افزایش 200درصدی قیمت بنزین چه تأثیری بر هزینه بازسازی منزل دارد؟

2
1100

امروز 24 آبان ماه قیمت بنزین آزاد از 1000 تومان به 3000 تومان رسید. آیا قیمت بازسازی خونه به زودی زیاد میشه؟ پاسخ رو از زبان کارشناسان سلام ساختمان بشنوید:

افزایش قیمت بنزین چقدر هزینه بازسازی رو زیاد میکنه؟

اقتصاد کشور ما به میزان خیلی کمی پیش‌بینی پذیره. یک روز قیمت دلار 19 هزار تومنه و چند ماه بعد که تحریم‌ها فشار بیشتری میاره، قیمتش پایین میاد!!! اما در مواردی که خرید روزمره مردم نیست چطور؟ به همین مقدار پیش‌بینی ناپذیری وجود داره؟؟ خوشبختانه پاسخ منفیه. اما باز هم نمیشه پیش‌بینی کاملاً قابل اطمینانی ارائه کرد. ما در اینجا بر اساس منطق کارشناسی سعی می کنیم موضوع رو براتون روشن کنیم.

پیش‌بینی افزایش قیمت بازسازی طی 1 ماه آینده

قیمت حمل و نقل در فرایندهای ساختمانی به طور مستقیم و غیر مستقیم کمتر از 5 درصد هزینه ها رو شامل میشه. بخش بزرگی از این 5% مربوط به حمل و نقل با وسایل گازوئیلی میشه که هنوز هیچ تغییری نداشته (مثلًا حمل آهن آلات از اصفهان به تهران، مشهد و سایر شهرها).  فرض می‌گیریم 35% هم مربوط به سهم حمل و نقل بنزینی است. از طرفی افزایش هزینه حمل و نقل ناشی از زیاد شدن قیمت بنزین، در بدبینانه ترین حالتش 30 تا 50 درصد خواهد بود. یعنی 30 تا 50 درصد از 1.75 درصد سهم حمل و نقل ناوگان بنزینی بر قیمت بازسازی.

لذا برآورد کارشناسی ما اینه که هزینه بازسازی طی 1 ماه آینده منطقاً حداکثر 0.09 درصد (یعنی کمتر از 1 درصد) زیاد خواهد شد.

توضیح تکمیلی اینکه در شرایط حاضر، به دلیل اینکه خیلی از تامین کننده ها احتمالاً در تخفیف دادن و حتی معامله کردن، با احتیاط بیشتری عمل می‌کنند شاید نتونین تخفیف های مرسوم بازار رو ازشون بگیرین. این میتونه کمی در قیمت نهایی تأثیرگذار باشه.

پیش‌بینی افزایش قیمت بازسازی طی 2 ماه آینده

همون طور که گفتیم هزینه حمل و نقل در فرآیندهای بازسازی، به طور مستقیم کمتر از 7 درصد هزینه هاست اما به تدریج قیمت خیلی از متریال‌ها احتمالاً بخاطر افزایش نرخ سوخت بالا میره. متریال هایی مانند آهن آلات، متریال های چوبی، کاشی و سرامیک و غیره. برآورد اولیه ما اینه که هزینه ساخت و ساز طی 2 ماه آینده افزایش حدود 10 درصدی رو شاهد باشه.

پیش‌بینی افزایش قیمت بازسازی تا آخر سال 98

همون طور که گفتیم هزینه حمل و نقل در فرایندهای بازسازی به طور مستقیم کمتر از 5 درصد هزینه هاست و بخش عمده ای از این موضوع مربوط به حمل و نقل با وسایل گازوئیلی است که قیمتش تغییری نداشته. اگر دولت مثل سال‌های قبل که افزایش قیمت بنزین شروعی بر گرانی های متعدد بود عمل نکنه، و قیمت دلار هم ثابت باقی بمونه، پیش‌بینی ما اینه که تا آخر سال 98 هزینه ساخت و ساز تغییر خاصی نکنه و فقط افزایش در حد 1 درصد و بعلاوه کاهش در تخفیف ها رو شاهد خواهیم بود.

ولی اگر عملکرد کنترلی دولت و سایر بخش‌ها بر روی قیمت ها مناسب نباشه، انتظار میره تا حداکثر 10% بر قیمت کابینت و کمد و دکوراسیون داخلی افزوده بشه که امیدواریم اینطور نشه.

برای آشنایی با قیمت های روز کابینت و کمد می تونین به این دو مطلب نگاهی بندازین:

قیمت کابینت؛ با این روشِ قیمت‌گیریِ کابینت سرتون کلاه نمیره!!

قیمت کمد دیواری؛ اگر بخوام کمد دیواری بسازم چقدر هزینه داره؟!

الان بازسازی ساختمان رو شروع کنم یا بذاریم برای سال 99؟

پاسخ به این سؤال کمی سخته! چون کاملاً بستگی به خود اون فرد و شرایط اقتصادیش داره. پیشنهاد ما اینه که اگر الان پول کافی دارین و نیاز به بازسازی هم وجود داره، بهرحال زودتر اقدام کنین. اما در هر صورت  هزینه بازسازی چندان وابستگی مستقیم با قیمت بنزین نداره.

2 دیدگاه‌ها

 1. سلام. اگر الان بتونیم قرارداد ببنیدیم میتونیم با قیمت قبل کار کنیم یا از الان قیمت ها رفته بالا؟ لطفا راهنمایی کنین من مردد هستم برای شروع.

  • سلام جناب آبادگری
   خوشبختانه تغییر قیمت بنزین هنوز تأثیر زیادی ایجاد نکرده ولی متأسفانه تغییر دلار تأثیر گذاشته و حاشیه سود کابینت ساز رو کم کرده ولی بیشتر مجریان کابینت کم شدن سود رو تحمل کردن و تغییر قیمت ندادن ولی با بیشتر شدن تأثیرات محتمل هست که تغییر قیمت داشته باشیم.
   بنابراین میتونید با پیدا کردن مجری منصف و درصورتیکه مکان دپو داشته باشه و بهش بتونید اعتماد کنید، قرارداد ببندید و با پرداخت پیش پرداخت قرارداد، جنس رو بخرید و نگهداری کنید تا زمان اجراتون برسه.

   موفق باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید