کابینت زیر سینک رو چطور بسازیم و قیمت اش چقدره؟ + نکات طراحی

0
1302
کابینت زیر سینک رو چطور بسازیم و قیمت اش چقدره؟ + نکات طراحی
کابینت زیر سینک رو چطور بسازیم و قیمت اش چقدره؟

در این مقاله، اول توضیح میدیم که کابینت زیر سینک چیه و برای ساخت یا تعویضش باید به چه نکاتی توجه کنی.

در قسمت دوم نکاتی در مورد قیمت کابینت زیر سینک میگیم.

در بخش آخر هم با ارائة طرح‌هایی از کابینت زیر سینک پیشنهاداتی برای منظم کردن و ساماندهی کابینت زیر سینک بیان می‌کنیم.

در این مقاله، اول توضیح میدیم که کابینت زیر سینک چیه و برای ساخت یا تعویضش باید به چه نکاتی توجه کنی.

در قسمت دوم نکاتی در مورد قیمت کابینت زیر سینک میگیم.

در بخش آخر هم با ارائة طرح‌هایی از کابینت زیر سینک پیشنهاداتی برای منظم کردن و ساماندهی کابینت زیر سینک بیان می‌کنیم.

منظور از کابینت سینک دقیقاً چیه؟

معمولاً اسکلت کابینت (که به یونیت معروفه) از ام دی اف سفید ساخته میشه و نمای ظاهری اون (همون درِ کابینت) با توجه به سلیقه مشتری با متریال مختلفی مثل های گلاس، ممبران، ام دی اف و … ساخته میشه. اما متریال ام دی اف نسبت به رطوبت مقاومت زیادی نداره و در صورتیکه در معرض رطوبت قرار بگیره به احتمال زیاد دچار آسیب میشه.

با توجه به توضیحاتی که گفتیم، در حقیقت منظور از کابینت زیر سینک، یونیت کابینتِ زمینی در ناحیه سینک آشپزخونه است. این یونیت نسبت به بقیه قسمت‌های آشپزخانه بسیار بیشتر در معرض رطوبت قرار داره و در نتیجه احتمال آسیب‌دیدنش در اثر تماس با آب خیلی بالاست.

نکات مربوط به ساخت کابینت زیر سینک

همانطور که میدونی جون کابینت زیر سینک در معرض آبریزی است، انجام اقدامات مناسب و رعایت یسری نکات در حین ساخت یا تعویض، برای افزایش مقاومت اون در برابر رطوبت خیلی مهمه.

مهمترین نکات در کابینت زیر سینک چیه؟

در کابینت زیر سینک مهمترین مسئله رطوبت هست و باید خیلی جدی گرفته بشه. برای اینکه کابینت زیر سینک طول عمر بیشتری داشته باشه و در اثر رطوبت دچار خرابی نشه باید به دو موضوع توجه کنی: 1) آب‌بندی مناسب؛ و 2) متریال مقاوم در برابر رطوبت.

آب‌بندی مناسب درزها در زمان اجرا

برای جلوگیری از جذب رطوبت در قسمت‌های برش خورده کابینت، باید این قسمت‌ها رو آب بندی کرد. به این صورت که قسمت‌های برش خورده رو با چسب آکواریوم با کیفیت بالا بپوشونیم. در زمان نصب ورق‌ها هم اجزای کابینت رو با چسب‌های مرغوب آب بندی کنیم.

ترجیحاً انتخاب متریالی که نسبت به رطوبت مقاوم باشه

همونطور که گفتیم، کابینت زیر سینک در معرض رطوبت قرار داره، از طرفی معمولاً برای یونیت کابینت‌ها از ام دی اف سفید استفاده می‌کنن، ام دی اف هم که نسبت به رطوبت ضعف داره. پس چیکار باید کرد؟

بهتره از متریالی استفاده کنی که در طی طول عمر کابینت، دغدغه‌ای بخاطر خرابی کابینت زیر سینک در اثر رطوبت نداشته باشی. در این زمینه پیشنهاد ما استفاده از پی وی سی است.

چرا PVC برای یونیت کابینت زیر سینک بهترین گزینه است؟

خب همانطور که گفتیم پیشنهاد ما برای یونیت کابینت زیر سینک استفاده از پی وی سی هست. PVC نوعی پلاستیکه و ضخامت ورق‌های اون بین 1.5 تا 2 سانتیمتر هست. این ماده کاملاً ضد آبه یعنی اگر کل ورق رو در آب غرق کنی اتفاقی براش نمیفته، به همین دلیل برای کابینت زیر سینک خیلی مناسبه و حتی در روشویی‌ها هم استفاده میشه. علاوه بر این، پی وی سی سبک بوده و در مقابل حشرات موذی مثل موریانه دچار آسیب نمیشه. اما تنوع رنگ و طرح محدودی داره برای همین بیشتر به عنوان یونیت کابینت استفاده میشه تا کل درب‌ها. موضوع دیگه اینه که ورق پی وی سی گرون‌تر از ام دی اف هست.

قیمت کابینت زیر سینک چقدره؟

بطور کلی عوامل مختلفی بر قیمت کابینت اثر میذارن. برای کابینت زیر سینک هم عواملی مثل اینکه می‌خوای کلاً کابینت رو تعویض کنی و یا در مرحله ساخت هستی، و اینکه می‌خوای از چه جنسی برای یونیت استفاده کنی، روی قیمتش اثر داره.

4 تا گام برای محاسبه قیمت کابینت زیر سینک در مرحله ساخت و با استفاده از یونیت ام دی اف سفید به شرح زیر است:

  1. اول طول کابینت بخش سینک رو محاسبه کن (ببین طول کابینت زیر سینک چند متره).
  2. بعدش با توجه به جنس کابینت قیمت حدودی هر متر طول کابینت آشپزخانه رو پیدا کن.
  3. حالا طول کابینت رو در قیمت هر متر اون ضرب کن (عدد مورد 1 ضربدر مورد 2). این عدد بهت قیمت کل کابینت (زمینی و دیواری به همراه درب کابینت) رو میده. برای محاسبه قیمت کابینت زیر سینک باید گام چهارم رو انجام بدی.
  4. عدد بدست اومده در مورد سوم رو در 0.6 ضرب کن (چون معمولاً هزینه کابینت زمینی 60 درصد و کابینت دیواری 40 درصد هزینه کل کابینت هست). حالا هزینه حدودی کابینت زیر سینک در مرحله ساخت رو داری.

مثال) به عنوان مثال هم اکنون (اسفند 98) هزینه کابینت زیر سینک با جنس درب ممبران و یونیت ام دی اف سفید، با احتساب طول کابینت معادل 1.2 متر، بین 1,150,000 تومان تا 1,800,000 تومان (بر اساس جنس ممبران) متغیره.

نکته 1: این مراحلی که گفتیم قیمت کابینت زیر سینک در مرحله ساخت رو بهت میده. در صورتیکه اگر بخوای این کابینت رو تعویض کنی، قیمتش بیشتر میشه!

نکته 2: گام‌های ارائه شده در این بخش بر اساس یونیت ام دی اف سفید هست، اگر بخوای از یونیت با جنس پی وی سی استفاده کنی باید اختلاف قیمت رو محاسبه کنی که در بخش‌های بعدی میگیم این اختلاف چقدره.

چرا قیمت «تعویض» کابینت زیر سینک از ساخت اون بیشتره؟

بطور کلی هزینه تعویضِ بخشی از کابینت از ساختِ همون مقدار کابینت بیشتره. چون کار بصورت تعمیرات و لکه‌گیری است و مشکلاتی به همراه داره. مثلاً پرت ورق بیشتر میشه و ست کردن دقیق یونیتِ جدید در محل قبلی کار سختتریه. بصورت خیلی تقریبی میشه گفت این عوامل باعث میشن هزینه تعویض نسبت به ساخت، حداقل 50 درصد بیشتر بشه.

نکته: همونطور که گفتیم این قیمت‌ها بر اساس متریال ام دی اف سفید در یونیت کابینت هست. اما پیشنهاد ما استفاده از پی وی سی است که کمی گرانتر هست..

تفاوت قیمت استفاده از پی وی سی بجای ام دی اف سفید برای یونیتِ کابینت زیر سینک چقدره؟

قیمت پی وی سی از ام دی اف بیشتره. این تفاوت قیمت برابر با تفاوت قیمت متریال مصرفی PVC و MDF هست. بر اساس نرخ‌های دی 98، این اختلاف قیمت حدود 300 تا 400 هزار تومان میشه.

توجه کن که اگر کابینت‌سازی برای پیاده‌سازی پی وی سی نسبت به ام دی اف بهت اختلاف قیمت بالایی (مثلاً 600- 700 هزار تومان) گفت، ازش بخواه تا متریالی که مصرف میکنه رو با توجه به ابعاد کابینت با حالت عادی برات مقایسه قیمت کنه، چون در هزینه‌های اجرا و دستمزد تفاوتی وجود نداره. اینجوری متوجه میشه که با یک مشتری حرفه‌ای سروکار داره.

کابینت زیر سینک همیشه خیلی شلوغه، چطور بهش نظم بدم؟

کابینت زیر سینک همیشه یکی از نامنظم‌ترین بخش‌های آشپزخونه است. برای نظم دادن به اون چند راه وجود داره. مثلاً میتونی از باکس‌های آماده استفاده کنی و خودت بعد از ساخت کابینت این قسمت رو مرتب کنی. اما یک راه دیگه اینه که موقع ساخت یا تعویض برای ساماندهی و مرتب کردن کابینت زیر سینک به فکر چاره باشی.

در ادامه یسری طرح‌هایی که برای کابینت زیر سینک استفاده میشن رو آوردیم. میتونی از اونها ایده بگیری و با کابینت‌سازت درمیون بذاری. البته میتونی با کابینت‌سازهایی که سلام ساختمان معرفی می‌کنن هم صحبت کنی و از مشاوره اونها در این زمینه بصورت رایگان استفاده کنی.

1. استفاده از باکس برای ساماندهی کابینت زیر سینک

استفاده از باکس یکی از ساده‌ترین روش‌هایی هست که برای ساماندهی کابینت زیر سینک استفاده میشه. نیاز نیست که حتماً این روش رو در حین ساخت و با کمک کابینت ساز پیاده کنی. خوبیه این روش همینه که هر وقت خواستی میتونی با خرید یا ساخت چند جعبه ساده به وضعیت کابینت زیر سینک آشپزخونه سروسامان بدی. البته اگر این کارو با کمک کابینت ساز انجام بدی بیشتر و بهینه‌تر میتونی از فضا استفاده کنی.

کابینت زیر سینک 1

همانطور که در تصاویر می‌بینی با استفاده از چند باکس (چه ساده و چه بصورت ریلی) استفاده بهتری از فضای زیر سینک شده است.

2.  استفاده از قفسه فلزی برای منظم کردن کابینت زیر سینک

قفسه های فلزی نوعی دیگری از روش ساماندهی فضای زیر سینک هست. خوبیه این روش نسبت به باکس‌ها اینه که چون بصورت مشبک و فلزی هست نگرانی کمتری بخاطر نفوذ رطوبت و خراب شدن اونها وجود داره.

کابینت زیر سینک 2

همانطور که در تصاویر مشخص است از قفسه‌های فلزی هم میتونی بصورت ریلی و متحرک و هم ثابت استفاده کنی.

3. طراحی ترکیبی و شخصی برای داخل کابینت زیر سینک

میتونی بر اساس سلیقه و نیازت برای کابینت زیر سینک تصمیم بگیری. مثلاً در تصویر زیر علاوه بر اینکه از باکس‌هایی روی درِ کابینت استفاده شده، چیدمان فضای داخلی کابینت هم با استفاده از طبقه‌هایی منظم شده.

کابینت زیر سینک 3

4. کابینت زیر سینکِ کشویی به شکل U

استفاده از این مدل بهینه‌ترین حالت برای استفاده از فضای داخلی کابینت زیر سینک هست. در کابینت‌های کشویی زیر سینک، ابعاد داخلی کشو با توجه به فضایی که سینک و لوله‌ها از داخل کابینت اشغال می‌کنن، طراحی میشه. به عبارت دیگه یک کشو تو خالی به شکل U در این قسمت قرار میگیره که از فضای دیواره‌های کشو میشه استفاده کرد. قسمت داخلی این کشوها هم بهتره از متریالی استفاده بشه که در مقابل رطوبت مقاوم باشه.

کابینت زیر سینک 4

همانطور که در تصاویر بالا میبینی، بر اساس اندازه سینک و فضایی که لوله‌ها اشغال کردن میتونی فضای زیر سینک رو با استفاده از کشوهای دیواره دار، مدیریت کنی.

کابینت زیر سینک 6
کابینت زیر سینک

5.   کشوی زاویه دار به عنوان جا اسکاجی در کابینت زیر سینک

معمولاً فضای جلویی کابینت زیر سینک مورد استفاده قرار نمیگیره. یکی دیگه از مدل‌هایی که برای کابینت زیر سینک طراحی میشه، استفاده از قسمت بالایی کابینت به عنوان جا اسکاجی تو کار به کمک کشوی زاویه دار هست که میتونه برای نگهداری وسایل کوچک دم دستی مورد استفاده قرار بگیره.

کابینت زیر سینک 5

جمع‌بندی

اگر در مرحله ساخت یا تعویض کابینت زیر سینک هستی و دغدغه شلوغی و بی نظمی کابینت زیر سینک رو هم داری، میتونی از طرح‌هایی که توضیح دادیم ایده بگیری. برای متریال مورد استفاده هم، همونطور که گفتیم، استفاده از PVC بهترین گزینه برای یونیت کابینت زیر سینک هست. درسته که قیمتش کمی گرون‌تر از ام دی اف میشه ولی ارزشش رو داره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید