دستگیره مخفی کابینت؛ انواع دستگیره مخفی + 20 مدل

دستگیره مخفی کابینت؛ انواع دستگیره مخفی + 20 مدل

از اونجایی که آشپزخونه یکی از مهم‌ترین بخش های خونه هست، دکوراسیون اون هم اهمیت بالایی داره. کابینت‌ها تو آشپزخونه حرف اول رو میزنن. پس هرچی که مربوط به اوناست باید با دقت بالایی انتخاب بشه. اینجا می خوایم در رابطه با دستگیره مخفی کابینت با شما صحبت کنیم. چیزی که این روزا در طراحی داخلی کابینت‌ها خیلی پر کاربرد شده. در این مقاله ابتدا انواع دستگیره مخفی رو بررسی کرده و سپس چند نمونه عکس دستگیره مخفی کابینت رو به شما نشون میدیم تا ازشون ایده بگیرین و برای آشپزخونه تون استفاده کنین.

انواع کابینت بدون دستگیره (دستگیره مخفی، مگنتی و دیگه چی؟؟)

بصورت کلی میشه کابینت های بدون دستگیره رو در دو دسته قرار داد:

دسته اول: کابینت با دستگیره مخفی

این کابینت ها در حقیقت دستگیره دارن اما دستگیره هاشون مخفی هست. این نوع دستگیره های کابینت به دستگیره پروفیل یا شاخه ای شناخته میشن. در تصویر زیر دو نوع از دستگیره‌های مخفی جی شکل و اچ شکل رو مشاهده می‌کنید:

دستگیره مخفی G شکل

مهمترین تفاوتی که دستگیره کابینت جی شکل با اچ شکل داره، مربوط به نحوه نصب اونها میشه.

دستگیره مخفی جی شکل (G شکل) از طریق دهانه ای که داره وارد درب کابینت شده و به شکلی که در عکس بالا می‌بینین، روی درب نصب میشه.

دستگیره مخفی H شکل

اما دستگیره مخفی اچ شکل (H شکل)، درب کابینت رو در بر میگیره.

نکته صرفه جویی: اگه میخواین در هزینه هاتون برای ساخت کابینت صرفه جویی کنید، از کابینت ساز بخواین که این نوع دستگیره‌ها رو خودش با ام دی اف براتون بسازه.

مثلا به عکس زیر که توسط یکی از صدها کابینت سازِ سلام ساختمان، در تهران اجرا شده نگاه کنید:

دستگیره مخفی - کیوان چاووشی - تهران

همونطور که در عکس مشخص کردیم، برای این کابینت که از ام دی اف فوق برجسته ساخته شده، از دستگیره مخفی به زیبایی استفاده شده. از این طریق هم در هزینه ها صرفه جویی میشه و هم مکمل خیلی خوبی برای طرح‌های مدرن به حساب میاد.

دسته دوم: کابینت بدون دستگیره (درب مگنتی)

در این نوع کابینتها شما بخش مجزایی رو به عنوان دستگیره مشاهده نمی‌کنین. به عبارت دیگه، کابینت هایی کاملا بدون دستگیره هستن که درب اونها یکپارچه به نظر میرسه. این نوع از کابینت ها بصورت کلی در دو نوع اجرا میشن.

  1. کابینت با دستگیره یا درب مگنتی
  2. کابینت کاملا بدون دستگیره

در نوع اول، یکسری جک‌ها یا فنرهای مکانیکی در قسمت پایین سمت چپ درب ها (برای کابینت دیواری) و یا در قسمت بالا سمت چپ درب (برای کابینت زمینی) در داخل کابینت نصب شده و با فشار دادن آن نقطه در کابینت باز میشه. که اصطلاحاً به آن درب مگنتی می‌گن (به ویدئوی زیر که نحوه کار درب مگنتی رو نشون میده نگاه کنین).

عکس زیر هم یکی دیگه از نمونه کارهای دکوراتور سلام ساختمان است. طرحی بسیار خاص، مدرن، همراه با قوس، ساخته شده از هایگلاس مات، و از نظر اجرایی بسیار پیچیده…

در این کابینت هم برای بخشی از کابینت های زمینی از دستگیره مخفی و برای باقی کابینت ها از در مگنتی استفاده شده:

دستگیره مخفی - سامان فارسی - تهران

راستی سلام ساختمان در 9 استان ایران فعاله و میتونه بهترین دکوراتورهای شهرتون رو معرفی کنه.

خب حالا بریم سراغ نوع دوم از کابینت های بدون دستگیره:

در نوع دوم هیچ نوع یراق آلاتی نصب نمیشه و باید درب‌ها رو کاملا دستی باز کرد. این موضوع کیفیت کار با کابینت‌ها رو دچار مشکل میکنه، اما هزینه دستگیره‌ی کابینت بصورت کامل حذف میشه.

البته از برخی طرح‌های فانتزی هم میتونین برای این نوع کابینت ها استفاده کنید، مثلا به تصویر زیر توجه کنید. با حفره هایی دایره ای شکل که روی درب ها ایجاد شده کمی باز کردن دربها آسونتر میشه و طرح کابینت هم فانتزی تر:

مدل دستگیره کابینت

کابینت‌های بدون دستگیره: اصلی ترین المان مدرن سازیِ آشپزخونه

خب حالا بریم چند مدل مختلف رو از انواع کابینت با دستگیره مخفی یا کابینت بدون دستگیره ببینیم.

مدل‌های ترکیب دستگیره مخفی با دستگیره مگنتی

برای نمونه ی اول یک آشپزخونه فوق مدرن رو بهتون نشون میدیم. اینجا کابینت‌های چوبی با دستگیره مخفی و درب مگنتی کنار هم قرار گرفتن و خب شاید همین دستگیره نداشتن باعث شده فضا خیلی خاص‌تر بشه.

کابینت با درب مگنتی

در این یکی نمونه، برای کابینت های هوایی از درب مگنتی استفاده شده و درنتیجه هیچ اثری از دستگیره یا حتی دستگیره مخفی نیست و با ضربه‌ای کوچک باز میشن. برای کابینت های زمینی هم از دستگیره مخفی استفاده شده.

کابینت با دریب مگنتی 7

مدل زیر یکی دیگه از نمونه کارهای مجریان سلام ساختمان است. در این آشپزخانه برای کابینت های زمینی از دستگیره مخفی برای کابینت های دیواری از درب مگنتی استفاده شده.

دستگیره مخفی - علی قجری - تهران

مدل های دستگیره یکپارچه یا دستگیره سَرخود!

در تصویر زیر یک نمونه خاص از کابینت بدون دستگیره رو می‌بینین. البته این کابینت دستگیره داره ولی بصورت هنرمندانه‌ای این دستگیره ها بصورت یکپارچه همراه با درب کابینت اجرا شده اند. بیاین به این نوع از کابینت ها بگیم دستگیره سرخود!

مدل دستگیره کابینت 2

در تصویر زیر، از نمای نزدیک می تونین ساختار بعضی از انواع دیگه از این دستگیره سرخودها رو ببینین. ساختار اونا روی کابینت هایی از جنس چوب محشر می شه.

مدل دستگیره کابینت 3

مدل های کابینت کاملاً بدون دستگیره

این مدل یک طراحی خاص دیگه رو از کابینت‌های بدون دستگیره بهتون نشون می‌ده. خب قطعاً این طراحی هم خاصه هم شیک. اما اگه یکم دقت کنین متوجه میشین که شاید این دسته نداشتن یا دسته هایی مخفی داشتن بتونه معایبی هم داشته باشه. مثلاً از معایب دستگیره مخفی کابینت در این نمونه شاید بشه به گرد و خاکی که از اوون قسمت خالی وارد کابینت با دستگیره مخفی میشه اشاره کرد.

مدل دستگیره کابینت 4

مدل زیر رو قبلا بررسی کردیم اما شاید بد نباشه بصورت جزئی تر بهش نگاه کنیم. دستگیره مخفی کابینت در این مدل خیلی طراحی جالبی داره. به جای قرار دادن دستگیره فقط یک فضای خالی ایجاد شده که میتونین برای باز کردن در کابینت ازش استفاده کنین. با ورق چوبی که پشت اون سوراخ خالی قرار داده شده شاید یک مقداری از عیب خاک رفتن در داخل کابینت هم جلوگیری شده.

مدل دستگیره کابینت

یک نمونه خاص، خوش رنگ و شیک رو در عکس زیر می‌بینین. همین دستگیره نداشتن کابینت‌ها خودش یک ایده ی خیلی جذاب شده برای طراحی خاص‌تر آشپزخونه.

مدل دستگیره کابینت 8

این نمونه شاید یکی از خاص‌ترین طراحی آشپزخونه با دستگیره مخفی کابینت رو به شما نشون بده.

مدل دستگیره کابینت 15

مدل های کابینت با دستگیره مخفی

ولی خب شاید بد نباشه همین جا این یکی مدل رو بهتون نشون بدیم و بگیم که استفاده از دستگیره مخفی میتونه چقد فضای آشپزخونه رو خلوت و شیک نشون بده. موافقین این فضا حس آرامش رو به آدم می‌ده؟!

مدل دستگیره کابینت 9

اینم از یک آشپزخونه مدرن با طراحی که دستگیره مخفی کابینت که بهش دستگیره پروفیل یا دستگیره شاخه ای هم میگن، در اون به کار رفته. به رنگ کابینت‌ها دقت کنین که فوق العاده ست. شاید بد نباشه یکی دیگه از معایب دستگیره مخفی کابینت هم بهتون بگیم. نصب دستگیره مخفی کابینت اصولاً کمی سخت‌تر از نصب یک دستگیره بر روی آن هاست.

مدل دستگیره کابینت 10

بازم بریم سراغ یک مدل دلباز. رنگ‌های به کار رفته در این آشپزخونه اونو دلباز کرده. یکی از مزایایی که میتونه دستگیره مخفی کابینت داشته باشه شاید این باشه که کثیف شدن کابینت‌ها اینطوری کم تره. علاوه بر این اگه این دستگیره ها توسط کابینت ساز ساخته بشن، میتونه هزینه ها رو هم کاهش بده.

مدل دستگیره کابینت 11

در این مدل رنگ مات کابینت‌ها خیلی بی نظیره. قبول دارین مقداری از زیبایی این رنگ دلیلش نبود هیچ دستگیره‌ای روی اوون هستش؟! در این کابینت هم از دستگیره مخفی استفاده شده.

مدل دستگیره کابینت 12

طراحی بعدی یک نمونه آشپزخونه سنتی رو نشون می‌ده که به سبک آشپزخونه‌های قدیمی طراحی شده ولی دارای دستگیره مخفی است.

مدل دستگیره کابینت 12

مدل های کابینت با درب مگنتی

اینجا هم یک مدل کابینت پایه دار با دستگیره مگنتی رو بهتون نشون میدیم.

مدل دستگیره کابینت 13

طراحی‌های مینیمال عمدتاً از دستگیره مگنتی کابینت استفاده می‌کنن. مثل اینجا.

مدل دستگیره کابینت 14

سوالات متداول

چطور ثبت درخواست کنیم؟
روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت مشاوره رایگان ثبت نام کنید:
ثبت درخواست کابینت، کمد و دکورهای چوبی
بعد از ثبت نام چقدر طول میکشه باهام تماس بگیرین؟
اگر در شهرهای محدودهی سلام ساختمان باشین (استانهایی که در نقشهی بالا مشخص شده)، بین 24 تا 48 ساعت کاری طول میکشه تا پشتیبان سلام ساختمان باهاتون تماس بگیره.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟
بله، در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم. یکی مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان در مرحله اول است و دیگری مشاوره مستقیم با متخصصینی که برای اجرای کار بهتون معرفی شدن. هر دوی اینها رایگان است.
بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟
بله بازدید حضوری از پروژهها بصورت رایگان انجام میشه.
آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام میده؟
بله. اگه مایل به دریافت طراحی بودین از پشتیبان خودتون بخواین که متخصصی بهتون معرفی کنه که طراحی هم انجام میدن.
آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟
هم بله هم خیر! به این صورت که اگر متخصص براتون طراحی انجام داد و باهاش به توافق رسیدن و قرارداد بستین، هزینه طراحی به عنوان تخفیف پروژهتون محسوب شده و رایگان خواهد بود. اما اگر متخصص براتون طراحی انجام داد ولی باهاش به توافق نرسیدین باید هزینه طراحی رو پرداخت کنین.
آیا سلام ساختمان تعمیرات کابینت و کمد هم انجام میده؟
خیر. در حال حاضر این خدمت رو ارائه نمیدیم.
آیا خرید کابینت دست دوم انجام میدین؟
هم بله هم خیر!

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments