وزن ورق ام دی اف؛ مگه وزن ورق MDF مهم هست؟

وزن ورق ام دی اف؛ مگه وزن ورق MDF مهم هست؟

همونطور که میدونین قیمت ورق ام دی اف، پالتی یا وزنی حساب نمیشه، بلکه اون رو دونه‌ای محاسبه میکنن. پس وقتی وزن ورق ام دی اف در قیمت اون تاثیری نداره، دونستن در موردش چه فایده‌ای برامون داره؟ وزن هر ورق ام دی اف چقدر است؟ باید بگم که وزن ورق ام دی اف روی کاربرد و مقاومت اون تاثیر داره.

چرا وزن ورق ام دی اف مهم است؟

هرچه مغزی ورق ام دی اف وزن مخصوص بیشتری داشته باشه، نشون دهنده این هست که ورق ام دی اف ما مقاومت‌تر، متراکم‌تر و باکیفیت‌تر است. پس در واقع وزن ورق ام دی اف یه جورایی نشون دهنده کیفیت اون ام دی اف است. از خوبی های دیگه ورق‌های با وزن مخصوص بالا این هست که موقع برش خوردن تکه تکه نمیشن.

وزن ورق ام دی اف (1)

از اونجا که ابعاد ورق‌ها خیلی تنوع نداره، چیزی که بیشترین تاثیر رو در وزن ورق داره، ضخامت اون است. ضخامت یا قطر ورق ام دی اف از 3 میلیمتر شروع میشه و تا 25 میلیمتر هم در بازار وجود داره. هر چی قطر ورق ام دی اف بیشتر باشه مقاومت اون ورق هم بیشتر است. در ادامه چند نوع ام دی اف با وزن‌ها و کاربرد اون رو بررسی کردیم:

ام دی اف نازک:

این نوع از ام دی اف‌ها کمترین ضخامت یا قطر رو دارن. قطر این ام دی اف‌ها از 1.8 شروع میشه و تا 6 میلیمتر ادامه داره. به خاطر مقاومت پایین، این ورق‌ها بیشتر به عنوان کف کشوها، پشت کابینت، رویه درها و .. استفاده میشه. ام دی اف‌های نازک همونطور که مشخص است جزء سبک‌ترین ورق‌ها هستن.

ام دی اف ضخیم:

قطر این ورق ام دی اف از 30 میلیمتر شروع میشه و تا 60 میلیمتر ادامه داره. ورق این ام دی اف به خاطر ضخامت زیادی که داره وزن خوبی رو میتونه تحمل کنه، به همین دلیل در سازه‌های معماری، پایه میزها، ستون‌ها و .. کاربرد داره. ام دی اف ضخیم به خاطر قطر زیادشون، جزء ورق‌های با وزن بالا دسته بندی میشن.

ام دی اف با وزن مخصوص بالا:

به ام دی اف با وزن مخصوص بالا HDF  (High Density Fiberboard) هم میگن. وزن مخصوص این ورق بالای 800 کیلوگرم بر مترمکعب هست. این افزایش وزن به وسیله افزایش فیبر، فشار هنگام تولید و چسب به وجود اومده که باعث افزایش قابلیت‌های این نوع از ام دی اف شده. از ام دی اف با وزن مخصوص بالا به خاطر مقاومت خوبی که داره در پله‌ها، قفسه های صنعتی، کف پوش‌ها و .. استفاده میشه.

ام دی اف با وزن مخصوص معمولی:

ام دی اف‌هایی با ضخامت 12 تا 19 میلیمتر در دسته ام دی اف‌های با وزن مخصوص معمولی قرار میگیرن (همون MDF خودمون – Medium Density Fiberboard). وزن مخصوص این ورق‌ها بین 650 تا 800 کیلوگرم بر مترمکعب هست. پرکاربردترین ورق، یعنی ورق ام دی اف 16 میل هم در این دسته جا میگیره. وزن ورق ام دی اف 16 میل تقریبا 78 کیلوگرم است.

ام دی اف با وزن مخصوص پایین:

به ام دی اف با وزن مخصوص پایین LDF (Low Density Fiberboard) میگن. وزن مخصوص این نوع ام دی اف بین 550-650 کیلوگرم بر مترمکعب است. این نوع ام دی اف به خاطر مقاومت پایینش، در جاهایی که نیاز به استحکام نداره مثل غرفه های نمایشگاهی استفاده میشه. نوع دیگه‌ای از این ام دی اف‌ها با وزن مخصوص کمتر از 550 کیلوگرم بر مترمکعب هم وجود داره که به ULDF معروف هستن.

 

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments