مقایسه ورق MDF و ملامینه -آیا همیشه ام دی اف بهتره از نئوپان ملامینه است؟

مقایسه ورق MDF و ملامینه -آیا همیشه ام دی اف بهتره از نئوپان ملامینه است؟

در این مقاله قصد داریم، ورق ام دی اف رو با ورق نئوپان ملامینه مقایسه کنیم.

همونطور که میدونید یکی از مهمترین متریال در دکوراسیون داخلی، انواع ورق و به خصوص ورق ام دی اف است. سوال اینجاست که آیا همیشه ورق MDF نسبت به سایر مصنوعات چوبی مثل نئوپان مزیت داره؟ در این مقاله سعی داریم علاوه بر مقایسه‌ی کاملاً کاربردیِ دو ورقِ «ام دی اف» و «نئوپان ملامینه»، بهتون بگیم کجا از کدوم ورق استفاده کنین.

اول بریم ببینیم منظور ما از ورق ام دی اف و ورق ملامینه چیه. در انتها هم با یک جدول مشخصات این دو ورق رو با هم مقایسه می‌کنیم.

ورق ام دی اف

ورق ام دی اف خام (شکل زیر) پایه‌ی بسیاری از انواع ورق‌های مرسوم مثل ورق هایگلاس، ورق روکش چوبی، ممبران و … است. به همین دلیل ام دی اف یکی از پرکاربردترین مصنوعات چوبی است که در کابینت آشپزخانه، دکوراسیون داخلی، مبلمان و … بکار میره. اما معمولاً از ورق ام دی اف بصورت خام برای ساخت کابینت، کمد و … استفاده نمیشه. پس وقتی میگن کابینت ام دی اف، یا ام دی اف آشپزخانه منظورشون چیه؟ منظور ام دی اف خام هست؟ خیر. در بازار منظور از ورق ام دی اف، ورق با روکش ملامینه است.

ورق ام دی اف

به عبارت دیگه، در اصطلاح عامیانه منظور از ورق ام دی اف، ورقی با مغزی MDF و روکش ملامینه است که به اختصار فقط گفته میشه «ورق ام دی اف».

برای آشناییِ بیشتر با ویژگی‌های روکش ملامینه می‌تونین روی لینک زیر کلیک کرده و قسمت «روکش‌های مصنوعی» رو مطالعه کنید:

انواع ورق ام دی اف و روکش‌های آن

خب همونطور که گفتیم به ورق MDF با روکش ملامینه میگن ورق ام دی اف، پس منظور از ورق ملامینه چیه؟

ورق ملامینه چیست؟

در برخی مناطق کشور، به ورق با مغزی نئوپانی که روکش ملامینه داره میگن «ورق ملامینه». نئوپان از تراشه‌های چوب (براده‌های چوبی درشت) و چسب که با رزین مخلوط شده و تحت فشار قرار گرفته، ساخته میشه. نئوپان در گذشته بیشتر مصرف میشد اما در حال حاضر با گسترش یافتن انواع MDF، از نئوپان بیشتر در مواقعی که خطر نفوذ رطوبت تقریباً صفر است استفاده میشه، مثل کمدها.

ملامینه

در ادامه بریم سراغ مقایسه‌ی ام دی اف با ملامینه (نئوپان با روکش ملامین). بنظرتون برای مقایسه‌ی این دو ورق باید چه موضوعاتی رو در نظر داشته باشیم؟

مقایسه‌ی ویژگی های ورق MDF با ورق ملامینه

در این قسمت چند معیار انتخاب کردیم که بتونیم بر اساس اون‌ها ورق‌های مختلف رو با هم مقایسه کنیم. این معیارها کمک می‌کنن تا انتخاب درست‌تری داشته باشیم. چطور؟ خب معلومه، چون وضعیت هر ورق در این معیارها مشخصه، می تونیم تعیین کنیم که کدوم معیارها برامون اولویت دارن و بر همین اساس تصمیم گیری کنیم. پس بریم سراغ معیارهای مقایسه:

1. تراکم و وزن

تراکم در حقیقت معادل با جرم حجمی ورق است. طبیعتاً هرچه جرم حجمی بیشتر، تراکم و مقاومت ورق هم بیشتره. اما به همون نسبت وزن ورق هم زیاد تر میشه که در بعضی مواقع می‌تونه یک ویژگی منفی باشه. پس اینکه جرم حجمی و وزن یک ورق زیاد باشه یا کم، بسته به نوع کاربردی که از ورق انتظار داریم می‌تونه اثر مثبت یا منفی داشته باشه.

ورق ام دی اف نسبت به ورق ملامینه (نئوپان) دارای دانسیته بیشتری است و متریال چوبیِ مورد استفاده در اون ریزتر از نئوپانه، پس متراکم‌تر و سنگین‌تر است.

2. مقاومت نسبت به رطوبت

همونطور که در بالا گفتیم، روکش هر دو ورق مورد نظر، ملامینه است که نسبتاً در برابر رطوبت مقاوم است. اما اگر روکش خراش بخوره یا سوراخ بشه چی؟

لازمه بگیم MDF و نئوپان هر دو در برابر رطوبت ضعف دارن. اما این ضعف در نئوپان خیلی شدیدتره و به محض رسیدن رطوبت بهش دچار تورم میشه. درسته که روکش ملامینه می‌تونه تا حدودی جلوی نفوذ رطوبت به مغزی رو بگیره. اما اگر روکش دچار آسیب بشه و یا حتی در جاهایی که ورق برش می‌خوره، رطوبت به آسانی میتونه به مغزی نفوذ کنه. بنابراین، پیشنهاد میشه برای کابینت آشپزخانه از ملامینه (یا همون نئوپان با روکش ملامینه) استفاده نشه.

3. مقاومت نسبت به حرارت

معمولاً روکش ملامینه مقاومت زیادی نسبت به حرارت نداره و چون روکش هر دو نوع ورقی که در این مطلب داریم مقایسه می‌کنیم ملامینه است، عملکرد مشابهی در این زمینه دارن.

4. قابلیت ابزار خوری

منظورمون از ابزارخوری، قابلیت ورق برای اعمال تمامی اقداماتی نظیر انواع برشکاری، ابزار زدن و تغییرات ظاهری است که روی ورق انجام میشه. هرچه دانسیته و تراکم یک ورق بیشتر باشه برشکاری اون راحتتره. ورق‌هایی با خورده چوبِ درشت تر و تراکم کمتر در زمان برشکاری و ابزارکاری تکه تکه میشن. همونطور که در بالا گفتیم نئوپان از خرده چوب‌های درشت‌تری ساخته میشه پس قابلیت ابزار خوری کمتری نسبت به MDF داره.

5. مقاومت در برابر هرز شدن پیچ ها

متریال ام دی اف، استحکام خوبی داره. اما به همون دلیلی که ابزار خوری خوبی داره، می‌تونه در بعضی نقاط با گذشت زمان انعطاف پذیر باشه و در نتیجه به مرور ابزارها و مهره‌هایی که در کابینت استفاده شدن، شل میشه. اما ملامینه (نئوپان) در مدت زمان بیشتری می‌تونه حالت اولیه خودش رو در محل لولاها و پیچ‌ها حفظ کنه.

6. مقاومت فشاری و خمشی

این ویژگی همونطور که از تیتر پیداست، مربوط به استقامت ورق در مقابل فشار و خمش است. لازمه که بگیم این ویژگی کاملاً مربوط به مغزی ورق است و ربطی به روکش نداره. از طرفی چون دانسیته ورق ام دی اف بیشتر از نئوپان است انتظار میره که مقاومت فشاری بیشتری هم داشته باشه.

7. مقاومت نسبت به خش شدن

چون جنس روکش هر دو نوع ورق از ملامینه است، مقاومت اونها نسبت به خش شدن نسبتاً یکسان است.

8. مقاومت در برابر لکه پذیری (کمتر کثیف شدن)

منظور از لکه پذیری اینه که ورق چقدر لکه‌ها رو به خودش جذب میکنه و اینکه آیا اثر لکه‌ها روی ورق باقی می‌مونه یا نه. بازم چون جنس روکش هر دو ورق ملامینه و ام دی اف برابره، در مقابل لکه هم واکنش برابری دارن.

9. شکل ظاهری، زیبایی، طرح و رنگ

چون روکش هر دو ورق ملامینه است، از لحاظ شکل ظاهری و زیبایی تفاوت خاصی با هم ندارن. یعنی اگر سطح مقطع ورق مشخص نباشه نمیشه فهمید که ورق نئوپان هست یا ام دی اف (همونطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنین، فقط از سطح مقطع برش خورده مشخصه که ورق نئوپان است).

نئوپان

اما چون ورق ام دی اف بسیار محبوب‌تر از نئوپان است و تقاضای بیشتری برای اون وجود داره، پس تعداد کارخانه‌های تولید کننده‌ی ام دی اف ملامینه هم بیشتره و در نتیجه تنوع در طرح‌های اون بیشتر از نئوپان هست.

1. قیمت ورق

قیمت ورق نئوپان تقریباً نصفِ ورق ام دی اف است. اما اگر بخواهیم هزینه کار تمام شده (مثلاً کابینت) با ورق MDF و نئوپان رو مقایسه کنیم، نئوپان حدود 20% ارزان‌تر درمیاد. چون هزینه‌های برشکاری، نصب و هزینه‌های جانبی هر دو برابر است.

اگر می‌خواهید از قیمت‌های به روز انواع ورق‌ها اطلاع پیدا کنید، روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت بروز ورق ام دی ا

جدول جمع بندی مقایسه ویژگی های ورق ام دی اف با ورق ملامینه

در جدول زیر، مشخصات دو ورق ام دی اف با روکش ملامینه (اصطلاحاً ورق MDF) و نئوپان با روکش ملامینه (اصطلاحاً ورق ملامینه) رو بصورت خلاصه مقایسه و جمع بندی کردیم.

ویژگی های ورق

وضعیت ویژگی های ورق
تراکم MDF >

تراکم نئوپان ملامینه

وزن ورق ام دی اف

> وزن ورق نئوپان ملامینه
مقاومت MDF نسبت به رطوبت >

مقاومت ملامینه نسبت به رطوبت

مقاومت MDF نسبت به حرارت

= مقاومت ملامینه نسبت به حرارت
قابلیت ابزار خوری MDF >

قابلیت ابزار خوری نئوپان ملامینه

مقاومت MDF در برابر هرز شدن پیچ ها

< مقاومت ملامینه در برابر هرز شدن پیچ ها
مقاومت فشاری و خمشیِ ورق MDF >

مقاومت فشاری و خمشیِ ورق ملامینه

مقاومت MDF نسبت به خش

= مقاومت نئوپان ملامینه نسبت به خش

لکه پذیر بودن MDF

=

لکه پذیر بودن ملامینه

زیبایی ورق MDF =

زیبایی ورق نئوپان ملامینه

تنوع در طرح و رنگ MDF

> تنوع در طرح و رنگ نئوپان ملامینه
قیمت MDF >

قیمت نئوپان ملامینه

 

آیا همیشه ام دی اف بهتره از نئوپان ملامینه است؟

با توجه به جدول بالا، پیشنهاد ما اینه که برای کابینت آشپزخانه تا حد ممکن از نئوپان ملامینه استفاده نشه. چون رطوبت میتونه به شدت به مغزیِ نئوپان این ورق آسیب بزنه. البته بخش هایی از کابینت که در معرض رطوبت نیستند، مثل کابینت های دیواری، این محدودیت رو کمتر دارند.

اما نئوپان با رویه‌ی ملامینه در عین حال برای کمدها خیلی مناسبه. چون علاوه بر اینکه قیمت کمتری نسبت به MDF داره، به دلیل وزن سبک‌ترش برای درب‌های بزرگِ کمدها مناسب‌تره و امکان هرز شدن پیچ‌ها و لولاها هم به همین دلیل کمتر است.

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
34 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمد
محمد
03 تیر 1401 12:49

سلام من سوالم اینه که برای اکواریم ام دی اف بزنم یا ملامینه از نظر مقامت وعمر بالا البته با آهن کشی داخلش

فریبا
فریبا
08 اردیبهشت 1401 10:44

عالی

حامی
حامی
17 اسفند 1400 17:00

متشکرم بابت توضیحات کامل و کاربردی که ارائه دادید.
واقعاً استفاده بهینه کردیم.
درود بر شما
مخلّص.

علی
علی
19 بهمن 1400 17:59

خیلی ممنون بابد توضیحات کامل و روتینتون🌹
یه سوال داشتم، خواستم بدونم برای میز کامپیوتر با ابعاد بزرگ که فضای کار زیادی داشته باشه ، ظاهرش هم خوبه باشه و وزن زیادی هم تحمل کنه، جنس ملامینه بهتره یا MDF، جفتش هم با روکش ثابت ملامینه …؟

(میز کامپیوتر هیراد مدل R103)

مریم
مریم
21 دی 1400 01:24

سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون، در تصمیم گیری خیلی بم کمک کرد. الان میتونم از ملامینه برای کمدهام استفاده کنم که در هزینه ها سرفه جویی بشه.

گمنام
گمنام
26 شهریور 1400 15:44

سلام. برای تختخواب mdfهایگلاس باشه بهتره یا ملامینه؟

زهرا
زهرا
24 شهریور 1400 22:56

سلام . سپاسگزارم از زحمات شما . انشاءالله همیشه سلامت باشید .

arezoo
arezoo
22 شهریور 1400 10:49

عالی توضیح دادین بسیار ممنونمممممم

فاطمه
فاطمه
21 شهریور 1400 15:44

مقاله تون بهترین مقاله ای بود که در این زمینه خوندم
حالا اگه ما توی خونه وسایل چوبی داریم که به گفته فردشنده در چندین سال گذشته ام دی اف کار کرده نه نئوپان
حالا ما از ظاهرش چطوری بفهمیم واقعا مغزیش ام دی اف کار شده ؟

چون واقعا روکشها ی ام دی اف و نئوپان همونطور که سما هم ذکر فرمودید عین همند و نمیشه تشخیص داد

فاطمه
فاطمه
06 شهریور 1400 16:41

سلام وقتتون بخیر.ببخشید برای کتابخانه نئوپان خوبه؟یا ب دلیل وزن کتابها mdf باشه بهتره؟

سارا صالحی
سارا صالحی
04 شهریور 1400 18:17

سلام ممنون از مقاله خوبتون…
ما ب زودی قراره کابینت بزنیم خونه جدیدمونو من ورقی ک از لحاظ زیبایی مدنظرم شده ملامینه ارتا هست خود کابینت ساز بهمون گفته ک از این جنس برای داخل کابینت استفاده میشه و برای در کابینت مناسب نیست من خیلی دچار دوگانگی شدم از ظاهرش بسیار خوشم اومده ولی از لحاظ جنسی تایید نشده توسط کابینت ساز

سمیه
سمیه
13 اردیبهشت 1400 19:17

سلام برای کمد و تخت بچه ملامینه خوبه؟

سنسی
سنسی
20 اسفند 1399 03:34

بسیار عالی

Arash
Arash
06 اسفند 1399 01:49

سلام توضیحات عالی بود اگه بخوای تخت بخری ملامینه بهتره یا ام دی اف؟

محمد
محمد
15 بهمن 1399 20:17

سلام ممنون از مطالب خوبتون
برا تخت دو طبقه از کدام یک استفاده بشه بهتره؟
حداکثر وزنی که میتونند تحمل کنند چقدر است؟

مهناز
مهناز
12 بهمن 1399 11:43

سلام
بنظ شما برای جایگاه سفره عقد
ام دی اف استفاده کنم یا نئوپان
اسفنج های گل آرایی یکم رطوبت دارند ولی زیرشون چیز میزام اما آیا یا یه کهنه نمی هر روز پاک بشه خراب میشه؟
آیا الان همه آشپزخونه ها کابینتاشون ام دی افه؟

الهام
الهام
22 دی 1399 15:50

سلام ما در حال خریدن سرویس خواب هستیم. امامتاسفانه انقدر جنس ها متفاوت و عجیب هستن که نمیددنیم به چی اعتماد کنیم.به مقاومت ام دی اف یا نیوپان. مثلا سرویس خواب سناچوب خیلی پیشنهاد به استحکامش دادن ولی چون نیوپان دو دلیم.از طرفی هم قیمت نیوپانی که باید کمتر باشه بیشتره چون مارک سناچوب داره

محمد عسگری
محمد عسگری
06 دی 1399 16:59

با سلام و تشکر از مقاله بسیار خوبتون.
برای تخت های تاشوی کمجا،دیواری، نئوپان استفاده بشه ،مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون میشم جواب بدید

حسن
حسن
25 آذر 1399 16:34

با سلام. تجربه بنده.کار من طوری هستش،حداقل در سال ،دو سری کابینت و کمد دیواری میدم کابینت ساز،نصب بکنه، در عرض ده سال کابینت سازی ندیدم که حرفش با عملش یکی باشه،بدون قرداد کار کردیم، جنسش کم کاری کرد،قرداداما بستیم دستمون به جایی بند نشد.خلاصه.تنها شغلی است که وقتی میخوام باهاشون کار بکنم،اولش نذری میدم،خیرات میدم تا شاید کارم راحت بشه.ولی هر سال بدتر از سال دیگه.ممنون از مطالب خوبتون.سپاس.از تبریز.

ابوالفضل
ابوالفضل
01 آذر 1399 13:37

توضیحات بسیار جامع و مفیدی بود.
خیلی ممنون.

علی 09019797354
علی 09019797354
15 آبان 1399 23:29

سلام وقت بخیر.
چطور میتوانم ازشما ورق ام دی اف خرید کنم. با تشکر

ازاده
ازاده
09 شهریور 1399 18:11

بسیار عالی و کاربردی و علمی و به جا

علیرضا طبسی
علیرضا طبسی
17 تیر 1399 09:31

سلام وقت بخیر
تشکر بابت این مقاله عالی
فقط یک سوال اینکه چطور میشه که مقاومت MDF در برابر شل شدن پیج ها نسبت به نئوپان ملامینه کمتر باشه در صورتی که استحکام MDF و چگالی اون بیشتر از نئوپان است؟

salamsakhteman
salamsakhteman
21 تیر 1399 08:31
پاسخ به  علیرضا طبسی

با سلام
ام دی اف دارای چگالی بیشتری نسبت به ملامین است چون متریال داخلی آن است و با رزین به یکدیگر چسبیده است، بنابراین دارای تراکم بالاتری است. وقتی یک پیچ وارد ام دی اف میشود برای خود فضایی را باز میکند در هنگام باز شدن پیچ فضای به وجود آمده به دلیل تراکم بالایی متریال خالی می ماند وقتی برای بار دوم یا چندم پیچ دوباره در آن محل بسته می شود درگیری رزوه های پیچ با متریال ام دی اف به مرور کم و کمتر می گردد بنابراین استحکام اتصال پیچ کم و کمتر شده و مشکلی که در مقاله عرض کرده بودیم به وجود می آید حالا این اتفاق در ملامینه به دلیل تراکم کمتر متریال و جنس شبیه به خورده چوب های نئوپان کمتر اتفاق می افتد و هنگام باز شدن بخشی از نئوپان های اطراف حفره پیچ حفره را پر کرده همگام بسته شدن دوم و چندم مقدار درگیری بیشتری بین رزوه پیچ و نسبت به ام دی اف به وجود می آید بنابراین تکرار بسته شدن در نئوپان احتمال استحکام بیشتری را خواهد داشت اگر دقت بفرمایید هر جا که پیچ ام دی اف روی متریال ام دی اف بسته می شود در بهترین متریال ها هم بعضاً ترکهای در ضخامت ام دی اف مشاهده میگردد. این ترک ها دلایل زیادی دارد که برخی از آنها به رعایت یکسری اصول توسط نجار برمیگردد و بعضی به خاطر کیفیت ام دی اف دره آل تراکم بالای ام دی اف باعث دفرمه شدن مغز ام دی اف در هنگام پیچکاری می‌گردد. امیدوارم توانسته باشیم سؤالتان را پاسخ دهیم.