نحوه کار با رنگ اکریلیک در ساختمان | حلال رنگ اکریلیک و نحوه ترکیبش با آب

نحوه کار با رنگ اکریلیک در ساختمان | حلال رنگ اکریلیک و نحوه ترکیبش با آب

میخوای خونه ات رو رنگ کنی و نمیدونی از کجا شروع کنی؟ یه بخش هایی از خونه ات رنگشون پریده یا خراشیده شدن و میخوای خودت تعمیرشون کنی؟ میخوای بدونی نقاشت کارش رو چطور انجام میده؟ میخوای با وسایل ساده نقاشی ساختمان آشنا بشی؟ نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب چطور؟ برای رسیدن به جواب همه این سوالات، با من همراه باش.

حلال رنگ اکریلیک چیه؟

حلال ها دو نوع هستن. یا پایه روغنی دارن مثل تینر و یا پایه آبی دارن مثل آب شهری.

از طرفی، رنگ ها هم بر اساس ترکیبات سازنده شون با یکی از این دوتا حلال بکار میرن. از این بین دو، رنگ اکریلیک پایه آبی داره و حلالش هم باید پایه آبی داشته باشه. خب طبیعیه که آب شهری مقرون به صرفه ترین حلال برای اونه و همه جا پیدا میشه.

علاوه بر این، خوبه که بدونین، رنگ پلاستیک هم پایه آبی داره، اما رنگ روغنی متفاوته و مشخصا پایه روغنی داره. برای درک بهتر تفاوت بین این سه نوع رنگ توصیه میکنم دو مقاله تفاوت رنگ روغن و اکریلیک و تفاوت رنگ اکریلیک و رنگ پلاستیک رو مطالعه کن.

نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب

حالا که حلال رنگ اکریلیک رو یاد گرفتیم، میخوام در مورد نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب بگم. این که بدونی به چه مقدار آب به رنگ اکریلیک اضافه کنی باعث میشه حجم رنگت افزایش پیدا کنه و کارایی اون بیشتر بشه.

نسبت-رنگ-اکریلیک-به-آب

غلظت زیاد رنگ برای بعضی از محل ها کاربردی نداره و فقط باعث هدر رفت مصالح میشه. از طرفی هم غلظت کم باعث میشه رنگ به محل، نچسبه و به راحتی اجرا نشه. البته در بعضی موارد میشه از روان کننده رنگ اکریلیک هم استفاده کرد.

معمولا نسبت ها بسته به محلی که رنگ زده میشه متفاوته. ولی برای دیوارهای داخلی که گچ دارن از نسبت چهار به یک استفاده میکنن. یعنی به ازای هر چهار کیلو رنگ اکریلیک، یه کیلو آب اضافه میشه. این نسبت برای دیوارهای سیمانی بیشتره و از آب بیشتر استفاده میکنن.

وسایل مناسب برای رنگ آمیزی چیه؟

رنگ آمیزی ساختمان به دو صورت دستی و مکانیکی انجام میشه. وسایل این دو روش رو در ادامه مینویسم.

1. رنگ آمیزی ساختمان به روش دستی

روش دستی با دو وسیله انجام میشه. یکی قلمو که بهش چرتکه نقاشی هم میگن و دیگری غلطک مخصوص رنگ اکریلیک.

از قلمو بیشتر برای محل هایی استفاده میشه که غلطک امکان رنگ کردن اونها رو نداره. همچنین اگه به جای غلطک استفاده بشه، امکان این که رنگ کاری بطور نامنظم انجام بشه خیلی زیاده و همپوشانی ها خوب انجام نمیشن.

غلطک رنگ اکریلیک

غلطک مخصوص رنگ اکریلیک، غلطک پرز بلند هست که رنگ زیادی رو در خودش جای میده و برای سطح های ناهموار مناسبه. این نوع غلطک ها، برای رنگ های پلاستیک هم مناسب هستن.

2.  روش مکانیکی برای رنگ آمیزی ساختمان

این روش توسط پمپ هوا و پیستوله انجام میشه. در این روش، پمپ هوا با فشار، رنگ رو در محل مورد نظر به کمک پیستوله میپاشه. غلظت رنگ به روش دستی باعث میشه رنگ به درستی نپاشه و باید از غلظت کمتری استفاده کرد.

هرچند این روش سریع تر انجام میشه ولی امکاناتش در دسترس همه قرار نداره و در ایران هم به صورت اجاره ای کسی نمیتونه این دستگاه رو تهیه کنه. به همین خاطر اکر قصد داری خودت خونه ات رو رنگ کنی، استفاده از غلطک و قلمو بهترین گزینه است.

جمع بندی

در این مقاله، در مورد تمام اون چیزی که برای رنگ زدن خونه ات نیاز داری صحبت شد. حلال رنگ اکریلیک، ترکیب رنگ اکریلیک با آب و وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن که شامل قلمو، غلطک مخصوص رنگ اکریلیک، پمپ هوا و پیستوله هست.

با کمک این مقاله میتونی خونه ات رو خودت رنگ کنی یا روی کار نقاشت نظارت داشته باشی. اگر که حال نداری خودت نقاشی کنی یا نقاش نداری یا نمیدونی نقاش از کجا پیدا کنی، میتونی درخواست نقاش کاردرست رو از طریق همین سایت بدی. مشاوره و بازدید از محل رایگان اولین خدماتی که ما میدیم.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments