چگونگی برآورد قیمت کابینت آشپزخانه و عقد قرارداد

2
2348
چگونگی برآورد قیمت کابینت آشپزخانه و عقد قرارداد
چگونگی برآورد قیمت کابینت آشپزخانه و عقد قرارداد

برآورد قیمت کابینت آشپزخانه در کارهای دکوراسیون داخلی و به ویژه برای اجرای کابینت از موارد بسیار چالش برانگیز است. چرا؟؟؟ چون عموماً مجریان کابینت (کابینت سازها) در ابتدا، قیمت کابینت را بر اساس متر طول بیان می کنند و برای نشان دادن مناسب بودن قیمت خود، قیمت هر متر طول کابینت را عددی جذاب و کمتر از رقبا نشان می دهند.

کارفرما (سفارش دهنده کابینت) باید بداند که این اطلاعات به هیچ عنوان کافی نیست.

قیمت کابینت آشپزخانه

با یک مثال پیش می رویم:

مثلاً کارفرما با خود حساب می کند 15 متر (مترِ طولی) کابینت نیاز دارد و به سادگی عدد اعلام شده توسط مجری (کابینت کار) که به ازای هر متر 600 هزار تومان اعلام کرده بود را در 15ضرب کرده و بودجه مورد نیاز را 9 میلیون تومان برآورد می نماید.

او بین این کابینت ساز و یک کابینت ساز دیگر که قیمت 700 هزار تومان را به ازای هر متر طول اعلام کرده بود، انتخاب ارزان تر را داشته است چرا که ظاهراً قیمت کل در مورد دوم 10 میلیون و 500 هزار تومان است و مبلغی بیش از اولی است (بگذریم از کیفیت اجرا که خیلی مهم است). اما این روش قابل قبولی نیست و کارفرما هنگامی که در پایان کار فاکتور را مشاهده می کند دچار شگفتی و تعجب می شود!! چرا؟؟؟ زیرا جزئیات بسیاری در ساخت کابینت شامل جزئیات طرح، ابعاد و متریال وجود دارد که بعداً فهمیده است چقدر در قیمت تأثیرگذار بوده اند. مثلاً کابینت ساز در فاکتور نهایی اعلام کرده است که:

1-عدد 600 هزار تومان برای کابینتی اعلام شده بود که ابعاد آن استاندارد است درحالیکه سفارش شما (کارفرما) در بخش کابینت دیواری  20 سانت ارتفاع بیشتری دارد، لذا این بخش کار در ضریب اضافه ضرب می شود.

2-یا بخش زمینی کابینت در قیمت اعلام شده فقط شامل پایه های معمولی بوده اما شما درخواست پایه با ارتفاع 10 سانتی متر را داشتید که این بخش هم بر هزینه ها اضافه نموده است.

3-یا لولایی که در کابینت شما مورد استفاده قرار گرفت به خواسته خودتان از نوع پمپی یا آرام بند اجرا شد که قیمت بیشتری از لولای معمولی دارند

قیمت کابینت

یا برای یونیت یخچال نظر شما اجرای قاب با طرحی مشخص بود که ضریب آن لحاظ نشده است.

یا در طرحی که حین اجرا اعلام نمودید، رویه ی کار نیاز به CNC داشته است و کلی هزینه اضافه به بار آورده است.

و شاید ده ها مورد دیگر که می تواند در این پروژه عدد 9 میلیون تومان را به 10، 12  میلیون تومان برساند (شاید هم بیشتر).

چاره چیست؟!؟! خیلی سخت نیست فقط باید کمی پیش از اقدام تامل کنید. برای اینکه بهترین قیمت واقعی را بیابید و همزمان پیش از قرارداد بتوانید میزان حرفه ای بودن مجری کابینت (کابینت کار) را بسنجید، مراحل زیر را عمل کنید:

طراحی کابینتتان را کامل کنید. حتی اگر داشتن یک طرح با جزئیات زیاد آن برایتان دشوار است با مراجعه به اینترنت، یا الگوبرداری از موارد اجرا شده که در منزل اطرافیان دیده اید و سایر روش ها، الگوی مورد نظر را برای کابینت آشپزخانه ی خود به صورت روشنی تهیه کرده تا پیش از اجرا در دسترس خود و مجری داشته باشید.

میتوانید قبل از انتخاب کابینت ساز، آشپزخانه خود را با کمک طراحان حرفه ای کابینت طراحی کنید و به کمک آنها عکس هایی از طرح مورد نظر خود تهیه کنید هزینه ای که برای طراحی میدهید در برابر هزینه ای که برای انتخاب نادرست کابینت ساز یا تغییرات در هنگام اجرا ممکن است پرداخت کنید بسیار ناچیز است فقط باید طراحی حرفه ای را انتخاب کنید تا طرحی اجرایی و منطبق بر اصول ساخت کابینت داشته باشید. بسیاری از کابینت سازان برای جذب مشتری طراحی رایگان انجام میدهند و بعضی برای طراحی وجه کمی طلب میکنن و در صورتیکه اجرا به آنها سپرده شود طراحی رایگان انجام میدهند.

نوع متریال را مشخص کنید، به همراه برند آن. آیا می خواهید جنس کابینت شما MDF باشد؟ یا جنس هایگلاس را مد نظر دارید؟ یا کابینت وکیوم مورد پسندتان هست؟ یا می خواهید کابینت با روکش چوب داشته باشید؟ یا حتی کابینت تمام چوب؟ (قیمت این موارد به ترتیبی که نوشته شد گران می شوند).

اسکلت کار از چه متریالی تهیه می شود؟

آیا تمایل دارین یونیت سینک از ورق ضد آب پی وی سی ساخته شود؟

  • همچنین در مورد برند وکشور سازنده متریال نهایی نیز با مجری به توافق برسید. مثلا «های گلاس» تولید شده در کدام کشور و کدام کارخانه؟  «وکیوم» با چه نوع روکشی؟  «چوب» از چه نوع چوبی؟

کابینت های گلاس

یراق ها را معین کنید (لولا، دستگیره و …). یراق معمولی، آرام بند، جک؟ با چه نوع برندی؟ چه نوع دستگیره هایی؟؟ نوع وضخامت صفحه ی روی کابینت رو مشخص کنین. هزینه نصب اکسسوری ها، گاز، هود و سینک را مشخص کنید که با چه کسی است. هزینه حمل کابینت به محل را با کابینت ساز توافق کنید.تمامی موارد بالا ممکن است موجب اختلاف مالی بین کابینت ساز و مالک در انتهای کار باشد.

مجریان حرفه ای متفاوتی را بیاورید و محل (آشپزخانه) را به او نشان داده به همراه طرح و جزئیات اجرا قیمت نهایی را از او بخواهید، نه قیمت طولی را.

درباره جزئیات مهم با آنها گفتگو کنید و از زبان افراد حرفه ای که رقیب هم هستند اطلاعات بیشتری کسب کنید تا هم دانش شما برای تصمیم گیری افزوده شود و هم نکته مهمی باقی نماند که بعداً محل اختلاف باشد. مثلا در مورد نحوه عایق کاری سینک و اطراف آن بپرسید و روش آن ها و هزینه های هر روش را بخواهید.

 

مطالب بیشتر:

  • هرگز به راحتی نمی توانید با مقایسه قیمت حدودی که بر اساس متر طول بیان می شود قیمت نهایی کابینتی که مالک آن می شوید را بدست آورید پس حتما از مجری بخواهید همه جزئیاتی که شما به آن توجه کرده اید و همه جزئیاتی که شما به آن توجه نکرده اید ولی برای اجرا و قیمت مهم هستند (مثلا هزینه حمل و نقل متریال به طبقات ) را پیش از عقد قرارداد ذکر نماید و نهایتاً کل کار را قیمت گذاری نماید. آن زمان است که شما هم به جزئیات مهم کار کابینت پی می برید و هم واقعاً می توانید قیمت های نهایی را با هم مقایسه کنید.به عنوان آخرین مطلب بهتر است بگوییم که از بستن قرارداد های گنگ که کلی گویی کرده واز جزییات کار چیزی نگفته، بپرهیزید.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید