اهمیت قاب بندی در عکاسی؛ با قاب‌بندی تصاویر، قابی یادگاری برای مشتری بسازین!

0
96
اهمیت قاب بندی در عکاسی؛ با قاب‌بندی تصاویر، قابی یادگاری برای مشتری بسازین!
اهمیت قاب بندی در عکاسی

می‌خوایم تکنیکی رو معرفی کنیم که شما رو از یک عکاس تازه‌کار به حرفه‌ای تبدیل می‌کنه. فقط کافیه ازش درست استفاده کنین تا همه بگن دمش گرم عجب عکس‌هایی گرفته. حتما میدونین که خوب عکس گرفتن، باعث موفقیت شما و جذب بیشتر مشتری میشه.
هر چه قدر عکس‌هایی که از نمونه کارهاتون می‌گیرین باکیفیت‌تر و حرفه‌ای‌تر باشه مشتری بیشتر روی شما حساب باز می‌کنه و خودش رو به آب و آتش میزنه تا کارش رو به شما بسپاره.
این تکنیک چیزی نیست جز قاب‌بندی یا کادربندی عکس‌ها. اما قبل از اینکه با مفهوم قاب‌بندی و اهمیت اون آشنا بشین، بهتره بدونین منظور از کادر چیه.
قاب‌بندی عکس یعنی چی؟
به محل قرار گرفتن عناصر مختلف در یک عکس، کادر میگن. حالا این عناصر باید طوری تنظیم بشن که تصویری متعادل و دلنشین ایجاد کنند. به این کار قاب‌بندی یا کادر بندی گفته میشه. کادر بندی مشخص می‌کنه سوژه و سایر جزئیات چطور در کادر قرار بگیرن تا تاثیر بیشتری روی مخاطب داشته باشن.
انواع کادربندی در عکاسی
1. کادربندی مستطیل افقی: این نوع کادربندی، یکی از پرکاربردترین انواع قاب‌بندی است. معمولا در تصاویری که بیشتر از یک نفر در اون حضور داره یا در صحنه‌هایی که شامل پویایی و حرکت میشن از کادربندی افقی استفاده میشه
2. کادربندی مستطیل عمودی: کادر عمودی از کادر افقی پویاتر هست و عناصر در اون واضح‌تر به نظر میرسن. این کادربندی برای مواردی که شکل کلی اونها عمودی هست کاربرد داره مثل ساختمان و برج
3. کادربندی مربعی: از اونجا که طول همه اضلاع مربع با هم مساویه و بین اونها تقارن وجود داره، کادربندی مربعی حس تصاویر رو بهتر نشون میده. این نوع کادر از لحاظ دیداری، وزن سنگینی داره و ساکن و آروم به نظر میرسه.
عناصری که در قاب‌بندی نقش مهمی دارن
• عناصر معماری: ساختمان‌ها یا عناصر ساختمانی مثل درب‌ها و پنجره‌ها قاب‌هایی ایجاد میکنن که از طریق اونها میشه روی سوژه تمرکز کرد.
• عناصر طبیعی: امکانات موجود در طبیعت مثل شاخه‌های درختان، گلها، آبشارها، باران و مه عناصری هستن که میشه از اونها استفاده کرد تا چشم بیننده به سمت سوژه هدایت بشه
• عناصر هندسی: انواع اشکال هندسی یعنی دایره‌ها، مربع‌ها و مستطیل‌ها در محیط اطراف عکاسی می‌تونن به عنوان قاب استفاده بشن
• عناصر روشنایی: از نور و سایه به منظور ایجاد فرم‌هایی برای قاب عکاسی استفاده می‌کنن
به طور کلی پیدا کردن قاب‌های طبیعی به چشمانی باز و حواسی جمع نیاز دارن. قاب‌های ساخته شده به دست انسان هم حس گرمی و صمیمیت ایجاد می‌کنن و مخاطبان رو به چالش می‌کشن
چه زمانی از کادربندی در عکاسی استفاده میشه؟
بهترین زمان‌ها برای استفاده از این تکنیک عبارتند از:
• وقتی تصمیم می‌گیرین موضوعی که سوژه اصلی رو تحت تاثیر قرار میده، مبهم کنین.
• زمانی که میخواین عمق تصویر بیشتر بشه.
• وقتی قاب طبیعی جالب و جذاب از قبل وجود داشته باشه.
• زمانی که دوست دارین زمینه تصویر رو پیرامون موضوع خودتون قرار بدین.
• وقتی احساس می‌کنین کادربندی باعث تقویت عکس میشه.
چرا قاب‌بندی در عکاسی مهمه؟
قاب‌بندی به شما کمک می‌کنه نظر بیننده رو به سوژه اصلی تصویر جلب کنین. اگر این تکنیک رو به خوبی یاد بگیرین، تغییرات قابل توجهی رو در کیفیت عکس‌ها مشاهده خواهید کرد. قاب‌بندی باعث میشه:
1. تصویر نهایی زیباتر بشه
2. به تصویر عمق بده و لایه لایه به نظر برسه
3. به تصویر احساس بده
4. بیننده رو مجذوب خودش کنه
مزایایی که کادربندی داره، اهمیت استفاده از این تکنیک رو دوچندان می‌کنه
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا شما عکاس حرفه‌ای بشین
حالا که متوجه اهمیت قاب‌بندی شدین باید خلاقیت به خرج بدین تا بتونین با تهیه تصاویری جذاب، مشتریان رو مجذوب خودتون کنین. اول و آخر همه این تکنیک‌ها هم بر میگرده به خودتون که چقدر برای یادگیری و اجرای اون‌ها تلاش می‌کنین.
فرصت رو غنمیت بدونین و با کمک سلام ساختمان قابی برای مشتری بسازین که همیشه به عنوان یادگاری براش بمونه. خلاصه این که ماه و خورشید و فلک دست به دست هم دادن تا از شما عکاس حرفه‌ای بسازن. عکاسی که از نمونه کارهای خودش، مشتریان بیشتری جذبش میشن و میتونه جیبش رو پرپول تر و کارش رو پر رونق تر کنه!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید