کابینت چوبی و روکش چوب، بهترین مدل های کلاسیک و مدرن برای آشپزخانه

کابینت چوبی و روکش چوب، بهترین مدل های کلاسیک و مدرن برای آشپزخانه

در این مطلب می خواهیم ابتدا در مورد کابینت چوبی آشپزخانه و کابینت روکش چوبی صحبت کنیم و سپس مزایا و معایب هریک از کابینت های چوبی و روکش چوب رو به صورت جداگانه بررسی کنیم.

چوب همیشه در خود حسی از طبیعت و تازگی رو به همراه داره و علاوه بر این ها، همواره همراه با حسی نوستالژیک است. این احساسات باعث میشه که ما میل و رغبت زیادی به استفاده از چوب و یا طرح های اون در دکوراسیون داخلی خانه و آشپزخانه داشته باشیم. کابینت آشپزخانه چوبی و کابینت روکش چوب، از کابینت های دوست داشتنی و در عین حال گران قیمت بازار هستند.

 

کابینت چوبی آشپزخانه

کابینت چوبی امکان اجرای طرح های کابینت کلاسیک و مدرن رو داره. البته در حال حاضر کابینت کلاسیک با متریال های مختلف ساخته می شه اما در گذشته با استفاده از متریال چوب و در موارد خیلی کمی با نئوپان روکش ملامینه، این کابینت های زیبا ساخته شده و مورد استفاده قرار می گرفت. البته در برخی موارد نیز از یونیت و چارچوب فلز با درب ها و رویه های چوبی استفاده می شد.

به طور کلی کابینت های کلاسیک غیر چوبی، به دنبال ایجاد طرح هایی مشابه طرح کابینت های چوبی با قیمت مناسب تر از کابینت های چوبی هستند. وقتی میگیم کابینت چوب، این کابینت ها می تونه شامل 2 سبک از کابینت های چوب بشه.

در مدل و سبک اول تمامی بخش های مختلف کابینت از قبیل بدنه و درب ها از چوب ساخته شده که کابینتی لاکچری و خاص و بسیار گران قیمت هست و در هرجایی این کابینت ها کار نمی شه و مخصوص جاهای خیلی خاص و خانه های گران قیمته. چوب به کار رفته در این کابینت ها می تونه تنوع زیادی داشته باشه و از چوب روسی، گردو، راش و … استفاده بشه.

اما نوع دوم کابینت چوب، دارای یونیت از جنس غیر چوب ولی رویه و درب های چوبی است. این کابینت طبیعتاً قیمت پایین تری از کابینت تمام چوبی داره.

در کابینت های چوبی آشپزخانه، خاصیت و زیبایی و رگه های موجود در روی خود چوب که به صورت طبیعی روی اون قرار گرفته، باعث زیبایی و چشم نوازی بیشتر این متریال، پس از برش می شه.

در صورتی که نوع رنگ آمیزی کابینت به صورتی باشه که این موج ها بیشتر به چشم بیان، قطعه ی چوبی مورد نظر پس از رنگ آمیزی جلوه ی خاصی به خودش میگیره. رنگ های بکار رفته برروی چوب دارای انواع مختلفی هستند. بعضی از اون ها به گونه ای هستن که منجر به بروز بیشتر خود رنگ چوب می شه. این رنگ ها به صورت شفاف و بی رنگ بوده و در اثر استفاده ی اون ها، خود رنگ اصلی چوب جلوه ی بیشتری پیدا میکنه.

 

 

بعضی دیگر از رنگ ها دارای رنگ مشخصی بوده و مثل دسته ی قبلی بی رنگ و شفاف نیستن و بعد از استفاده از اون ها، رنگ اصلی چوب تغییر کرده و به رنگ هایی مثل عسلی، قهوه ای، شرابی، قرمز و … متمایل می شه. نکته ی مهم در مورد کابینت هایی که قراره با رنگ سفید رنگ آمیزی بشن اینه که هنگام استفاده از رنگ سفید برای کابینت چوب، قبل از رنگ آمیزی کابینت ها، آوند ها و موج ها رو به رنگ طلایی، قهوه ای یا نقره ای در میارن تا بهتر مشاهده بشه. سپس روی اون رنگ سفید استفاده می کنن. دلیل این کار اینه که با وجود طرح آوند ها و موج ها، حس چوب به خوبی منتقل بشه.

 

 

کابینت روکش چوب

بعضی از افراد به دنبال طرح های خاص چوب هستن اما به دلیل اینکه این کابینت ها خیلی گرون هستند، شاید نخوان یا نتونن که از کابینت تمام چوبی یا کابینت چوبی نوع دوم که توضیح داده شد، استفاده کنند. اما خب پس باید چکار کرد؟ آیا میشه با هزینه ای کمتر صاحب کابینتی با طرح چوب شد؟ پاسخ ما به این سوال مثبته! چرا که نشه؟! برای این موارد میشه از کابینت روکش چوب استفاده کرد.

کابینت روکش چوب در واقع کابینت با مغزی ام دی اف است که دارای طرح چوب بوده و روی اون روکشی از جنس چوب چسبانده و پرس می شه. سپس این قطعه می تونه در بخش های مختلف کابینت نظیر درب ها و قسمت های قابل رویت استفاده بشه. در قدیم هم از این روش، یعنی روکش کردن یک مغزی با لایه های بسیار نازک چوب، استفاده می شد و روکش چوب روی نئوپان پرس میشد و رنگ پلی استر برروی روکش کار شده و محصول نهایی در ساخت کمد دیواری و غیر دیواری و میز و میز تلویزیون و … استفاده می شد.

 

 

برای شباهت بیشتر کابینت های روکش چوب به کابینت های چوبی، از قاب ها و طرح های ساده و پیچیده ای که روی درب های کابینت چوبی وجود داره، برروی درب های کابینت های روکش چوب استفاده می شه. برای ایجاد این طرح ها، ابتدا برروی مغزی MDF، ابزار زده می شه و طرح مورد نظر روی مغزی ایجاد میشه. این طرح ها می تونه شامل یک خط ساده یا طرح های منبت پیچیده تر باشه. سپس روکش چوبی روی ورق ام دی اف پرس شده و به این صورت طرح مورد نظر برروی متریال نهایی ایجاد می شه. در بعضی طرح ها حتی CNC سه بعدی نیز روی ام دی اف کار می کنن.

همچنین برای ایجاد طرح های پیچیده تر می تونیم از قطعات جداگانه ی چوب یا ام دی اف یا متریال های دیگری که از قبل طرح های منبت روی اون ها کار شده، استفاده کرد و اون ها رو به ورقه ی ام دی اف پرس کرد و برای بخش هایی مثل تاج ها و پاخور ها و … از این قطعات استفاده کرد.

در این حالت کابینتی داریم کاملاً مشابه با کابینت چوبی که فقط مغزی اون با کابینت چوبی متفاوته. برای یونیت های کابینت می توان از ورق های ام دی اف ساده استفاده کرد که روی اون رنگ شده است. رنگ یونیت ها می تونه ساده و یا پلی استر باشه. توصیه ی ما به شما اینه که رنگ درب ها و محل هایی که در دید قرار داره از نوع پلی استر باشه که نمای بهتری داشته و در مقابل نفوذ آب نیز مقاومت بهتری نسبت به رنگ های عادی داره. نفوذ آب به درب ها باعث پوک شدن این قسمت ها شده و تعمیر و یا تعویض اون باعث تحمیل هزینه های اضافی به شما خواهد شد.

مزایا و معایب کابینت چوبی و روکش چوب آشپزخانه

مزایای کابینت چوبی

در مورد این کابینت میتونیم بگیم :  آنچه همه خوبان دارند! مزیتی در کابینت های دیگه نیست که این کابینت از داشتنش محروم باشه. بهترین و اصیل ترین متریال موجود در بازار که هرکسی رو میتونه مدهوش خودش کنه! حسی که با وجود کابینت چوب میتونین داشته باشین که متریالی کاملاً طبیعی و لاکچری و بسیار بسیار زیبا در آشپزخانه ی شما وجود داره، بسیار حس خوب و نابی است و امیدواریم نصیب همه ی ما بشه!

درباره ی معایب کابینت چوبی باید بگیم که دو مورد وجود داره. مورد اول قیمت کابینت چوبی که بسیار زیاده و مورد دوم هم به رنگ آمیزی این کابینت ها برمیگرده! رنگ پلی استر که برای رنگ آمیزی کابینت های چوبی ازش استفاده میشه قابلیت لکه گیری نداشته و در صورت آسیب دیدن باید به صورت کامل تعویض بشه! در مورد رنگ پلی استر در ادامه باهم بیشتر صحبت میکنیم. سایر موارد کابینت چوبی همه و همه حُسنه!

 

مزایای کابینت روکش چوب

کابینت روکش چوب یکی از بهترین کابینت های موجود در بازاره. این کابینت از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار بوده و دارای زیبایی و چشم نوازیست. همچنین به علت استفاده از رنگ های پلی استر و پلی اورتان مقاومت خوبی نسبت به رطوبت داشته و در صورتی که خراشیدگی در روکش به وجود نیاد، آب به اون نفوذ نکرده و دچار خرابی نمی شه. همچنین به علت اینکه مغزی ام دی اف در این متریال وجود داره، قابلیت ابزار خوری مناسب و مشابه ام دی اف داره. در کل میتونیم بگیم این کابینت عیب خاصی نداره جز دو الی سه موردی که در ادامه باهم بررسی می کنیم.

 

معایب کابینت روکش چوب

همونطور که گفتیم، این کابینت ها یکی از بهترین کابینت های موجود در بازار هستند و عیب خیلی زیادی ندارن. عیب های اون هم بیشتر به نوع رنگی که برروی روکش چوبی به کار میره، برمیگرده و نمی تونیم زیاد اون رو به خود متریال کابینت نسبت داد.

در کابینت روکش چوب سفید رنگ، نمیتوان از رنگ پلی استر دو مواد استفاده کرد چون لایه ای زرد رنگ روی آن تشکیل می شه و باید از رنگ پلی استر یک مواد استفاده کرد. اما مشکل اینجاست که رنگ پلی استر یک مواد مقداری در برابر رطوبت ضعف داشته و به صورت کلی رنگ نسبتا ضعیفی است. رنگ پلی استر یک مواد در برابر خش و ضربه نیز آسیب پذیری بیشتری نسبت به رنگ دو مواد داره. اما راه حل چیه؟ یعنی ما نمیتونیم از کابینت روکش رنگ سفید استفاده کنیم که این معایب روهم نداشته باشه؟

جواب اینه که معلومه که میتونیم استفاده کنیم! فقط باید برای رنگ سفید، به جای پلی استریک مواد از رنگ پلی اورتان استفاده کنیم. البته این مسأله فقط در مورد رنگ سفید بوده و برای سایر رنگ ها میتوان از رنگ پلی استر دو مواد استفاده کرد که رنگی بسیار باکیفیت بوده و تنها عیب اون اینه که در صورت آسیب دیدن رنگ، به راحتی قابل اصلاح نبوده و نمیتونید فقط همون بخش آسیب دبده رو رنگ کرد. بلکه باید کل قطعه رو جدا کرد و در داخل کارگاه مجدداً رنگ کرد و یا از رنگ های مشابه برای ترمیم اون بخش استفاده کرد.

عیب دیگه در کابینت های روکش چوب به محدودیت در استفاده از روکش ها برمیگرده. ما روکش های محدودی در اختیار داریم که قابلیت استفاده به عنوان روکش کابینت روکش چوب رو داشته و تمام ویژگی های مد نظر مارو ممکنه داشته باشن و دست ما برای انتخاب نوع روکش خیلی زیاد باز نیست. مثلاً شما اگر بخواین کابینتی با رنگ روشن داشته باشین و برای کابینتتون از رنگ روشن استفاده کنین، نمی تونین از چوب گردو که رنگی تیره داره یا چوب راش که رنگی متمایل به قرمز داره به عنوان روکش کابینت خودتون استفاده کنین. در کل در بهترین حالت شما برای انتخاب روکش چوب، بیشتر از 4 یا 5 مورد برای انتخاب ندارین.

آخرین مورد از عیب های کابینت روکش چوب اینه که ممکنه در این کار، از روکش های بی کیفیت استفاده شده و باعث خراب شدن کار بشه. گفتیم که کابینت های روکش چوب دارای مغزی ام دی اف بوده و این مغزی با توجه به طرح مورد نظر ابزار خورده و سپس روکش چوب مورد نظر برروی اون قرار میگیره. پس از قرار گرفتن روکش برروی مغزی ام دی اف، قطعات آماده شده با رنگ های مختلف از قبیل پلی اورتان و پلی استر یک مواد و دو مواد رنگ شده و در نهایت قطعه ی مورد نظر ما آماده ی استفاده در کابینت می شه. اما در این حالت ممکنه کابینت ساز از روکش هایی استفاده کنه که جنس مطلوبی نداشته و برای اینکه رنگ و فرم بهتری به خودش بگیره، بهش رنگ تزریق شده. این روکش ها دارای نمای بسیار زیبایی هستن. اما پس از مدتی با گذر زمان، رنگی زرد رنگ برروی روکش نمایان می شه. یعنی پس از اتمام کار رنگ آمیزی قطعات به خصوص در قطعات پلی استر سفید رنگ، رنگ زرد در پس زمینه ی کار کم کم بروز پیدا کرده و نمایان می شه.

بنابراین باید در انتخاب روکش چوب و قطعه ی روکش شده به مجری و کابینت ساز تأکید کرد که از روکش با کیفیت مناسب استفاده کنه تا درب ها و سایر قسمت های کابینت در مرور زمان دچار تغییر رنگ نشن. بنابراین اگرجایی رو دیدین که با تفاوت قیمتی فاحش نسبت به بقیه ی جاها، براتون کابینت روکش چوب میسازه، زیاد خوشحال نشین و مقداری در صحت و کیفیت کارش دقت کنین و در نهایت تصمیم بگیرین.

ممنون از توجه شما به این مطلب. میتونین مدل های مختلف و متنوع کابینت چوب رو در مطلب « مدل کابینت چوبی (روکش) » مشاهده کنید.

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
22 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Negin
Negin
19 فروردین 1400 22:04

سلام
چون طراحی داخلی خانه ام کلاسیک هست و کابینت موجود هایگلاس سفید است و برای خانه های مدرن بیشتر استفاده میشه قصد تغییر دارم. آیا کابینت هایگلاس سفید نصب شده قابلیت تبدیل به کابینت روکش چوبی داره؟ به نظرتون کار درستی هست؟

امیدیان
امیدیان
30 آذر 1399 18:51

خیلی خوب و مفید بود

علی
علی
03 بهمن 1398 00:56

سلام
کابینت کلاسیک ممبران دربرابر حرارت وآفتاب خراب میشه

salamsakhteman
salamsakhteman
08 بهمن 1398 11:48
پاسخ به  علی

سلام و عرض ادب
کابینت ممبران که نه، هر کابینت دیگه ای هم چون از جنس چوب هست، اگر در مجاورت حرارت قرار بگیرد خراب می شود. موقع طراحی باید دقت شود که فواصل رعایت بشه. که در مجاورت گاز فاصله طوری باشد که برای ممبران مشکلی بوجود نیاورد.
آفتاب هم رنگ رو تغییر می دهد چون ممبران از PVC نازک و ظریف هست، از این مورد مستثنی نیست.

محمدرضا
محمدرضا
16 آبان 1398 07:49

سلام
ممنون از مطالب خوبتان. آیا رویه ملچ را میتوان به رنگ راش(کمی سرخ تر) رنگ آمیزی کرد؟

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
18 آبان 1398 09:08
پاسخ به  محمدرضا

سلام، بله قابل انجامه
بطور کلی رنگ بیشتر رویه‌های چوبی رو میتوان با همرنگی به رنگ دلخواهمون تبدیل کنیم. از عسلی (زرد کهربایی) تا فندوقی (قهوه ای تیره)
محدودیت کم کردن رنگ ذاتی هر قطعه است، مثلاً رویه ای از جنس گردو رو نمیشه به رنگ عسلی درآورد چون خود رویه تیره است.

امیرعلی محمدی
امیرعلی محمدی
11 شهریور 1398 13:49

سلام من موندم بین کابینت ممبران و mdf کدوم انتخاب کنم.ممنون ازراهنمایتون

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
14 شهریور 1398 13:06

سلام
هر دو متریال های خوبی هستند و ویژگی های خودشون رو دارند. بستگی به بودجه و فضایی که دارید می تونید بین این دو مدل انتخاب داشته باشید. ولی اگر فضای آشپزخانه‌ی شما کم است از ممبران استفاده نکنید.
با مطالعه مطالب زیر که در مورد ام دی اف و ممبران است می تونید اطلاعات بیشتری کسب کنید.
http://salamsakhteman.com/blog/blog/%DA%A9%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%AA-%D9%85%D9%85%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86/

http://salamsakhteman.com/blog/blog/%D8%A7%D9%85-%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%81-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%88%D8%B1%D9%82-mdf/

رسول
رسول
17 اسفند 1397 18:07

سلام. دو سوال دارم. ۱- فرق بین رنگ پلی استر با سیلرکیلر چیست؟ ۲- با توجه به اینکه بعد از مدتی استفاده از کابینت ها در آشپزخانه، یک لایه چربی روی انها می نشیند. اگر از کابینت روکش چوب و یکی از رنگ های پلی استر یا سیلرکیلر استفاده کنیم. تمیز کاری آن به چه شکلی است و آسیبی به آن وارد نمی کند؟ با تشکر

احسان
احسان
11 بهمن 1397 07:38

سلام ممنون بابت مطالب خوبتون ..ولی الان من میخوام کابینت خونمو عوض کنم بین وکیوم و روکش چوب موندم واقعا کدام بزنم البته میدونم روکش چوب هزینش بیشتره ولی اگه مطمعن بشم وکیوم خوبه وایرادی نداره انتخابش میکنم …یک سوال دیگه اینکه روکش چوب بعد از چند سال میشه رنگشو عوض کرد ؟؟

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
13 بهمن 1397 09:44
پاسخ به  احسان

با سلام
تعویض رنگ خیلی سخت و هزینه بر هستش. ولی از نظر زمان هر وقت بخواهید محدودیتی ندارد، ولی باز هم میگیم کار تعویض رنگ پردردسر و پر هزینه اس، چون باید تمام رنگ با دست و حرارت از روی کار برداشته بشه.

ممبران آگه کاره شرکت های معتبر باشه قابل اطمینان تره ولی روکش چوب و رنگ آگه مجری خوبی داشته باشین با کیفیت تر و بهتره

کریمی
کریمی
19 دی 1397 20:00

سلام مطالب خیلی اموزنده بود ممنون لطفا چند مارک کابینت ترک وایرانی که کیفت بهتری دارن معرفی کنید,در ضمن ایا واقعا ترک هست یا نه

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
24 دی 1397 16:47
پاسخ به  کریمی

سلام
هایگلاس ایرانی خوب: پاکچوب، کاواک.
ترک: ای چی تی و ایشیک. که هر دوتاش عالی اند.
ای چی تی و ایشیک هردوش ترک اصل هستند.

احسان
احسان
17 دی 1397 02:03

با سلام ام دی اف با روکش چوب رو چطور سفید براق کنم؟؟؟

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
18 دی 1397 16:59
پاسخ به  احسان

با سلام
اگه منظورتون mdf روکش ملامینه است که جوابتون منفیه، چونکه ملامینه قابلیت رنگ شدن نداره به هیچ وجه.
ولی روکش چوب رو میشه انواع رنگها را روش زد.
از رنگ اکرولیک تا پلی استر و یا پلی یورتان.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
08 دی 1397 19:37

کابینت روکش چوب با کابینت ام دی اف که طرح چوب داره یکیه؟
قیمتاشون باهم چقدر فرق داره؟

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
11 دی 1397 15:34

با سلام
خیر، روکش چوب روکشی از چوبه که روی ام دی اف خام چسبانده میشه و نیاز به رنگ شدن داره.

ولی ام دی اف طرح چوب، ام دی افی با روکش ملامینه است که فقط طرح چوب داره.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
04 دی 1397 15:50

کابینت چوب وقتی بهش آب بخوره مثل کابینت ام دی اف خراب نمیشه؟

پشتیبانی سلام ساختمان
پشتیبانی سلام ساختمان
05 دی 1397 16:35

با سلام
کابینت چوب اگه بصورت کامل رنگ شده باشه و رنگ با کیفیت اجرا شده باشه، بسیار مقاومت بالاتری نسبت به mdf دارد ولی قطعاً ضد آب نیست.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
11 آذر 1397 16:24

خیلی مطلب مفید و خوبی بود.
من کاملا این مطلب رو مطالعه کردم و خیلی از دیدن خوبی و بدی کابینت چوب و روکش چوب شگفت زده شدم.
میدونستم کابینت چوب کابینت خوبیه ولی نمیدونستم انقدر خوبه و عیباشم نمیدونستم اصلا.
ممنونم از شما