هر چی که لازمه در مورد ابعاد آشپزخانه بدونین…

هر چی که لازمه در مورد ابعاد آشپزخانه بدونین

این مقاله درباره ابعاد و اصول برنامه‌ریزی در چیدمان آشپزخانه‌اس. پیشنهاداتی که این‌جا مطرح میشن براساس استانداردهای امریکایی هستن اما در کشورهای مدرن دیگه هم خیلی غریبه به نظر نمی‌رسن.

ابعاد مثلث کار آشپزخانه

یکی از مهمترین قوانین در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، مثلث کار است. برای آشنایی بیشتر با این مفهموم میتونین مقاله زیر رو بخونین:

اصول طراحی آشپزخانه

خب حالا بریم ببینیم ابعاد این مثلث کار در آشپزخانه باید چطور باشه؟

ابعاد آشپزخانه 1

این دیاگرام یکم زیادی ریاضی‌واره ، اما خلاصه ش میشه این:

  • هر ضلع از مثلث آشپزخانه باید بین 1.2 متر تا 2.75 متر باشه.
  • اگر خواستین این فواصل رو بیشتر کنین، مجموع اون‌ها نباید بیش‌تر از 7.9 متر (26 فوت) بشه.

عرض آشپزخانه چقدر باشه؟

بحث در این مورد زیاده؛ منابع مختلف اندازه‌های متفاوتی رو برای عرض مناسب در آشپزخانه ارائه دادن. پس برای دسته‌بندی این موضوع بهتره اول ببینیم چه عواملی روی عرض آشپزخانه تاثیرگذاره:

  • برای کار همزمان چند نفر فضا لازمه؟یکی یا دوتا؟
  • آیا مسیر گردشی بین ردیف کابینت‌ها درجریانه؟
  • بازشو در کابینت‌ها و وسایل در ردیف کابینت‌ها روبروی هم باز میشن؟

پس با درنظر گرفتن این عوامل میشه سناریوهای زیر رو تصور کرد:

سناریو 1: ابعاد آشپزخانه‌ای با یک ردیف کابینت روبروی دیوار بدون نیاز به مسیر گردشی

ابعاد آشپزخانه 2

توی این سناریو، آشپزخانه کوچکی برای یه آشپز طراحی شده که یکی از دیوارها هیچ کابینت یا وسیله‌ای نداره.

عرض 102 سانتی‌متری برای این راهرو کافیه. این مقدار عرض، فضای مناسب برای بازشوی کابینت‌ها و جابه‌جایی راحت آشپز (یا کسی که تمیزکاری می‌کنه) رو فراهم می‌کنه.

نکته 1: به نظرم اگر هم خیلی فضای محدودی داشتین، در صورتی که ماشین ظرفشویی نداشته باشین (چون ماشین ظرفشویی بیشترین عرض بازشو رو داره)، می‌تونین عرض راهرو رو تا 92 سانتی‌متر هم کاهش بدین. با عرض 92 سانتی‌متر، یه نفر می‌تونه در کشویی رو باز کنه و پشت اون بایسته یا به سمت کابینت‌های زمینی خم بشه.

دلیل دیگه‌ای که می‌تونین عرض راهرو رو 92 سانتی‌متر بگیرین، اینه که میشه توی اون ده سانتی‌متر، یه قفسه در امتداد دیوار قرار داد که حتی در کشویی هم داشته باشه. قفسه ده سانتی‌متری برای قوطی‌ها و مواد غذایی خیلی مناسبه، به خصوص اگر قفسه لبه داشته باشه تا از افتادن اون‌ها جلوگیری کنه.

نکته 2: این سناریو برای چیدمان‌های دیگه‌ای هم که با کابینت محدود نشدن، کاربرد داره. مثلا اینجا یه میز صبحانه قرار دادیم و یه ردیف کابینت کم عمق روی دیوار روبرو تعبیه شده که برای فضای نگهداری بیشتر به آشپزخانه اضافه شده.

ابعاد آشپزخانه 3

نکته 3: حداقل فاصله بین کابینت‌ها و انتهای جزیره هم باید 102 سانتی‌متر باشه.

ابعاد آشپزخانه 4

سناریو 2: ابعاد آشپزخانه‌ای با دو ردیف کابینت روبروی هم برای حضور یک نفر  (مراقب بازشوی درها باشین)

توصیه استاندارد اینه که اگر آشپزخانه‌ای برای آشپزی یه نفر دارین به 107 سانتی‌متر فاصله بین دو ردیف کابینت‌ها احتیاج پیدا می‌کنین.

ابعاد آشپزخانه 5

اگه در زمان آشپزی فقط یه نفر تو خونه شما کار می‌کنه، پس فراهم کردن فضای 107 سانتی‌متری خیلی آسونه، فقط قبل از انجام این کار، بازشوی کابینت‌های زمینی و وسایلتون رو هم چک کنین. بازشوی 61 سانتی‌متری کابینت‌های زمینی باهم برخورد دارن و این برخورد در ماشین ظرفشویی بیشتر هم هست. پس میارزه که عرض کابینت‌هاتون رو تغییر بدین و قبل از جداسازی فضای 107 سانتی‌متری توجه بیشتری به بازشوی درها داشته باشین.

ابعاد آشپزخانه 6

سناریو 3: ابعاد آشپزخانه‌ای با دو ردیف کابینت روبروی هم برای حضور دو نفر بصورت همزمان (بازشوی همه درها مناسبن)

اگه همزمان دو نفر توی آشپزخانه شما آشپزی می‌کنن، پس به فاصله 122 سانتی‌متری برای بین دو ردیف کابینت احتیاج دارین. دو نفر آَشپز به معنای حضور همزمان دو نفره، مثلا یکی آشپزی کنه، یکی سبزیجات رو خرد یا اسنک درست کنه. منظور اینه اگه اینجا یه آشپزخانه خونوادگی هست، پس 122 سانتی‌متر فاصله مناسب شماست. علاوه‌براین، مشکلی در بازشوی کابینت‌ها هم نخواهین داشت.

ابعاد آشپزخانه 7

سناریو 4: ابعاد آشپزخانه‌ای با یه ردیف کابینت روبروی میز غذاخوری

این سناریو برای چیدمان آشپزخانه‌های قایقی یا L شکل با یه میز کاربرد داره.

ابعاد آشپزخانه 8

توی چیدمان تصویر بالا، فضای کافی برای نشستن افراد پشت میز   (81 سانتی‌متر ) و یه نفر که توی آشپزخانه کار کنه (102 سانتی‌متر) وجود داره که مجموعا فاصله 213 سانتی‌متری از لبه کابینت تا لبه میز رو به وجود میاره.

اگه مطمئنین که وقتی همه دور میز نشستن، کار خاصی توی آشپزخانه انجام نمیشه، می‌‌تونین این فاصله رو تا 122 سانتی‌متر هم کم کنین. آشپزخانه‌های خانوادگی کوچک زیادی وجود داره که یه میزم به طور فشرده کنارش قرار گرفته.

ابعاد آشپزخانه 9

ابعاد آشپزخانه در فضاهای مربوط به غذاخوردن باید چقدر باشه؟

1.  ابعاد مناسب برای پیشخوان غذاخوری در آشپزخانه چقدره؟

پیشخوان غذاخوری با پیشخوان سایر کابینت‌ها هم ارتفاع و 92 سانتی‌متره. هر نفر برای راحت غذا خوردن به 61 سانتی‌متر عرض و 38 سانتی‌متر عمق نیاز داره. البته 38 سانتی‌متر اندازه حداقلیه.

اینم درنظر داشته باشین که اگر پیشخوان غذاخوری شما بخشی از یه جزیره دوبل باشه، پس احتمالا فضای بیشتری خواهید داشت.

ابعاد آشپزخانه 10

برای انتخاب صندلی پیشخوان باید به ارتفاع مناسب (62 سانتی‌متر ) توجه داشته باشین و حداقل 38 سانتی‌متر رو برای فضای پاها درنظر بگیرین.

ابعاد آشپزخانه 11

2. ابعاد مناسب برای بار غذاخوری چقدره؟

ارتفاع استاندارد بار غذاخوری 107 سانتی‌متره و طبق همین استانداردها هر فرد برای راحت غذا خوردن به 61 سانتی‌متر عرض و 30 سانتی‌متر عمق نیاز داره.

البته 30 سانتی‌متر به نظر یکم کم میاد و همون حداقل 38 سانتی‌متر مناسب‌تره. این مساله رو هم درنظر داشته باشین که ممکنه کارهای دیگه‌ای رو هم روی بار غذاخوری انجام بدین، مثل لپتاپ، کار اداری یا انجام تکالیف، پس باید قبل از نهایی کردن اندازه‌ها به همه این مسائل فکر کنین.

ابعاد آشپزخانه 12

وقتی دنبال صندلی بار هستین، حتما به ارتفاع مناسب (76 سانتی‌متر) توجه داشته باشین و حداقل 30 سانتی‌متر رو هم برای فضای پاها درنظر بگیرین.

ابعاد آشپزخانه 13

3. ابعاد مناسب برای میز صبحانه چقدره؟

حالا می‌خوایم به ابعاد نیمکت و میز آشپزخانه نگاهی بندازیم. بهترین روش داشتن یه میز صبحانه، استفاده از گوشه‌های آشپزخانه است چون کمترین فضا رو اشغال می‌کنن.

ابعادی که در ادامه گفته میشن، استانداردهای یه صبحونه‌خوری‌ان اما شما می‌تونین اون رو، هم ارتفاع با پیشخوان یا بار غذاخوری و حتی توی فضای باریک‌تری بسازین.

ابعاد حداقلی یه صبحونه‌خوری 165سانتی‌متره و حتی می‌تونه با میزی به عرض 76 تا 102 سانتی‌متر و تا طول 203 سانتی‌متری هم درنظر گرفته بشه.

نیمکت یا صندلی‌ها هم می‌تونن 36 سانتی‌متر ارتفاع و 38 سانتی‌متر عمق داشته باشن. پشتی صندلی و نیمکت بهتره که یه زاویه نرمی داشته باشه و ارتفاعشم کاملا دست خودتونه، حتی می‌تونین از نیمکت بدون پشتی استفاده کنین.

ابعاد آشپزخانه 14

ابعاد آشپزخانه در فضای ورودی باید چقدر باشه؟

عرض ورودی آشپزخانه باید حداقل 86.5 سانتی‌متر باشه.

بازشوی در نباید به سمت وسایل دیگه یا فضای کار قرار بگیره. اگه بازشدن درب فضای زیادی رو اشغال می‌کنه، می‌تونین از درهای کشویی استفاده کنین یا اصلا درب نذارین.

ابعاد آشپزخانه 15

ابعاد مناسب برای درب وسایل آشپزخانه چقدره؟

ابعاد درب‌ها باید جوری باشن که درِ وسایل موقع بازشدن باهم برخوردی نداشته باشن.

ابعاد آشپزخانه 16

فضای موردنیاز تجهیزات ثابت و ناحیه کار در آشپزخانه چقدره؟

راهنماهای زیادی برای چیدمان آشپزخانه و تعیین فضای موردنیاز برای آماده‌سازی غذا، اجاق، یخچال و سینک وجود داره، اما به طور کلی اگر از قوانین مثلث کار آشپزخانه استفاده کنین، فضای مناسب برای تمامی وسایل فراهم می‌شه. البته در آشپزخانه‌های کوچک ممکنه تمامی این اصول رو نشه پیاده کرد.

حالا در ادامه بریم بصورت جزئی تر با ابعاد استاندارد در نواحی کار مثل، سینک، میز کار، ماشین ظرفشویی، اجاق و … آشنا بشیم.

1. اندازه‌های مناسب برای محدوده سینک

در یک طرف سینک باید 92 سانتی‌متر و در طرف دیگه اون 46 سانتی‌متر فضای خالی وجود داشته باشه. از اون فضای 46 سانتی‌متری میشه به عنوان سینی سینک هم استفاده کرد. اگر آشپزخانه کوچکی دارین، می‌تونین به جای فضای خشک کردن کنار سینک از یه آبچکون بالای سینک استفاده کنین.

ابعاد آشپزخانه 17

2. ابعاد فضای آماده‌سازی غذا

یک صفحه پیشخوان پیوسته روی کابینت به ابعاد 92 سانتی‌متر در 61 سانتی‌متر در کنار سینک از ضروریاته و توی آشپزخانه‌های کوچک میشه این رو با فضای 92 سانتی‌متری کنار سینک یکی کرد.

3. فضا و جانمایی ماشین ظرفشویی

بسیاری از اصول چیدمان آشپزخانه تاکید دارن که ماشین ظرفشویی باید نزدیک سینک قرار بگیره. اون هم به این دلیل که تمامی ظرف‌های کثیف یک جا و نزدیک سینک قرار داشته باشن و احتمالا قبل از گذاشتن توی ماشین ظرفشویی آبکشی بشن. در موارد دیگه‌ای که این مساله ذکر نشده، به این دلیله که جانمایی ماشین ظرفشویی باید با فضای نگهداری ظروف و کارد و چنگال هم در ارتباط باشه. اگه بتونین در زمان خالی کردن ماشین ظرفشویی، بدون اینکه خیلی دور بشید، ظرف‌ها و کارد و چنگال‌ها رو سر جاشون بذارید، مزیت خیلی بزرگیه.

درِ ماشین ظرفشویی باید حداقل 54 سانتی‌متر از هر کمد و کابینت عمود بهش فاصله داشته باشه. یعنی فضای کافی اطراف ماشین ظرفشویی وجود داشته باشه که حتی وقتی درش باز هست، بشه در کابینت‌های اطرافش رو هم به راحتی باز و بسته کرد.

ابعاد آشپزخانه 18

4. فضای مناسب در محدوده پخت و پز

توصیه میشه اطراف اجاق گازتون از یک طرف 38 سانتی‌متر و از طرف دیگه 30 سانتی‌متر فضا وجود داشته باشه.

ابعاد آشپزخانه 19

اگه اجاقتون روی جزیره قرار داره، باید فضای 23 سانتی‌متری از پیشخوان پشت اجاق درنظر گرفته بشه.

ابعاد آشپزخانه 20

بایدهای مربوط به فضای عمودی محدوده پخت و پز

مطمئنا شما نمی‌خواین وقتی شعله‌های اجاقتون یکم بیشتر میشه، آشپزخانه‌ آتش بگیره، پس باید به توصیه‌هایی درباره فضای عمودی محدوده پخت و پز توجه داشته باشین.

فضای 61 سانتی‌متری از روی صفحه اجاق تا سطح غیرقابل احتراق بالای اون، اندازه مناسبی به نظر می‌رسه.

اگه سطح قابل احتراق باشه، براساس الزامات ضوابط ساخت و ساز باید حداقل 76 سانتی‌متر بین سطح اجاق و فضای بالای اون فاصله باشه.

اگر هم از ترکیب هود مایکروویو استفاده می‌کنین، باید براساس مشخصات سازنده اون عمل کنین.

جانمایی سطح پخت و پز (اجاق گاز)

اجاق رو در مقابل پنجره‌ای که باز میشه قرار ندین.

5.  ابعاد مناسب در محدوده یخچال

موقع جانمایی یخچال به بازشوی در اون توجه کنین. درحالت ایده‌آل، در یخچال باید به سمت فضای آماده‌سازی باز بشه. اگه یخچال نزدیک دیوار باشه و درش هم رو به دیوار باز بشه، احتمالا لازمه که (باتوجه به نوع لولای درِ یخچال) یه حائل فضایی (مثلا یه کمد) در این بین قرار بگیره تا در بتونه کامل باز بشه. اگر نشه درِ یخچال رو کامل باز کرد، احتمالا موقع تمیزکاری برای جابه‌جا کردن قفسه‌ها به مشکل می‌خورین.

ابعاد آشپزخانه 21

6. ابعاد مناسب برای صفحه پیشخوان کابینت

ابعادی که برای صفحه پیشخوان روی کابینت توی برخی از اصول راهنما اومده، 402 سانتی‌متر توصیه شده که می‌تونه شامل حریم اجاق گاز و سینک هم بشه.

تقریبا توی تمامی آشپزخانه‌هایی که برای آشپزی یک نفر طراحی میشن، این اندازه کاملا مناسب و کاربردیه.

 

منبع این مقاله سایت house plans helper است.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments