چه رنگی برای سرویس بهداشتی مناسبتره؟ دانستی‌های خاص از رنگ‌های دکوراسیون سرویس

0
236
چه رنگی برای سرویس بهداشتی مناسبتره؟ دانستی‌های خاص از رنگ‌های دکوراسیون سرویس
چه رنگی برای سرویس بهداشتی مناسبتره؟

حتماً می‌دونین که هر رنگ حس و حال خاصی داره و همون حس و حال و انرژی رو به فضای اطرافش منتقل می‌کنه. در این مقاله قراره نمونه های متنوعی از دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام رو در رنگ‌های مختلف بهتون نشون بدیم و با هم تحلیلشون کنیم. (اگه با انرژی رنگ ها آشنا نیستین مطلب «هر رنگ چه مفهوم، معنا و حسی دارد؟» رو بخونین)

رنگ‌هایی که در این مطلب برای دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی بررسی می‌کنیم عبارتند از:

  • رنگ صورتی
  • رنگ آبی
  • رنگ سبز-آبی
  • رنگ سبز
  • رنگ زرو و خاکستری
  • رنگ قرمز
  • رنگ قهوه ای
  • رنگ سفید
  • رنگ مشکی

برای طراحیِ دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی چه رنگی رو انتخاب کنیم؟

در فضای حمام و سرویس بهداشتی، ایجاد فضایی آرام و راحت و فضایی که حس تمیزی رو القا کنه، اهمیت داره. از طرفی چون معمولاً سرویس بهداشتی در منازل فضای کوچکی داره بهتره از رنگ‌های روشن استفاده بشه تا باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا بشه.

بنابراین، با توجه به توضیحاتی که گفتیم، مناسب‌ترین رنگ برای حمام و سرویس بهداشتی در منازل رنگ سفید و رنگ سبز-آبی است. اما بازم تأکید می‌کنیم که این یک پیشنهاد هست و ممکنه اصلاً شما با رنگ قرمز در سرویس بهداشتی و حمام بیشتر احساس راحتی و تمیزی داشته باشین!!

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام به رنگ صورتی

کلاً رنگ صورتی معروفه به رنگ دخترانه بودن (تصویر سمت راست هم این موضوع رو نشون میده: رنگ صورتیِ سرویس بهداشتی با تِم کیتی)!

این رنگ حس دوست داشتن، عشق و ملایمت رو منتقل می‌کنه. پیشنهاد ما اینه که اگه قصد دارین از صورتی در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنین، دقت کنین که این رنگ رو به درستی به کار ببرین و اگه ممکنه از طیف‌های مایل به بنفش و یا رنگ سفید و خاکستری در کنار صورتی کمک بگیرین. چون استفاده نادرست از رنگ صورتی ممکنه بعد از مدتی حس دلزدگی وکسالت رو در شما بوجود بیاره.

سرویس بهداشتی صورتی و بنفش

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام به رنگ آبی

رنگ آبی هرچه تیره تر باشه، فضا کوچکتر بنظر میاد و از آرامش و ملایمت اون هم کم میشه.

در تصاویر زیر به خوبی استفاده از سه طیف رنگ آبی در حمام و سرویس بهداشتی نمایش داده شده.

سرویس بهداشتی طیف آبی

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی به رنگ سبز-آبی

این رنگ فضایی بسیار آرام و راحت ایجاد میکنه و انتخاب خوبی برای سرویس بهداشتی به حساب میاد.

همونطور که در تصاویر زیر می‌بینین، طیف رنگی سبز آبی هم متغیره و طیف‌های روشن اون فضا رو آرام تر و دلبازتر نشون میده (تصویر سمت راست). در صورتیکه، طیف تیره‌ی سبز-آبی (تصویر سمت چپ) انرژی بیشتری در فضا بوجود میاره و البته بهتره برای فضاهای کوچک از طیف روشن سبز-آبی استفاده بشه.

سرویس بهداشتی سبز آبی

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام سبز رنگ

همونطور که در تصاویر زیر می‌بینین، سبز رنگ مناسبی برای سرویس بهداشتی نیست. اما این موضوع هم کاملاً به سلیقه‌ی شما مربوطه و ممکنه اتفاقا از رنگ سبز برای استفاده از حمام و سرویس بهداشتی حس بهتری پیدا کنین.

در تصاویر زیر نمونه‌هایی از سرویس بهداشتی به رنگ سبز با تنالیته سرد (تصویر بالا سمت راست) و سبزِ گرم که ته مایه‌ی رنگ زرد رو داره (تصویر پایین سمت راست) مشاهده می‌کنین. البته تصویر سمت چپ که از طرح و بافت‌های مختلفی در طیف رنگی سبز استفاده شده است، زیباتر از رنگ سبز بصورت یکنواخت است.

سرویس بهداشتی سبز

دکور سرویس بهداشتی و حمام به رنگ زرد و خاکستری

زرد در کنار خاکستری، ترکیب رنگی جذابی رو ایجاد میکنه: گرما در کنار سرما، انرژی در کنار خنثی بودن! اما از این دو رنگ و به خصوص خاکستری به صورت جداگانه هم زیاد در دکورها استفاده میشه.

سرویس بهداشتی زرد و خاکستری

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی قرمز رنگ

خب همونطور که قبلاً گفتیم رنگ قرمز انرژی و هیجان رو بالا میبره و باعث افزایش فشار خون میشه. ضمن اینکه در فضاهای کوچک زیاد مناسب نیست، چون باعث دلگیر شدن فضا میشه. پس کلاً با تعاریفی که ما از ویژگی‌های مدنظرمون از رنگ در سرویس بهداشتی و حمام داشتیم، تناقض داره! اما سلیقه‌ی هر فردی متفاوته و در انتخاب رنگ هم سلیقه حرف اول رو میزنه.

فقط لازمه که قبل از انتخاب، اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌های هر رنگ داشته باشین تا انتخابتون آگاهانه باشه. خب ما هم داریم همین کار رو می‌کنیم، یعنی: «آگاهی دادن در زمینه‌ی ویژگی‌های ذاتی هر رنگ در هر فضا».

در زیر دو نمونه دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام به رنگ قرمز ارائه شده است:

سرویس بهداشتی قرمز

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی به رنگ قهوه‌ای و طرح چوب

کلاً رنگ قهوه‌ای و به خصوص طرح چوب یا بهتر از اون خود چوب، حس طبیعی بودن، اعتماد و گرمای خاصی رو منتقل می‌کنه. هر چند طیف‌های تیره‌ی این رنگ باعث کوچک‌تر دیده شدن فضا میشه، اما باز هم می‌تونه گزینه‌ی قابل تأملی برای سرویس بهداشتی باشه.

در برخی مراکز تجاری و اداری هم از سنگ‌های مجلل به رنگ قهوه‌ای و طلایی برای سرویس بهداشتی استفاده میشه که ضمن القای حس گرما و اعتماد، جلوه‌ای شیک ایجاد می‌کنه.

سرویس بهداشتی قهوه ای

رنگ سفید در دکور سرویس بهداشتی و حمام

رنگ سفید، رنگ پاکی، آرامش و انعکاس دهنده و متعادل کننده نور است! خب هر چی که نیازه برای فضای حمام و سرویس بهداشتی رو داره دیگه!

سرویس بهداشتی سفید

دکور سرویس بهداشتی و حمام به رنگ سیاه

کلاً رنگ سیاه یک رنگ لوکس و سنگین به حساب میاد. علاوه بر این، فضا رو کوچک نشون میده، پس برای فضاهایی با متراژ کم مناسب نیست. اما در مراکز تجاری، اقامتی (مثل هتل‌ها)، و یا منازل مسکونی با متراژ بالا و لوکس کاربرد داره.

سرویس بهداشتی مشکی

چجوری یک ترکیب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب رنگ در یک فضا باید به موضوعاتی مثل کاربری فضا، زمان استفاده، فردی که از فضا استفاده می‌کنه و … توجه کرد. ما در مقاله‌ی زیر این موضوعات رو بصورت کاملاً کاربردی بیان کردیم. برای مطالعه‌ی اون روی لینک زیر کلیک کنی:

چطور مناسبت‌ترین رنگ رو برای خونه م انتخاب کنم؟

اگه دوست دارین مقایسه رنگ‌های مختلف در آشپزخونه و اتاق غذاخوری رو مشاهده کنید، روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

کلام آخر

مهمترین نکته اینه که در کنار همه توضیحاتِ علمی و تجربیِ موجود در رابطه با حس و خاصیت رنگ های مختلف، در آخر این شما هستین که قراره با رنگِ قسمت‌های مختلف خونه تون ارتباط بگیرین. پس با در نظر گرفتن همه نکات مربوط به رنگ‌ها، بر اساس حسی که خودتون از رنگها دریافت می‌کنین انتخاب کنین. تصمیم گیرنده‌ی نهایی شما هستین، کافیه فقط حس خوبی داشته باشین و تصمیم تون آگاهانه باشه.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید