ایده هایی جذاب برای طراحی آشپزخانه ی سرد و گرم

0
858
ایده هایی جذاب برای طراحی آشپزخانه ی سرد و گرم
طراحی آشپزخانه گرم

می‌دونین بزرگترین دغدغه خانم‌ها در رابطه با آشپزخانه چی هست؟؟؟شلوغی و کثیفی اون! البته این دغدغه وقتی خیلی بیش‌تر میشه که قراره مهمون هم بیاد. علاوه بر اون در طراحی‌های جدید که اصولاً بیشتر آشپزخانه‌ها اپن هم هستن، مهمون ها کاملاً به آشپزخانه دید دارن و به همین دلیل هست که مرتب بودن اون خیلی خیلی مهم‌تر میشه. حالا راه حل چی هست؟

طراحی آشپزخانه با مطبخ چاره‌ای هست که امروزه برای رفع این مشکل استفاده می‌شه. یادتون هست قدیم ها اسم آشپزخانه‌ها مطبخ بود و اغلب در قسمتی بیرون از خانه قرار داشت؟ در طراحی‌های جدید هم فضایی مانند مطبخ های قدیم در جایی خارج از فضای آشپزخانه اصلی و یا آشپزخانه سرد قرار میگیره. بریم تا در ادامه شما رو بیش‌تر با طراحی آشپزخانه سرد و گرم آشنا کنیم. پس با ما همراه باشین.

آشپزخانه سرد چیست؟

اول از همه بهتره بریم سراغ تعریف آشپزخانه سرد. این آشپزخانه همان آشپزخانه اصلی هست که قراره جلوی دید مهمون باشه. در این آشپزخانه، آشپزی و کارهایی که باعث کثیفی و شلوغی محیط میشن انجام نمیگیره. به همین علت همیشه مرتب و منظم هست.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم (2)

در آشپزخانه سرد فقط وسایلی مثل فر، مایکروفر دیواری و یا یخچال و فریز قرار می‌گیره. کابینت‌هایی که در این محل هستن همه با کیفیت اعلا ساخته میشن چون قراره همیشه جلو دید باشن. همچنین ممکن است قفسه‌هایی برای قرار دادن ظروف تزئینی نیز در آشپزخانه سرد قرار بگیره.

آشپزخانه گرم یا مطبخ چیست؟

قبل‌تر گفتیم که آشپزخانه گرم همون مطبخ هست که زمان های قدیم هم، جایی بیرون از خانه و یا فضای آشپزخانه اصلی بود تا آشپزی خیلی راحت‌تر اونجا انجام بشه. طراحی آشپزخانه مطبخ دار وقتی خیلی مفید میشه که قراره غذاهای سرخ کردنی مثل بادمجان و یا ماهی داشته باشین. با سرخ کردن این غذاها در فضایی بیرون از فضای اصلی خانه به راحتی میتونین از ورود بوی غذا به داخل جلوگیری کنین.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم (1)

علت طراحی آشپزخانه گرم چیست؟

مدل آشپزخانه سرد و گرم (2)

اولین دلیل برای آشپزخانه گرم (همان مطبخ قدیم) اینه که باعث بهبود کاربری بیشتر آشپزخانه سرد میشه. دلیل دوم اینه که ما برای آشپزی یک محل دیگه‌ای داشته باشیم تا مجبور نباشیم آشپزخانه سرد رو کثیف و نامرتب کنیم، یعنی بتونیم یه آشپزخانه همیشه مرتب داشته باشیم در عین حال که یه آشپزخانه راحت هم داریم.

خلاصه که طراحی آشپزخانه سرد و مطبخ بهترین راه حل برای آشپزی راحت و بدون استرس هست.

انواع مدل های طراحی آشپزخانه گرم کدام اند؟

آشپزخانه گرم با درب شیشه ای

مثلا در پایین یک نمونه از طراحی آشپزخانه با مطبخ رو می‌بینین که توسط یک درب شیشه ای از فضای آشپزخانه سرد جدا شده تا به راحتی بتونین بدون دغدغه پخش شدن بوی غذا، آشپزی کنین.

طراحی آشپزخانه گرم (2)

آشپزخانه گرم در دل آشپزخانه سرد

یا حتی این مدل پایین که یک نمونه طراحی آشپزخانه گرم رو در دل آشپزخانه سرد نشون میده. این دو فضا به وسیله یک درب به رنگ کابینت ها از هم جداشدن. در طراحی زیر، به جای نصب کابینت در مطبخ، از قفسه هایی که روی دیوار نصب میشن استفاده شده. در نتیجه هم خیلی در هزینه ها صرفه جویی میشه و هم اینکه کلی از ظرف های دم دستی که به اون ها نیاز داریم و برای آشپزی لازم هستن و خب معمولاً خیلی هم دیدنی و زیبا نیستن روی این قفسه ها قرار می گیره.

آشپزخانه مطبخ دار

طراحی آشپزخانه مطبخ دار با سقف شیشه ای

در تصویر زیر طراحی آشپزخانه مطبخ دار با یک ایده خیلی جالب انجام شده. به این صورت که محل مطبخ در این آشپزخانه در فضایی خارج از آشپزخانه سرد قرار داره. همچنین مطبخ به وسیله یک سقف شیشه ای به طور کامل از آشپزخانه سرد جدا شده. شیشه ای بودن سقف مطبخ اول اینکه باعث میشه فضای مطبخ نور خیلی خوبی داشته باشه و دلگیر نباشه. دوم هم این که به دلیل کاملاً جدا بودن مطبخ از آشپزخانه سرد، آشپزی در اون راحت انجام میشه.

مدل آشپزخانه گرم (2)

طراحی آشپزخانه با مطبخ مخفی

حالا نوبت می‌رسه به یک طراحی آشپزخانه با مطبخ مخفی. خیلی وقت ها خانوم ها اصلا دوست ندارن فضای نامرتب آشپزخانه ی گرم دیده بشه. اینجور مواقع طراح، مطبخ را به صورت مخفی در فضای آشپزخانه سرد قرار می‌ده. در نمونه زیر اگه درب آشپزخانه گرم، بسته باشه شاید اصلا متوجه نشین که همچین فضایی در آشپزخانه اصلی قرار داره.

مدل آشپزخانه گرم (3)

طراحی مطبخ در امتداد آشپزخانه اصلی

طراحی آشپزخانه مطبخ دار بعضی وقت ها طوری هست که مطبخ در امتداد آشپزخانه اصلی و در انتهای اون قرار می‌گیره. اینجوری هم به آشپزخانه سرد راه داره و هم در جلو دید مهمون نیست.

مدل آشپزخانه گرم (1)

امتیاز خیلی مثبت مطبخ‌ها و یا آشپزخانه‌های گرم این هست که میشه از بالا تا پایین اون هارو پر از قفسه کرد و روی قفسه ها هر چی که لازمه رو بدون نگرانی از دیده شدن اون بذاری. از مواد غذایی گرفته تا ظرف هایی که برای آشپزی لازم هستن همه و همه در مطبخ، حتی شده روی هم قرار می‌گیرن. طراحی آشپزخانه با مطبخ واقعاً یکی از بهترین طراحی های ممکن هست.

طراحی آشپزخانه مطبخ دار با کاربری انباری

یکی دیگه از فایده‌هایی که طراحی آشپزخانه کثیف داره این هست که میشه از اون علاوه بر فضایی برای آشپزی و شست وشو، به عنوان انباری برای مواد غذایی هم استفاده کرد.

مدل آشپزخانه گرم و سرد (2)

اگه قرار باشه همه‌ی مواد غذایی در آشپزخانه اصلی و جلو دید مهمان ها روی هم دیگه چیده بشن، آشپزخانه سرد تبدیل به یک فضای شلوغ و درهم بر هم میشه که روی ظاهر فضای نشیمن هم میتونه خیلی تأثیر بدی بزاره.

مدل آشپزخانه گرم و سرد (3)

طراحی آشپزخانه گرم چقدر هزینه بر هست؟

شاید بعضی وقت ها فکر کنین که طراحی آشپزخانه گرم میتونه خیلی هزینه بردار باشه. اما خب قبلا هم گفتیم که چون مطبخ قرار نیست در جلو دید باشه، پس خیلی هم لازم نیست از متریال‌های قیمت بالا برای ساخت اون استفاده بشه. حتی دلیلی نداره این فضا، حتما با فضای آشپزخانه سرد، همرنگ و ست باشه.

در طراحی آشپزخانه سرد و گرم رعایت چه نکاتی ضروری هست؟

  • در طراحی آشپزخانه و مطبخ، رعایت تناسب اندازه فضاها اهمیت زیادی داره. در آشپزخانه سرد قرار نیست کارهایی مثل آشپزی و شست و شو انجام بشه، پس لازم نیست خیلی فضای زیادی بهش اختصاص داده بشه. حتی میشه فضای بیش‌تری رو هم برای آشپزخانه گرم در نظر گرفت، چون قراره در اونجا کارهای بیش‌تری انجام بشه.

مدل آشپزخانه گرم و سرد (1)

  • مانند نمونه زیر بعضی وقت ها حتی لازم نیست طراحی آشپزخانه سرد و گرم طوری باشه که حتما مطبخ خیلی مخفی باشه. همین که یک جایی دورتر از فضای آشپزخانه سرد باشه برای کاربردی‌تر بودن اون کافی هست.

مدل آشپزخانه سرد و گرم (3)

مطبخ هایی در خارج از خانه به روایت تصویر

در ادامه براتون تصاویری از طراحی‌هایی که مطبخ یا آشپزخانه گرم کلا در فضایی خارج از خانه قرار می‌گیره رو آوردیم. این مدلِ طراحی آشپزخانه کثیف، برای پخت و پزهای خیلی زیاد و سرخ کردنی‌ها خیلی کاربردی و عالی هست. نمونه ها به صورت تصاویر زیر هستن:

  • اولین ایده استفاده از فضای باز هست. فضای بیرون شاید حال و هوای آشپزی و حتی لذت اون رو هم بتونه چند برابر کنه! مثل تصویر پایین.

مدل آشپزخانه سرد و گرم (1)

  • طراحی آشپزخانه گرم در فضای بیرون به اندازه ای میتونه جذاب و لذت بخش باشه که میشه حتی همونجا میز غذاخوری هم قرار داد.

آشپزخانه گرم و سرد (2)

  • و آخرین نمونه هم این طراحی آشپزخانه مطبخ دار هست که معلومه با این همه شلوغی، لذت آشپزی کردن در اون خیلی زیاد بوده

ایده های جدید این مقاله نوش جانِتون باشه!

چیزی که در اینجا بهش پرداختیم، انواع طراحی آشپزخانه گرم و سرد بود که یک سبک طراحی جدید و خیلی کاربردی هست. امیدواریم که از این طراحی ها ایده‌های خیلی خوبی بگیرین.

طراحی آشپزخانه سرد و گرم (16)

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید