روش محاسبه قیمت نهایی کابینت| ویژه مشتریان حرفه ای کابینت!

35
8695
روش محاسبه قیمت نهایی کابینت| ویژه مشتریان حرفه ای کابینت!
روش محاسبه قیمت نهایی کابینت| ویژه مشتریان حرفه ای کابینت!

اگه تا بحال با طراحی و نصب کابینت سر وکار داشته باشین حتماً می‌دونین که کابینت سازها برای محاسبه‌ی قیمت نهایی کابینت کلی قِلِق دارن و وقتی ازشون بخواین نحوه محاسبه رو براتون توضیح بدن معمولاً به ارائه‌ی قیمت متری اکتفا می‌کنن. خب البته حق دارن چون توضیح دادن ریز محاسبات برای فردی که هیچ اطلاعی نسبت به نحوه‌ی محاسبه قیمت نهایی کابینت نداره کار سختیه!

اما در این مطلب ما می‌خوایم کمکتون کنیم تا با زبان کاملاً ساده متوجه روش محاسبه‌ی قیمت کابینت بشین و مثل یک مشتری کااااملاً حرفه‌ای انتظارات به جای خودتون رو از کابینت ساز تقاضا کنین.

در این مطلب به موضوعات زیر می‌پردازیم:

 • بخش اول: فرمول اساسی در محاسبه قیمت کابینت چیه؟

اینو بگیم که اگه حوصله ندارین این مقاله رو بخونین و بعدش محاسبات رو خودتون انجام بدین، ما براتون یک ماشین حساب مخصوص برای محاسبه‌ی قیمت انواع کابینت طراحی کردیم. روی لینک زیر کلیک کنین:

ماشین حساب محاسبه قیمت کابینت آشپزخونه 

ماشین حساب

بخش اول: فرمول اساسی در محاسبه قیمت کابینت چیه؟

اگه بخوایم بصورت خیلی خیلییی ساده فرمول محاسبه‌ی هزینه کابینت آشپزخونه رو بگیم، اینه:

ضریب مربوط به هر آیتمِ کابینت * طول همون آیتم * قیمت متری کابینت = قیمت نهایی کابینت آشپزخونه

این فرمول نشون میده که قیمت نهایی کابینت شامل موارد زیر است:

 1. تعیین آیتم‌های موجود در طراحی کابینت
 2. دانستن ضریب مربوط به هر آیتم کابینت
 3. محاسبه طول هر آیتم
 4. دانستن قیمت متری کابینت

در ادامه هر یک از این موارد رو بررسی می‌کنیم. اول بریم ببینیم منظورمون از این کلمه «آیتم» چیه؟

منظورمون از آیتم‌های کابینت چیه؟ برای محاسبه قیمت نهایی، باید چه آیتم‌هایی رو بررسی کنیم؟

هر کابینتی از بخش‌های مختلفی تشکیل میشه که هر کدوم بسته به میزان متریالی که نیاز دارن و طرحشون قیمت متفاوتی دارن. مجموع این آیتم‌هاست که قیمت نهایی کابینت آشپزخانه رو مشخص می‌کنه. این آیتم‌ها عبارتند از:

 1. کابینت زمینی
 2. کابینت دیواری
 3. کابینت کمدی
 4. کابینت ویترینی
 5. کانتر یخچال
 6. اُپن یا جزیره
 7. صفحه کابینت برای روی ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی
 8. ضد آب کردن کابینت زیر سینک

در بخش دوم همین مطلب هر کدوم از این آیتم‌ها رو توضیح میدیم که چی هستن تا بتونین مشخص کنید که در طراحی کابینت تون دوست دارین از کدوم یکی از این آیتم‌ها استفاده کنین.

ضرایب هر آیتم چقدره؟

در مورد ضرایب هر آیتم به طور مفصل در بخش دوم توضیح میدیم. اما بذارین اینجا خیلی خلاصه بگیم ضرایب یعنی چی؟

فرض کنین قیمت یک متر کابینت ام دی اف ایرانی 1 میلیون و 400 هزار تومان باشه. این قیمت 100 درصد از قیمتِ متریِ کابینته. یعنی قیمت یک متر کابینت استاندارد که شاملِ موارد زیر است:

 • یک متر یونیت کابینت دیواری (به عمق 30 سانتیمتر و ارتفاع 70 سانتیمتر)
 • یک متر یونیت کابینت زمینی (به عمق 60 سانتیمتر و ارتفاع 90 سانتیمتر)
 • درب یونیت‌ها
 • کلیه یراق آلات شرکتی (لولا، دستگیره، پایه، قرنیز، جک پمپی یا ساعتی و …)
 • یک متر صفحه کابینت شرکتی
 • یک متر پاخور، زیرچراغ و تاج
 • کلیه ابزارآلاتی که برای نصب یک متر کابینت زمینی و دیواری بکار میره.

اما برای اینکه بتونیم قیمت واقعی و تمام شده‌ی کابینت آشپزخونه رو محاسبه کنیم، باید جدا جدا قیمت هر آیتم (کابینت زمینی، کابینت دیواری، کابینت کمدی و …) رو محاسبه کنیم و در طول همون آیتم ضرب کنیم. یعنی ببینیم هزینه هر متر کابینت زمینی چقدره و بعد در طولش ضرب کنیم.

خب ما 100 درصد از قیمتِ متریِ کابینتِ MDF ایرانی (همون 1,400,000 تومان) رو داریم، باید ببینیم کابینت زمینی چقدر از این 100% رو شامل میشه، کابینت دیواری چند درصد و الی آخر.

در جدول زیر این ضرایب ارائه شده است. به عنوان مثال همونطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنین، هزینه هر متر کابینت زمینی 60% از قیمت کل است. بنابراین ضریب کابینت زمینی میشه 60%.

نوع کابینت ضرایب (درصد از قیمت متریِ کل)
کابینت زمینی 60%
کابینت دیواری 40%
کابینت کمدی 180%
کابینت ویترینی 80% تا 120%
اُپن ساده 90%
اُپن دکوراتیو 145%
 • نکته 1: خب این اعداد یعنی چی؟ یعنی وقتی قیمت متری کابینت ام دی اف ایرانی 1,400,000 تومان است، قیمت یک متر کابینت زمینی از جنس ام دی اف ایرانی معادل 840,000 تومان (1,400,000*0.6) می‌باشد.
 • نکته 2: در مورد اعداد این جدول در بخش دوم بیشتر توضیح میدیم.

طول هر آیتم آشپزخونه چیه و چطور محاسبه میشه؟

همونطور که گفتیم، برای اینکه هزینه‌ی هر آیتمِ کابینت رو محاسبه کنین باید قیمتش رو در طول اون آیتم ضرب کنین (البته به شرطی که عمق و ارتفاع کابینت در حالت استاندارد باشه). حالا بریم ببینیم طول رو چطور باید محاسبه کرد؟ به تصویر زیر نگاه کنین:

محاسبه کابینت

همونطور که در تصویر بالا مشخصه، طول هر آیتم برابر است با اندازه‌ی بُعدی که به موازات زمین قرار داره، که در تصویر بالا طول کابینت زمینی و طول کابینت دیواری هر دو برابر با 100 سانتیمتر است.

قیمت متری کابینت چقدره؟

قیمت متری کابینت کاملاً وابسته به اینه که شما چه نوع کابینتی انتخاب کنین. مثلاً کابینت ممبران نسبت به کابینت ام دی اف گرون‌تره. یا کابینت هایگلاس طبیعتاً از کابینت چوبی ارزون تره!

ما در مطلب زیر قیمت‌های متری و به روز برای هر نوع کابینت رو ارائه کردیم:

قیمت انواع کابینت آشپزخانه در سال 1400

پس لطفاً اول انتخاب کنین که چه نوع کابینتی می‌خواین، بعدش روی لینک بالا کلیک کنین و قیمت متری کابینتِ مورد نظرتون رو پیدا کنین. بعد دوباره بیاین اینجا تا بریم سراغ ادامه‌ی قضیه…

بخش دوم: معرفی آیتم‌های مختلف کابینت آشپزخانه و ضرایب هر کدام

یادتونه در بالا گفتیم که برای محاسبه‌ی قیمت نهایی کابینت آشپزخونه باید قیمت آیتم‌های مختلف کابینت رو با هم جمع کنین؟؟ حالا در این بخش قراره با هر کدوم از این آیتم‌ها و ضرایب شون بیشتر آشنا بشین. یبار دیگه به لیست زیر نگاه کنین:

کابینت زمینی

 1. کابینت زمینی
 2. کابینت دیواری
 3. کابینت کمدی
 4. کابینت ویترینی
 5. کانتر یخچال
 6. اُپن یا جزیره
 7. صفحه کابینت برای روی ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی
 8. ضد آب کردن کابینت زیر سینک

1. کابینت زمینی

اولین و مهمترین بخش در هر کابینت آشپزخونه ای، کابینت زمینی هست. همونطور که در تصویر زیر می‌بینین، کابینت زمینی بخشی از کابینته که روی زمین قرار می‌گیره و صفحه کابینت روی اون نصب میشه.

بطور کلی کابینت زمینی، شامل کابینت های زمینیِ معمولی که توی اونها کشو و طبقه ایجاد میشه، کابینتِ زمینیِ زیر سینک، کابینتِ زمینیِ زیر گازِ رومیزی، و خلاصه کلِ طول قسمتهایی که روی زمین نیاز به کابینت دارن میشه.

پس برای محاسبه‌ی طول کابینت زمینی باید طول تمامی این قسمت‌ها رو محاسبه کنین (به شکل زیر نگاه کنین).

 • نکته 1: کانتر یخچال، گاز زمینی و بخش‌هایی که کابینت کمدی دارن رو نباید جزو کابینت زمینی حساب کرد.
 • نکته 2: برای قسمت‌هایی که در گوشه به هم میرسن، دقت کنین که دو بار اونها رو حساب نکنین.

ضریب کابینت زمینی چقدره؟

ضریب کابینت زمینی معادل 60 درصد است. یعنی اگه قیمت یک متر کابینت 1 میلیون تومان باشه، قیمت کابینت زمینی 600 هزار تومان است.

2. کابینت دیواری

کابینت دیواری بخشی از کابینت آشپزخونه است که هیچ نوع اتصالی به زمین نداره و روی دیوار نصب شده است. لزومی نداره که هر بخشی که کابینت زمینی داره الزاماً کابینت دیواری هم داشته باشه یا برعکس. این دو تا می‌تونن کاملاً مستقل نسبت به هم و بر اساس طراحی در قسمت‌های مختلف آشپزخانه بکار برن.

کابینت دیواری

 • نکته 1: ارتفاع استاندارد برای کابینت دیواری 70 سانتیمتره. اما ارتفاع 90 سانتیمتر هم رایج هست که طبیعتاً قیمت بیشتری هم داره.
 • نکته 2: بخش‌های بالای گاز یا بالای سینک که شکل متفاوت تری دارن هم بخشی از کابینت دیواری هستن و برای محاسبه‌ی طول کابینت دیواری باید در نظر گرفته بشن.
 • نکته 3: برای قسمت‌هایی که در گوشه به هم میرسن، دقت کنین که دو بار اونها رو حساب نکنین.

ضریب کابینت دیواری چقدره؟

 • اگر ارتفاع کابینت دیواری استاندارد (یعنی 70 سانتیمتر) باشه، ضریب اون 40% است؛ و
 • اگر ارتفاع کابینت دیواری 90 سانتیمتر باشه، ضریب اون 60% میشه.

3.    کابینت کمدی

به بخش‌هایی از کابینت که از روی زمین شروع شده و تا تراز کابینت‌های دیواری ادامه داره، کابینت کمدی می‌گن. به عبارت دیگه، در قسمت کابینت کمدی، کابینت به دو بخش زمینی و دیواری تقسیم نمیشه و بدون شکست از زمین تا بالا ادامه پیدا میکنه. در تصویر زیر یک نمونه کابینت کمدی که داخل اون فِر و مایکرویو کار شده رو مشاهده می‌کنین.

کابینت دیواری

ضریب کابینت کمدی چقدره؟

ضریب این بخش از کابینت سه برابر کابینت زمینی، یعنی 180 درصد است.

4. کابینت ویترینی

کابینت ویترینی بخش هست که اجناس دکوری داخلش قرار می‌گیره و بدنه‌ی تمام رنگی دارن. به عبارت دیگه داخل کابینت ویترینی هم بخشی از نماست (تصویر زیر رو ببینین).

کابینت ویترینی

ضریب کابینت ویترینی چقدره؟

بطور کلی ضریب کابینت ویترینی دو برابر کابینت زمینی یا دیواری است. یعنی:

 • اگه کابینت ویترینی زمینی باشه، ضریب اون دو برابر کابینت زمینی یعنی 120 درصد است؛ و
 • اگه کابینت ویترینی دیوای باشه، ضریب اون 80 درصد است.

5.  کانتر یخچال

بخشی از کابینت که اطراف یخچال رو احاطه می‌کنه، کانتر یا کاور یخچال به حساب میاد (تصویر زیر). طول کانتر یخچال (اندازه این بخش به موازات زمین) حدوداً 10 سانتیمتر بیشتر از عرض یخچال هست.

کانتر یخچال

ضریب کانتر یخچال چقدره؟

کانتر یخچال ضریب نداره. معمولاً حدود 10 سانتمیتر به عرض یخچال اضافه کرده (یعنی طول کانتر یخچال محاسبه میشه) و در قیمت متریِ کابینت ضرب می‌کنن تا هزینه‌ی کانتر یخچال بدست بیاد.

6.  جزیره یا اُپن

ویژگی متمایز کننده‌ی جزیره و اُپن از کابینت زمینی اینه که به دیوار وصل نمیشن. یعنی معمولاً دو طرف طولی اونها نما داره.

ابعاد استاندارد جزیره مثل کابینت زمینی است، یعنی ارتفاع 90 سانتیمتر و عرض 60 سانتیمتر. طول جزیره و اپن هم مثل سایر قسمت‌ها، همون بِعدی هست که به موازات زمین کشیده شده است.

جزیره اپن

 

ضریب اپن یا جزیره چقدره؟

 • اپن اگه ساده باشه، ضریبی معادلِ 1.5 برابر کابینت زمینی یعنی 90% قیمت کل داره؛ اما
 • اگه اپن بصورت دکوراتیو کار بشه، ضریب اون تا 145% متغیره.

7.  صفحه‌ی روی کابینت

همونطور که در بخش اول گفتیم، قیمت صفحه کابینت در قیمت متری کابینت لحاظ شده است. اما برای بعضی بخش‌ها مثل قسمتی که ماشین لباس شویی یا ظرف شویی نصب شده و طول اون قسمت‌ها در کابینت زمینی لحاظ نشده است، باید قیمت صفحه کابینت بصورت جداگانه محاسبه شده و به قیمت کل اضافه بشه.

صفحه روی کابینت

نکته مهم: قیمتی که برای صفحه کابینت در قیمت متری انواع کابینت لحاظ شده است مربوط به صفحه کابینت از نوع شرکتی (ام دی اف) است. اگر دوست دارین از انواع دیگه صفحه کابینت (مثلاً کورین، کوارتز، سنگ طبیعی و یا حتی چوبی) استفاده کنین باید اختلاف قیمت اونها رو به قیمت نهایی کابینت اضافه کنین.

ضریب صفحه کابینت برای روی ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی چقدره؟

این قسمت ضریب نداره و برای محاسبه قیمتش باید طول قسمت ماشین لباسشویی (حدود 62 سانتیمتر)، ماشین ظرفشویی و سایر موارد مشابه رو حساب کرده و در قیمت صفحه کابینت ضرب کنین.

8. کابینت زیر سینک بصورت ضد آب

یونیت کابینت زیر سینک در معرض رطوبت و آب هست. از طرفی معمولاً برای یونیت کابینت‌ها از ام دی اف سفید استفاده میشه که مقاومت خوبی در برابر رطوبت نداره. بنابراین، پیشنهاد ما اینه که برای کابینت زیر سینک از متریال PVC که ضد آب هست استفاده بشه.

در صورت استفاده از PVC بجای ام دی اف در یونیت کابینت زیر سینک، تقریباً 300,000 تومان به قیمت نهایی اضافه میشه که البته با توجه به مزایای ثانویه این تصمیم و کاهش هزینه‌های تعمیرات در آینده، بسیار مقرون به صرفه است.

بخش سوم: مثال برای محاسبه قیمت کابینت

در جدول زیر مثالی برای محاسبه قیمت کابینت ارائه شده است تا بصورت کامل با روند محاسبات آشنا بشین.

 • نوع کابینت: کابینت ام دی اف ایرانی
 • قیمت متری کابینت: 1,400,000 تومان
نوع کابینت طول (سانتیمتر) ارتفاع (سانتیمتر) عمق (سانتیمتر) درصد از قیمت متری هزینه (هزار تومان)
کابینت زمینی 1000 90 60 60 10*0.6*1,400=8,400
کابینت دیواری 700 70 30 40 7*0.4*1,400=3,920
کابینت کمدی 120 220 60 180 1.2*1.8*1,400=3,024
کابینت ویترینی 150 150 60 80-120 1.5*0.8*1,400=1,680
اُپن ساده 200 90 60 90 2*0.9*1,400=2,520
اُپن دکوراتیو 90 60 145
کانتر یخچال 100 220 1*1,400=1,400
ماشین لباسشویی و ظرف شویی 62 +62 60 قیمت صفحه کابینت (0.62+0.62)*200=248
کابینت زیر سینک ضد آب 300 هزارتومان افزایش 300
قیمت نهایی کابینت آشپزخانه 20,192,000 تومان

 

35 دیدگاه‌ها

 1. سلام
  هود و سینک در کدوم قسمت محاسبه میشود؟ آیا قیمت جدا دارد و یا سینک و هود معمولی بازار جزو ست کابینت حساب میشود؟

 2. سلام، خسته نباشید، مگه هر واحد قدی کابینت کمدی سه برابر هرمتر زمینی نیست یا همون صدوهشتاد درصد؟ دیگه چرا در طول ضربش میکنین؟

  • با سلام
   مثلا یک کاری ۶۰ سانت کابینت کمدی داره و یکی ۲ متر. بنظر شما قیمت های تموم شده اشون با هم فرق نمیکنن؟
   اگه در متراژش ضرب نکنیم چطور فرق این دوتا رو بفهمیم؟!

 3. باسلام مطالبى هم در مورد نحوه محاسبه ستونهاى تزئينى وگلهاى چوبى وكيوم شده در كابينت ممبران هم توضيح بدين ممنون از مطالب خوبتون

 4. با درود
  کابینت ساز ده درصد هم از من پول دستمزد نصب و حمل و نقل گرفت . آیا این هم جزو هزینه ها هست ٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕٕ.؟

  • باسلام
   اگه پایه قیمت رو منصفانه درنظر گرفته باشه بله. عرف، هزینه نصب و حمل 10 درصده.

 5. با سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من فقط یه چیزی رو متوجه نمیشم برای ساخت یک کابینت زمینی به ابعاد 100*50*90 که در شکل اومده حدود 2 متر مربع کابینت نیاز هست ولی شما میگی 0.60 درصد 1 متر مربع نیاز هست و قیمت ساخت این کابینت میشه 0.6*1400000=840000 تومان
  ممنون میشم بیشتر توضیح دهید

  • با سلام
   درست می فرمایید برای ساخت همچین کابینتی بعضا بیشتر از ۲ متر مربع ورق مصرف میشه ولی دقت کنین بیش از ۲ متر مربع ورق. نه کابینت

   برای محاسبه قیمت کابینت یک ابعاد استاندارد در نظر میگیرن و هر متر کابینت زمینی رو ۶۰درصد قیمت پایه درنظر میگیرن و دیواری رو ۴۰ درصد.

   شما مقدار ورق رو می فرمایید و مصرف ورق ملاک نیست ابعاد کابینت ساخته شده در آین روش ملاک محاسبه است.
   اون عددی ک گفتین اگه قیمت پایه ۱۴۰۰ باشه محاسبه تون درسته ولی ۱۴۰۰ ایا درسته؟ این قیمت رو از کجا اوردین ؟

 6. با یلام و تشکر از توضیحات عالی. فقط در محاسبه قیمت کابینت کمدی و اپن ساده مبنی نباید قیمت زمینی باشد و نه قیمت کل؟ یعنی اپن ساده 90% از 60% قیمت 1400 نباید باشد؟

  • با سلام
   خیر
   کابینت اپن سه طرف یا بعضا ۴ طرف نما داره و به این جهت بین ۸۰ تا ۱۰۰ قیمت پایه رو براش در نظر میگیرند و گاهی حتی تا ۱۲۰ درصد. اگه دکوراتیو باشه و کار حجم داشته باشه.

  • با سلام
   بر اساس متر مربع مصرفی ورق و به جنس ورق ارتباط مستقیم دارد.

 7. سلام.وقت بخیر .ممنون بابت زحمت زیادی که تیم شما کشیده و این سایت فوق العا ده رو راه اندازی کردین با مطالب خوب و ارزنده.فقط فکر میکنم نرم افزار محاسبه قیمت یه مشکل داره که یکی از خروجیها خیلی دور از منطق هستش

 8. باسلام توضیحاتتون عالی بود
  میشه برای شهرستانیهایی که مشاوره میخان و اصلا درمورد نحوه محاسبه چیزی نمیدونن مشاوره تلفنی بزارید.البته با اعلام شماره کارت جهت واریر حق مشاوره

  • با سلام
   بصورت رایگان در خدمتتون هستیم .شماره تماسشون رو بفرمایید لطفاً.

  • سلام
   بله حتماً به زودی انجام در نظر گرفته میشه.

 9. با سلام.من برای برآورد هزینه کابینت ساز را آوردم،گفت بیست روزه تموم میکنم.گفتم بیا قرداد ببندیم قبول نکرد. هزینه کابینت+کمد دیواری را برام 31میلیون درآورد.بعداز سه ماه اتمام کار الان میگه حسابم شده 48میلیون.لطفا راهنمایی بکنید.با سپاس

  • با سلام
   ام دی اف فوف برجسته با دستمال تمیز مبشه و مشکلی براش پیش نمیاد. به شرطی که تیزی نداشته باشه دستمال و خش نندازه.

 10. عالی بود ولی آیا خود کابینت سازها هم به طور معمول و عام از همین روش استفاده میکنن یا فقط یه استاندارد مثل بقیه قوانین بصورت ناقص یا با ایراد اجرا میشه

  • با سلام
   کابینت سازهای عضو سلام ساختمان اینطور عمل میکنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید