دستگیره کابینت ممبران

0
4438
دستگیره کابینت ممبران
دستگیره کابینت ممبران

دستگیره کابینت ممبران، یکی از اون گزینه‌هاییه که تغییر چشم‌گیر و واضحی برای ظاهر کابینت‌های به کار رفته توی آشپزخونه یا هر نقطه دیگه‌ای از محیط خونه و محل کار، به ارمغان میاره. تا جایی که شاید اصلا لازم نباشه کابینت‌ها رو عوض کنید و از نو یک سری کابینت جدید با تمام هزینه‌های حمل‌و‌نقل و نصبش، تهیه کنید.

بنابراین توی این مقاله قصد داریم درباره دستگیره‌ کابینت ممبران اطلاعات بیشتری در اختیارتون قرار بدیم تا شاید با به دست آوردن آگاهی نسبت به اونا، از یک هزینه هنگفت تغییر کابینت و دردسرهای بعدیش نجات پیدا کنین.

آشنایی با انواع جنس‌های دستگیره کابینت ممبران

دستگیره کابینت ممبران می‌تونه از جنس‌های مختلفی ساخته بشه. در ادامه بعضی از مهم‌ترین و جدیدترین دستگیره کابینت ممبران رو معرفی می‌کنیم.

دستگیره کابینت ممبران، جنس فلزی یا استیل

استیل در واقع یه نوع آلیاژه که زنگ نمی‌زنه. مقاومت خوبی داره و احتمال اینکه روی اون خط‌و‌خشی بیفته خیلی کمه.

برای همین استیل رو میشه توی صنعت کابینت‌سازی به عنوان یک آلیاژ محبوب برای ساخت یراق و دستگیره و موارد اینچنینی استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های مثبت استیل اینه که به راحتی میشه از اون توی محیط‌هایی که رطوبت زیادی دارن استفاده کرد و چه جایی مرطوب‌تر از محیط آشپزخونه!

رنگ اصلی استیل نقره‌ایه و به خاطر همین هم در بسیاری از کارهای صنعتی میشه از اون استفاده کرد. دستگیره‌های فلزی که رنگ نقره‌ای داشته باشن هم در بیشتر موارد با کابینت‌های مختلف همخونی دارن و میشه اونارو با خیالی آسوده برای نصب روی کابینت‌ها انتخاب کرد.

دستگیره کابینت ممبران 1

دستگیره کابینت ممبران، جنس سرامیکی

جدیدترین دستگیره کابینت ممبران، دستگیره‌های سرامیکی هستن. ظاهر کلاسیک و سلطنتی این دستگیره‌ها، آشپزخونه رو به محیطی گرم که زندگی در اون جریان داره، تبدیل می‌کنه. البته سرامیک جنسیه که برای بخشی از این دستگیره‌ها به کار میره. در واقع اون قسمت از دستگیره که قراره به کابینت متصل بشه از جنس فلزی نقره‌ای یا طلایی رنگ ساخته میشه.

روی قسمت سرامیکی این دستگیره‌ها طرح‌های زیادی رو میشه کار کرد. اما عمدتا از گل‌های رنگا‌رنگ، ریز یا درشت بسته به مدل دستگیره، برای زینت دادن به این نوع دستگیره کابینت ممبران استفاده میشه.  درواقع این مدل، یه دستگیره کابینت ممبران سفید محسوب میشه و به خاطره همینم به راحتی میشه اونو در حالتی که قسمت غیر سرامیکیش با برنج پوشونده شده، برای کابینت‌ ممبران سفید صدفی و رنگ‌های روشن دیگه استفاده کرد. به این مدل، دستگیره کابینت ممبران صدفی هم میگن و در کل انتخاب فوق‌العاده هوشمندانه‌ای برای زیباسازی کابینت‌ها محسوب میشه.

دستگیره کابینت ممبران 2

دستگیره کابینت ممبران، جنس برنجی

و اما دستگیره‌های برنجی که بیشترین کاربرد رو روی کابینت ممبران، کابینت‌های چوبی و هایگلاس دارن. هرچند که نه تنها از این دستگیره بلکه از تمام دستگیره‌ها روی تمام کابینت‌ها میشه استفاده کرد، اما قصد ما از نصب دستگیره به جز اینکه قراره یه وسیله برای راحتی باز و بسته کردن کابینت باشه، شکیل‌تر و زیباتر جلوه دادن ظاهر کابینت هم هست.

دستگیره کابینت ممبران 3

دستگیره کابینت ممبران، جنس چوبی

درسته که این دستگیره‌ها زیبایی خاص خودشون رو دارن و واقعاً یه محیط گرم و دلچسب برای فضای اطراف خودشون به وجود میارن، اما معمولا به لحاظ مقاومتی و همینطور نوع کابینت‌هایی که اغلب توی خونه‌های مردم دیده میشه، از این نوع دستگیره کمتر از بقیه دستگیره‌های کابینت ممبران استفاده میشه.

دستگیره کابینت ممبران 4

آشنایی با انواع مدل‌های دستگیره کابینت ممبران

دستگیره کابنت ممبران می‌تونه مدل‌های مختلفی داشته باشه. همونطور که احتمالا میدونین، انتخاب این مدل‌ها کاملا سلیقه‌ایه و بهتره روی کابینت شما به صورت فرمالیته قرار بگیره تا بتونین برای انتخابش مصمم بشین.

در ادامه یک سری از انواع مدل‌های دستگیره کابینت ممبران رو معرفی می‌کنیم.

 

دستگیره کابینت ممبران، مدل دستگیره دکمه‌ای

از اسم این دستگیره معلومه که به حالت یک دکمه روی کابینت ممبران شما ظاهر می‌شه. اما این دکمه می‌تونه اشکال مختلفی داشته ‌باشه. مثلا کروی شکل باشه، بیضی باشه، مکعب مربع باشه، نیم‌دایره‌ای برجسته باشه یا یک دایره تخت باشه. یه وقتایی هم از این حالت دکمه‌ای روی ابتدا و انتهای دستگیره‌های خطی که در ادامه معرفیشون می‌کنیم هم استفاده میشه.

دستگیره کابینت ممبران 5

دستگیره کابینت ممبران، مدل دستگیره خطی یا میله‌ای

این دستگیره‌ها شبیه یک خط کوتاه یا بلند و به صورت افقی یا عمودی روی محل نصبشون قرار می‌گیرن. این نوع از مدل دستگیره کابینت ممبران، می‌تونه مثلاً مستطیل تخت یا مستطیل محدب یا حتی مستطیل فرو رفته یعنی مقعر باشه.

البته لزومی نداره که این دستگیره‌ها حتما به شکل مستطیلی کلاسیک باشن. می‌تونن یک خط منحنی نرم با ظاهری مدرن داشته باشن.

دستگیره کابینت ممبران 6

دستگیره کابینت ممبران سفید، نکات مهم انتخاب رنگ

انتخاب دستگیره کابینت کاملا بستگی به رنگ کابینت ممبران داره. برای انتخاب رنگ دستگیره‌های کابینت ممبران، بهترین کار اینه که چندین اصل رو مد نظر داشته باشیم.

اگه کابینت ما رنگی روشن داره، بهتره از رنگی با توناژ تیره‌تر برای دستگیره‌ها استفاده کنیم. مثلاً اگه کابینت‌ها رنگ کرم یا قهوه‌ای فوق‌العاده ملایمی دارن، بهتره دستگیره‌های برنجی روشون کار بشه.

دستگیره کابینت ممبران 8

و اگه برای مثال کابینت ما رنگ سفید داره و جنس و ظاهرش براق نیست یا مثلاً چوبی و کلاسیکه، دستگیره سیاه و مات بهترین گزینست. نباید فکر کنیم که چون کابینت‌ها مات هستن پس بهتره از یک دستگیره براق براشون استفاده کنیم. این کار پارادوکس ناخوشایندی برای بیننده ایجاد می‌کنه، که شاید خودشم ندونه این ناخوشایندی چیه و اون چه آیتمیه که براش با بقیه محیط همخونی نداره و خلاصه چرا از تماشای این منظره احساس فوق‌العاده‌ای بهش دست نمی‌ده.

دستگیره کابینت ممبران 9

همه اینا مواردی هستنن که شاید کوچیک و ساده به نظر بیان، اما به کارگرفتنشون توی محیط آشپزخونه، تفاوت فاحشی برای بیننده نسبت به قبل ایجاد می‌کنه.

نکاتی برای انتخاب مدل دستگیره کابینت ممبران

اگه روی کابینت شما از خطوط و نقش‌ و نگارهای صاف و شکسته‌ای استفاده شده‌، یعنی ظاهری کلاسیک داره. به خاطر همین هم نباید برای این کابینت‌ها از دستگیره‌های منحنی با ظاهری نرم و مدرن استفاده کرد. دستگیره کابینت ممبران توی این شرایط بهتره خطی و شکسته باشه تا یه هارمونی برای چشم بیننده ایجاد کنه.

دستگیره کابینت ممبران 11

اگر هم مثلا کابینت‌های شما، از نقش‌ونگارها و خطوطی منحنی برخورداره، می‌تونین برای اتنخاب دستگیره کابینت ممبران مناسب، از یک گزینه منحنی که ظاهری فاقد شکستگی و خط و خطوط صاف داره، استفاده کنین.

دستگیره‌های دکمه‌ای دایره‌ای یا خطی منحنی‌دار برای این دسته از کابینت‌ها گزینه مناسبی هستند.

دستگیره کابینت ممبران 12

چوب‌های مات و روشن که ظاهر و استایلی سلطنتی و قدیمی دارن، بهترین حالت ممکن برای استفاه از دستگیره کابینت ممبران صدفی یا سرامیکی محسوب میشن. به خصوص اگر چوب‌بُری‌های منحنی شکل داشته باشن، استفاده از این مدل دستگیره، زیبایی اونارو چند برابر می‌کنه.

دستگیره کابینت ممبران

یکی دیگه از کارایی که ظاهری متفاوت و زیبا رو برای کابینت ممبران به ارمغان میاره، استفاده از دستگیره‌هایی متفاوت برای کشوهاست. یعنی دستگیره‌ای که با دستگیره استفاده شده روی کابینت‌ها یکم فرق داشته باشه. البته برای ایجاد این تفاوت باید خیلی دقت کرد و حساس بود. باید حواسمون باشه که این دوتارو از دوتا دنیای مختلف دستگیره‌ها انتخاب نکنیم.

مثلا اگه همه دستگیره‌ها رو دکمه‌ای انتخاب کردیم، می‌تونیم دستگیره کشوها رو هم دکمه‌ای منتها با یه طرحِ متفاوت از چیزی که برای کابینت‌ها گذاشتیم در نظر بگیریم. به عنوان مثال، تلفیق طرح دایره و نیم‌دایره برای این کار خیلی کاربردی و مؤثره.

دستگیره کابینت ممبران 14

همینطور تلفیق مستطیل تخت برای کابینت‌ها از گروه دستگیره‌های خطی و نیم‌مستطیل محدب برای کشو‌ها، می‌تونن گزینه زیبا و شکیلی به حساب بیان.

دستگیره کابینت ممبران 15

مدلای دیگه‌ای هم از دستگیره کابینت ممبران در بازار وجود داره که تلفیقی از حس ایجاد شده توسط سرامیک‌ها، ظاهر گرم چوب و همچنین مقاومت فلزها رو به همراه داره. مثلاً چیزی که در تصویر زیر می‌بینین رو می‌تونین فارغ از حالت کلاسیک بودن و به جز کابینت‌های سلطنتی، برای کابینت‌های دیگه هم با حفظ دقت عمل و اضافه کردن یه کوچولو خوش سلیقگی، به راحتی به کار ببرین. خوش سلیقگی از این نظر که دقت کنین ببینین آیا رنگ و طرح مدلی که انتخاب کردین با کابینت همخونی داره یا اینکه خیلی ظاهر متضادی ایجاد کرده.

دستگیره کابینت ممبران 16

و ‌اینکه اگه تمایل و علاقه‌ای به استفاده از دستگیره‌های دکمه‌ای ندارین، می‌تونین از دستگیره‌های حلقه‌ای که با اشکال منحنی، ظاهری مدرن پیدا می‌کنن و با اشکال شکسته، ظاهری کلاسیک دارن، استفاده کنین.

تلفیق اینا با دستگیره‌های خطی که همخونی خوبی با هم داشته باشن، برای کابینت‌ها یک انتخاب هوشمندانه و زیبا به حساب میاد.

دستگیره کابینت ممبران 17

اما توصیه آخر اینکه، از اونجایی که اکثر کابینت‌های به کار رفته تو خونه‌ها و محیط‌های کاری ما، معمولاً ظاهری چوبی یا حداقل طرح چوبی دارن، بهتره برای اونا از دستگیره‌های خطی استیل که رنگشون متناسب با رنگ چوب به کار رفته برای کابینت‌هاست، استفاده کنیم.

دستگیره کابینت ممبران 18

آخر همه این ماجراها یادتون باشه، درسته که کابینت‌ها بخش زیادی از منظره‌ای که ممکنه هرروز جلوی چشممون باشه رو تصرف کردن، ولی بعضی وقتا برای ایجاد تنوع توی محیط خونه یا محل کارمون، لازم نیست از پایه به فکر تخریب و تغییر کابینت‌ها و بقیه تجهیزات بزرگ و دردسرساز مثل کانتر آشپزخونه یا کفپوش و غیره باشیم.

دستگیره کابینت ممبران

درسته، این کار تاثیر مثبت و زیادی توی ظاهر محیطی که هرروز بینندش هستیم میذاره، اما باید قبول کنیم که دردسرهای خیلی زیادی هم همراه خودش داره. از انتخاب نوع، طرح و رنگ مناسب گرفته تا هزینه خریداری کردن و انتقالشون به محل مورد نظر و بعد از اون هم آشفتگی که بر اثر برداشتن کابینت‌های قبلی و نصب کابینت‌های جدید به بار میاد.  خلاصه که قیمت دستگیره کابینت ممبران نسبت به قیمت خرید یه سری کابینت نو، خیلی کمتره.

بنابراین بیایید قبل از پذیرش گزینه تغییر کابینت، حداقل یکبار، یه سری به دنیای دستگیره‌های متنوع و رنگارنگ بازار بزنید و ببینید کدوم یک از اونا می‌تونن شما رو توی ایجاد اون تنوعی که دنبالش هستین توی محیط خونه یا محل کارتون همراهی کنن.

در مطلب مدل های درب کابینت ممبران هم میتونید اطلاعات خوبی در مورد انواع درب این نوع کابینت به دست بیارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید