دستگیره کابینت را چطور انتخاب کنیم؟ رازهای بهترین دستگیره

انواع دستگیره کابینت

همیشه یک سؤال ما حین ساخت کابینت‌ آشپزخانه اینه که چه مدل دستگیره کابینت رو انتخاب کنیم؛ چرا دستگیره کابینت آشپزخانه انقدر مهمه؟؟ پاسخ این سؤال دو جنبه ی خیلی ساده داره: 1- کاربرد و 2- زیبایی. اینها دلایل دوستداشتنی شدنِ دستگیره‌ های کابینت هستند. دستگیره کابینت با باز و بسته کردن کشوها و درها، ابزار مهمی برای جابجا شدن وسایل از داخل کابینت به بیرون اون و نظم دادن به آشپزخانه است. از طرفی دستگیره ها تمام کننده ی زیباییِ یک کابینت هستند.

حالا سؤال اینه که: از بین این همه تنوع چطور دستگیره کابینت رو انتخاب کنیم؟!؟

بعد از اینکه همه متریال ها و رنگ های کابینت تون رو انتخاب کردین، از راهنمایی های زیر برای انتخاب دستگیره استفاده کنید.

دستگیره کابینت دکمه ای یا خطی؟

شکلِ دستگیره های دکمه ای که مشخصه چطوری هستند و نیاز به توضیح نداره. دستگیره های خطی هم به دستگیره هایی گفته میشه که بصورت افقی یا عمودی در یک خط کوتاه یا بلند روی کابینت قرار میگیرند؛ گاهی به این نوع دستگیره کابینت، دستگیره دوپیچ هم گفته میشه چون با دو پیج در ابتدا و انتهای دستگیره به بدنه کابینت وصل می‌شوند.

این نوع دستگیره می تونه به عنوان دستگیره کابینت ممبران، کابینت های گلاس، کابینت ام دی اف و کابینت فلزی کاربرد داشته باشه.

دستگیره کابینت

دستگیره دکمه ای یا خطی رو انتخاب کنیم؟

قانون معینی برای این پرسش وجود نداره. یک انتخاب، استفاده از دستگیره دکمه‌ای برای درهای کابینت و انتخاب دستگیره خطی برای کشوها است. باز و بسته کردن کشوها با دستگیره های خطی راحت تر و کاربردی‌تره چون همه انگشت‌های دست میتونن باهاش درگیر بشن؛ گاهی کشوها سنگین می‌شوند و این خصوصیتِ دستگیره های خطی میتونه کمک‌کننده باشه.

در مدل های قدیمی، دستگیره کابینت ها خیلی وقت‌ها همگی از نوع دکمه‌ای انتخاب می‌شدند (اون زمان انتخاب دستگیره کابینت محدود بوده). ما این رو توصیه نمی‌کنیم، چرا که کابینت رو کمی قدیمی نشون میده.

انتخاب همه دستگیره های کابینت به صورت خطی، امروزی‌تر محسوب میشه اما اینکه همه رو از نوع دستگیره خطی انتخاب کنید، بیشتر برای آشپزخانه های کلاسیک کاربرد داره.

دستگیره کابینت دکمه ای

در نمونه کار بالا که توسط یکی از ده ها کابینت ساز سلام ساختمان در تهران اجرا شده، میتونین ببینین که استفاده از دستگیره دکمه‌ای مکمل طرح کلاسیک این آشپزخانه شده است. این آشپزخانه با متریال روکش چوب ساخته شده و البته به دلیل رنگ سفیدِ یک دستش، محیط رو دلباز و آرام بخش کرده و بر خلاف طرح های کلاسیک معمول که پر از طرح‌های شلوغ و پر زرق و برق هستن، کاملاً ساده و شیک اجرا شده.

راستی میدونین سلام ساختمان غیر از تهران در در حال دریافت…  استان دیگه هم فعال هست و میتونه حرفه‌ای ترین دکوراتورها رو بهتون معرفی کنه؟

در مورد دستگیره های خطی باید حواستون به جهت نصبش هم باشه! همگی افقی؟ یا کشوها افقی و درها عمودی؟ اگر حالت دوم انتخاب شماست، دستگیره های خیلی بزرگی رو انتخاب نکنید!

مدل دستگیره اشپزخانه

دستگیره کابینت آشپزخانه

دستگیره مستطیلی یا منحنی؟

برای پاسخ به این پرسش، به طرح آشپزخانه و کابینت‌تون نگاه کنین. آیا کابینتی با سطوح و گوشه های تیز دارید یا طرح‌های منحنی و نرم؟ دستگیره کابینت رو متناسب با این اوضاع و احوال کابینت انتخاب کنین.

 

مثال کابینت با استایل مستطیلی: درب های مسطح، سطوح مستطیلی، رویه ساده، تاج ساده و بدون انحنا، طرحِ پلان کابینت به صورت خطی.

مدل دستگیره کابینت خطی

دستگیره کابینت خطی

انواع مدل دستگیره کابینت

دستگیره خطی

دستگیره کابینت خطی

یکی از بهترین مثال های دستگیره خطی رو میتونین در عکس های بالا ببینین که نمونه کار یکی دیگه از کابینت سازهای سلام ساختمان هست. دستگیره های افقی به دلیل اینکه از چند نقطه مختلف کنار کابینت باز بشه، دارای طول بیشتری هست و فرقی نداره که سمت چپ کشو بایستین یا سمت راست، با یه نیروی خیلی کم میتونین درب کشو رو باز کنین.

اگه شما هم در فکر ساخت کابینت هستین، حتما در لینک زیر ثبت نام کنین؛ تا علاوه بر استفاده از مشاوره‌های رایگان تیم سلام ساختمان، با برترین دکوراتورهای شهرتون آشنا بشین.

ثبت درخواست مشاوره، قیمت دهی و معرفی دکوراتور

حالا بریم با یک کابینت با استایل منحنی آشنا بشیم:

مثال کابینت با استایل منحنی: طرح های منحنی کلاسیک، سطوح درب غیر مسطح و بالشی شکل، تاج منحنی، کناره‌های صفحه ی کابینت به شکل منحنی، طرح پلان کابینت دارای انحنا.

دستگیره کابینت آشپزخانه منحنی

دستگیره کابینت آشپزخانه منحنی

دستگیره کابینت آشپزخانه منحنیببینین کابینت شما توی کدوم دسته جای میگیره. ممکنه برخی خصوصیات رو از هر دو دسته داشته باشه. ایرادی نداره، جستجو کنین کدوم خصوصیات بیشتری رو در بر می‌گیرند؟ سپس دستگیره های منحنی شکل رو برای کابینت های با استایل منحنی و دستگیره مستطیل شکل رو برای استایل کابینت مستطیل انتخاب کنید.

میتونین با این مفاهیم کمی بازی هم بکنید؛ برای نمونه: میتونید یک نوع دستگیره مستطیلی و در عین حال دارای انحنا (مثلا در گوشه‌های دستگیره) رو برای کابینتی با استایل مستطیلی و نیز دارای المان های منحنی شکل انتخاب کنید.

 

کابینت آشپزخانه

تمام کننده‌ها چه هستن و چه نقشی در انتخاب دستگیره دارن؟

تمام کننده ها در آشپزخانه ها معمولاً شامل مواردی هستند که در انتهای کار نصب میشن و بسیار به چشم میآیند. مثل شیر آشپزخانه، هود، سینک، فر و اجاق گاز. جنس، شکل و رنگ این تمام کننده‌ها میتونه در انتخاب دستگیره تاثیرگذار باشه. دستگیره کابینت آشپزخانه خودش یکی از این تمام کننده‌ها محسوب میشه و هماهنگی‌ش با سایر تمام کننده‌ها هارمونی زیبایی رو خلق میکنه. نکته تکمیلی اینکه این هماهنگیِ دستگیره کابینت و بقیه تمام کننده ها الزاماً به معنای یک رنگ و یک جنس بودن اونها نیست.

گاز رومیزی

هود آشپزخانه

آبچکان آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

نکته مهم: راحتی دستگیره کابینت آشپزخانه

این یکی از پارامترهای مهم و قابل تشخیص قبل از انتخاب دستگیره است. دستگیره کابینت رو پیش از خرید لمس کنید. ببنید حس خوبی دارید؟ در دست به خوبی جا میشه؟ آیا نقاط و گوشه های تیزی نداره؟ مخصوصاً حواستون به این آخری باشه که در کشور ما کمتر هم بهش توجه میشه و میتونه بارها و بارها به افراد آسیب بزنه. شما و دیگران قرار هست هزاران بار از این دستگیره ها استفاده کنین پس حتما قبلش اونها رو تست کنید تا باهاشون حس راحتی داشته باشید.

کابینت بدون دستگیره

قیمت دستگیره کابینت چقدر است؟

این پارامتر همیشه یکی از عوامل مهم برای تصمیم‌گیری است و در مورد دستگیره‌ها هم همینطوره. البته واقعاً لازم نیست دستگیره کابینت گرون قیمتی رو انتخاب کنید و گاهی قیمت پایین‌تر زیباتر و کاربردی‌تر هم هست. به صورت خیلی حدودی، قیمت دستگیره‌های کابینت خوب در بازار بین 8 تا 50 هزار تومان برای دستگیره های دکمه‎‌ای و 10 تا 100 هزار تومان برای دستگیره های خطی است.

شاید دستگیره کابینت شما جواهر آشپزخانه تون باشه، اما لازم نیست قیمت جواهر رو براش پرداخت کنید. انتخاب شما است که اون رو تبدیل به جواهر میکنه! و البته اجرای خوبِ کابینت ساز شما!

دستگیره کابینت طلایی

دستگیره کابینت استیل

دستگیره مخفی کابینت چیست؟ (کابینت بدون دستگیره)

کابینت هایی هم در بازار موجوده که به ظاهر دستگیره ای ندارند، ولی در واقع به نوع دیگه ای دستگیره دارند. که بهش میگیم دستگیره مخفی.

بهتره بگیم هیچ دستگیره ای وجود نداره بلکه این یک روش باز و بسته کردن درها، بدون دستگیره است. در اصطلاح به دستگیره های این نوع کابینت ها، دستگیره مخفی (یا هیدن – Hidden) گفته میشه. گاهی لبه در رو از بدنه فریم کابینت فاصله میدهند و گاهی هم طراحیِ در (حتی کشو) طوری صورت میگیره که دست به راحتی میتونه باهاش درگیر بشه و درب های کابینت رو بوسیله خود بدنه ی درب باز و بسته کنه، بدون نیاز به دستگیره کابینت. همچنین برخی اوقات با برشِ خاصی روی لبه دربِ کابینت امکان درگیر شدن انگشت با درب رو به‌وجود میارن. این یک سبک طراحی برای ساده‌سازی است و شما هم میتونین برای کابینت مورد نظرتون از این روش استفاده کنین.

برای آشنایی بیشتر با کابینت بدون دستگیره یا دستگیره مخفی رو لینک زیر کلیک کنین:

دستگیره مخفی کابینت

دستگیره کابینت مخفی

کابینت بدون دستگیره

به عنوان مثال به تصویر زیر که توسط یکی از صدها دکوراتور سلام ساختمان اجرا شده، نگاه کنید:

دستگیره کابینت مخفی

در این کابینت بسیار خاص و شیک، از دستگیره مخفی در قوس استفاده شده!!

طبیعیه که اجرای قوس به همراه دستگیره مخفی، میتونه از اجرای دستگیره مخفی به تنهایی بسیار پیچیده‌تر باشه. پس قطعا اجرای همچین طرحی نیاز به یک فرد کاملاً حرفه‌ای که عاشق کارش باشه داره، که البته تعداد این افراد در سلام ساختمان خیلی زیاده.

تدوین: گروه سلام ساختمان.

منابع:

https://www.thespruce.com/how-to-select-cabinet-knobs-and-pulls-2109 441

 

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
تاپ یراق
تاپ یراق
28 خرداد 1401 10:36

بسیار عالی

سارا
سارا
27 آذر 1399 11:32

دستگیره استیل از همشون زیباتره ممنون از سایت خوبتون

محبوبه زراعتی
محبوبه زراعتی
22 مهر 1397 12:02

این دستگیره های مخفی چند مدلن ؟
چرا بعضیشون ظاهرش متفاوت تره ؟
کدوم مدلش استفادش راحت تره؟

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
24 مهر 1397 09:43

دستگیره های مخفی همانطور که اسمش مشخصه کاملا مخفی ست و دیده نمیشه. این دستگیره ها انواع مختلفی دارن یک مدل بالای درب و یا پایین درب طوری برش خوردن که انگشتای دست اونجا قرار میگیره و میتونید درو باز کنید حالت دستگیره ای که اصلا دیده نمیشه. بعضی از کابینت ها دستگیره ندارند که تو سبکهای مدرن زیاد دیده میشن این کابینت ها به صورت تاچ عمل میکنن به این شکل که وقتی یک فشار کوچیک بهشون وارد میشه چند سانتی باز میشن و بعد شما کامل درب یا کشو رو باز میکنید و یک مدل هست که جک داره و با کوچکترین فشار درب کابینت به طور کامل باز میشه. باز هم برای اینکه با انواع دستگیره ها کاملا آشنا بشید میتونید مقاله زیر رو مطالعه کنید:
انواع دستگیره کابینت