طراحی کابینت ممبران؛ طراحی یک کابینت کلاسیک با درخششی تمام عیار!

0
92
طراحی کابینت ممبران طراحی یک کابینت کلاسیک با درخششی تمام عیار!
طراحی کابینت ممبران طراحی یک کابینت کلاسیک با درخششی تمام عیار!

آخرین بروزرسانی

طراحی کابینت ممبران؛ طراحی یک کابینت کلاسیک با درخششی تمام عیار!
5 (1 نظر)

آشپزخانه برای خانم‌ها و البته بسیاری از آقایان مثل یک پناهگاه امن می‌ماند که می‌توانند همان‌طور که دارند ظرف‌های شام را خشک می‌کنند و یا ناهار می‌پزند؛ به روزشان فکر کنند و به افکارشان نظم و ترتیبی بدهند. این وسط هر قدر آشپزخانه به سلیقه‌ی اهالی خانه نزدیک‌تر باشد، طبیعی است که همه احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

آشپزخانه‌هایی با کابینت ممبران و طراحی کلاسیک یکی از انواع آشپزخانه هستند که به شما فضایی گرم و راحت را هدیه می‌دهند و  اگر صاحب یک آشپزخانه کوچک باشید، حسابی می‌توانند در بهینه‌سازی فضا کمکتان کنند.

اما طراحی کابینت ممبران اصول ویژه‌ای دارد چرا که نوع طرح این کابینت به شکل مستقیم روی کارایی آن تأثیر می‌گذارد؛ اگر دوست دارید بیشتر با این کابینت‌های جذاب آشنا بشوید با ما تا پایان این مطلب همراه‌ باشید.

طراحی کابینت ممبران

طراحی کابینت ممبران کلاسیک

برای طراحی یک آشپزخانه زیبا با کابینت ممبران بعد از این که شما طرح مورد نظرتان را از میان هزاران طرح مختلف انتخاب کرده‌اید. کابینت‌ساز محترم یا طراح داخلی مشغول طراحی و ساخت کابینت‌های شما می‌شود؛ اما طراحی کابینت ممبران قواعد خاص خودش را دارد که در بخش زیر نگاهی به این اصول و قوانین می‌اندازیم.

اصول طراحی کابینت ممبران

اصول طراحی کابینت ممبران

مهمانی خلاقیت و جذابیت: آشپزخانه‌های کلاسیک به دنبال راهی هستند که بتوانند چشم‌ها را خیره کنند برای همین از کمی جزئیات بیشتر استقبال ‌می‌کنند بنابراین برخلاف کابینت‌های مدرن که عاشق سادگی هستند؛ طراحان هنگام طراحی کابینت ممبران جزییات ریز و درشت به کار نهایی اضافه می‌کنند. سرستون‌ها، دستگیره‌های هماهنگ با نوع کار، منبت‌کاری‌های مختلف که با دستگاه cnc  روی کار نقش می‌بندد و ویترین‌هایی با شیشه‌های طرح‌دار و مشبک نمای کلی یک آشپزخانه کلاسیک با کابینت ممبران را می‌سازند. آشپزخانه‌ای که با جزییات زیادش حسابی می‌تواند مثل یک نگین زیبا در خانه بدرخشد.

تقارن و دیگر هیچ: مغز ما به طور خودکار به دنبال هماهنگی و تقارن می‌گردد خب معلوم شد که کابینت‌هایی ممبران هم از این موضوع استقبال می‌کنند. برای همین طراحان را مجبور کردند که به اصل تقارن در طراحی کابینت ممبران حسابی پایبند باشند.

شاید فکر کنید این یک اصل ساده است که در طراحی هر نوع کابینتی در نظر گرفته می‌شود؛ اما اگر نگاهی به بعضی از مدل‌های کابینت مدرن بیندازید متوجه می‌شوید که در برخی طرح‌ها از تقارن اصلاً خبری نیست و اتفاقاً فضا با کوچک و بزرگ‌شدن ابعاد کابینت‌ها جذابیت پیدا می‌کند. پس اگر عاشق جفت کردن همه چیز با هم هستید، می‌توانید با خیال راحت به سراغ آشپزخانه‌های کلاسیک با کابینت ممبران بروید.

خانه‌ای برای همه: آشپزخانه‌های قدیمی را یادتان هست که یخچال را در خالی‌ترین نقطه‌ی آن می‌گذاشتیم؟ یا حتی همین اواخر هود بیچاره را همین‌طور تک‌وتنها بالای گاز رها می‌کردیم؟ خب بعد از مدتی هود و یخچال حسابی به سایر وسیله‌ها حسادت کردند و انقدر به جان طراحان نق زدند تا این‌که آن‌ها به فکر چاره افتادند و با طراحی باکس‌های مختلف، کاری‌کردند که هود و یخچال عاشق کابینت‌های ممبران شوند.

طراحان هنگام طراحی کابینت ممبران معمولاً و با توجه به ابعاد آشپزخانه  یک جایگاه و باکس جدا برای یخچال و هود طراحی ‌می‌کنند تا همین‌طور تنها وسط آشپزخانه نایستند. همین ویژگی ساده یعنی اضافه کردن باکس‌هایی با کارایی‌های مختلف باعث شده که کابینت‌های ممبران و آشپزخانه‌های کلاسیک برای خانه‌های کوچک کاربرد بیشتری داشته باشند چون در این آشپزخانه‌ها تقریبا فضای مرده‌ای وجود ندارد و از هر فضایی می‌شود استفاده کرد.

همنشینی رنگ‌ها: در طراحی کابینت ممبران می‌توانید از طیف‌های رنگی مختلف استفاد‌ه‌کنید اما پرطرفدارترین رنگ، رنگ سفید است که در بخش بعد مفصل‌تر به این موضوع می‌پردازیم. خوب است بدانید رنگ‌هایی مثل طوسی و یا تون‌های مختلف رنگ قهوه‌ای مثل گردویی و … و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها مثل سفید و طلایی هم پرطرفدار هستند. البته اگر صاحب یک آشپزخانه کوچک هستید بهتر است به سراغ رنگ‌های تیره نروید.

طراحی کابینت ممبران برای آشپزخانه کوچک

طراحی کابینت ممبران برای آشپزخانه کوچک

همه ما از آشپزخانه‌های کوچک بیزاریم چون حس می‌کنیم وسط کوهی از لوازم و ابزارها گیر افتادیم. اما به تصویر بالا نگاه‌کنید. اثری از بی نظمی و شلوغی می‌بینید؟ این هنر طراح کابینت است که هنگام طراحی کابینت ممبران هم به کوچک بودن فضای آشپزخانه توجه‌کرده‌ و هم با طراحی و استفاده از رنگ درست، برای اهالی خانه یک آشپزخانه با فضایی دلچسب و لذت‌بخش خلق‌ کرده‌ تا آن‌ها به راحتی صاحب یک فضای گرم و صمیمی بشوند.

طراح برای این‌که از فضا بیشترین استفاده را بکند اپن را حذف کرده و به جای آن از طراحی کابینت به شکل L استفاده کرده‌است از طرفی با حذف باکس هود و اضافه کردن ویترین‌ها فضا را از حالت یک‌نواختی نجات داده‌ و البته با طراحی چند کشو در زیر گاز و اطراف آن، کاری کرده‌ که خانم خانه هنگام آشپزی به راحتی به همه ابزارهای مورد نیازش دسترسی داشته باشد.

یک نکته مهم دیگر هم در طراحی کابینت ممبران برای آشپزخانه کوچک وجود دارد و آن رنگ کابینت‌ها است. همان‌طور که می‌بینید در تصویر بالا از رنگ روشن کابینت ممبران استفاده شده‌است. این کار باعث می‌شود فضا حالت بسته و خفه نداشته‌باشد و نور کلی محیط هم چندبرابر ‌شود. همان‌طور که از این تصویر هم معلوم است طراحی کابینت ممبران برای یک آشپزخانه کوچک دست کمی از شعبده‌بازی ندارد و یک طراح خوب می‌تواند با کمی دقت و ظرافت ناگهان آشپزخانه کوچک و کم نور شما را به یک محیط دلپذیر و بزرگ تبدیل کند.

طرح جزیره برای کابینت ممبران

طرح جزیره برای کابینت ممبران

خوب به تصویر بالا نگاه کنید و بگویید چه چیزی باعث شده حس راحتی این آشپزخانه چند برابر بشود؟  چیزی که در همان نگاه اول  توجه من را جلب کرد اپن جزیره‌ای آشپزخانه است که این روزها طرفدارهای زیادی هم دارد؛ چرا؟

چون جزیره‌ها هزار و یک کاربرد دارند. از آن‌ها می‌توانیم به عنوان میز ناهارخوری استفاده کنیم یا وقتی مهمان داریم و دوست داریم هم گپ بزنیم هم حواسمان به غذایمان باشد. بساط پذیرایی از مهمان را روی همین جزیره کوچک پهن کنیم و از آشپزی و مهمانی همزمان لذت ببریم.

علاوه بر این، جزیره‌ها با توجه به ابعادشان می‌توانند میزبان ظرف و ظروف‌های ریز و درشتمان باشند. و البته با وجود یکی دو ویترین می‌توانیم چندتا از ظروف جذابتر را به نمایش بگذاریم و کمی به دکور خانه رنگ و لعاب بدهیم.

یکی دیگر از کاربردهای مهم جزیره‌ها، استفاده از آن‌ها به عنوان پیشخوان است. همین طرحی که می‌توانید در تصویر بالا ببینید. این سطوح دوست‌داشتنی به خانم خانه این امکان را می‌دهند که به همه زوایای آشپزخانه  دسترسی داشته باشد.

البته سطح جزیره و دیواره‌های آن هم یک سطح جدید برای هنرنمایی طراح کابینت است که می‌تواند با طراحی منبت‌کاری و یا سرستون کلی تنوع و جذابیت را به دکور خانه تزریق کند.

خوب است بدانید بسیاری از جزیره‌‌ها گاهی میزبان سینک ظرفشویی یا گاز هستند، و به این ترتیب ممکن است جنس سطح کارهم تغییر کند و مثلاً به جای یک سنگ براق  یا چوب و ام‌دی‌اف از استیل ضد زنگ استفاده بشود. جزیره‌ها البته به دو شکل ثابت و متحرک طراحی می‌شوند و شما می‌توانید با توجه دکور خانه گاهی در چیدمان نهایی تغییراتی ایجاد کنید.

طراحی کابینت ممبران سفید

طراحی کابینت ممبران سفید

همان‌طور که قبلاً گفتیم در طراحی کابینت ممبران می‌توانید از رنگ‌های متنوعی استفاده‌کنید اما بهترین و پرطرفدارین رنگ در آشپزخانه‌هایی با این سبک، رنگ سفید است که اگر نگاهی به تصویر بالا بیندازید می‌بینید که ترکیبش با رنگ طلایی بسیار جذاب و چشم‌نواز از آب درمی‌آید.

رنگ سفید با سفری که به  هاگوارتز داشت خیلی زود یاد گرفت با تکان دادن چوبش، می‌تواند فضا را بزرگ‌تر از اندازه‌ی عادی نشان بدهد. از طرفی سفید رنگ آرامش هم هست و  دیدن کلی کابینت سفید  ‌باعث می‌شود شما خود به خود حس کنید در یک محیط خالی از گرد و غبار و آلودگی ایستاده‌اید؛ خب چه کسی از یک آشپزخانه بزرگ و تمیز بدش می‌آید؟

نکته‌ی دیگر این‌که سفید باعث می‌شود جلوه و جذابیت منبت‌هایی که روی ممبران تراش می‌خوردند، بیشتر از همیشه دیده‌بشود و همین موضوع طراحان کابینت ممبران را سرذوق می‌آورد تا بیشتر و بیشتر از سفید پرطرفدار استفاده‌ کنند.

به تصویر بالا نگاه کنید و بگویید چه می‌بینید؟ یک آشپزخانه پر از نور قطعاً اولین جوابی است که به ذهنتان می‌رسد و خب قطعاً این جواب درست است، چون سفید مثل آیینه می‌ماند و به راحتی نور را بازتاب می‌دهد.

البته قرار نیست همیشه یک آشپزخانه کوچک میزبان ضیافت با شکوه سفید و طلایی باشد. گاهی می‌توانیم دست سفید را با همه‌ی توانایی‌هایش در نشان دادن جزییات بگیریم و به یک آشپزخانه پرنور و بزرگ مثل تصویر بالا بیاوریم. آن وقت می‌توانیم یک گوشه بایستیم و شاهد جادوی سفید باشیم و ببینیم که چطور می‌تواند یک شعاع باریک نور را هزار برابر کند، یا مثل یک ذره‌بین جزئیات را به کامل‌ترین شکل ممکن به نمایش بگذارد و یا در کنار سایر رنگ‌ها قرار بگیرد و یک سموفنی هماهنگ از رنگ‌ها درست وسط آشپزخانه کلاسیک ما بنوازد.

طراحی قفسه کابینت ممبران

طراحی قفسه کابینت ممبران

قفسه‌های مختلف و دکوری‌ها از آن بخش‌های جذاب آشپزخانه‌های کلاسیک هستند که هنگام طراحی کابینت ممبران به آن‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود؛ این قفسه‌های ساده هم یک فضا به سایر فضاهای ذخیره‌سازی اضافه می‌کنند و هم باعث می‌شوند ظاهر آشپزخانه‌تان از یکنواختی نجات پیدا کند.

اگر نگاهی به تصویر بالا بیندازید در همان قسمت سمت چپ یک قفسه جذاب می‌بینید که با یک در شیشه‌ای تنوع خوبی به ظاهر آشپزخانه داده‌است، نورپردازی‌های قفسه‌ی بالا هم  تیر آخر طراح این آشپزخانه بودند، او با این نورپردازی‌ها پای کارش را به عنوان نمونه‌ی یک آشپزخانه کلاسیک بی نقص و جذاب امضا کرده‌است.

چگونه بهترین طراحی برای کابینت ممبران خودمون داشته باشیم؟

ما در این مطلب سعی کردیم مدل‌های متنوعی از طراحی کابینت ممبران را به نمایش بگذاریم تا شما بتوانید با توجه به انواع طرح‌ها و شرایط آشپزخانه‌تان، بهترین مدل و الگو را انتخاب کنید. بعد از انتخاب الگو، نوبت می‌رسد به انتخاب یک کابینت‌ساز ماهر که بتواند طرح و الگویی را که در ذهن شما هست، با کیفیت خوب و عالی بسازد؛ خب حالا سوال این است که از کجا می‌توانیم یک کابینت‌ساز مطمئن و کاربلد پیدا کنیم؟

ما در سلام ساختمان قرار است به شما کمک کنیم تا با انتخاب یک کابینت‌ساز خوب، خیلی راحت به آشپزخانه مورد علاقه‌تان برسید. برای این کار کافی است به لینک زیر بروید و بعد از ثبت درخواست و مشاوره در رابطه با قیمت‌ها، از میان لیست معرفی‌شده از سوی سلام ساختمان هر طراحی  را که با شرایطتان سازگارتر بود انتخاب کنید و با خیال راحت از صفر تا صد طراحی کابینت ممبران مورد نظرتان را به یک کاردان بسپارید و از نتیجه نهایی لذت ببرید.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید