معایب سقف کاذب کناف و مشکلات اجرایی اون

10
4583
معایب سقف کاذب کناف و مشکلات اجرایی اون
معایب سقف کاذب کناف و مشکلات اجرایی اون

الآن دوره ای شده که هر کی بخواد سقف کاذب بزنه، اولین گزینه مورد نظرش سقف کاذب کناف است. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشه که سقف‌های کناف، ممکنه عیبی هم داشته باشن؟ جواب اینه بله که دارن! البته اگه درست اجرا نشن! که خیلی وقتها هم همین‌جوریه متأسفانه. در این مطلب می‌خواهیم درباره این نوع مشکلات و معایب سقف کناف با هم حرف بزنیم.

سقف کاذب

معایب سقف کاذب کناف

همون طور که گفتیم سقف کاذب کناف، معایبی داره که این معایب در صورتی به وجود میاد که درست اجرا نشده باشه؛ در واقع این مشکلات عمدتاً عیب ذاتی خود کناف نیستن وناشی از اجرای ضعیف و نامناسب سقف کناف است. در ادامه به 5 تا از این معایب می‌پردازیم:

 • عدم مقاومت نسبت به رطوبت

سقف کناف در برابر آب مقاوم نیست، البته صفحه کناف ضد آب هم داریم که در محیط های مرطوب استفاده میشه. در صورت استفاده از این مدل کناف، مقاومت سقف در برابر بخار آب بسیار زیاد میشه.

 • عدم مقاومت نسبت به ضربه

سقف کناف در برابر ضربه مقاوم نیست، اما اگه اون رو گچ اندود کنین، خیلی مقاومتر میشه. درسته که کناف دربرابر ضربه ضعیف است، اما اگر بعد از نصب بشکنه یا سوراخ بشه، قابلیت ترمیم داره.

ترمیم هم اینطوری انجام میشه که با نوار درزگیر محل ترک، درز و یا شکستگی رو می‌پوشونین، بعداز اون هم محل رو بتونه کاری می‌کنین.

 • پخش گرد و خاک

همیشه اجرای سقف کناف مقدار زیادی گرد و خاک تولید میکنه که به راحتی در منزلتون پخش میشه. این غبارها به نقاطی دورتر از محل اجرای کار هم میرسن. در نتیجه بعد از اتمام کناف کاری، کل محیط رو باید تمیزکنین. این مسأله می‎‎تونه روی هزینه های شما تأثیرگذار باشه.

 • اجرای کناف نیاز به تیم‌های حرفه ای تر داره

باید اکیپ کارتان حرفه ای باشه و از تجهیزات پیشرفته استفاده کنه؛ چراکه تیم آماتور کیفیت نهایی کار رو بسیار پایین میاره. اینجا مشکل حادتر از مابقی سقف های کاذب است. به بیان بهتر، در کار کناف نسبت به خیلی از خدمات ساختمانی حساسیت اجرا بالاتره و ارزش اکیپ حرفه ای، ملموس تر میشه.

 • اهمیت کیفیت متریال کناف

کیفیت متریال کناف و بطور ویژه سازه های اون، که از جنس پروفیل‌های سبکه و صفحات اون، در استحکام سقف کناف اهمیت زیادی دارن. به بیان بهتر، اگه کیفیت متریال کناف شما مرغوب نباشه، سقف شما به مرور زمان شکم میده و یا ترک می‌‌خوره. این مسأله مطلوب هیچ کس نیست. مشکل اصلی هم اینه که در بازار، اختلاف کیفیت زیادی در متریال کناف دیده شده.

حالا ما چکار میتونیم بکنیم؟

راهکار ساده است. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که جزئیات اجرایی کناف رو در قرارداد بیارین. بعد از اون هم متریال خودتون رو با جزئیات اجرایی که از قبل با کناف کار توافق کردید، “کنترل” کنین. همین.

اولین کاری که انجام میدین اینه که برای کارتان، حتماً قرارداد بنویسین. همون طور که گفتیم، از پیمانکار بخواهید تا جزئیات اجرایی کناف هم پیوست این قرارداد کنه و بر طبق همون عمل کنه. تا زمانی که جرئیات اجرا و متریال مشخص نیست، قرارداد نبندید.

کنترل متریال کناف با دتایل اجرایی کار دو بخش مهم داره که هر دو تا باید انجام بشه. کنترل برند و کنترل مشخصات فنی مصالح کار. به بیان بهتر، کنترل فقط روی برندها نیست. کنترل روی مشخصات فنی متریال هم باید صورت بگیره.

درسته که متریال شما باید استاندارد ایران و سایر گواهینامه های بین المللی رو داشته باشه، اما این موارد کافی نیست. بسیاری از افراد نمی‌دونن که مشخصات فنی متریال کناف حتی از برند اون هم مهم‌تر است. به عنوان مثال اگه پیمانکار از پروفیل مارکدار، اما کمی نازکتر استفاده بکنه، آیا حواستون هست؟

با رعایت همین یک مورد و با یکی دوتا کنترل کوچک، کارتون بیمه میشه.

 

سقف کنافی

جمع بندی معایب سقف کناف

دیدیم که اجرای سقف کاذب کناف از بقیه سقف های کاذب حساس‎تره. اما واقعیت اینه که در صورت انتخاب سقف کناف، با هزینه خیلی کمتری می‎تونین کاری در تراز کیفی سایر سقفهای کاذب داشته باشین و از مزایایی در سطح اون ها بهره مند بشین.

در بحث معایب کناف هم نگرانی خاصی وجود نداره. چراکه معایب کناف عمدتاً در اجرای کناف و حواشی کار است و نه در ذات سقف کناف. به بیان بهتر، معایب کناف بیشتر مشکلات اجرایی سقف است تا عیب خود اون.

شما همیشه اول روی حرفه ای بودن تیم کناف‌کار تمرکز کنین و سپس مابقی معایب سقف رو در نظر بگیرین؛ چراکه اولی مهم‌تره. ضربه ای که سقف کناف از اکیپ‌های آماتور می‌خوره واقعا قابل محاسبه نیست.

سقف کاذب رنگ سبز

فوت کوزه گری برای سقف کناف

در اینجا می‎خواهیم به سه فوت کوزه گری که برای اجرای سقف کناف لازمه، اشاره کنیم. در صورت رعایت این سه نکته، میشه گفت کارتون کاملا مطلوب اجرا میشه و میتونین اجرای کار رو بیمه کنین. به بیان بهتر، شما با در نظر گرفتن نکات ذیل، به راحتی‎ می‌تونین از بروز هر گونه ناهماهنگی و یا مشکل در اجرای سقف کنافتان جلوگیری ‎کنین و از مزایای این سقف، بویژه قیمت مناسب اون بهره مند بشین. اگه این سه نکته را به دقت انجام بدین، حتی از مشکلات بعد از کار هم تا حد زیادی، ایمن خواهید شد! این مشکلات شامل خرابی سقف در طول زمان و مشکلات مالی با پیمانکار می‌باشد.

الف) دقت روی انتخاب اکیپ کناف‌کار: گفتیم که در کار کناف با هر پیمانکاری کار نکنین؛ چراکه در بازار دیده شده که کیفیت و دقت یک کناف‌کار گستره خیلی زیادی داره. به بیان بهتر در کار کناف فقط دنبال اکیپ‌های حرفه ای بگردین.

ب) گرفتن بروشور مشخصات فنی: پیمانکاری رو انتخاب کنین که بتونه بروشور مشخصات فنی کناف رو همون ابتدا، در اختیار شما قرار بده. گرفتن این بروشور دو حسن ویژه داره:

1- میزان مهارت پیمانکار و از اون مهمتر کلاس کاری‌اش رو می‎سنجین. ضمناً اطلاعات فنی خودتون هم زیاد میشه.

2- ایشان متریال مصرفی خودش رو همون ابتدا و قبل از امضای قرارداد، ثابت و مشخص  می‎کنه. این کار برای شما فوق العاده اعتمادزاست.

ج) مشکلی به نام ناخنی داشتن کار: گفتیم که در بازار، کار کردن با اکیپهای غیر حرفه ای کناف‌، دردسر ساز شده. میخوایم براتون یک مثال عملی بزنیم تا مطلب رو واضح‌تر کنه. مثال ما “کنترل ناخنی داشتن کار” است. کناف‌کارای حرفه ای میگن، اگه همین یکی اوکی باشه، کل کار کناف بیمه میشه.

در بازار دیده شده که اکیپ‌های غیر حرفه ای عمدتا پنل‌ها رو ناخنی نصب می‎کنن. ناخنی داشتن یعنی صفحات کار با هم اختلاف تراز دارن. وقتی دو تا پنل کناف رو کنار هم نصب می‌کنین، گاهی مواقع، یک پله کوچولو بوجود میاد که به اون میگن ناخنی.

راهکار ما اینه که حضور شما در محل پروژه پررنگ تر باشه. لااقل تا زمانی که روی بحث ناخنی کارتان به یک اطمینان خاطری برسین این حضور رو ادامه بدین. اگه هم احیاناً به مشکلی خوردین، فورا دستور توقف کار و تصحیح روند رو بدین. ضمناً اگه کار شما ناخنی‌دار شد هول نشین. فقط باید صفحه کناف رو باز کنین و یا از اندود گچ استفاده کنین. همین.

سقف کاذب در دکوراسیون داخلی

آخرش کناف خوبه یا بده؟

سقف کناف تکنولوژی نوینی است که عیب ذاتی نداره. فقط وقتی سقفتان کناف است باید یک کمی حواستون رو جمع تر کنین. اگه شما روی انتخاب پیمانکار، متریال و سایر نکاتی که آوردیم دقت نظر داشته باشین، در کار کناف شما مشکلی پیش نمیاد و از مزایای متعدد اون بهره مند می‌شین.

اما گاها دیده شده که سقف کناف، باب طبع مشتری از آب در نمیاد. درسته که سقف کناف نامناسب، خیلی بیشتر از عمده خدمات ساختمانی نامناسب، ایجاد مشکل می‌کنه؛ اما از اونطرف انتخاب کردن سیستم کناف به عنوان سقف، عمدتًا یک انتخاب وسوسه انگیز است، چراکه کناف سریع اجرا میشه، سبک است و از همه مهمتر اینه که ارزانه.

پس حرف آخر ما، تکرار همین جمله باشه که باید روی انتخاب مجری کناف حساسیت ویژه ای به خرج بدین. در مرحله دوم هم روی اینکه متریال شما چی باشه، تحقیق کنین و با مجریکار به توافق برسین. توصیه ما اینه که در انتخاب اکیپ کناف‌کار، دنبال کاهش هزینه ها نباشین. اگر زیرسازی شما کم و یا نازک باشه، پنل‌های کناف در طول شش ماه و یا یک سال ترک میخورن و شکم میدن.

کناف تکنولوژی مطلوبی است که باید اجرای مناسبی داشته باشه.

میتونین نظرات و سؤالات خودتون رو باما به اشتراک بذارین. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.

سقف کاذب کناف همراه نورپردازی

 

10 دیدگاه‌ها

  • با سلام
   بله کاملاً از این نظر تست و آزمایش شده است. کناف ورق‌هایی داره که پوشش ضد آب داره مثلاً برای سقف حمام.

 1. سلام،سقف ما کناف هست،ینی از وقتی خریدیم اینجوری بود،همه چیش خوبه اما یه بدی بزرگ داره اونم اینه داخلش موش و حشرات موذی زیاد میرن قشنگ صدای پاشون وقتی خونه ساکته میاد،دارن راه میرن،مدام باید استرس داشته باشی بالاخره از یه راهی نیان تو،فاصله کنافها تاسقف اصلی زیاده همین باعث شده محل خوبی برای حشرات وموشهاباشه.

  • سلام
   سوسک و حشرات موذی همیشه هستند. و روشهای زیادی برای دور کردنشون وجود دارد که استفاده از دستگاه های فراصوت بهترین و بهداشتی ترین روشه که میشه پیشنهاد داد.

 2. با سلام و خسته نباشید یک سوال دارم از خدمتتون.
  آیا کناف نیاز به زیر سازی و گچ کاری داره یا از روی سقف تیرچه بلوک قابل اجراست جون بیشتر بحث حشرات زیر کناف رو مطرحه.
  با تشکر

  • سلام
   نیاز به گچ ندارد ولی برای بهداشت و جلوگیری از عبور حشرات میشه قبلش گچ کرد.

 3. سلام
  من خیلی وقت پیش این سوال رو در سایتتون مطرح کردم و چندبار هم سر زدم که بدونم راهنمایی کردید یا خیر!
  من در آستانه ی انجام کار کناف برای منزلمون هستم

  • سلام دوست عزیز
   به تمام کامنت‌ها پاسخ داده میشه.
   در حال حاضر به هر دو کامنت شما در دو مقاله پاسخ داده شده.

 4. سلام وقت بخیر آیا اگر بخوایم یک کناف با قابلیت نورپردازی فقط دورتادور سقف یا فقط دو طرف سقف اجرا کنیم جزو باکس دور ساده محسوب میشه یا جزو کناف دکوراتیو ؟ میشه در مورد محاسبه ی قیمت این طرح هم راهنمایی بفرمایید ؟
  ممنون از سایت علمی و بسیار کاربردی شما

  • با سلام
   باکس های محیطی که دور فضاهای مختلف اجرا میشه دو نوع نورپردازی دارند:

   ۱_ اجرای نور مخفی در باکس که با smd یا لامپهای شلنگی نورپردازی میشه
   ۲_اجرای نور نقطه ای زیر باکس که در این‌مورد باکس ساده اجرا میشه
   قیمت باکس نور مخفی دکوراتیو محسابه میشه
   باکس بصورت ساده محاسبه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید