس به مرور زرد میشه. درسته؟ چند سال طول میکشه که تغییر رنگ بده و آیا راه پیشگیری داره؟

  • سلام
   دقیقاً بستگی به جنس و متریال هایگلاس دارد. در بعضی برندهای هایگلاس ایرانی این مورد گزارش شده که در مقابل نور شدید آفتاب تغییر رنگ اتفاق افتاده ولی برای برندهای های‌گلاس خارجی این اتفاق نیفتاده.

 13. ممنون از مطلب خوبتون
  این معایبی که گفتین توی بقیه کابینت ها چجوریه؟ یعنی بقیه کابینت ها عیبی ندارن؟

  • سلام
   مواردی که به عنوان معایب عرض شده بیشتر مربوط به هایگلاس های ایرانیه و البته بعضی از هایگلاس ها غیر شرکتی.
   برندهای قابل قبول هم داریم که به نسبت قیمت دارای کیفیت بالایی هستند.

 14. قیمت کابینت های گلاس برای یک آشپز خانه به متراژ سه متر در چهارو سی پنج سانت واپن به طول دو متر.زمینی ودیواری.گاز رو کابینتی،بدون جای ماشین ظرفشویی،لباسشویی هست و کاور یخچال ویک سوپر مارکتی به ارتفاع کاور یخچال. لطفا قیمتشو بهم بگین.ممنون.

  • با سلام
   ببینید هر متریال معایب و مزایای خودش رو داره. انواع متریال هایی که در باز وجود دارد علاوه بر ام دی اف و هایگلاس می توان به ممبران، چوب، روکش چوب، پی وی سی، استیل و گالوانیزه اشاره کرد. بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله هایی که در مورد انواع کابینت ها تو سایت هست رو مطالعه بفرمایید. اگر کار اجرای قطعی دارید می تونید شمارتون را در سایت ثبت کنید تا همکاران باهاتون تماس بگیرند و راهنماییتون کنند.

   salamsakhteman.com/blog/کابینت-چوبی-و-روکش-چوب،-بهترین-مدل-ها/
   salamsakhteman.com/blog/cabinet/مقایسه-کابینت-فلزی-با-کابینت-ام-دی-اف/
   salamsakhteman.com/blog/کابینت-هایگلاس-یا-کابینت-ممبران؟/
   salamsakhteman.com/blog/قیمت-و-طرح-کابینت-ممبران-و-ام-دی-اف/
   salamsakhteman.com/blog/کابینت-های-گلاس-بهتره-یا-ام-دی-اف؟/
   salamsakhteman.com/blog/ام-دی-اف-قیمت-ورق-mdf/
   salamsakhteman.com/blog/قیمت-کابینت-ممبران-وکیوم/
   salamsakhteman.com/blog/قیمت-نقاشی-ساختمان/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید