قرارداد بازسازی – چیکار کنم تا با پیمانکار بازسازی دچار چالش نشم؟

0
104
قرارداد بازسازی – چیکار کنم تا با پیمانکار بازسازی دچار چالش نشم؟
قرارداد بازسازی – چیکار کنم تا با پیمانکار بازسازی دچار چالش نشم؟

میخوای قرارداد بازسازی خانه رو بنویسی و نمیدونی چطوری نوشته میشه؟ از فایل های آماده استفاده کردی و نمیدونی کدوم بخش هاش رو باید حذف کنی؟ نمیدونی در زمان عقد قرارداد باید به چه نکاتی توجه داشته باشی؟ جواب همه این سوالها تو متن زیر اومده؛ پس با من همراه باش تا به جواب سوالاتت برسی و بعضی نکات دیگه بدونی.

راستی در انتهای مقاله، یک نمونه قرارداد بازسازی قابل دانلود رو براتون میذارم که خیالتون از بابت پیدا کردن قرارداد هم راحت باشه.

قرارداد بازسازی چیه؟

یکی از اسنادی که تو بازسازی ساختمان امضا میشه، قرارداد بازسازیه. باید تو نگارش اون دقت کرد و اگه درست تنظیم نشه میتونه کل بازسازی رو تحت تاثیر خودش قرار بده. قرارداد بین کارفرما و پیمانکار بسته میشه و انتظار میره دو طرف، نکاتی رو در مورد اون بدونن.

در ادامه نکاتی آورده شده که باید به اونها توجه کرد:

نکاتی که بهتره بدونی!

من به این نکات، نکات نقره ای میگم؛ چون رعایتشون اجباری نیست ولی بهتره که انجام بشه. رعایت این نکات، باعث میشه روال کار بازسازیت خوب پیش بره و هم پیمانکار و هم کارفرما در انتها راضی باشن.

چطور با پیمانکار مذاکره کنیم؟

نمونه قرارداد

پیمانکار، دوستی هست که بازسازی خانه ات رو انجام میده! این جمله به این معنیه که پیمانکار در درجه اول، یه دوسته و در درجه دوم، کسی که بازسازی خانه رو انجام میده.

رفتارمون باید با پیمانکار کاملا دوستانه باشه و مطمئناً رفتار اون هم همینجور خواهد بود. رفتار دوستانه باعث میشه انگیزه ها و تلاش ها برای به اتمام رسوندن کار بیشتر بشه و کیفیت کار بهتر بشه.

البته هرچقدر که رفتارمون دوستانه هست، باید به همون اندازه هم قاطعیت در کار باشه. چرا که این حق ماست که انتظار داشته باشیم پیمانکار پروژه با کیفیت رو بهمون تحویل بده.

نکاتی که باید حتما بدونی!

حالا که نکات نفره ای رو بررسی کردیم بریم سراغ قسمت طلایی ماجرا!

در این قسمت میخوام تو رو با نکات طلایی قرارداد بازسازی آشنا کنم. این نکات در واقع ملزومات بازسازی هست و باید رعایت بشه. رعایت نشدن همانا و مشکلات بعدی همان!

در جلسه اول به چی دقت کنم؟

این موضوع شاید به قرارداد بازسازی کمتر مربوط باشه ولی موضوع مهمیه که فکر میکنم جاش اینجاست. بعضی ها تو جلسه اولی که با پیمانکارها دارن، به جزئیات بی اهمیتی توجه میکنن. شاید عجیب باشه ولی این جزئیات مثل ظاهر و نوع پوشش و مواردی از این قبیل هستن؛ غافل از اینکه بازسازی خانه تو رو نیروهایِ پیمانکار پیش میبرن و تضمین کیفیت کار پیمانکار، سابقه اش هست.

پس به موضوعی که بیشتر از همه باید اهمیت بدی، سابقه کار و آشنایی با نیروهای کاریِ پیمانکار است. میتونی درخواست ارائه چند قرارداد آخر رو از پیمانکار داشته باشی و با تماس با مشتری های قبلی اون، از کیفیت کارش باخبر بشی.

در قرارداد چی بنویسم؟

در نوشتن قرارداد باید بخش های مختلف رو بطور کامل نوشت. تعدادی از این بخش ها رو در زیر آوردم:

 • مشخصات کامل کارفرما و پیمانکار
 • مشخصات خانه ای که قراره بازسازی بشه
 • زمان و هزینه مورد نیاز برای قرارداد
 • تعیین نحوه پرداخت ها به پیمانکار و مقدار جریمه دیرکرد
 • تعیین وظایف و تعهدات کارفرما و پیمانکار
 • تعیین ضمانت حسن انجام کار و تنخواه
 • تعیین نحوه حل اختلاف
 • تعیین تعداد نسخه های قرارداد
 • پیوست های قرارداد

قرارداد خانه

در انتهای متن هم میتونی فایل آماده قرارداد رو داشته باشی. این رو هم بگم که اگر از قراردادهای آماده استفاده میکنی، بندهایی رو که قبول نداری و یا روی اونها توافق نشده رو باید حذف کنی و یا با خودکار روی اونها خط بکشی تا قابل استناد نباشن.

در متن قرارداد چی میگذره؟ وظیفه هر بند قرارداد چیه؟

خب حالا که با نکات کلی مربوط به قرارداد آشنا شدیم، بریم یکم جزئی تر در مورد بندهای قرارداد صحبت کنیم.

1.  در قرارداد، برای زمان و هزینه باید به چه موضوعاتی توجه کنیم؟

توی این مرحله، پیمانکار زمان و هزینه بازسازی رو تعیین میکنه. بازسازی نباید بیشتر از زمان مشخص شده طول بکشه و تعیین هزینه به صورت درصدی از هزینه ها گفته میشه. این درصد بین 10 تا 30 درصد متغییره.

2.  در مورد نحوه پرداخت و جریمه دیرکرد، در قرارداد چی بگیم؟

نحوه پرداخت باید بطور دقیق مشخص بشه. چه بصورت یکجا قراره پرداخت بشه و چه بصورت ماهانه و دوره ای.

یکی دیگه از مواردی که تعیین میشه جریمه دیرکرده. این جریمه باید پیمانکار رو ملزم به اجرای قرارداد کنه. معمولا برای بازسازی ها، به ازای هر روز دیرکرد از زمان مشخص شده، جریمه 500 هزار تومان تا 1 میلیون تومان هست.

3.  چطور به وظایف پیمانکار و کارفرما در قرارداد بپردازیم؟

وظایف و تعهدات کارفرما و پیمانکار بطور کامل باید شرح داده بشه. به عنوان مثال به موضوعات زیر توجه شود:

 • مسئولیت بیمه،
 • تهیه نقشه های فنی،
 • تهیه ابزار و وسایل و …

4. ضمانت حُسن انجام کار و تنخواه چیه؟

پیمانکار برای این که نشون بده کارش رو بخوبی انجام میده، مقداری از قرارداد رو تا زمان انتهای کار به عنوان ضمانت نمیگیره. بعد از تموم شدن زمان قرارداد، این مبلغ رو میتونه بگیره.

قرارداد بازسازی

تنخواه هم مبلغیه که برای پیشرفت کار از کارفرما گرفته میشه. این مبلغ در مقابل ضمانت حسن انجام کار ناچیزه.

5. تعداد نسخه های قرارداد

مهمه که چه تعداد قرارداد نوشته شده. اهمیت این موضوع اونقدره که توی متن قرارداد هم ذکر میشه.

6. در پیوست های قرارداد چی می‌نویسن؟

چیزهایی رو که نمیشه تو متن قرارداد نوشت رو تو پیوست مینویسیم. پیوست ها، جزئیات قرارداد رو بطور کامل تشریح میکنن. البته این جزئیات بیشتر مربوط به بخش های اجرایی کاره و حدود اونها رو مشخص میکنه. لیست ها و برنامه زمان بندیِ کار رو هم توی پیوست میارن.

چرا بعد از پایان کار، فکر میکنم قراردادم عیب داشته؟

این مشکل معمولا به دو دلیل پیش میاد. یکی این که قرارداد بطور کامل نوشته نشده، دومی هم این که آیتم‌های بازسازی تغییر کرده.

اگر قرارداد بطور کامل نوشته نشه احتمال اینکه در آخر کار پشیمان بشیم زیاده. قرارداد ناقص راه رو برای تناقض ها باز میذاره، هرچند که پیمانکار و کارفرما هردو منصف باشن، ولی نتیجه قراردادِ ناقص این هست که کارفرما و پیمانکار بر سر دو چیز مختلف به توافق میرسن.

علت دوم تغییر در آیتم‌های بازسازیه. مثلا آشپزخانه رو بازسازی میکنی و وسط کار بازسازی اتاق خواب هم اضافه میشه. قرارداد برای بازسازی آشپزخانه نوشته شده و برای اتاق خواب بلا استفاده است. توی اینجور مواقع، نوشتن متمم های قرارداد باعث میشه توافق جدید و کاملتری شکل بگیره.

متمم قرارداد چیست و چه کاری میکنه؟

یه قرارداده که به قرارداد اولیه اضافه میشه. اگه موضوع که همون بازسازیه تغییری کنه، نوشتن متمم قرارداد واجب میشه!

قرارداد بازسازی خانه

باید این رو هم بدونیم که متمم های قرارداد تنها با ارائه قرارداد اولیه قابل فهم تر میشن و در واقع قرارداد اولیه رو کمی بسط میدن.

چطور میتونم تجربه ام رو با بقیه به اشتراک بذارم؟

با وجود تمام صحبت هایی که شد، هستن افرادی که تجربه ای متفاوت تر از چیزی که اینجا گفته شد دارن. تجربه هایی که مطمئناً برای بازدیدکننده ها مفیده. اگر تو هم تجربه ای از بازسازی خانه داری و دوست داری با بقیه در میان بذاری؛ میتونی با ارسال کامنت زیر همین مقاله، بقیه رو راهنمایی کنی.

دانلود فایل آماده قرارداد بازسازی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید