طراحی آشپزخانه‌ دو دیواره؛ آشپزخانه راهرویی یا گالی چیست؟

0
473
طراحی آشپزخانه‌ دو دیواره؛ آشپزخانه راهرویی یا گالی چیست؟
طراحی آشپزخانه‌ دو دیواره؛ آشپزخانه راهرویی یا گالی چیست؟

بهتره که خیلی سریع بریم سر اصل مطلب و نگاهی به طراحی چیدمان آشپزخانه‌های راهرویی بندازیم.

البته قبل از شروع بگم که این نوع آشپزخانه اسم واحدی در ایران نداره. برخی به این نوع از آشپزخانه ها میگن آشپزخانه دو دیواره (اگه دو دیوار کابینت خور داشته باشه)، برخی دیگر میگن آشپزخانه راهرویی، و بر خی هم عیناً از واژه انگلیسی اون یعنی آشپزخانه گالی (Galley Kitchen) استفاده میکنن.

خب پس هدف این مقاله تمرکز روی گزینه‌های چیدمان آشپزخانه‌اس تا از اتلاف وقت شما در زمینه گشتن بین عکس‌های دکوراسیون داخلی آشپزخانه که در ظاهر متفاوتن اما چیدمان یکسانی دارن، جلوگیری کنه.

این چیدمان‌ها شامل آشپزخانه‌های راهرویی دو ردیفه (با کابینت دو طرفه) و آشپزخانه‌های راهرویی با یک ردیف کابینت میشن.

طراحی آَشپزخانه‌های راهرویی دو ردیفه (دو دیواره)

آشپزخانه‌های راهرویی دوطرفه به راهرویی با حداقل عرض 107 سانتی‌متر احتیاج دارن. به خصوص اگر مسیر گردشی توی آشپزخانه وجود داره، بهتره فضای 122 سانتی‌متری برای این کار منظور بشه. برای اطلاعات بیشتر درباره عرض راهرو بهتره به مقاله ابعاد آشپزخانه مراجعه کنین.

طرحی که در اینجا می‌بینین ممکنه توی یه قسمت خیلی باریکی از خونه، شاید حتی یه راهرو -درست مثل یه آشپزخانه در کشتی- قرار گرفته باشه. در این چیدمان اگر رفت و آمد زیاد باشه، زندگی کردن سخت میشه.

آشپزخانه راهرویی 1

در چیدمانی که اینجا داریم، احتمالا یه طاقچه رو به فضای غذاخوری باز بشه. در این طرح اگر به اندازه کافی فضا برای نگهداری وجود داشته باشه، میشه یکی از دیوارها رو به روی فضای غذاخوری باز کرد یا حتی با یه پنجره یا شبه جزیره (درواقع یه راهرو با یه جزیره) با غذاخوری ارتباط داشت.

آشپزخانه راهرویی 2

برای طراحی شبه جزیره‌ای که بالا در موردش صحبت کردیم، میشه با یک و نیم یا دو برابر کردن عرضش، اون رو به یه پیشخوان غذاخوری تبدیل کرد. اینجوری یک آشپزخانه راهرویی داریم که یک طرفش کابینته و یک طرف دیگه جزیره (مثل عکس زیر).

آشپزخانه راهرویی 3

اگر هم یه فضای خیلی باریک دارین، می‌تونین با قرار دادن یه میز در انتهای فضا به بهترین نتیجه برسین و از طراحی آشپزخانه دو دیواره ی خودتون لذت ببرین.

آشپزخانه راهرویی 4

هیچ دلیل موجهی نداره که تو آشپزخانه راهرویی بار یا پیشخوان غذاخوری نداشته باشین.

آشپزخانه راهرویی 5

این یه آشپزخانه راهرویی دو ردیفه‌اس با یه دیوار کابینت تمام قد. مطمئنا روی این دیوار هیچ فضای پیشخوانی وجود نداره اما پیشخوانی با عمق یک و نیم برابر، می‌تونه این کسری رو جبران کنه.

آشپزخانه راهرویی 6

راستی میدونین که طراحی آشپزخونه ها انواع مختلفی دارن، مثلا:

طراحی آشپزخانه‌های راهرویی یک ردیفه

چطور میشه توی چیدمان آشپزخانه راهرویی یک ردیفه، مثلث کار آشپزخانه رو رعایت کرد؟ اصول خاصی در این زمینه وجود نداره اما قراردادن اجاق گاز مابین سینک و یخچال بیشترین استفاده رو داره. وقتی اجاق گاز وسط باشه، شما مواد رو برای آماده‌سازی غذا از یخچال و کمدهای اطراف درمیارید (اگرم لازم شد خیلی سریع می‌تونین به سینک دسترسی داشته باشین)، میرین سمت فضای پخت و پز، تمیزکاری هم که همین گوشه کنارا انجام میشه و ظروف و کارد و چنگال‌ها هم اطراف سینک و ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرن.

آشپزخانه راهرویی 7

ممکنه بگین سینک هم توی آماده‌سازی غذا نقش داره و هم برای تمیزکاری، پس باید سینک وسط باشه، چرا که نه؟ چیدمان‌های زیادی وجود داره، یکیشم اینطوری.

آشپزخانه راهرویی 8

توی آشپزخانه گالی (راهرویی) یک طرفه ممکنه میز هم داشته باشین.

آشپزخانه راهرویی 9

یا حتی برای حریم خصوصی بیشتر یه دیوار خالی در آشپزخانه راهرویی تون داشته باشین:

آشپزخانه راهرویی 10

اگه امکان طراحی بازشو دارین، می‌تونین با استفاده از نقشه آزاد و حفظ نما و دید آشپزخانه، درهای کشویی براش بذارین.

آشپزخانه راهرویی 11

اگه یکم فضای بیشتری دارین، می‌تونین با یه ردیف قفسه باریک، فضای نگهداری بیشتری در آشپزخانه راهرویی تون داشته باشین.

آشپزخانه راهرویی 12

طراحی آشپزخانه‌های راهرویی خیلی کوچک

میخوایم یه مورد خیلی خاص رو بررسی کنیم، آشپزخانه خیلی کوچک با مدل راهرویی!

کمدهای آشپزخانه‌ای وجود دارن که تنها در 122 سانتی‌متر فضای پخت و پز و آماده‌سازی، اجاق، یخچال، سینک و کابینت رو فراهم می‌کنن. درسته این طرح با هیچ‌کدوم از استانداردهای ابعاد همخونی نداره اما حتی اگه فضای خیلی کوچیکی دارین، بازهم می‌تونین آشپزخانه داشته باشین.

آشپزخانه راهرویی 13

عملکردِ آشپزخانه های دو دیواره یا آشپزخانه های راهرویی چگونه است؟

اهداف اصلی یه چیدمان خوب برای آشپزخانه عبارتند از:

  • فضای پیشخوان کافی داشته باشه
  • فضای نگهداری کافی داشته باشه.
  • چیدمان کارآمدی داشته باشه و به مثلث کار هم حتما توجه بشه.
  • حریم خصوصی برای آماده‌سازی داشته باشه، چه فیزیکی و چه بصری.

حالا که به این چیدمان‌ها نگاه کلی داشتیم، بهتره ببینیم این آشپزخانه‌ها با اهداف چیدمان خوب چه رابطه‌ای دارن؟

فضای پیشخوان

در آشپزخانه‌های راهرویی دو ردیفه (یا همون آشپزخانه دو دیواره) کمبود فضای پیشخوان نداریم اما در آشپزخانه‌های تک ردیفه، این مساله می‌تونه به مشکل جدی تبدیل بشه. البته اگه نزدیک آشپزخانه یک ردیفه میز غذاخوری داشته باشین، به راحتی می‌تونین به عنوان فضای پیشخوان ازش استفاده کنین تا وقتی که بخواین غذا بخورین.

پوست کندن سیب‌زمینی درحالیکه پشت میز آشپزخانه نشستی، خیلی هم آرامش بخشه!

فضای نگهداری

این هم مثل فضای پیشخوان خیلی در آشپزخانه‌های دو دیواره مشکل‌ساز نیست.

اما آشپزخانه‌های راهروییِ تک ردیفه فضای نگهداری کمتری دارن. اما چون این آشپزخانه‌ها توی خونه‌های کوچک‌تر استفاده میشن پس وسایل و ظروف کمتری هم دارن ولی خب الزاما قابلمه و ماهیتابه و ظروف فر کمتر نیستن. اگه فضای غذاخوری نزدیک یه قفسه یا میز دم دستی باشه، میشه از اون‌ها برای فضای نگهداری استفاده کرد.

اگه در آشپزخانه یک ردیفه پنجره هم داشته باشین، بالطبع فضای نگهداری کمتر هم میشه.

چیدمان کارآمد

در آشپزخانه‌های راهرویی مسیر گردشی در وسط قرار داره و ممکنه آشپزخانه در یه راهرو قرار داشته باشه یا در انتهای اون درهای تمام قد به باغ باز بشه.

مسیر گردشی آشپزخانه‌های دو ردیفه در صورتی که مثلث کار کارآمدی داشته باشن، خیلی مساله‌ساز نیستن.

ولی آشپزخانه‌های تک ردیفه شاید کارآیی کمتری داشته باشن اما اونقدری هم که فکر می‌کنین بد نیستن. اون چیزی که بیشتر به چشم میاد، کمبود فضای پیشخوانه تا قرارگیری همه وسایل در یک طرف.

حریم خصوصی آماده‌سازی

آَشپزخانه‌های دو ردیفه با طراحی خاص خودشون بیشتر تمایل دارن از فضای غذاخوری جدا و حالت خصوصی‌تری داشته باشن اما برای آشپزخانه‌های تک ردیفه که رو به فضای دیگه‌ای باز میشن، این مساله کاملا برعکسه. بعضی از این آشپزخانه‌های تک ردیفه با یه در یا پرده، فضا رو زمانی که استفاده‌ای ازش نمیشه از دید پنهان می‌کنه.

بنظرتون چند نوع دیگه آشپزخانه داریم؟

بر اساس مدل آشپزخانه، ابعاد و زاویه های، مدل های مختلفی از آشپزخونه رو داریم که هر کدوم طراحی منحصر به خودشون رو طلب میکنن. برای مشاهده سایر انواع آشپزخانه میتونین روی لینک زیر کلیک کنین:

طراحی آشپزخانه جی شکل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید