به نظر شما در عمارت قدیمی صدیق الدوله چه می گذرد؟

0
302
به نظر شما در عمارت قدیمی صدیق الدوله چه می گذرد؟
عمارت قدیمی صدیق الدوله

با معماری خانه­ های قدیمی چقدر آشنا هستین؟ عمارت صدیق ­الدوله رو می‌شناسین؟ خانه ­های قدیمی سبک خاصی دارن و هرکسی اون­ها رو نمی­پسنده. امروز در این مقاله می‌خوایم شما رو با یکی از بهترین خانه­ های قدیمی آشنا کنیم که دکوراسیون داخلی و وسایل اون، حال آدم رو دگرگون میکنه. خانه ­ای که از بقایا­ی عمارت بزرگ صدیق­ الدوله در محله سرچشمه تهران به جا مونده و هنوز سرپا هست و خانواده ی نازنینی اونجا زندگی می‌کنن. در این مقاله میخوایم زیبایی محض این خانه ­رو به شما نشون بدیم، درباره­ ی نقاط قوت و ضعف اون­ حرف بزنیم، با وسایل داخل خانه آشنا بشیم و ایده هایی کم ­نظیری رو معرفی کنیم.

درب قدیمی عمارت صدیق ­الدوله

درب ورودی یکی از مهم­ترین چیز­ها در دکوراسیون و طراحی خانه قدیمی و یا حتی خانه های جدید هست. در تصویر زیر درب ورودی عمارت صدیق­ الدوله رو مشاهده می‌کنین که در عین قدیمی و کهنه بودن، زیبایی خاص خودش رو داره. شیشه ­های رنگی که در آن دوره خیلی رایج بودن رو هم در دو طرف و بالای درب می‌بینیم که زیبایی فضا رو چندین برابر کردن. به تابلو­های روی دیوار اطراف درب دقت کنین. حس و حال قدیمی بودن رو کاملا به آدم منتقل میکنن. فرشی که روی زمین قرار گرفته قرمز و قدیمی هست. وقتی وارد خانه بشین اولین فرشی که به چشم میخوره همین فرش قرمز تصویر زیر هست. این روز­ها دیگه در آپارتمان­‌های نوساز نمیشه این فرش­ها رو پیدا کرد.

عمارت صدیق الدوله (2)

چیدمان و طراحی داخلی عمارت صدیق­ الدوله

وقتی که از حیاط و درب ورودی گذر کردیم تازه وارد خانه ­ی اصلی میشیم. یک خانه ی قدیمی با چیدمانی شلوغ! در نگاه اول شاید چیدمان این خانه خیلی گیج­ کننده و شلوغ به نظر بیاد اما وقتی به جزئیات دقت می‌کنیم بیشتر به زیبایی های اون پی می‌بریم. حوضی که در وسط هال عمارت صدیق‌­الدوله قرار گرفته یکی از جذاب‌­ترین چیز­هایی است که در این خانه با اون مواجه میشیم.

عمارت صدیق الدوله (3)

تابلو­هایی که روی دیوار نصب شدن نمادی از اعتقادات ساکنین این خانه هستن. پرده ­های دست­بافتی که با دقت و حوصله ساخته شدن و رنگ‌­بندی زیبایی رو در اون­ها می‌بینیم، زیبایی دیوار­های خانه رو دو­چندان کردن. البته با همه­ ی قدیمی بودن وسایل، باز هم میشه چیز­هایی مرتبط با تکنولوژی رو در این خانه پیدا کرد. مثلا پنکه سقفی یا بخاری گازی نشون ­دهنده ی این هستن که هنوز یک خانواده در این خانه زندگی میکنن.

خانه قدیمی صدیق الدوله (2)

اتاق‌های خانه قدیمی صدیق الدوله

اتاق­های خانه­ های قدیمی یکی از زیبا­ترین بخش­های این خانه­ ها هستن. همونطور که در تصویر زیر می‌بینین، چیدمان شلوغ در اتاق­های عمارت صدیق­ الدوله هم به چشم میخوره. صندلی­ها و بوفه­ ی چوبی، هماهنگی وسایل رو نشون میدن و این هماهنگی باعث زیبایی بیشتر میشه.

عمارت صدیق الدوله (5)

وسایل تزئینی خانه­ ی قدیمی صدیق الدوله

یکی از تاثیر­گذار­ترین چیز­ها در دکوراسیون یک خانه­­ ی قدیمی، وسایل تزئینی هستن. وسایل تزئینی رو در عمارت صدیق­ الدوله و اکثر خانه­ های قدیمی مشاهده می‌کنیم. شمعدان­های شیشه ­ای، قاب­ عکس­های قدیمی، فانوس و مجسمه های کوچک و بزرگ از وسایل تزئینی مهم در عمارت صدیق ­الدوله هستن، شاید چیدن همه ی این وسایل تزئینی کمی ظاهر خانه رو شلوغ کرده باشه، اما زیبا هست و احساس قدیمی بودن رو کاملا منتقل میکنه.

خانه ی قدیمی عمارت صدیق الدوله (1)

عکس حیاط خانه­ ی قدیمی صدیق الدوله

چیزی که باعث دل­باز بودن عمارت صدیق­ال دوله شده، بدون شک حیاط زیبا­ی اون هست. حیاط بزرگی که حوض وسط اون در فصل تابستان خیلی پر رونق میشه. در عکس زیر، نمای بیرونی ساختمان رو از حیاط مشاهده می‌کنین که نمای اون، آجری هست. درختان بی برگ و آب یخ­زده ­ی حوض خبر میدن که این عکس در فصل سرما گرفته شده.

خانه ی قدیمی عمارت صدیق الدوله (2)

زیر­زمین، یکی از مهم­ترین فاکتور­های یک خانه ­ی قدیمی هست که در عکس حیاط عمارت صدیق ­الدوله، اون رو مشاهده می‌کنین.

خانه قدیمی صدیق الدوله (1)

شاید زندگی در آپارتمان­های نوساز رو ترجیح بدین، اما باید بدونین که در آپارتمان­ها، دیگه خبری از این حیاط­ های بزرگ نیست. درختان میوه و مرغ و خروس ­های حیاط، به این عمارت شور و نشاط بیشتری میدن.

خانه ی قدیمی عمارت صدیق الدوله (4)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید