مقایسه ورق ام دی اف با ورقِ های گلاس – MDF بهتره یا هایگلاس؟

مقایسه ورق ام دی اف با ورقِ های گلاس - MDF بهتره یا هایگلاس؟

در قیاس بین ام دی اف و های‌گلاس نمیشه بطور قطعی گفت هایگلاس بهتره یا MDF چون این موضوع بیشتر از اینکه به ماهیت این دو ورق مربوط باشه، بستگی به این داره که انتظار شما از ورق چیه؟ چه نوع کاربردی مد نظرتونه؟

به همین دلیل ما در این مقاله با مقایسه ویژگی‌های مختلف ورق‌ها، بهتون کمک می‌کنیم تا با توجه به اینکه کدوم ویژگی براتون مهمه بتونین ورق مناسبی انتخاب کنین.

اول از همه باید تعریف واحدی از ورق ام دی اف و انواع ورق هایگلاس داشته باشیم تا به یک زبان مشترک برسیم. یعنی شما بدونین وقتی ما میگیم ورق MDF منظورمون چه طیفی از انواع ورق ام دی اف هست و برای هایگلاس هم به همین شکل.

منظورمون از ورق

ورق ام دی اف رو میشه مادر اکثر مصنوعات چوبی دونست. چون ورق ام دی اف خام (شکل زیر) مغزیِ اغلب ورق‌های پر مصرف در ساخت کابینت آشپزخانه و دکوراسیون های چوبی است. به عنوان مثال متریالِ اصلیِ ورق ممبران، ورق روکش چوب و حتی ورق هایگلاس همون ورق خام ام دی اف است که روکش‌هایی با جنس مختلف روی آن چسبانده شده.

مقایسه ملامینه و هایگلاس 1

اما در این مقاله منظورمون از ورق MDF، ورق خام نیست. بلکه ورق ام دی افی است که روکش ملامینه داره و یکی از پرکاربردترین ورق ها به حساب میاد؛ در بازار به این نوع ورق بصورت اختصار میگن «ورق ام دی اف».

پس منظورمون از ورق ام دی اف در اینجا، ورق ام دی اف با روکش ملامینه است.

اگر دوست دارین اطلاعات بیشتری در مورد ورق ام دی اف و روکش ملامینه بدست بیارید، روی لینک زیر کلیک کنید:

انواع ورق ام دی اف

حالا بریم سراغ ورق دوم، یعنی های گلاس.

ورقِ های گلاس (High Gloss) چیست؟

ورق هایگلاس نوعی ورق با مغزی ام دی اف و روکشی از جنس براق است. جنس روکش انواع ورق‌هایِ «گلاس» متفاوته. مثلا در رایج‌ترین نوع که به ورق هایگلاس معروفه از روکشِ پلکسی گلاس استفاده میشه. یا در ورق لمی گلاس از نوعی پی وی سیِ براق به عنوان روکش روی ام دی اف خام استفاده میشه.

در این مقاله منظور ما از ورق هایگلاس تمامی انواع این ورق‌ها یعنی خود هایگلاس، پلی گلاس و لمی گلاس است.

کابینت هایگلاس 2

مقایسه‌ی ورق MDF با ورقِ های گلاس

در این قسمت ورق ام دی اف رو با ورق هایگلاس در قالب 10 تا ویژگیِ اصلی ورق‌ها مقایسه می‌کنیم.

1. درخشندگی و زیبایی ظاهری

انواع ورقِ های گلاس درخشش و زیبایی خاصی دارن. اصلا خود کلمه‌ی Gloss به معنای براق است و مهمترین ویژگی ورق هایگلاس هم همین زیبایی ظاهری اون و شفافیت و درخشندگی است. در صورتیکه ورق ام دی اف معمولی این درخشندگی رو نداره.

2. دانسیته، وزن و تراکم

جرم حجمی یا دانسیته برابر است با وزن ورق در یک حجم مشخص. بنابراین، هر چه یک ورق دانسیته‌ بیشتری داشته باشه متراکم‌تر خواهد بود. اما همونطور که گفتیم مغزیِ هر دو ورق ام دی اف و هایگلاس، ام دی اف خام است، پس از لحاظ وزن و جرم حجمی، تقریباً برابر هستند.

3. مقاومت نسبت به رطوبت

بطور کلی ام دی اف متریال مقاومی در برابر رطوبت نیست، مغزیِ هر دو ورق هم که ام دی اف هست، پس مقایسه‌ی ما در خصوص رطوبت بر می‌گرده به مقاومت روکش‌های دو ورق هایگلاس (پلکسی گلاس) و ام دی اف (ملامینه).

روکش ملامینه ای که روی ام دی افِ خام چسبانده میشه مقاومت خوبی رو در برابر رطوبت ایجاد می‌کنه، البته به شرطی که دچار آسیب و سوراخ نشه. با این وجود ورق‌های هایگلاس در مقابل رطوبت مقاومت بهتری نسبت به ورق ام دی اف دارن.

4. مقاومت نسبت به حرارت

روکش ورق هایگلاس نسبت به ورق ام دی اف مقاومت بیشتری در برابر حرارت داره.

5. مقاومت نسبت به خش برداشتن

بعضی از انواع هایگلاس مقاومت نسبتاً خوبی در برابر خراش برداشتن دارن. مثلاً نوع پلی گلاس نسبت به هایگلاس، و لمی گلاس نسبت به پلی گلاس دارای مقاومت بیشتری در برابر خش شدن هستن. اما بطور کلی، مقاومت ورق ام دی اف در برابر خراشیده شدن بیشتر از ورق هایگلاس است.

6. قابلیت تعمیر و پولیش کاری

بعضی از انواع ورقِ های گلس (لمی گلاس) قابلیت ترمیم عیوب سطحی رو دارن. یعنی اگر روی ورق خراش‌های سطحی بوجود بیاد، میشه با پولیش کردنِ سطح، عیوب رو تا حدی برطرف کرد. در صورتیکه ورق MDF این قابلیت رو نداره.

7. مقاومت در برابر لک شدن

منظور از لکه پذیری اینه که ورق چقدر لکه‌ها رو نمایش میده و به خودش جذب میکنه. هایگلاس به دلیل سطح براقی که داره هر نوع لکه رو به وضوح نشون میده. مثلاً یکی از دردسازترین موارد مشخص بودن ردِ دست و انگشت روی سطوح کابینت هایگلاس است. این موضوع نظافت ورق هایگلاس رو نسبت به ام دی اف دشوارتر می‌کنه.

8. قابلیت ابزار خوری

انجام اقداماتی نظیر برشکاری و ابزارخوری در ورقِ های گلاس سخت‌تر از ام دی اف است. علاوه بر این، در گوشه‌ها و کنج‌های قطعات برش خورده‌ی هایگلاس، تیزی زیادی وجود داره. هر چند این مسئله در ورق ام دی اف هم تا حدی بوجود میاد، اما این مشکل در هایگلاس بیشتره چون سنباده زدن تیزی لبه‌ها در ورق هایگلاس بخاطر خراب شدنِ نمای ظاهریِ اون دشوارتره. از طرفی احتمال آسیب رساندن به پوست بدن در هایگلاس بخاطر همین ویژگی، بیشتر میشه.

9. مقاومت در برابر هرز شدن لولاها و پیچ ها

چون مغزیِ هر دو ورق از جنس MDF است، پس در این ویژگی نسبتاً یکسان هستن.

10. قیمت ورق

قیمت ورق هایگلاس طیف بسیار وسیعی داره. مثلاً اینکه ورق گلاس از کدام نوع باشه (هایگلاس، پلی گلاس و لمی گلاس)، طرح روی ورق چگونه باشه (گروه 1، 2 و 3)، ورق ایرانی باشه یا خارجی و موضوعاتی از این قبیل روی قیمت ورق اثر دارن. اما بصورت میانگین قیمت ورقِ های گلاس بیشتر از ورق ام دی اف است.

جمع بندیِ مقایسه‌ی ورق هایگلاس با ورق ام دی اف

در جدول زیر، دو ورقِ ام دی اف با روکش ملامینه و ورقِ هایگلاس رو بر اساس ویژگی‌هایی که در بالا گفتیم مقایسه کردیم.

ردیف

ویژگی نوع ورق وضعیت نوع ورق
1 درخشندگی و زیبایی ظاهری ام دی اف <

های گلاس

2

تراکم و وزن ام دی اف = های گلاس
3 مقاومت نسبت به رطوبت ام دی اف <

های گلاس

4

مقاومت نسبت به حرارت ام دی اف < های گلس
5 مقاومت نسبت به خش برداشتن ام دی اف >

های گلاس

6

قابلیتِ تعمیر و پولیش کاری ام دی اف < های گلاس
7 مقاومت در برابر لک شدن ام دی اف >

های گلاس

8

قابلیت ابزار خوری ام دی اف > های گلاس
9 مقاومت در برابر هرز شدن لولا ام دی اف =

های گلاس

10

قیمت قیمت MDF <

قیمت ورقِ های گلاس

 

 

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مرتضوی
مرتضوی
08 خرداد 1401 15:31

عالی بود. کاش بنویسید که قیمت ورق های گلاس به طور حدودی چند درصد از ام دی اف گرونتره؟