کابینت پولیشی؛ چرا کابینت های پولیشی خاص‌ترین نوع کابینت هستند؟

0
4202
کابینت پولیشی؛ چرا کابینت های پولیشی خاص‌ترین نوع کابینت هستند؟
کابینت پولیشی؛ چرا کابینت های پولیشی خاص‌ترین نوع کابینت هستند؟

همیشه شنیده‌ایم: «آشپزخانه قلب تپنده‌ی خانه است» اما این قلب بدون اجزای ضروری‌ای مثل کابینت، حتماً اختلال تپش پیدا می‌کند! به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب درباره‌ی یکی از جدیدترین انواع کابینت آشپزخانه یعنی کابینت پولیشی صحبت کنیم. پس اگر نقشه دارید که با خرید کابینت تپش قلب خانه‌تان را تنظیم کنید، بهتر است فعلاً دست نگهدارید چون احتمالش زیاد است که جذابیت کابینت‌های پولیشی هر تصمیمی را که تا الان گرفته‌اید، تغییر دهد! پس با ما باشید تا با این کابینت‌های جذاب بیشتر آشنا شوید.

از رنگ پولیش چه می‌دانید؟

قبل از اینکه سراغ این سؤال برویم که  کابینت پولیش چیست؟  خوب است کمی درباره خودِ پولیش صحبت کنیم. پولیش مایعی با سیالیت بالا و تقریباً خمیری‌ شکل است که به‌عنوان رنگ روی سطوح مختلفی از جنس پلاستیک، شیشه، چوب و فلز اسپری می‌شود.

این رنگ با داشتن مواد ساینده‌، مثل سمباده عمل می‌کند و سطح را جلا می‌دهد، برای همین به آن پولیش می‌گویند. پولیش به‌عنوان خاص‌ترین رنگ مورد استفاده برای چوب یا ام دی اف شناخته می‌شود. رنگ پولیش علاوه بر اینکه در مراحل تولید حساسیت‌های زیادی دارد، هزینه‌ی اجرایی‌اش هم بالاست. به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پولیش کاربردهای فراوانی دارد، از جمله:

 • لک و آلودگی سطوح را از بین می‌برد.
 • با ایجاد یک لایه رنگ و پُر کردن خط و خش‌ها، سطح را کاملاً یکد‌ست می‌کند.
 • با پوشش کامل سطوح از اکسید شدنشان جلوگیری می‌کند.
 • استحکام سطوح را بالا می‌برد.
 • سطح مورد نظر را کاملاً درخشان و براق می‌کند.

کابینت پولیش چیست؟

کابینت پولیشی مانند کابینت وکیوم دارای مغزی ام دی اف خام است با این تفاوت که به جای استفاده از تکنولوژی وکیوم، رنگ پولیش روی سطحشان اسپری می‌شود. هرچند تفاوت کابینت های پولیشی با انواع کابینت وکیوم بیش از این حرف‌هاست. در ادامه به چند تفاوت کابینت پولیشی و وکیوم اشاره میکنیم:

 • قطر ورقه‌های ام دی افی که در کابینت رنگ پولیش به‌کار می‌رود، 25 میلی‌متر است درحالی‌که قطر این ورقه‌ها در کابینت وکیوم حداکثر به 18 میلی‌متر می‌رسد.
 • روکش کابینت پولیشی ضخیم‌تر از کابینت وکیوم است.
 • به دلیل اینکه برش کابینت های پولیشی با دستگاه CNC انجام می‌شود، قطر لبه‌هایشان از لبه‌‌ی کابینت وکیوم، 8 میلی‌متر کمتر است.
 • کابینت های پولیشی همگی به رنگ سفید و کاملاً براق هستند.
 • کابینت رنگ پولیش به دلیل جنس، مواد به‌کاررفته در آن و مراحل ساخت ویژه‌اش، قیمت بالاتری نسبت به انواع کابینت‌های وکیوم دارد. این کابینت جزء کابینت های گران بازار به حساب می آید.

جالب است بدانید که این کابینت‌ها در بازار ایران، به اسم کابینت انزو هم شناخته می‌شوند اما در اصل انزو برندی از شرکت زنتیک (Zentique) ایتالیا است. اما ازآنجایی‌که طراحی کابینت پولیشی شبیه این برند است، نام انزو هم رویشان خوش نشسته است!

البته با توجه به اینکه در ایران هیچ کدام از این کابینت‌ها را شرکت زنتیک تولید نکرده، پس بهتر است به اسم خودشان یعنی کابینت پولیشی صدایشان بزنیم. اگر هم خیلی اصرار دارید که از یک نام خارجی استفاده کنید بهتر است بگویید کابینت طرح انزو.

هرچند این عبارت هم خیلی نمی‌تواند دقیق باشد چون انزو کابینت‌های دیگری هم دارد که به جای پولیش دارای روکش وکیوم‌اند!

کابینت رنگ پولیش چه مزایایی دارد؟

کابینت پولیش سفید با داشتن ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردشان خیلی‌ها را شیفته‌ی خودشان کرده‌اند. در ادامه این مزیت‌ها را با هم مرور می‌کنیم، شاید شما هم به جرگه‌ی این شیفتگان پیوستید!

 1. استفاده از رنگ پولیش باعث می‌شود ضخامت کابینت های پولیشی در حدود 2 تا 3 میلی‌متر بیشتر از سایر کابینت‌ها باشد. ضخامت بیشتر هم به استحکام ورقه‌ها کمک می‌کند. به‌ همین دلیل این کابینت‌ها در اثر فشار تاب برنمی‌دارند و شکل طبیعی‌شان را از دست نمی‌دهند.
 2. خمیر پولیشی روی کابینت‌ها مثل یک ضربه‌گیر محکم عمل می‌کند. برای همین در اثر ضربه آسیب نمی‌بینند و یا دچار فرورفتگی نمی‌شوند.
 3. کابینت رنگ پولیش کاملاً ضدآب است. چون تمام قسمت‌های بدنه‌شان به‌طور کامل با ماده‌ی پولیش پوشیده می‌شود و هیچ راه نفوذی برای آب و رطوبت باقی نمی‌ماند. به‌خصوص اگر در مناطق مرطوب زندگی می‌کنید این مورد می‌تواند مزیت بسیار مهمی برایتان باشد.
 4. منحصر بودن رنگ کابینت های پولیشی به سفید، باعث تمایزشان نسبت به سایر کابینت‌ها شده است. علاوه‌براین کابینت پولیش سفید هم آشپزخانه را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد و هم ست کردن وسایل را ساده می‌کند.
 5. ضدخش است اما اگر به‌وسیله جسم سختی خراشی رویشان ایجاد شود به‌راحتی قابل ترمیم‌اند.
 6. در برابر حرارت و نور مستقیم خورشید مقاومت بالایی دارد.

معایب کابینت پولیش چیست؟

کابینت پولیشی عضوی از خانوده‌ی کابینت‌های نئوکلاسیک به حساب می‌آیند به همین دلیل حساسیت اجرایی بالایی دارند. این موضوع دلیل اصلی معایبی است که قصد داریم در ادامه برایتان بگوییم!

 • رنگ‌آمیزی کابینت پولیش سفید به روش پاششی انجام می‌شود. به همین دلیل تمام مراحل اجرا باید در یک محیط ایزوله انجام شود. یعنی فضایی که هیچ گرد و غباری در آن وجود نداشته باشد! فراهم کردن چنین فضایی هزینه زیادی را روی دست سازندگان می‌گذارد.
 • ساخت این کابینت سخت بوده و همین‌طور حساسیت‌ها و دقت بالایی برای تولید این کابینت‌ها نیاز است. به همین دلیل در مراحل ساخت از دستگاه‌های تمام اتوماتیک و کاملاً پیشرفته‌ای استفاده می‌شود که این موضوع هم به هزینه‌های ساخت را بیشتر می‌کند.

خوب است بدانید که هزینه‌ی خط تولید این دستگاه‌ها چیزی بیش از 1.5 میلیارد است!

 • قیمت کابینت های پولیشی نسبت به سایر انواع کابینت‌ها بسیار گران‌تر است. البته با توجه به حساسیت‌ها و سختی‌های بخش تولید این موضوع خیلی دور از ذهن نیست.
 • با وجود اینکه کابینت‌های پولیشی قابل ترمیم هستند اما باید بدانید که استفاده چندباره از پولیش برای ترمیم سطح آسیب‌دیده ضررهایی هم به دنبال دارد. به دلیل اینکه پولیش خاصیت سایشی دارد استفاده مکرر از آن، باعث کاهش ضخامت کیلر یا همان لایه‌‌ی بیرونی محافظ رنگ می‌شود.

بنابراین قسمتی از سطح که چند بار پولیش شده است، احتمالاً در برابر آب، نور خوشید، حرارت و … نسبت به سایر قسمت‌ها مقاومت کمتری خواهد داشت.

 • با اینکه این روزها کابینت‌های سفید حسابی پرطرفدار شده‌اند اما درصورتی‌که به رنگ سفید علاقه نداشته باشید، تک رنگ بودن این کابینت‌ها هم تبدیل به یک عیب می‌شود. چون به جز این رنگ حق انتخاب دیگری ندارید.

چرا کابینت پولیشی نسبت به سایر کابینت‌ها گران‌تر است؟

اگر درباره‌ی چگونگی ساخت کابینت پولیش سفید بیشتر بدانید، علت بالا بودن قیمتشان برایتان قابل‌ قبول‌تر خواهد بود. برای همین ما برایتان مراحل تولید این کابینت‌ها را در 5 مرحله خلاصه کرده‌ایم:

 1. در مرحله‌ی اول، بعد از طراحی کابینت پولیشی ، ورقه‌های MDF طبق طرح در سایزهای مختلف و کاملاً با دقت برش می‌خورند.
 2. ورقه‌های برش‌خورده با استفاده از دستگاه‌های CNC تمام اتوماتیک، ابزارخورده و حکاکی می‌شوند.
 3. در مرحله‌ی سوم نوبت به رنگ‌آمیزی می‌رسد که حساس‌ترین قسمت، دقیقاً همین‌ جاست. در این مرحله‌ی سخت و دقیق، ماده‌ی خمیری پولیش را با تینر روان می‌کنند. بعد از آن با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی، در یک محیط ایزوله، رنگ را به تمام سطح کار اسپری می‌کنند.
 4. اسپری کردن رنگ در 4 مرحله تکرار می‌شود که هر بار بعد از خشک شدن رنگ، سطح رنگی را با سمباده می‌سایند.
 5. در نهایت بعد از 4 بار اسپری کردنِ رنگ و سمباده کشیدن، ضخامت نهایی رنگ به 3 میلی‌متر می‌رسد.

نکته‌ی مهم اینکه مراحل رنگ‌آمیزی باید روی یک سطح کاملاً تراز انجام شود تا نتیجه‌ی کار صاف و یک‌دست باشد.

این شرایط سختِ کار و همین‌طور دستگاه‌های گران‌قیمت و تولید محدود این نوع کابینت‌ها، همگی دست به دست هم داده‌اند تا کابینت های پولیشی به خاص‌ترین و گران‌قیمت‌ترین نوع کابینت تبدیل شوند.

چگونه کابینت پولیشی را به بهترین شکل در آشپزخانه اجرا کنیم؟

همان‌طورکه گفتیم طراحی کابینت پولیشی و همین‌طور مراحل ساخت و اجرایش با دقت و ظرافت بسیاری انجام می‌شود. بنابراین بهتر است شما هم بی‌گدار به آب نزنید و نصب این کابینت‌ها را به یک استادکار حرفه‌ای بسپارید. چراکه نصب کابینت و قرارگیری صحیح ستون‌ها، همگی به مهارت کافی احتیاج دارد.

همچنین برای اینکه این کابینت‌های سفیدرنگ در آشپزخانه‌تان جلوه‌ی بیشتری داشته باشند، می‌توانید برای صفحه‌ کابینت آشپزخانه تان از سنگ‌های مصنوعی کورین یا کوارتز استفاده کنید. البته سنگ‌های تیره‌رنگ جلوه و درخشش کابینت‌ها را بیشتر خواهند کرد.

اگر هم دلتان می‌خواهد آشپزخانه‌تان خیلی ساده نباشد، بد نیست که از کاشی‌های بین کابینتی طرح‌دار استفاده کنید تا از نظر ظاهری تنوعی در طرح و رنگ آشپزخانه‌تان به‌وجود بیاید.

حرف آخر

حالا که با کابینت پولیش سفید آشنا شده‌اید، حتماً بهتر می‌توانید دست به انتخاب بزنید. اگر سبک کابینت کلاسیک را می‌پسندید یا از دیدن آشپزخانه‌های سفید و تمیز لذت می‌برید و هزینه‌ی کافی هم برای خرید کابینت کنار گذاشته‌اید پس توصیه می‌کنیم کابینت های پولیشی را بگذارید اول لیست‌!

اگر هنوز هم در حال بالا و پایین کردن لیست‌تان هستید و نمی‌دانید کدام نوع کابینت را انتخاب کنید، پیشنهاد ما این است که در این زمینه با کابینت‌سازهای حرفه‌ای سلام ساختمان مشورت کنید. با این مشاوره‌ی رایگان هم از قیمت‌های روز مطلع می‌شوید و هم اینکه با توجه به طراحی خانه و آشپزخانه‌تان می‌توانید مناسب‌ترین کابینت را انتخاب کنید.

شاید هم در فکر ساخت کابینت هستید و به دنبال یک نجار منصف می‌گردید، دراین‌صورت کافی است درخواستتان را در سایت سلام ساختمان ثبت کنید تا کابینت‌سازهای حرفه‌ای شهرتان را به شما معرفی کنیم. به‌این‌ترتیب می‌توانید از هر استادکار قیمت بگیرید و منصف‌ترین کابینت‌ساز را انتخاب کنید.

بنابراین کاری نمی‌ماند جز این‌که خودتان اراده کنید و دست آشپزخانه‌تان را در دست یک کابینت خوب بگذارید. کابینتی که یار وفاداری برای آشپزخانه‌تان باشد و سالیان سال زیبا بماند.

ممنون که به این مطلب توجه کردید. میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید. قطعا پاسخگوی شما هستیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید